PDA

Pogledaj punu verziju : treba mi pomoc i savet od svih ljubitelja zmija :)



yakuza83
23.12.08., 22:50
Cao svim prijateljima teraristike :)
Potrebni su mi saveti i preporuke :confused:
Hteo bi uzeti neku zmiju da cuvam, ali nemogu se odluciti koju!
Sacim je hraniti, kako napraviti terarijum.....
Pomagajte molim vas :)

stefan
23.12.08., 23:00
isti slucaj i kod mene
zelim uzeti onu crno belu samo sad nemogu da nadjem latinski naziv pa bi molio iskusnije da mi kazu.
I jos nesto , kao sto su grammostola a i smiti dobri za pocetnike ,koje zmije su dobre kao oni?

yakuza83
23.12.08., 23:06
ma gotivne su i one, ali zasad sam planirao samo zmiju!
pa kasnije planiram da prosirim carstvo

dragon
23.12.08., 23:24
yakuza83 preporuka za početak Phyton regius.

stefan ona crno bijela je možda Lampropeltis getula californiae

stefan
23.12.08., 23:31
e da ta
GETULA KAKO TO MOCNO ZVUCI

jos samo kolko ona kosta da vidim dal je stek dovoljno velik za nju

yakuza83
23.12.08., 23:48
reci mi kakvi su joj uslovi za cuvanje i koliko raste??

freepartyman
23.12.08., 23:55
Uzmi muzijaka boe ;) On ti je super za pocetak..Doduse malo vise raste od ostalih pocetnickih zmija,ali je zato i drugaciji fazon;)

stefan
23.12.08., 23:58
sto muzjaka bas ? ? ?

yakuza83
24.12.08., 00:07
jeli care pa da ga hranim posle sa matorcima :)
scim ga hranis??

dragon
24.12.08., 00:11
Python regius treba terarij 100 cm dužina x 50 cm širina x 50 cm visina.Temperatura od 25*c do 31*c .Vlaga oko 50%. Mužijak naraste oko 150cm, a ženka oko 180cm. Nisu agresivni.

stefan
24.12.08., 00:16
a getula kakva je po tom pitanju

dragon
24.12.08., 00:25
a getula kakva je po tom pitanju

Evo link pošto ju nemam pa najbolje da pročitaš ili ima tu ljudi sa iskustvom.

http://translate.google.hr/translate?hl=hr&sl=en&u=http://www.californiaherps.com/snakes/pages/l.g.californiae.html&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3DLampropeltis%2Bgetula%2Bcaliforniae%2 6hl%3Dhr%26sa%3DG

freepartyman
24.12.08., 01:50
Ja mu nebi preporucio loptastog pitona jer znaju da odbijaju hranu a i skloni su stresu. Mada stvarno su lepe zmije Napisao sam da uzmes muzijaka jer oni nerastu veliki kao zenke a i u obimu su manji iliti tanji :))

nenad
24.12.08., 03:54
Sve jedno kakvi su loptasti pitoni, kad kod nas praktično ne mogu da se nađu. Trenutno ih nema, i na znam kad će ih opet biti. Interesantni su zato što su jako mirni, ali često odbijaju hranu, kao što rekoše ljudi. Evo ti ponuda zmija koju ja trenutno imam http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=5194 , sve su to zmije za početnike, od njih je samo Elaphe radiata malo zahtevnija.

Stufy
24.12.08., 04:22
Ja ti preprucijem rod Lampropeltis. Ja trenutno imam 5 zmija iz tog roda pa ih propagiram jer su mi omiljene :). A posto vidim da je i bilo pitanja o naravi getule do sada sam imao tri primerka i jedna je bila agresivnija dok su druge dve totalno kul. Pogledj ovo sto ti je nenad poslao jer on ima jednu getulu u ponudi. Ne preporucujem ti najiskrenije da krenes sa vecom zmijom jer jednostavno ti treba vise ruku da ti pomogne oko nje kada poraste. Nadam se da ces biti zadovoljan sta god da odlucis jer je to dobro i za tebe i za zivotinju.

yakuza83
24.12.08., 08:54
pa ja sam za pocetak razmisljao da uzmem mlecnu zmiju, a kasnije i piona ( neznam tacno kako se zove vrsta ta, ali dodje zlatne ili zute boje)

gordond
24.12.08., 10:28
Mlecna zmija je ok, samo je neces bas mnogo vidjati preko dana posto voli da se zariva u treset. Moja postaje aktivna tek predvece...
Ostalo o mlecnoj imas ovde na forumu...

gava
24.12.08., 11:01
A za sve ove zmije koje vam Nenad nudi imate informacije ovde na forumu, tj. posebne teme sa imenima tih zmija. Pa nemojte biti lenji nego malo prelistajte sta su drugi vec pisali da se neke stvari ne ponavljaju.
Inace, muzijaci boa su drasticno manji od zenki, te vam je zato preporucen bas muzijak.

freepartyman
24.12.08., 13:29
Moja prva zmija je bio muzijak boe;) Nisam imao nikakav problem sa njim:D
Zato ti ga i preporucujem:D

gava
24.12.08., 15:46
Boe nisu problematicne zmije, ali zbog velicine i uslova drzanja uvek cu pre preporuciti neku manju zmiju za pocetak. A i manje zmije su jeftinije (uslovno receno)

ikriss
24.12.08., 16:49
Za mene je najvažniji savet - ne zaletati se. Upoznaj se dobro sa svim zmijama koje su preporučene i koje se mogu nabaviti kod nas, čitaj, traži, gledaj, pitaj sve i svašta - pa neka potraje i par meseci. Svi mi možemo da ti preporučimo različite vrste, ali to što meni OK ne mora da bude i drugima (npr. vidim da niko ne spominje kukuruznu zmiju, koja je, iako najčešća "početnička" zmija, meni među lepšim vrstama). Najbitnije je da, kada odlučiš, sa tom odlukom živiš sledećih 20 godina. :)

Naravno, svašta se u životu promeni, ali kad uzimaš, uzimaj kao da je to zauvek. Greh bi bio da, posle par meseci shvatiš da nije to to, i da ti se više sviđa druga vrsta zmije (ili druga životinja) ...

gordond
24.12.08., 17:01
Mozda je najvaznije da dobro proucis uslove cuvanja za svaku zmiju koja ti se svidja, jer ti najbolje znas koliko mozes da im pruzis. To mozes da procitas na ovom forumu o svim vrstama koje kod nas mogu da se nabave. Vrlo ti je bitno da znas u sta se upustas sa svakom zmijom (kao i sa svakim drugim ljubimcem) da posle ne bi shvatio da mozda to i nije ono sto si zeleo od zmije - previse (ili malo) raste, jede, spava, agresivna;)

I kao sto ti je ikriss rekao, nemoj da se zaleces, posebno sto se kod nas cene dosta variraju od prodavca do prodavca ;)

freepartyman
24.12.08., 17:15
Boe nisu problematicne zmije, ali zbog velicine i uslova drzanja uvek cu pre preporuciti neku manju zmiju za pocetak. A i manje zmije su jeftinije (uslovno receno)

