PDA

Pogledaj punu verziju : Presvlacenja?



DJURA87
22.12.08., 22:23
kada se presvlace tarantule ima neki odredjeni period ili kad im se cefne ili zavisi od roda???

toncek
22.12.08., 22:40
to ti ovisi o pauku...što je pauk stariji to če period između dva presvlačenja biti duži.dok su mali češče se presvlače...

Malacrass
22.12.08., 23:32
Pauk nema kostura, tj kosti u sebi da rastu zajedno s njime.
Pauci imaju exoskeletro iliti vanjski kostur. Tj njihov kostur je njihova koža koja ga drži na okupu, ako bi se takreklo.

Pauk, kao i svako živo biće, raste a prsvlačenje nastupa onda kada mu koža više ne doštupa. Ispod te kože raste nova, svejža.
Pauk saplete posteljicu i legne na leđa, popuca mu koža na leđima i tada ju skida preko leđa i sa nogu polako.
Ispod je ta nova koža, vlažna. Ona se suši i kada se osuši pauk ti je ponovo u akciji.

StefanovaPomajka
23.12.08., 10:44
Ako sam dobro shvatila, dužina perioda između dva presvlačenja je veoma relativna, a u direktnoj je proporciji sa brzinom metabolizma određene T individualno, a opet to zavisi od vlasnika iste. Dakle, ako je T držana na višoj temperaturi (optimalna vlaga se podrazumeva) i jela češće - metabolizam će joj biti brži, pa će brže rasti, pa će se češće presvlačiti, ali će onda i živeti ukupno kraće.

Dakle mi imamo udela u ovome onoliko koliko nam priroda dozvoljava, ali ne bi smo trebali eksperimentisati, zar ne? To već ne bi bilo sportski od nas.

Ig0r
23.12.08., 13:02
Još malo o egzoskeletu:
Egzoskelet je čvrst zahvaljujući posebnoj vezi hitina i sklerotina i na neki način drži unutrašnjost tarantule na okupu i daje tarantuli oblik. Svrha mu je pre svega u tome da spreči dehidrataciju. Za njega je vezana većina mišića taratnule. Pokriven je dlakama koje za razliku od dlaka drugih životinja ne rastu. Spoljašnjost mu je voskasta. Ako ste nekad slučajno ili namerno poprskali vodom tarantulu videli ste da kap vode sa nje brzo sklizne i da za njom ne ostaje vlažan trag. Ta voskasta supstanca dodatno sprečava dehidrataciju i čini zajedno sa egzoskeletom štit od spoljašnjih uticaja kakvi su mikro-organizmi i tome slično...

toncek
23.12.08., 13:30
znači kad poprskmo tarantulu neče joj ništa biti?ja baš pazim na to jer sam od nekoga čuo da to nije dobro.možda je mislio na stres a ne na zdravlje ili? jer kad meni sličajno odleti koja kapljica na pauka on se uznemiri,onako malo pobjegne...

DJURA87
23.12.08., 13:35
ipak su one nezne i plasljive prskanje je dobro zbog vlage ili ja im sipam vodu normalno sa flasom kolko tolko da pokvasim treset da nebude suv da im digne vlaznost

marko
23.12.08., 14:02
znači kad poprskmo tarantulu neče joj ništa biti?...Pa neće joj ništa biti jer je egzoskelet vodootporan ali to sad ne znači da treba da je fajtaš, samo znači da ne moraš biti nešto specijalno precizan tj. oprezan kada prskaš terarijum. To što ti pauk pobegne kada ga poprskaš nije zato što je voda štetna za njega ili nešto slično, jednostavno refleksna reakcija.

Malacrass
23.12.08., 14:09
@grofe, nije mi se dalo toliko piast opširno =).

