PDA

Pogledaj punu verziju : Najbolja za pocetak



007
27.12.08., 17:39
Moze te li mi reci koju arbeolnu(arbeolinu)tarantulu preporucujete za pocetak.:):):):):):)

Miroslav
27.12.08., 17:44
Neku iz roda Psalmopoeus. One su jednostavne za čuvanje.
Kod nas na tržištu imaš P. irminia, P. cambridgei, a za P. pulcher nisam baš siguran, raspitaj se.

toncek
27.12.08., 17:45
Psalmopoeus cambridgei.je da je brz al je cool

hehe Miro...možeš i irminiu ona ti je jako ljepa...a ponašanjeisto ko cambridge..

007
27.12.08., 17:47
Koja je po vama lepsa,meni irmina

Miroslav
27.12.08., 17:50
I meni je ona lepša. Bolje joj se ističu boje, a nekako mi je i kombinacija boja lepša.

toncek
27.12.08., 17:50
A neznam irminia je jako ljepa al nezaostaje ni cambridgei za njom...zavisi kako kome.a imašjoš puno arborealnih T.ljepih i lako uzgojivih.Probaj sa A.versicolor ona je cool

007
27.12.08., 17:51
Moze nesto vise o irmini

Miroslav
27.12.08., 18:00
Ne bi baš preporučio Avikulariu za početak. Ipak su one osetljivije malo na vlagu, ventilaciju i temperaturu od Psalmopoeusa.

P. irminia : temperatura oko 25°C ja sasvim zadovoljavajuća (noću može i niže, oko 20°C), vlažnost 75%. Dosta je brza, ume biti i agresivna, to je već individualno. Relativno brzo rastu.
Što se uređenja terarijuma tiče, treba im visok terarijum, sa ventilacionim otvorima na poklopci i bilo bi poželjno na jednoj stranici blizu podloge. Treba im oko 7-8cm treseta i neka grana po kojoj će da se penju. Takođe je potrebna posuda sa vodom, koja bi uz orošavanja trebalo da održava vlagu.
To su ti neke osnovne stvari.

Borko
27.12.08., 18:02
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3151&highlight=p.irminia

eto... pročitaj komentare...

007
27.12.08., 18:03
Koliko joj je jak otrov

Borko
27.12.08., 18:04
pa koliko ja znam javlja se mučnina i povraćanje...otekne oko ujeda i tako...

Miroslav
27.12.08., 18:04
Ništa specijalno. To ne treba da te brine.

007
27.12.08., 18:06
Koliko naraste

Miroslav
27.12.08., 18:07
Negde oko 15cm, mada mislim da može još kojih 1-2cm više.

Borko
27.12.08., 18:11
ako hoćeš da ju uzmeš uzimaj odmah:)
odlične su...
kad je manja provodi dosta vremena u skloništu kasnije je sve više i više napolju (bar kod mene)

007
27.12.08., 18:12
Pa,uskoro je sigurno nabavljam(obecavam)

Malacrass
27.12.08., 18:41
P. cambridgei je brza ko sam vrag =)
Pipnio sam ju za nogu, ona pobjegla iz terarija, se popela zamalo na strop, zatim pobejgla do pol sobe. Od tada je više ne diram.

Nedavno sam svoju hranio i kad je skoćila na pljen otela mi je manju pincetu iz ruke. Srećom nije se ozljedila.

Meni osobno su ljepe boje na njoj. Prevladava zelena na 95% tijela, osim što na tarsus-ima ima kao mala polja naranđaste boje, pomalo vuku i na crvenu.

007
27.12.08., 18:47
Pa,zato necu nju

Malacrass
27.12.08., 18:52
A jesi neki =( hehe

Moja većinu vremena provodi u skloništu, a sad već par dana gledam kako plazi po granam i postavi se u neke čudne borbene poze. Danas je tako stajala i kad sam otvorio terarij da joj ponudim hranu počela je da cilja mene a ne hranu, tako da je nisam ni hranio.