Slazem se sa tobom Gavo,ja sam prvu zmiju uzeo bou muzijaka ,i ja sam razmisljao o kukuruznoj,mlecnoj itd,ali boid je boid,generalno vise volim boide;)
Sad sam vlasnik muzijaka burmanskog pitona
Ali naravno ima i onih koji volje manje zmije.
Ako se momak razmislja sta ce da uzme,neka uzme bilo sta samo ne kokuruznu zmiju,nekazem ovo jer nesto fali kukuruznoj,nego zato sto je najcesca zmija kod nas;)Daj da malo razvijemo teraristiku:)

yakuza83
24.12.08., 18:07
hvala vam na savetima svima!!
recite mi gde im nabavljate hranu i po kooj ceni se nalaze ti misevi??

gava
24.12.08., 18:10
E tu cu se potpuno sloziti sa tobom...
Ja sam ponosni vlasnik para kukuruznih i ne preporucujem ih. Zmija je fenomenalna, ali je ima skoro svaka kuca (i ovo je uslovno receno).
Nenad ima u ponudi extra zmije koje nisu ni skupe, a cini mi se da su prvi put dostupne kod nas (bar neke). A i cene su korektne. Sve ove zmije se drze u malte ne istim uslovima.
Osnovno je ne zuriti. Citajte sve na sta naidjete, ne stidite se da pitate, trazite po netu informacije, ima ih koliko hocete. Na kraju dobro razmislite sta su vam zelje a sta mogucnosti, dalje je sve lako

U Cacku verovatno u nekom pet shopu, ali to ti je preskupo. U Beogradu, taj broj ces dobiti na PP, ali to znaci da treba da kupis vise miseva odjednom da ne bi dolazio svake nedelje u BG. Obicno, zmije se hrane mrtvim, odledjenim misevima, posto ziv mis moze da povredi zmiju. Ako nije frka da ih drzis u zamrzivacu onda nema problema. Ako imas nameru da ih drzis zive, treba da znas da smrde kao kuga

yakuza83
24.12.08., 18:28
E tu cu se potpuno sloziti sa tobom...
Ja sam ponosni vlasnik para kukuruznih i ne preporucujem ih. Zmija je fenomenalna, ali je ima skoro svaka kuca (i ovo je uslovno receno).
Nenad ima u ponudi extra zmije koje nisu ni skupe, a cini mi se da su prvi put dostupne kod nas (bar neke). A i cene su korektne. Sve ove zmije se drze u malte ne istim uslovima.
Osnovno je ne zuriti. Citajte sve na sta naidjete, ne stidite se da pitate, trazite po netu informacije, ima ih koliko hocete. Na kraju dobro razmislite sta su vam zelje a sta mogucnosti, dalje je sve lako

U Cacku verovatno u nekom pet shopu, ali to ti je preskupo. U Beogradu, taj broj ces dobiti na PP, ali to znaci da treba da kupis vise miseva odjednom da ne bi dolazio svake nedelje u BG. Obicno, zmije se hrane mrtvim, odledjenim misevima, posto ziv mis moze da povredi zmiju. Ako nije frka da ih drzis u zamrzivacu onda nema problema. Ako imas nameru da ih drzis zive, treba da znas da smrde kao kuga


ma u frizider care:)
a reci mi oko opreme za terarijum sta treba??

freepartyman
24.12.08., 18:41
Za terarijum ti treba reflektorka(sijalica) kao grejno telo i za ciklus dan/noc,termometar za toplu i hladnu stranu.
Podloga koja moze biti papir,novine,treset..itd..posuda za vodu,i neko mesto za skrivanje ,panj naprimer.;) E sad ti mozes da ubacujes radi ukrasa sta hoces;)


Za mene je najvažniji savet - ne zaletati se. Upoznaj se dobro sa svim zmijama koje su preporučene i koje se mogu nabaviti kod nas, čitaj, traži, gledaj, pitaj sve i svašta - pa neka potraje i par meseci. Svi mi možemo da ti preporučimo različite vrste, ali to što meni OK ne mora da bude i drugima (npr. vidim da niko ne spominje kukuruznu zmiju, koja je, iako najčešća "početnička" zmija, meni među lepšim vrstama). Najbitnije je da, kada odlučiš, sa tom odlukom živiš sledećih 20 godina. :)

Naravno, svašta se u životu promeni, ali kad uzimaš, uzimaj kao da je to zauvek. Greh bi bio da, posle par meseci shvatiš da nije to to, i da ti se više sviđa druga vrsta zmije (ili druga životinja) ...

Pazi meni nije bas realno da neko drzi zmiju po 30, 40 godina koliko one zive.;) A i ako ima takvih retki su..A i zmija nije pas da pati kad je das ili prodas:)

yakuza83
24.12.08., 18:55
Za terarijum ti treba reflektorka(sijalica) kao grejno telo i za ciklus dan/noc.
Podloga koja moze biti papir,novine,treset..itd..posuda za vodu,i neko mesto za skrivanje ,panj naprimer.;) E sad ti mozes da ubacujes radi ukrasa sta hoces;)


a reci mi cuo sam za neke podne grejace??
kako se odredjuje njima vlaznost u terarijumu?? to me mal buni??

freepartyman
24.12.08., 19:00
Za odredjivanje vlaznosti imas posebne hidrometre,mada moje neko misljenje je da ako imas veliku posudu sa vodom u terarijumu netreba ti..Doduse neke zmije su osetljivije,treba im veca vlaznost itd..
Podne grejace nisam imao nikad,ali ok su:) Oni se stave ispod terarijuma i odozdo greju;)

yakuza83
24.12.08., 19:05
Za odredjivanje vlaznosti imas posebne hidrometre,mada moje neko misljenje je da ako imas veliku posudu sa vodom u terarijumu netreba ti..Doduse neke zmije su osetljivije,treba im veca vlaznost itd..
Podne grejace nisam imao nikad,ali ok su:) Oni se stave ispod terarijuma i odozdo greju;)


zar neidu u terarijum, pa podloga neka na njih????
e izvini ja mozda mnogo pitam!!

freepartyman
24.12.08., 19:12
Ma normalno je da pitas kad te interesuje;)
Ispod terarijuma ide,i onda prenosi toplotu kroz staklo na podlogu;)
Oni se uglavnom koriste za stanove ili sobe bez centralnog grejanja,da kontrolisu temperaturu da nebi mnogo pala nocu kad se sijalice ugase;)
Ako imas grejanje u sobi netreba ti;)

yakuza83
24.12.08., 19:16
Ma normalno je da pitas kad te interesuje;)
Ispod terarijuma ide,i onda prenosi toplotu kroz staklo na podlogu;)
Oni se uglavnom koriste za stanove ili sobe bez centralnog grejanja,da kontrolisu temperaturu da nebi mnogo pala nocu kad se sijalice ugase;)
Ako imas grejanje u sobi netreba ti;)

imam grejanje :p
jeli bre pa da taj grejac neosteti drvo koje je ispod njega?
jeli, sijalice mogu sa potenciometrom??
e a ventilacija?? jel trebaju neki ventilatori ili vec sta??

