PDA

Pogledaj punu verziju : Cyaneopubescens - pitanje u vezii stanishta (njegovog ponashanja)



SxOne
19.12.08., 02:06
hm neshto ga gledam pa mi nije jasno....

naime, prebacio sam ga u novi "teratijum" plasticna posuda za shecer npr
stavio kokosov treset, i plasticnu kucicu od saksije za kaktus......

od kad sam ga prebacio, malo je blejao na "podu" pa se vinuo u visine i sad trci u krug po poklopcu mislim nek trci, al nece naci izlaz :rolleyes:
jel se plashi novog okruzenja pa istrazuje, tamo je vec oko 2 sata :rolleyes:
hoce li sici ?

http://img380.imageshack.us/img380/9222/epsn0005os3.th.jpg (http://img380.imageshack.us/my.php?image=epsn0005os3.jpg)

josh neshto, da mu nije mozda malo vazduha pa zato ide u poklopac (mada mislim da to sigurno nije, al da pitam)

evo slike poklopca (kliknite na link za sliku, poshto je velikog formata !)
http://1.bp.blogspot.com/_xPUsxL8JsTI/SUrhsZCXBUI/AAAAAAAAADM/6pYAa6Iptkg/s1600-h/EPSN0023.JPG

Miroslav
19.12.08., 02:40
Obično kad pređu u novu posudu/terarijum, znaju tako da šetaju i istražiju, pa onda završe i na poklopcu. Za sada to ne treba da te brine. Ja mislim da se to dešavalo svakome ko ima tarantulu, a pogotovo kod cyano. U slučaju da tu ostane više dana, onda bi razlog mogao biti loša ventilacija ili prevelika vlažnost. Sići će ona sigurno!
Na slici se ne vidi dobro kako si izbušio poklopac, pa ti ne mogu ništa reću u vezi njega.

Tu saksiju što si stavio, ona neće koristiti da se zavuče unutra, tako da to ne očekuj. Služiće joj da po njoj i oko nje plete mrežu. Ne znam kako si urediu ter, ali ti savetujem da pored saksije ubaciš još nešto za šta bi mogla zakačiti svoju mrežu, dok je bude plela.

x3m.Marco
19.12.08., 12:16
Ubaci joj unutra neku grancicu da moze lepse da plete i jedan cepic za vodu i to ti je to...
Nemoj da preterujes sa kvasenjem posto ova T i ne voli bas veliku vlaznost... Dosta joj je sto ce imati vodu u posudicu.... Oko zaklona kod nje ne moras da brines, napravice sama gde joj odgovara...

toncek
19.12.08., 12:45
koliko vidim paukić je još dosta mali pa joj stavi čepič za vodu kako kaže Marko,ali u taj čepič prije satvi vate ili onaj papir za brisanje i natopi ga s vodom i to nemoraš mijenjat nego samo kad vidiš da se posušilo malo pošpricaš i to je to...

x3m.Marco
19.12.08., 12:49
Hvala toncek, kao sto rece Toni zabodi neki tufner u cepicu za vodu radi sigurnosti ...

Ig0r
19.12.08., 13:33
koliko vidim paukić je još dosta mali pa joj stavi čepič za vodu kako kaže Marko,ali u taj čepič prije satvi vate ili onaj papir za brisanje i natopi ga s vodom i to nemoraš mijenjat nego samo kad vidiš da se posušilo malo pošpricaš i to je to...


Ovo sa vatom i nije najbolji savet jer se na vati, papiru i sl. skupljaju sićušni organizmi poput grinja pa ćeš napraviti sebi problem tu gde ga nemaš. Sasvim je normalno to što se pentra, to rade sve tarantule kao što je Miroslav već rekao. Ova vrsta ne zahteva nikakvu vlažnost pa za to ne treba da brineš. Ja jesam kod mog cyaneo u terarijum stavio posudicu za vodu koja je uglavnom prazna. Jednom u dve-tri nedelje napunim ali treset je potpuno suv. Možeš na stranim forumima naići na slučaj da je ova vrsta uginula zbog prevelike vlažnosti. Zato se pobrini da ne brineš previše za ovu T;)

Miroslav
19.12.08., 13:50
Ma neka ubaci čep sa vodom i samo ga napuni vodom. Ne treba stavljati nikakvu vatu ili ubrus unutra. Neće se sigurno utopiti, čak i da uđe unutra (mada to neće raditi). Ako se plašiš da bi se mogla utopiti, ti joj onda stavi posudicu manju od nje i problem rešen.
U slučaju da u njega odbaci ostatke nesvarene hrane, to odmah izvadi i promeni vodu. To ti je odlična podloga za razvoj dosadnih grinja.