Pauku ne šteti voda. Ako ste ikad gledali neki dokumentarac di tarantule u šumama i sve vrste koje žive na zemlji, ponekad ih voda od oblilnih kiša zna odnest. Njihov exoskeletor je kao dlaka kod nekih životinja što je "masna" pa voda sklizne sa nje, nešto slično kao kod polarnih medvjeda kad zarone pod vodu. Ta masnoća ne dopušta vodi da dođe do kože da se medvjed smrze. Tako slično i koža T-a djeluje.

Prskanje je marko rekao, to je reflex kao kad ju i pipnete pincetom ili prstom.

ponkad kad sam prsko terarij znao sam ko malo namjerno po njoj i nije s ponekad ni pomaknula, a u 99% slučajeva se makne od toga, tj pobjegne.

Miroslav
24.12.08., 02:46
Obično u svako dokumenarcu o amazonskoj prašumi ili samoj reci amazon, prikažu kadar kako tarantula pliva po vodi dok ne dođe do nekog drveta. Poslednji put je bilo sa jednom avikularijom, ali se ne sećam tačno izgleda, bilo je to letos.

Mislim i da je neko na forum nakačio klip sa YouTube, kako tarantula beži u posudicu sa vodom i u njoj se skriva.
Evo nađoh ga. Postavio ga je Marko u temi 'YouTube snimci'
http://www.youtube.com/watch?v=9XpMupQiLF0

marko
24.12.08., 02:50
Samo da napomenem da je to "ronjenje" viđeno samo kod H.gigas-a ali može da se napravi paralela sa ostalim vrstama tarantula i zaključi da je egzoskelet stvarno vodootporan. Ovim da završimo priču o vodi i vratimo se presvlačenju.

DJURA87
25.12.08., 01:45
kako da znam kad ce da se tarantula presvuce tako reci pred pred presvlacenja da znam po cemu se to gleda??

Borko
25.12.08., 02:40
prestaće da jede.totalno će biti nezainteresovana za hranu.

Miroslav
25.12.08., 02:46
Obično par dana (nekad se desi i mesec) pred presvlačenje prestanu jesti. Tada im je abdomen kao balon. Često im počnu opadati iritirajuće dlačice, pa je na tom delu abdomen ogoleo. Par dana pred presvlačenje znaju i preuređivati terarijum kako bi si obezbedile mesto za presvlačenje. Tarantule koje imaju rupu u zemlji, znaju je zatvoriti sa mešavinom niti i treseta. Moj cyano (koji nije kopač) je npr. napravio sebi tunel na panju od mreže. Pred samo presvlačenje naprave sebi krevetac na kome se posle presvlače, obično okrenute na leđa.

Ovo su ti neke osnovne stvari.

DJURA87
25.12.08., 02:52
znam da se okrecu na ledja nego na mojoj b.vagans abdomen izgleda kao da se izgrebao beo je i pocela je da ulazi u treset dok mi je na g.aureostriati abdomen je ko 2 balona i nece da krka

Miroslav
25.12.08., 03:00
Onda im je najverovatnije vreme za presvlačenje. Pusti ih sada neko vreme na miru, pa ćeš videti šta će se desiti.

Čim prestanu jesti, to je siguran znak da će se presvlačiti. No to nije pravilo. Moja P. ornata je jela do 4. dana pred poslednje presvlačenje, a A. geniculata je jednom pojela tenebriju dan ili dva pred presvlačenje.

homer
25.12.08., 03:08
kada joj potamne te fleke na abdomenu sa kojih je bacio iritirajuce dlacice...napravice sebi udobno mesto i presvuci se...i ne nerviraj se sto nece da krka....imam B.Albopilosuma koji nije jeo vise od 4 meseca pred presvlacenje....

DJURA87
25.12.08., 03:39
Onda im je najverovatnije vreme za presvlačenje. Pusti ih sada neko vreme na miru, pa ćeš videti šta će se desiti.