freepartyman
24.12.08., 19:21
Treba ti samo terarijum,sa otvorom koji ima mrezicu..Taj grejac je male voltaze tako da tesko;) Najobicnija sijalica ili reflektorka ti treba;) Netreba ti grejac ako ima grejanje..izbrisi neke privatne poruke nemas vise mesta;)

yakuza83
24.12.08., 19:26
Treba ti samo terarijum,sa otvorom koji ima mrezicu..Taj grejac je male voltaze tako da tesko;) Najobicnija sijalica ili reflektorka ti treba;) Netreba ti grejac ako ima grejanje..izbrisi neke privatne poruke nemas vise mesta;)
a reci mi za ove UVA/UVB lampe?

freepartyman
24.12.08., 19:28
Netrebaju ti za zmije;) Vecina zmija su nocne zivotinje a dane provode u rupama..;)

yakuza83
24.12.08., 19:36
Netrebaju ti za zmije;) Vecina zmija su nocne zivotinje a dane provode u rupama..;)


jeli matori sta rece koje mere za bou su mi najbolje za terarijum???

freepartyman
24.12.08., 19:39
Najbolje ti je da odmah uzmes metar x 50 x 50..Za muzijaka ti je to dovoljno.Ako imas uslove za veci uzmi veci;)
Ako hoces da uzmes malu bou mozes da kupis i manji ali onda treba da menjas sledece godine;)

yakuza83
24.12.08., 19:53
Najbolje ti je da odmah uzmes metar x 50 x 50..Za muzijaka ti je to dovoljno.Ako imas uslove za veci uzmi veci;)
Ako hoces da uzmes malu bou mozes da kupis i manji ali onda treba da menjas sledece godine;)


i koliko kosta mladunce boe??

freepartyman
24.12.08., 21:17
Mislim da je beba oko 150 e ;)

nenad
24.12.08., 22:11
Moram da zamolim da ne preterujete u savetovanju potencijalnih zmijara, jer te priče da je potrebno možda čak i nekoliko meseci čitati i učiti pre nabavljanja zmije su maximalno preterane. Većina dostupnih zmija (ne računajući Boidae) su izuzetno lake za čuvanje, ne zahtevaju puno opreme, ni velike terarijume, i često se načini čuvanja razlikuju samo u par sitnica. Hoćeš da nabaviš getulu recimo. Gde na netu možeš da nađeš toliko podataka o čuvanju te zmije, i uopšte o njoj, da ti trebaju meseci da to izučiš? Apsolutno nigde. Nemojmo praviti od ovog nešto preteško, kad to stvarno nije.

Dakle, za čuvanje Lampropeltisa i smukova je potrebno - ne preterano velik terarijum (može a ne mora), grejno telo - podni grejač ili sijalica, podloga - piljevina, treset..., svetlo - dnevno, ili sijalica, hrana - miševi (100din odrasli, 50 bebe), grana za penjanje, mesto za skrivanje, posuda za vodu u koju zmija može da stane sklupčana. Nikakve UV lampe, nikakvi dodaci hrani, nikakvi higrometri, itd. Hraniš je jednom nedeljno, ili ako je manja jednom u 5-6 dana, i posle hranjenja je ne uzimaš dan-dva. Pre i posle uzimanja pereš ruke. Kad se povuče, i ne izlazi, promeni boju, znači da će da se presvlači, ne hraniš je tad i ne uznemiravaš. Možeš da povećaš vlagu tad, prskanjem podloge. Kad se zmija presvuče, nahraniš je.

To je, manje-više to. Bitna je naravno i veličina vrste koju uzimaš zbog veličine terarijuma. Sve te priče o tome kako treba čuvanje zmija izučavati mesecima, su stvarno preterane.


Mlecna zmija je ok, samo je neces bas mnogo vidjati preko dana posto voli da se zariva u treset. Moja postaje aktivna tek predvece...
Ostalo o mlecnoj imas ovde na forumu...

Moram i sa ovim da se ne složim. Male zmije se često kriju. Kad dovoljno porastu ne kriju se uopšte više toliko. Moj triangulum je odavno prestao da se krije, i stalno je napolju, na vidnom mestu.

spiderboy
25.12.08., 00:08
ista situacija sa kukuruznim smukovima,dok su bebe stalno se skrivaju,ako ima podloge tamo se zavuku,pa kako rastu izgube taj nagon za skrivanjem,odrasli se čak i preko dana često "šetaju" po terarijumu uopšte se ne skrivaju,izuzeci su kad zmija vari hranu ili se sprema na presvlačenje,što je normalno

yakuza83
25.12.08., 00:16
ista situacija sa kukuruznim smukovima,dok su bebe stalno se skrivaju,ako ima podloge tamo se zavuku,pa kako rastu izgube taj nagon za skrivanjem,odrasli se čak i preko dana često "šetaju" po terarijumu uopšte se ne skrivaju,izuzeci su kad zmija vari hranu ili se sprema na presvlačenje,što je normalno

koliko rastu kukuruzne???


Moram da zamolim da ne preterujete u savetovanju potencijalnih zmijara, jer te priče da je potrebno možda čak i nekoliko meseci čitati i učiti pre nabavljanja zmije su maximalno preterane. Većina dostupnih zmija (ne računajući Boidae) su izuzetno lake za čuvanje, ne zahtevaju puno opreme, ni velike terarijume, i često se načini čuvanja razlikuju samo u par sitnica. Hoćeš da nabaviš getulu recimo. Gde na netu možeš da nađeš toliko podataka o čuvanju te zmije, i uopšte o njoj, da ti trebaju meseci da to izučiš? Apsolutno nigde. Nemojmo praviti od ovog nešto preteško, kad to stvarno nije.

Dakle, za čuvanje Lampropeltisa i smukova je potrebno - ne preterano velik terarijum (može a ne mora), grejno telo - podni grejač ili sijalica, podloga - piljevina, treset..., svetlo - dnevno, ili sijalica, hrana - miševi (100din odrasli, 50 bebe), grana za penjanje, mesto za skrivanje, posuda za vodu u koju zmija može da stane sklupčana. Nikakve UV lampe, nikakvi dodaci hrani, nikakvi higrometri, itd. Hraniš je jednom nedeljno, ili ako je manja jednom u 5-6 dana, i posle hranjenja je ne uzimaš dan-dva. Pre i posle uzimanja pereš ruke. Kad se povuče, i ne izlazi, promeni boju, znači da će da se presvlači, ne hraniš je tad i ne uznemiravaš. Možeš da povećaš vlagu tad, prskanjem podloge. Kad se zmija presvuče, nahraniš je.

To je, manje-više to. Bitna je naravno i veličina vrste koju uzimaš zbog veličine terarijuma. Sve te priče o tome kako treba čuvanje zmija izučavati mesecima, su stvarno preterane.