SxOne
19.12.08., 14:37
Tu saksiju što si stavio, ona neće koristiti da se zavuče unutra, tako da to ne očekuj. Služiće joj da po njoj i oko nje plete mrežu. Ne znam kako si urediu ter, ali ti savetujem da pored saksije ubaciš još nešto za šta bi mogla zakačiti svoju mrežu, dok je bude plela.

shmrc, a cek jel nece da ulazi zato shto sam loshe napravio ili zato shto se on ne skriva ?? da izvadim onda ? videcu neke grancice da stavim, znam da treba shto vishe dzidzabidza da po njima moze da plete mrezu... stavicu...

evo proshla noc on je i dalje gore :(
Ventilaciju sam pravio burgijom ali velicine Spajalice... vidi se na slicic kolko ima rupa, ali ne znam dal mu je to dovoljno,,, ja reko da ne preteram da se ne smrzne :) izbushicu malo vece josh...
malo je mozda vlaznija podloga sad ne znam kako da je osushim :S mozda da zagrejem odozdo krpom a poklopac otvorim...


Ubaci joj jedan cepic za vodu i to ti je to...

a jel ne mislite da je josh mala ? ima oko 3cm... jer nije rano za poklopac ? stavicu nije mi teshko... mada kad vec ne zahteva vlaznost onda i moze poklopac...


Zato se pobrini da ne brineš previše za ovu T;)
hehehehehe ovaj deo mi je jako zanimljiv, lepo si ga srocio :cool:

HVALA svima na komentarima !!! opet sam naucio josh neshto novo :)

Malacrass
19.12.08., 15:12
Kad budeš stavljo granu, gledaj da na njoj ne bude nikakvih gljiva, ili nek bolesti, najbolje ti je nać neku suhu granu kao što je vinova loza.

Ona će pri dnu isplesti mrežu, vjerojatno i oko ulaza u tu kućicu. Mreža joj služi da lakše ulovi plje, tj. da lakše osjeti kretanje.

toncek
19.12.08., 15:31
znači malim paucima je dovoljno da se vlaži po tresetu i rubu kutijice u kojoj se nalazi?

SxOne
19.12.08., 15:33
nashao sam super grancice od drveta Vishnje, suve su spremne za potpalu :)
prokuvacu ih prvo...

pa da to i ja znam (mada sam mozda preterao sa vlazenjem) al stavicu mu neku malu posudicu...

x3m.Marco
19.12.08., 16:47
Posudu moras da imas, ali nemoj da preterujes sa kvasenjem, napisao sam ti gore... Negde sam procitao da se desi da odrasla CC ugine od prevelike vlaznosti... Dovoljan je cepic i nista vise... Opusti se oko ove T....

Malacrass
19.12.08., 17:17
Moja L. Parahybana je oko 5 cm cca i napravio sam sam manji terarij za nju, jer mi je glupo držat u nekoj posudi, a i terrestrial je vrsta.
Evo slike terarija.

http://img136.imageshack.us/img136/7828/p1025587zt7.jpg

Možda je malo veći otvor za zrak, al sve je ok. Sad bi se negdje trebalai presvući. Poprilićno sporo raste al ima vremena = \

Borko
19.12.08., 17:27
ja skoro kod svih mojih tarantula držim posudicu sa vodom...neće se ona udaviti,slobodno stavi čepić.
@Malacrass...Parahybana kad se presvuče naraste skoro duplo...nebrini zbog rasta:)

Malacrass
19.12.08., 17:42
Znam. Kad sm je kupio bila je ništa veća od kovanice od 50 lipa.
3 puta se presvukla i sd je 5 cm, možda i više jel nikak da je uhvatim potpuno raširenu na staklu da je izmjerim.
Dane provodi u rupi koju je iskopala, al redvno se prošeta okolo =)

Miroslav
19.12.08., 18:30
@S-One : Neče ti koristiti tu saksiju zato što se cyane ne skriva u takvim skloništima. Ona obično sama sebi isplete sklonište. Nemoj da te zabrine ukoliko počne malo da kopa. Umeju to one! Saksiju slobodno izbaci, neće joj puno koristiti, i stavi te grančice. Njih možeš prokuvati ili nekako drugačije obraditi, ako hoćeš. Nije neophodno! Pored grančica stavi i tu posudicu za vodu. Ponovo sam pogledao sliku i nisam uspeo baš dobro videti rupice za ventilaciju. Čini mi se da sam video 6 komada. Slobodno ih napravi još i povećaj ih.