007
27.12.08., 19:01
AAAAu bre,salim se,jer imas irminu,kakv su ti iskustva sa njom

Malacrass
27.12.08., 19:07
Nemam ti previše iskustva opčenito sa T. Trenutno sam u fazi teorije o tarantulama
Trenutno posjedujem P. cambridgei i L. Parahibanu.

Poslje nove god trebam se domoć nekih para pa ću imat poveći broj t-a.
Za sad je lista želja t-a došla do 15 vrsta

007
27.12.08., 19:29
U super,nadam se da ces ih skupiti sto vise

Liman
27.12.08., 19:57
nije ti gotovo nikakva razlika, kada je rec o brzini ,izmedju irminije i kembridzije... i jedna i druga su jako brze ;)

007
27.12.08., 20:42
Koje tarantule mogu jos da se nadju kod nas iz roda Psalmopoeus

Ig0r
27.12.08., 20:49
To obično pitaš dobavljače. Sekcija "Ponuda". Ako ne nađeš tu a interesuje te neka određenja vrsta, započneš temu u sekciji "Potražnja" pa ako neko može da ti nađe to što ti treba - odlično.
Ovo se naravno odnosi na bilo koju porodicu, rod, vrstu...

Geni
27.12.08., 23:15
OK, kome je obrisano nešto što želi da kaže/pita neka to ponovi u novoj ili nekoj odgovarajućoj temi. Ovde se malo preteralo i pretilo je da se pretvori u raspravu.

Sve je obrisano.

zarko
28.12.08., 00:16
od arborijalnih Psalmopoeus rod i Poeciloterije
naravno poeciloterije na prvom mestu ejr su moje omiljene

Miroslav
28.12.08., 00:29
Daj Žarko, gde ćaš početniku da uvališ Poecilotheriu. Tačno da te tuži ako ga ujede. Ako!

marko
28.12.08., 00:32
Ma ne bih ja savetovao niti Psalmopoeus niti Poecilotheriu, nisu psalmo ništa manje opasne od pokija, nervozni su to bre pauci, ovi kembridžeri prete kad stignu, dižu se na zadnje noge i lupaju ko ludi. Siguran sam da je irminia slična. Ako već hoće arborealnu neka uzme Aviculariu, ništa sem toga.

Miroslav
28.12.08., 00:39
Pa šta nisu Avikularije malo komplikovanije za čuvanje od Psalmopoeusa. Mislim da za njih treba više cimanja oko vlage i ventilacije.

Geni
28.12.08., 00:54
Svi ovde imaju svoje shvatanje šta je tarantula za početnika. Neki misle da je to manje opasna vrsta a neki da je to vrsta lakša za čuvanje. Ja sam pristalica ove druge teorije jer ne mislim da se treba izlagati ujedu bilo koje tarantule. Ukoliko želite kućnog ljubimca koga možete da mazite i da se nonšalantno šetate po njegovoj teritoriji, uzmite psa ili mačku.

U ovom slučaju bih ja preporučio Psalmopoeus ili Poecilotheriu jer su lakši za čuvanje od Avicularia. To što su opasniji ne bi trebalo da bude faktor (po meni) jer ni Avicularia nema bezazlen ujed i u slučaju osetljivijeg organizma ili neke alergijske reakcije može da napravi dosta problema. Ne dozvolite ni jednoj tarantuli da vas ujede.

Ig0r
28.12.08., 00:58
Moram da se složim i sa Miroslavom i sa Markom.
Ako se radi o prvoj arborealnoj T(dakle ne prvoj T uopšte) mislim da je Psalmopoeus dobar izbor. Svakako bolji od Poecilotheria-e. Pogotovo kad se radi o nekom ko je početnik a uz to ima 12 godina kao 007. Psalmopoeus je veoma interesantan za početnika jer se često vidi i dosta je aktivan. Iako nemam ni jednu iz roda Poecilotheria čini mi se da su dosta stidljivije a naravno da su mnogo opasnije kad su početnici u pitanju. S druge strane moram reći(priznati) da sam nedavno poklonio jednu Psalmopoeus cambridgei jednoj devojci koja dosad nije čuvala tarantule. Poznam devojku, vidim da je razumna i pametna i da neće biti problema. Nadam se da nisam pogrešio ali to ostaje da se još vidi.
Avicularia jeste malo teža za čuvanje što se tiče one svakodnevne brige od Psalmopoeus-a prosto zbog toga jer zahtevaju veću pažnju najviše oko vlage. Ipak, lično iskustvo mi govori da je i ovaj rod prilično otporan na oscilacije u vlažnosti vazduha. Nešto mi se sve više čini da je za takvu reputaciju Avicularia-e najviše zaslužan onaj "Sindrom" o kom niko ništa na svetu izgleda ne zna...