Moram i sa ovim da se ne složim. Male zmije se često kriju. Kad dovoljno porastu ne kriju se uopšte više toliko. Moj triangulum je odavno prestao da se krije, i stalno je napolju, na vidnom mestu.




jeli koje debljine da odredim staklo za terarijum??
i dalje mi nije jasno kako da odredim tu vlaznost??

freepartyman
25.12.08., 01:21
Vidi ovako vlaznost ti je najbitnija kad se zmija presvlaci,ja nikad u zivotu nisam imao hidrometar,a zmija mi se uvek savrseno presvukla..Opusti se sto se tice vlaznosti;) Samo stavi posudu sa vodom u terarijum i snimices kako svaki dan opada nivo vode,tada malo dolijes..Sto ti je veca posuda to redje moras da dolivas..Netreba da se opterecujes vlaznoscu:)
Slayem se sa Nenadom da netreba praviti nauku,zmije su lake za odrzavanje,mnogo lakse nego gusteri:) Sto se tice hranjenja kad se zmija presvlaci,ja sam svoju hranio par puta dok je bila u plawoj fazi i nije imala nikakav problem;)

nenad
25.12.08., 01:46
Eto, a ja se slažem sa tobom. Zaboravi na određivanje vlažnosti za zmije. To je potrebno za vrste koje traže povišenu vlažnost, pa je regulišeš redovnim fajtanjem terarijuma. Za ove uobičajene vrste to obično nije potrebno.
Staklo za neki prosečan terarijum za smuka ili lampropeltisa može da bude debelo 4 mm. Nije potrebno deblje.
Neke zmije jedu pred presvlačenje, a neke ne. To zavisi od jedinke.

ikriss
25.12.08., 11:50
Moram da zamolim da ne preterujete u savetovanju potencijalnih zmijara, jer te priče da je potrebno možda čak i nekoliko meseci čitati i učiti pre nabavljanja zmije su maximalno preterane. Većina dostupnih zmija (ne računajući Boidae) su izuzetno lake za čuvanje, ne zahtevaju puno opreme, ni velike terarijume, i često se načini čuvanja razlikuju samo u par sitnica. Hoćeš da nabaviš getulu recimo. Gde na netu možeš da nađeš toliko podataka o čuvanju te zmije, i uopšte o njoj, da ti trebaju meseci da to izučiš? Apsolutno nigde. Nemojmo praviti od ovog nešto preteško, kad to stvarno nije.

Ne čitaš pažljivo. Napisao sam tačno ovo:

Upoznaj se dobro sa svim zmijama koje su preporučene i koje se mogu nabaviti kod nas, čitaj, traži, gledaj, pitaj sve i svašta - pa neka potraje i par meseci. (...)

Naravno, svašta se u životu promeni, ali kad uzimaš, uzimaj kao da je to zauvek.

I ja moram da zamolim da uvažiš da imamo (i) svoje mišljenje. Ne pričamo (samo) o čuvanju zmije, to nije problem, već o odluci da se zmija uopšte uzme kao ljubimac, a pre svega, KOJA zmija. Moje je mišljenje da je bolje da se upozna sa svih 10-ak vrsta koje mogu da se nabave kod nas, pa neka [izbor] potraje i par meseci. Naravno, odluka kada će i koju zmiju nabaviti, samo je njegova.

Ono na šta hoću da ukažem je da bi bilo OK da ta odluka bude donesena trezveno, savesno jer zmija nije tipičan ljubimac kao kuče pa da možeš da ga "šutneš" na ulicu ili pokloniš ili odneseš u neki azil kada ti dosadi. Pogotovo ne ako je u pitanju bilo kakva velika zmija, pre svih boa ili piton.

Ja o tome pričam, a ne o izučavanju čuvanja zmija koje traje mesecima.

Mnoge ljude koje poznajem, nakon par meseci prošao je "nagon za crvenom zmijom"; sad im je cool da je vide kod mene, ali da su je kupili, ili bi je vratili prodavcu ili doneli meni ili neki možda čak i ubili (pustili napolje po ovoj zimi).


Sve te priče o tome kako treba čuvanje zmija izučavati mesecima, su stvarno preterane.

Gde si to pročitao? Ko je to rekao? Ja to nisam nigde napisao. Ne paziš. ;) Napisao sam:

Upoznaj se dobro sa svim zmijama koje su preporučene i koje se mogu nabaviti kod nas, čitaj, traži, gledaj, pitaj sve i svašta - pa neka potraje i par meseci.

možda je trebaloda dodam - "..., ako treba, pa kad doneseš odluku, da znaš zašto si odabrao baš tu vrstu / morf".

Na pitanje "što nečuvaš to i to", ti sam kažeš "svako čuva ono što voli", pa tako neka i svako bira sebi zmiju kako to najbolje ume i najviše voli.

nenad
25.12.08., 12:11
Ok, izvinjavam se što sam pogrešno protumačio tvoje reči. Ali, sve jedno, to je zbog toga što si ti stvarno pokušavao od teraristike da napraviš naučnu disciplinu, i mislim da je to poznato ljudima koji su čitali tvoje postove. Tražio si preteranu egzaktnost tamo gde je nema. To je tvoj stav, i ja to poštujem, ali mislim da ostali ljudi na ovom forumu, pa i ja sa njima, razmišljaju drugačije.
...
Ja biram životinje na drugi način. Prvo vidim koja mi se životinja sviđa. Naletim na nešto što mi se jako svidi. Onda se raspitam da li to može ovde da se nabavi, i da li je cena razumna. Ako je to sve ok, onda se raspitujem o čuvanju. Dakle, odaberem životinju koja mi je lepa, koja mi je zanimljiva i koja mi se sviđa, pa tek onda istražujem ostale podatke o njoj. Ako saznam da je teška za čuvanje, zato što npr. jede guštere a ne miševe, onda odustajem od te vrste. Nikad ne bih proučavao 10 vrsta da ustanovim koja mi je najpogodnija za čuvanje zbog svojih karakteristika, pa da onda tu uzmem. Ali, tako ja gledam na stvari, svako ima neki svoj način.

gava
25.12.08., 14:31
...
Ja biram životinje na drugi način. Prvo vidim koja mi se životinja sviđa. Naletim na nešto što mi se jako svidi. Onda se raspitam da li to može ovde da se nabavi, i da li je cena razumna. Ako je to sve ok, onda se raspitujem o čuvanju. Dakle, odaberem životinju koja mi je lepa, koja mi je zanimljiva i koja mi se sviđa, pa tek onda istražujem ostale podatke o njoj.

Meni ovo zvuci OK... ali za nekoga ko ima iskustva u drzanju zmija (bilo kakvog).
Ti biras zivotinje tako jer ti vec znas o njima sve sto treba. I ti tu imas neku sigurnost u sebe.
On to nema i zato postavlja tolika pitanja.
I zato ti imas taj luksuz da prvo biras zmiju pa se onda raspitujes o njoj, a on treba da uradi bas suprotno.
Sta ti znas o opremi, a sta on?
Da li on treba da kupi zmiju i da skonta da nema novca za terarijum i grejac? Da li on uopste zna kako da napravi terarijum?
Gde zuris?

ikriss
25.12.08., 15:02
Meni ovo zvuci OK... ali za nekoga ko ima iskustva u drzanju zmija (bilo kakvog).
Ti biras zivotinje tako jer ti vec znas o njima sve sto treba. I ti tu imas neku sigurnost u sebe.
On to nema i zato postavlja tolika pitanja.
I zato ti imas taj luksuz da prvo biras zmiju pa se onda raspitujes o njoj, a on treba da uradi bas suprotno.
Sta ti znas o opremi, a sta on?
Da li on treba da kupi zmiju i da skonta da nema novca za terarijum i grejac? Da li on uopste zna kako da napravi terarijum?
Gde zuris?