StefanovaPomajka
19.12.08., 18:56
Moja c.c. plete i penje se po zidovima ter, ali voli i da se spusti u skrovište od polupane amfore, koje sam joj stavila. Nekad se probudim ujutro, a ona u skrovištu i ne mrda. Okolo paučina, jedva i da je vidim... I tako satima... I onda samo izađe napolje i protegli se koliko je dugačka i široka, hahaha, što i nije puno za sada, cca 3,5 cm... I tako... Treset samo vlažim na jednom ćošku, bez čepa sa vodom.

Ovo je eto da podelim iskustvo sa tobom S-One. Milsim da nemaš razloga za brigu, nego za uživanjciju!

SxOne
19.12.08., 18:57
@S-One : Neče ti koristiti tu saksiju zato što se cyane ne skriva u takvim skloništima. Ona obično sama sebi isplete sklonište. Nemoj da te zabrine ukoliko počne malo da kopa. Umeju to one! Saksiju slobodno izbaci, neće joj puno koristiti, i stavi te grančice. Njih možeš prokuvati ili nekako drugačije obraditi, ako hoćeš. Nije neophodno! Pored grančica stavi i tu posudicu za vodu. Ponovo sam pogledao sliku i nisam uspeo baš dobro videti rupice za ventilaciju. Čini mi se da sam video 6 komada. Slobodno ih napravi još i povećaj ih.

koju ti sliku gledash za rupice ??
evo ej ogromna slika odozgo na kojoj se sve vidi lepo :)
http://1.bp.blogspot.com/_xPUsxL8JsT...h/EPSN0023.JPG (http://1.bp.blogspot.com/_xPUsxL8JsTI/SUrhsZCXBUI/AAAAAAAAADM/6pYAa6Iptkg/s1600-h/EPSN0023.JPG)
hvala ti puno na odgovoru, upravo sam hteo da vas pitam dal da izvadim saksiju... izvadicu je, upravo kuvam grancice, vezacu ih kanapom da lepo stoje na mestu... okacicu sliku grancica cim zavrshim kuvanje :)

samo me josh interesuje koliko debela podloga treseta da bude ? santimetar dva ? ili vishe ??


Moja c.c. plete i penje se po zidovima ter, ali voli i da se spusti u skrovište od polupane amfore, koje sam joj stavila. Nekad se probudim ujutro, a ona u skrovištu i ne mrda. Okolo paučina, jedva i da je vidim... I tako satima... I onda samo izađe napolje i protegli se koliko je dugačka i široka, hahaha, što i nije puno za sada, cca 3,5 cm... I tako... Treset samo vlažim na jednom ćošku, bez čepa sa vodom.

Ovo je eto da podelim iskustvo sa tobom S-One. Milsim da nemaš razloga za brigu, nego za uživanjciju!

super mozda ih i parimo kad porastu :))) ako se ne ispostavi da su isto pola, vec nas ima nekoliko drugara koji imamo T te velicine... pa polako da porastu :)))

a jel imash neko granje u Ter. ? aj okacish sliku.... (ako vec nisi stavila u galeriju...)

StefanovaPomajka
19.12.08., 19:04
Možeš joj staviti i reljefno treset, tj. negde deblje negde tanje... Zavisi od tvojih estetskih preferenci, jer u suštini ovoj vrsti ne treba debeo sloj, nije kopač. Mojoj je u proseku 3 cm debljine treseta.

OFF
A rupice na poklopcu JA CYAN BRE? Simpatično!

Miroslav
20.12.08., 02:05
Nisam video tu sliku. Malkice pročačkaj te rupice da izvadiš ostatke plastike iz njih. Ako nećeš da povećavaš njihov broj (s obzirom da si ispisao sa njima poklopac) onda bi ih mogao možda malkice povećati. Na nekih 2-3mm.

Kod moje cyano, debljina treseta je 3cm. Ako ćeš da zabadaš te grančice u treset, onda će ti trebati deblji sloj, kako bi ih držao.

Moja cyano je nekih 5cm (valjda) i tipujem da je muško.