Čim prestanu jesti, to je siguran znak da će se presvlačiti. No to nije pravilo. Moja P. ornata je jela do 4. dana pred poslednje presvlačenje, a A. geniculata je jednom pojela tenebriju dan ili dva pred presvlačenje.

brate A. geniculati da das govno pojela bi nju planiram da uzmem za koj mesec zato sto brzo raste i lepo izgleda :cool:

Miroslav
25.12.08., 03:51
Uzmi ju, oduševiće te. I moja devojka ju obožava. Njihova agresivnost (ali prema štapićima) je mnogo zanimljiva. Naravno ne preporučujem ovakav način igranja sa njima. Ja sam to imao priliku svega par puta da vidim, dok sam joj nameštao posudicu za sa vodu, koju ona zna da prevrne.

rassa
25.12.08., 11:15
moja uopste nije agresivna (mozda se pretvara)-salim se, negde sam gledao da ako hoces da ucmes tarantulu prvo je pipni od nazad, po zadnjoj nozi, tada shvati ja da se desava nesto neuobicajeno i zato se smirena. Ovo funkcionise kod mene, ja je i sada uzimam (ponekad) iako ima oko 9cm (sto nije malo). Dok ako t. pines prednje noge odmah napada, sto je svako verovatno potvrdio...pipni je stapicem po prednjim nogama i napasce, pipni zadnje i samo se se pomeriti napred . . .-kod mene ovo sve funkcionise

naravno da netreba uzimati tarantule, nisu to macke, hrckovi i to, ali ako bas moras, hoces . . . .
ne treba ni je da je uzimam, ali ponekad stvarno nemogu a odolim, sto vise raste sve se vise odvikavam

edit: jbt ovo nema veze s temom, sta li sam ja procitao, hmmmm

marko
25.12.08., 11:35
negde sam gledao da ako hoces da ucmes tarantulu prvo je pipni od nazad, po zadnjoj nozi, tada shvati ja da se desava nesto neuobicajeno i zato se smirena. . . . .Opet si čitao neke dezinformacije, i baš ove dezinformacije se jaako teško ispravljaju. Nema veze po kojoj nozi dodiruješ tarantulu. Čuj, juče sam pokupio još jednu geniculatu i 15 minuta sam pokušavao da je uteram u manju posudu, još jednom 15 (slovima petnaest) minuta! Geniculata je 13ak cm sigurno, i nema veze po kojoj nozi sam je dirao reakcija je uvek bila ista, napada i GRIZE kao luda. Tek posle tih 15 minuta je skontala da to što se pomera nije za jelo i onda je počela da se sklanja. Evo sad ću još jednom da se zamlaćujem sa istom samo da joj namestim terarijum.

Eto morao sam i ja da nastavim offtopic opet da bih ispravio dezinformacije, ajde gledajte da ne skreće sa teme, tema je Presvlačenje zar ne. Nemam vremena da glumim dežurnog čuvara ovde i da u svakoj drugoj temi pišem : "Nemojte skretati sa teme".

DJURA87
25.12.08., 12:58
moje misljenje je da je geniculata tavkva u prirodi po agresiji i da je predator i da brani uvek svoju teritoriju ispravi te me ako gresim neko kolko njima treba vremena da dobiju full size posto brzo rasto to jest da se presvuku?

Geni
25.12.08., 13:14
Eto morao sam i ja da nastavim offtopic opet da bih ispravio dezinformacije, ajde gledajte da ne skreće sa teme, tema je Presvlačenje zar ne. Nemam vremena da glumim dežurnog čuvara ovde i da u svakoj drugoj temi pišem : "Nemojte skretati sa teme".

Čemu pisanje. Niko se ne obazire na to. Ja sam odustao.

marko
25.12.08., 13:50
Neću da odustanem jer je sledeći korak opomena. Imam razloga da dam opomenu ako pre toga hiljadu puta lepo zamolim da se ne skreće sa teme. Poslao sam Kolinu na zagrevanje ::D

Geni
25.12.08., 13:54
Navijam za tebe::D