Od reči do reči se se slažem sa svim što je gava napisao. I sam sada biram neke buduće životinje na (skoro) identičan način kao nenad, ali kada sam počinjao, mnogo bi mi značilo da sam imao nekog ko bi mi rekao "ne žuri, tu smo svi uz tebe, slobodno pitaj, i tek kad osetiš da si saznao dovoljno - odluči po svojoj volji".

nenad
25.12.08., 15:17
Pa, dobro,ok. Hocu samo da kazem da to nije pretesko. Ako udjes u to bez ikakvog iskustva, mozes da se snadjes, ako to hoces. Meni su prve zmije koje sam cuvao bili poskoci. Nisam imao nikakvo prethodno iskustvo sa opremom, cuvanjem zmija i slicno, pa sam se opet snasao. Zato sto sam hteo. Nema tu neke preterane nauke. Vrlo je prosto. Ako se pazljivo pretrazi ovaj forum, mogu da se nadju svi potrebni podaci, tako da nema ni potrebe za pitanjima, najcesce, jer smo o svemu tome vec pisali.

Stufy
25.12.08., 17:22
Pa zar niko od vas nije bio toliko euforican zbog nove zivotinje da je jednostavno zeleo da pozuri sa nabavkom? Slazem se sa Nenadom i mislim da je pogresno predsavljati teraristiku kao nuklearnu fiziku. Sve je relativno prosto pogotovu kada su zmije u pitanju i pismen covek koji ima komp moze na ovom forumu da sazna sasvim dovoljno informacija za pocetak i za cuvanje vecine vrsta. I recimo za Lampropeltis getula koja je vec bila spomenuta na netu covek moze da se informise i sazna sve sta mu treba o njoj za 2 sata max (i to ako ima jako spor net). Mislim da je cuvanje zmije jednostavnije od cuvanja pasa, macaka, papagaja, ribica u globalu i ako se ispostuju neka pravila o terarijuma i o uzgoju pomenuta na ovom forumu dvocifren broj puta.

@ yakuza83 Stoga moj savet je da ti odlucis sta ti se dopada informises se o vrsti putem neta, napravis terarijum, kupis zmiju i pocnes da uzivas. :)

yakuza83
25.12.08., 19:25
Ok, izvinjavam se što sam pogrešno protumačio tvoje reči. Ali, sve jedno, to je zbog toga što si ti stvarno pokušavao od teraristike da napraviš naučnu disciplinu, i mislim da je to poznato ljudima koji su čitali tvoje postove. Tražio si preteranu egzaktnost tamo gde je nema. To je tvoj stav, i ja to poštujem, ali mislim da ostali ljudi na ovom forumu, pa i ja sa njima, razmišljaju drugačije.
...
Ja biram životinje na drugi način. Prvo vidim koja mi se životinja sviđa. Naletim na nešto što mi se jako svidi. Onda se raspitam da li to može ovde da se nabavi, i da li je cena razumna. Ako je to sve ok, onda se raspitujem o čuvanju. Dakle, odaberem životinju koja mi je lepa, koja mi je zanimljiva i koja mi se sviđa, pa tek onda istražujem ostale podatke o njoj. Ako saznam da je teška za čuvanje, zato što npr. jede guštere a ne miševe, onda odustajem od te vrste. Nikad ne bih proučavao 10 vrsta da ustanovim koja mi je najpogodnija za čuvanje zbog svojih karakteristika, pa da onda tu uzmem. Ali, tako ja gledam na stvari, svako ima neki svoj način.



slazem se care!!
ja kad bi proucavao sve, onda bi sigurno nasao vise njih koje mi se svidjaju! a novca nek\mam toliko da mogu uzeti sve :(
zasad mi se svidja mlecna zmija!
a za kasnije kad uradim svoju sobu koja je planirana samo za njih, onda cu uzeti sigurno vise!


Meni ovo zvuci OK... ali za nekoga ko ima iskustva u drzanju zmija (bilo kakvog).
Ti biras zivotinje tako jer ti vec znas o njima sve sto treba. I ti tu imas neku sigurnost u sebe.
On to nema i zato postavlja tolika pitanja.
I zato ti imas taj luksuz da prvo biras zmiju pa se onda raspitujes o njoj, a on treba da uradi bas suprotno.
Sta ti znas o opremi, a sta on?
Da li on treba da kupi zmiju i da skonta da nema novca za terarijum i grejac? Da li on uopste zna kako da napravi terarijum?
Gde zuris?


hvala vam svima a i tebi care!
skupljanjem informacija koje mi dajete ovde, vec pravim sliku i o terarijumu koji bi napravio a i o zamiji koju bi nabavio!! mada se iskreno dvoumim jos oko 2 zmije, a mada i 3 ulazi o opciju:)?


Od reči do reči se se slažem sa svim što je gava napisao. I sam sada biram neke buduće životinje na (skoro) identičan način kao nenad, ali kada sam počinjao, mnogo bi mi značilo da sam imao nekog ko bi mi rekao "ne žuri, tu smo svi uz tebe, slobodno pitaj, i tek kad osetiš da si saznao dovoljno - odluči po svojoj volji".


hvala matori!
zato sam i otvorio ovu stranu da bi mi svi dobri ljudi pomogli u tom izboru!
a ako nekad bude srece i da se skupimo negde i uzivo razmenimo iskustva i price o svojim ljubimcima :)


Pa zar niko od vas nije bio toliko euforican zbog nove zivotinje da je jednostavno zeleo da pozuri sa nabavkom? Slazem se sa Nenadom i mislim da je pogresno predsavljati teraristiku kao nuklearnu fiziku. Sve je relativno prosto pogotovu kada su zmije u pitanju i pismen covek koji ima komp moze na ovom forumu da sazna sasvim dovoljno informacija za pocetak i za cuvanje vecine vrsta. I recimo za Lampropeltis getula koja je vec bila spomenuta na netu covek moze da se informise i sazna sve sta mu treba o njoj za 2 sata max (i to ako ima jako spor net). Mislim da je cuvanje zmije jednostavnije od cuvanja pasa, macaka, papagaja, ribica u globalu i ako se ispostuju neka pravila o terarijuma i o uzgoju pomenuta na ovom forumu dvocifren broj puta.