SxOne
20.12.08., 03:02
A rupice na poklopcu JA CYAN BRE? Simpatično!
hehe pa kad vec bushim rupice, reko malo da se poigram :) (a opet da budu kratke reci haha, malo je bzvz sklop reci al ne mari to njemu ;)


Nisam video tu sliku. Malkice pročačkaj te rupice da izvadiš ostatke plastike iz njih. Ako nećeš da povećavaš njihov broj (s obzirom da si ispisao sa njima poklopac) onda bi ih mogao možda malkice povećati...
procackao sam lepo svaku rupicu i isshmirglao videcu da poneku povecam...
da, stavicu zemlje onoliko kolko ce biti dovoljno da drzi grancice, mada sam vec isplanirao da povezem grancice lepo kanapom (tankim) da se ne raspadne slucajno...

nego sad stigoh kuci i evo sad je napokon sishao dole :) valjda se umorio od visenja :)

mozda je off al evo adrese mog bloga pa mozete da vidite kako izgleda malisha :) fotke su super ispale
http://sxone.blogspot.com
nikako da napravim album ovde na forumu... uskoro

x3m.Marco
20.12.08., 03:17
evo pogledaj kako je moj malisa ispleo... tunel, tu joj je i zaklon koji je sama napravila... preslvaci se uskoro, sada ima oko 4,3cm...
ne moras da vezujes, slobodno stavi mali vise podloge ako je potrebno i to e to....
http://i42.tinypic.com/r1jsbq.jpg
http://i44.tinypic.com/axhff7.jpg

Miroslav
20.12.08., 03:23
@S-One : Ovako debela, reklo bi se da je ženka, ali videće se vremenom,

Moram malo off. Smanji malo količinu jabuka kod lateralisa. Mogu ti se zapatiti grinje ili da se ubuđaju ti komadi. Bolje ti je da obacuješ i svaki dan po jedan (mada ni toliko ne treba) nego ova gomila. Obično stavljaš toliko , koliko mogu pojesti za dva-tri dana.

toncek
20.12.08., 09:53
a uuu marko kolko je tvoja splela.moja je u manjoj posudici i isto je sve prekriveno paučinom.vjerojatno bi onda i moja više plela da ima više mesta ili?

Miroslav
20.12.08., 11:37
Pa ako ti je cela posuda u paučini, onda bi sigurno plela više da ima više prostora.

x3m.Marco
20.12.08., 13:49
Posuda u kojoj bleji je 14cm precnika... tako da vidi da li je tvoja manja... Mada nije ni bitno...Kada preraste prebacices je u vecu i to e to :D Ovo je isplela za 2noci...

toncek
20.12.08., 13:52
da jako brzo pletu mrežu...moja posudica je 10cm od ruba do ruba okrugla je i u visinu je 5cm

SxOne
20.12.08., 18:51
...ne moras da vezujes, slobodno stavi mali vise podloge ako je potrebno i to e to....
hm pa dosta su tanke grane oko mozda 1cm malo manje, mislio sam umesto vezivanja da ih prilepim super lepkom da sve savrsheno stoji u posudi :) za to vreme dok pripremim da pauk bleji u drugoj posudi... naravno ostavio bih neko vreme da izvetri miris lepka, eventualno ako neko ima iskustva sa lepkom dal sme ili ne sme ? da ne pojede :) btw odlicne su fotke :)))


Moram malo off. Smanji malo količinu jabuka kod lateralisa. Mogu ti se zapatiti grinje ili da se ubuđaju ti komadi. Bolje ti je da obacuješ i svaki dan po jedan (mada ni toliko ne treba) nego ova gomila. Obično stavljaš toliko , koliko mogu pojesti za dva-tri dana.
da da znam :)
na tim slikama sam im prvi put dao, pa sam josh i zurio iz kuce pa sam im natrpao...
ostavio dan, i izvadio........ sad stavljam po dva-tri komada
a vetrim im "redovno" kad se zamahli da se ne stvori budj i ostalo...
jedino sad razmishljam da stavim ciniju na neku krpu da im bude toplije, poshto ne vidim da se razmnozavaju... (mada ih i nemam preterano dugo)

Miroslav
21.12.08., 00:33
Ne držim lateralise, pa ti ne mogu puno pomoći. Znam da im je potrebna visoka temperatura. Evo ti o njima na Kimovom sajtu www.nsexotics.net/serbian/blateralis_tekst.php