@ yakuza83 Stoga moj savet je da ti odlucis sta ti se dopada informises se o vrsti putem neta, napravis terarijum, kupis zmiju i pocnes da uzivas. :)


heheheheee hvala , hvala stufy!!!
terarijum cu napraviti do nove, ako nadjem vremena zbog posla!
znam ja da ovde ima sve da se nadje o dosta vrsta, ali ko ima vremena on moze! ja matori radim po 15sati a nekad i manje! tako da nestizem! pa zbog toga se raspitujem na ovaj nacin :(
a kad je uzmem, pa bilo koja da je znam da cu uzivati u njoj:D

Stufy
25.12.08., 19:46
Nema na cemu.
I mislim da je Lampropeltis triangulum dobar izbor. To je i moja prva zmija (od onih koje sam kupio) :) tako da sam ja ovde subjektivan :) Meni je i sada sa dosta zivotinja ostala ipak omiljena vrsta.

yakuza83
25.12.08., 20:46
Nema na cemu.
I mislim da je Lampropeltis triangulum dobar izbor. To je i moja prva zmija (od onih koje sam kupio) :) tako da sam ja ovde subjektivan :) Meni je i sada sa dosta zivotinja ostala ipak omiljena vrsta.
kakva je za cuvanje??

gordond
25.12.08., 21:31
Posto je L.triangulum i moja prva zmija, a poceo sam da je cuvam pre samo 4 meseca, ovo je ono sto mogu da ti kazem iz pocetnicke ruke...
Kao sto sam vec rekao, voli dosta da se skriva i neces je vidjati preko dana bas cesto. Nenad me ispravio (i naucio necemu novom, hvala Nenade:) ) da je tako samo dok je mala. Kad hoces da je uzmes, vrlo je plasljiva i uvek ce ti pokusati da pobegne, ali opet kontam da su skoro sve takve dok su mlade. Posle par minuta u rukama se smiri, ali ti nikad nece biti potpuno mirna. Postaje aktivna predvece. Ne ujeda (bar mene nikad nije ni pokusala). Nikad nisam imao problema sa ishranom tj. nikad nije odbijala hranu a hranim je odledjenim pinkijima. U poslednje vreme je cesto hranim i iz ruke.
Posebno sto je meni zanimljivo je to da preko dana voli da se negde zavuce (treset ili zaklon), izbaci samo glavu i tako je u stanju da posmatra okolinu nenormalno dugo bez i najmanjeg pokreta :)
Ovo je ono sto mogu da ti kazem sto ce ti kao pocetniku biti nekako najblize jer sam bio na istom mestu pre 4 meseca. Ostalo mogu da ti kazu iskusniji koji imaju tu zmiju a dosta mozes da nadjes i na forumu (postoji posebna tema o Lampropeltis triangulum-ima.

Stufy
25.12.08., 22:32
Gordond je dosta toga napisao, a ja bih samo dodao da se L. triangulum inace preporucuje kao "zmija za pocetnike" mada vecina vrsta je takva. Kako rastu malkice gube na koloritu. Kao sto je vec receno vecina nisu agresivne i moja je ujela smo jednom. Takodje dobra strana je i sto ti ne treba veliki terarijum, a i to sto se ova vrsta u teraristici nalazi vec dosta dugo tako da se i dosta o njoj zna. Ima vise podvrsta ali je kod nas i inace najcesca L. t. sinaloae. Pitaj ako te jos nesto interesuje.

yakuza83
25.12.08., 23:12
jel nije problem da stavis koju sliku terarijuma koji imas! da mi malo sine jos koja ideja!
naravno ako nije problem??


Gordond je dosta toga napisao, a ja bih samo dodao da se L. triangulum inace preporucuje kao "zmija za pocetnike" mada vecina vrsta je takva. Kako rastu malkice gube na koloritu. Kao sto je vec receno vecina nisu agresivne i moja je ujela smo jednom. Takodje dobra strana je i sto ti ne treba veliki terarijum, a i to sto se ova vrsta u teraristici nalazi vec dosta dugo tako da se i dosta o njoj zna. Ima vise podvrsta ali je kod nas i inace najcesca L. t. sinaloae. Pitaj ako te jos nesto interesuje.



reci mi, jel zmijama se samo daju misevi ili moze i neka druga hrana??
posto svuda de citam ovo, amo pisu o misevima??

nenad
25.12.08., 23:48
Pa, ako samo pise da treba davati miševe, onda samo treba davati miševe ;) Rekoh ti u jednom od prethodnih postova čime ih hraniš, kao i trenutne cene miševa u Beogradu, a i da ne treba davati nikakve dodatke. U tome i jeste jednostavnost čuvanja zmija. Uzmeš miševe za mesec dana, zamrzneš ih, pa ih postepeno odmrzavaš i daješ zmiji. Triangulum je odličan izbor, samo napred.

gordond
25.12.08., 23:57
Ovo je terarijum u kome trenutno drzim zmiju

http://gordond.users.sbb.co.yu/DSCF0118.jpg



A ovo je terarijum u fazi izrade

http://gordond.users.sbb.co.yu/DSCF0130.jpg

yakuza83
26.12.08., 00:01
Pa, ako samo pise da treba davati miševe, onda samo treba davati miševe ;) Rekoh ti u jednom od prethodnih postova čime ih hraniš, kao i trenutne cene miševa u Beogradu, a i da ne treba davati nikakve dodatke. U tome i jeste jednostavnost čuvanja zmija. Uzmeš miševe za mesec dana, zamrzneš ih, pa ih postepeno odmrzavaš i daješ zmiji. Triangulum je odličan izbor, samo napred.


pa de znam reko dali moze da im se da nea tica, pile, riba, zec, macka...... cisto sam pitao;)
znas li nekog ko prodaje neku mlecnu zmiju???
e reci mi oko ciscenja terarijuma?? posto svaka zivotinja ima izmet, pa i zmija:)

gordond
26.12.08., 00:29
Sto se tice ciscenja terarijuma, i o tome se dosta pisalo tako da ne bi bilo lose da pogledas malo ostale teme (bar one aktuelne).
Treset ne moras previse cesto da menjas, fekalije jednostavno izvadis...

yakuza83
26.12.08., 00:32
reci mi sta mislis za neki terarijumcic sa merama sirine 42cm, duzine86cm i visine42cm???

gordond
26.12.08., 00:39
O tome ti mogu iskusniji bolje reci. U principu te dimenzije su mozda i dovoljne za L. triangulum-a i kad odraste. Dok je mala to joj je i vise nego dovoljan terarijum.Ides na to da ti zbir duzine i sirine terarijuma ne bude manji od duzine zmije...

yakuza83
26.12.08., 00:42
O tome ti mogu iskusniji bolje reci. U principu te dimenzije su mozda i dovoljne za L. triangulum-a i kad odraste. Dok je mala to joj je i vise nego dovoljan terarijum.Ides na to da ti zbir duzine i sirine terarijuma ne bude manji od duzine zmije...



reci mi jer znasde ima da se nabavi??
e i koliko joj se krece cena??


reci mi sta mislis za neki terarijumcic sa merama sirine 42cm, duzine86cm i visine42cm???


rci mi, jel treset stavljas direktno na drvo ili stavljas nesto ispod????

gordond
26.12.08., 18:56
Ako mislis na dno terarijuma, mislim da nema potrebe da stavljas bilo sta kao podlogu za treset. U ovom staklenom terarijumu treset mi ide direktno na staklo, a tako cu da uradim i sa ovim od OSB ploca...

gava
26.12.08., 23:12
Obicno se drveni terarijumi iznutra oblepe (zastite) nekakvom folijom od vlage. Zmije prosipaju vodu ako ulaze u posude, a od toga drvo truli i rascvetava se. Zbog toga ga treba zastititi iznutra. A i lakse se cisti kad je prelepljeno

gordond
26.12.08., 23:20
Ali ja pravim terarijum od OSB vlagootpornih ploca tako da mislim da nema potrebe da ga bilo cime posebno stitim, a i za L. triangulum-a ne treba neka posebna vlaznost tako da ni stranice ne moraju biti zasticene. A to malo sto prospe dok ulazi ili izlazi iz posude nije toliko strasno, dobar deo ostane na tresetu...

Nemanja
26.12.08., 23:23
Mislim da je bolje da premazes necim, jer OSB nije skroz ravan i ima udubljenja u koja se lako zavlaci prljavstina.

gordond
27.12.08., 04:56
Ne znam kako ti to zamisljas, ali u ta ''udubljenja'' ne moze nista drugo da se zavuce osim samog treseta, tako da ne vidim zasto bi ta ''prljavstina'' imala bilo kakvog uticaja na zmiju :) Ne treba terarijum da bude sterilan ;)

gava
27.12.08., 09:05
Ja sam mislio da ga zastitis od vlage, ali ako mislis da ne treba, onda ne treba. Treset je sam po sebi "prljavstina". I u staklenim terarijumima se zavlaci oko silikona po coskovima i nikako ne moze da se izbaci. Sa tim nemas problema

gordond
27.12.08., 14:33
Mislim da je bolje da premazes necim, jer OSB nije skroz ravan i ima udubljenja u koja se lako zavlaci prljavstina.


Ja sam mislio da ga zastitis od vlage, ali ako mislis da ne treba, onda ne treba. Treset je sam po sebi "prljavstina". I u staklenim terarijumima se zavlaci oko silikona po coskovima i nikako ne moze da se izbaci. Sa tim nemas problema

Kontam da si ti mislio da se zastiti od vlage, ali moj odgovor se odnosio na Nemanjin post.
Koliko sam cuo, postoji vise vrsta OSB ploca. Ove koje sam ja kupio su vlagootporne i s obzirom da drzim Lampropeltis-a, ta kolicina vlage ne bi trebalo da im smeta. Da su u pitanju neke druge vrste kojima treba povecana vlaznost, premazao bih ih necim. Ovako kontam da je to samo gubljenje vremena i novca. Opet Gavo, ako imas vise iskustva sa OSB-om savet je i vise nego dobrodosao;)

Nemanja
27.12.08., 15:04
Jeste da je off, al ajde.
Rekao sam ti samo moje misljenje, ne moramo da pravimo nauku od toga...
To je nesto sto fali u mom terarijumu. Kad sam cistio, poludeo sam jer sve zapada u te rupe, tako da sam zbog toga i predlozio. Jeste da je kod mene mesavina peska i treseta, ali mislim da tu nema bas neke bitne razlike.

gordond
27.12.08., 15:10
Ma ne pravimo nauku, nego i ja iznosim svoje misljenje i naravno da je svaki odgovor, bio pozitivan ili negativan ispravan jer na taj nacin saznajemo nesto novo;)
Nemam ja nista protiv tvog posta, samo sam rekao da po meni te cestice ne bi trebalo da imaju uticaja na zivotinju;)

Nemanja
27.12.08., 15:21
Kad sam rekao da ne pravimo nauku, mislio sam na to da je ovo tema u kojoj trebamo da pomognemo nekom da izabere zmiju i uputimo ga, al sam se pogresno izrazio, sry.
Sto se tice prljavstine, vise smeta meni nego zivotinji :D.

Evo jedan predlog za yakuzu83: Dugina boa :D. Ne znam zasto je ne pominju mnogo, meni se jako dopada :).

yakuza83
27.12.08., 20:24
Kad sam rekao da ne pravimo nauku, mislio sam na to da je ovo tema u kojoj trebamo da pomognemo nekom da izabere zmiju i uputimo ga, al sam se pogresno izrazio, sry.
Sto se tice prljavstine, vise smeta meni nego zivotinji :D.

Evo jedan predlog za yakuzu83: Dugina boa :D. Ne znam zasto je ne pominju mnogo, meni se jako dopada :).


pa nemoj se prljati care, pa ti nece smetati:D salim se!
e a sta mislis o kamenju kao podloze za zmije??

freepartyman
27.12.08., 20:55
Najbolje ti je da stavis treset,lepo izgleda a i lako se cisti;)

gordond
27.12.08., 21:04
Ja mogu samo da ti kazem da sam planirao da kombinujem kamenje za akvarijum i treset s tim sto bi treset naravno zauzimao nekih 80%. Kamenje ce stajati cisto radi izgleda....
Sto se tice ciscenja, ne znam za ostale podoge, ali feces se sa treseta jednostavno uklanja...

yakuza83
27.12.08., 21:09
a jeli koliko treba da bude mesto za skrivanje zmije??

mare_lacerta
27.12.08., 22:10
Onoliko koliko je dovoljno da se zmija "ugnezdi" unutra ;)

gordond
27.12.08., 22:57
Trebalo bi da imas mesto za skrivanje i u toplijem i u hladnijem delu terarijuma...

yakuza83
27.12.08., 23:37
trebalo bi da imas mesto za skrivanje i u toplijem i u hladnijem delu terarijuma...


pokusacu odprilike da napravim odgovarajuce velicine skroviste:)
a posuda sa vodom ide na onu stranu gde je lampa??

gava
28.12.08., 10:32
Ne. Voda uvek ide na hladniji deo terarijuma

yakuza83
30.12.08., 02:42
a jeli ako se napravi ventilacija na dnu terarijuma, jel treba jos gde da pravim otvor????

dragon
30.12.08., 09:54
a jeli ako se napravi ventilacija na dnu terarijuma, jel treba jos gde da pravim otvor????

Ventilacija bi trebala biti dijagonalna ako radiš na jednoj stranici dole, onda radiš na drugoj stranici gore. Pazi da doljnju ventilaciju ne postaviš prenisko.

http://img242.imageshack.us/img242/4872/terrd0.jpg

yakuza83
30.12.08., 18:05
Ventilacija bi trebala biti dijagonalna ako radiš na jednoj stranici dole, onda radiš na drugoj stranici gore. Pazi da doljnju ventilaciju ne postaviš prenisko.

http://img242.imageshack.us/img242/4872/terrd0.jpg
care a ako se radi ventilacija ispod stakla, tj. ispod kliznika kao na ovoj slici
http://www.bird-eating-spiders.de/oketee.jpg


jel onda stavljam na zadnju stranu pri vrhu???

spiderboy
30.12.08., 19:30
jeste stavljaš na zadnju stranu,čak se vidi na slici da ima i tamo gore ventilacija

dragon
30.12.08., 21:35
A kaj onda pitaš ako znaš i vidiš na slici

ACO87
30.12.08., 22:24
pa pita kako se montira jer na slici nije prikazana montaza ventilacije...

yakuza83
30.12.08., 22:40
A kaj onda pitaš ako znaš i vidiš na slici

nisam zapazio gornju ventilaciju care! a zanimalo me kako ide i od prilike koliki otvori! dali moze akoo ide na ovaj fazon kod kliznjaka za staklo jedan otvor, onda drugi da bude na zadnjoj strani pri vrhu!
izvini znam da mnogo pitam, ali nekad detalj moze da te #####e!

dragon
30.12.08., 23:01
Da najbolje je na zadnjoj strani pri vrhu. Širina mrežice ovisi od veličina rupe na njoj. Ako stavljaš ovak gusti mrežicu kao na slici onda stavi napred širinu mrežice 3-4cm, a iza gore stavi širinu 4-5 cm. Oba dve mrežice neka budu po cijeloj širini terarija. Ako bude terarij previše prozračan onda mžeš sa zadnje strane dio mrežice preljepit sa trakom i neče se vidjeti.

Zakaj ne napraviš terarij od iverice? Puno je jeftiniji, laganije ga je grijati.

yakuza83
30.12.08., 23:12
Da najbolje je na zadnjoj strani pri vrhu. Širina mrežice ovisi od veličina rupe na njoj. Ako stavljaš ovak gusti mrežicu kao na slici onda stavi napred širinu mrežice 3-4cm, a iza gore stavi širinu 4-5 cm. Oba dve mrežice neka budu po cijeloj širini terarija. Ako bude terarij previše prozračan onda mžeš sa zadnje strane dio mrežice preljepit sa trakom i neče se vidjeti.

Zakaj ne napraviš terarij od iverice? Puno je jeftiniji, laganije ga je grijati.
pa i planirao sam! ali sam mislio da mu stavim ovakav fazon ventilacije!!

dragon
31.12.08., 00:07
Nisam još na drvenom videl ovakvu ventilaciju tak da onda ne znam.

nenad
31.12.08., 14:56
Samo da napomenem da ovakva ventilacija nije obavezna. Super je to stvar, ali nije baš da je moranje. Mogu zmije narnomalnije da žive i bez ovakve ventilacije, pa ako ti je mnogo komplikovano, vidi da napraviš nešto jednostavnije ;)

yakuza83
01.01.09., 11:21
Samo da napomenem da ovakva ventilacija nije obavezna. Super je to stvar, ali nije baš da je moranje. Mogu zmije narnomalnije da žive i bez ovakve ventilacije, pa ako ti je mnogo komplikovano, vidi da napraviš nešto jednostavnije ;)


najverovatnije cu praviti na neki drugi fazon je!
reci i jel mogu se praviti otvori u istoj ravni ili moraju jedan gore a jedan dole???
srecna nova prijatelju! zelim ti puuuno, puno zmija jos da imas:)

nenad
01.01.09., 18:17
Hvala, nemam mesta za još zmija ;) Možeš samo jedan otvor za ventilaciju da napraviš, gore na poklopcu. Većina ljudi ih tako drži. Ovo što su ti ljudi predlagali je najbolje rešenje, ali većina nas ima ovo jednostavnije.

gordond
01.01.09., 18:23
Aj kad smo se vec dotakli ove teme... Sta mislis o vertikalnoj ventilaciji? Dimenzije mrezice bi bile 20cm(sirina)x70cm(visina). Slika terarijuma(ustvari jednog dela terarijuma) je na predhodnoj strani, a mrezica bi isla na najblizu stranicu koja se vidi na slici.

Barmin
08.04.12., 03:40
Posle duze vremena prizeljkivanja za drzanjem zmija, kao novajlija koji se posle 2h citanja sadrzaja foruma odlucio za kukuruznog smuka amelanistika, saznao sam sve o terarijumu, uslovima drzanja, temperaturi, presvlacenju, vlaznosti i svemu ostalom, medju oglasima sam nasao primamljivu ponudu, narucio i sa nestrpljenjem cekao da mi stigne novi ljubimac... To je bilo pre 4 meseca... Do sada je sve u najboljem redu, na pocetku je bilo malo privikavanja i sa moje i sa njegove strane... Najnormalnije se presvlaci, jede na 7 dana mrtav plen(tako od prvog dana od kada je kod mene i ne zelim da menjam), krece, hendla, temperatura mu je idealna, to postizem podnim grejacem kojim sam prezadovoljan, podloga je kokosov treset. Za sada je u terarijumu duzine 50, sirine 35, visine 45, a gledajuci resenja terarista sa foruma, smislio sam kako ce izgledati terarijum koji planiram uskoro da pravim... Misa je sada dugacak 70 cm i mislim da mu je sve manji prostor u kojem je, zelim da mu bude ugodno, posto ne planiram da razmnozavam ili slicno, drzim jer zaista volim zmije... Kao ventilaciju sam napravio otvor sa mrezicom na poklopcu ali se stalno kondenzuje i to je pocelo da me nervira pa sam stavio sa gornje strane poklopca preko mrezice mali kuler koji to jako efikasno resava... Izuzetno sam zadovoljan odabirom svoje prve zmije, planiram da prosirim to na 2-3 zmije, sledeca je mlecna, pa posle njega sam mislio loptasa... Jedno vreme sam se zaleteo za Boau ali nekako su mi gotivnije koje ne rastu preko 1.5m iz mnogo razloga... Hvala svima na opsirnim objasnjenima sta i kako, kao totalni lajik i neko ko nije nista znao o zmijama, brzo sam se edukovao kroz postove iskusnih ljudi sa foruma i ciji savetu su bili vise nego korisni... Pozdrav svima !

aleksa.stankovic
08.04.12., 12:45
Slazem se,ne bi trebalo toliko zuriti ili praviti se da je cuvanje zmije nešto mnogo teško.Samo se treba opustiti i na tenane izabrati ljubimca,pa posle žališ loš izbor.;)

Ne vezano za Barminov post

Barmin
08.04.12., 20:42
Slazem se,ne bi trebalo toliko zuriti ili praviti se da je cuvanje zmije nešto mnogo teško.Samo se treba opustiti i na tenane izabrati ljubimca,pa posle žališ loš izbor.;)

Ne vezano za Barminov post

Kada biras ljubimca za tako duge staze, treba dobro razmisliti ali drzanje zmija zaista nije neka nauka... Trazi paznju ali nista specijalno, svaki dan odvojis malo vremena za ljubimca i to je to... Zeleo sam pitomu zmiju, koja ce da nauci na ruke, to sam postigao jer da je agresivna i da se plasim da je izvadim iz terarijuma, to mi zaista ne treba.... Mnogi hiperbolisu to drzanje zmija u ne znam ni ja sta, sto zaista nije potrebno, to pogotovo znaju oni mnogo iskusniji od mene koji se bave duzi niz godina...