zarko
28.12.08., 01:28
ja gledma po lepoti ponasanju i lakoci cuvanja
tkoadj erast!
to sot je opasna pa u terarijumu je !!
ako je ter sa kliznim vratima odozgo pa nema sanse da izadje pri hranjenju fajtanju isl

prelepe su rasut ogromne i ne zavlace se ko avikularije!
cinimi se da ima vise sanse da ga ujede avikualrija jer ce je cackati da izadje i pasce u iskusenje da je uzme!
sa poeciloteirama zna da se pazi i nece biti nicega !
naranvo ko kako voli :)

pogledja smao stiratu !
http://img26.picoodle.com/img/img26/3/12/27/f_striata039m_4ddb481.jpg

pile moje prelepa ja
a tk formosu !! uf ne zlei mdaslajem ima da je odmah uzme !

Geni
28.12.08., 01:33
Ima kod pokija još jedna stvar koja ih izdvaja ali je ona samo retkima bitna. Nema iritirajućih dlaka! Posle ovoliko godina sa tarantulama, radije bi gurao ruku kod odrasle ornate nego kod Brachypelmi. Ornata možda neće da me ujede ali ću se posle Brachypelmi jako dugo češati.

Ovo je naravno nebitno početnicima jer još nisu razvili dovoljnu alergijsku reakciju na dlake ali možda utiče na moj savet pa ga uzmite sa rezervom.

marko
28.12.08., 01:59
Moja mišljenja su podeljena, sva objašnjena zašto-zato su potpuno razumna ali jedina činjenica koja me više vuče ka Aviculariama je ono što je Grof spomenuo a to je da dečko ima 12 godina. Da se ogradim u startu, nije nikakva diskriminacija ali kad tad će doći vreme prebacivanju tarantule i ne znam koliko će 007 moći da odreaguje hladne glave ako se desi nešto neočekivano.

Evo sa moje strane malo prednosti i mana:
- Psalmo je mnogo teži za prebacivanje od pokija, avicularia nije problem.
- I psalmo i poki su definitivno bolji za display od Avicularie.
- Poki je najpoganiji od ova 3 (ko ih ima razumeće)
- Iritirajuće manje bitne za upoređivanje jer ih niko od ove 3 vrste ne baca
- Poki je najveći od ponuđenih, avicularia najmanja

Dajte još ličnih predloga pa neka 007 izvaga na kraju.

Bifrost
28.12.08., 02:16
Hehehe kako smo svi razliciti, pa kako nekom moze poec da bude lepsa od avic? :D Poec mi inace nekako cudno izgledaju uzivo, jesu lepe ali im onaj ravan karapaks velika mana. Poec imaju nekako, aj da kazem da mi moja avic deluje krupnija nego ona rufilata kod Kima, iako su otprilike iste velicine... Valjda zbog tih cool avic dlaka... Psalmo je generalno jedan od lepsih rodova i imaju super noge :D... Meni su eto avicularije lepse od poesilotheria i psalmopoeusa, mada im je ponasanje katastrofa u oba smisla... Sve tri vrste se*u ko golubovi, a je avic je i nekao mirna previse, zna da iznenadi ali uglavnom kad je cacnes ne znas jeli ziva, to joj je jedina mana... Ali zato avic je display vrh. Moja keva ne voli paukove ali eto danas je videla avic u tegli i ponela u dnevnu da pokaze gostima... pa najzad je oguglala hehehe

Miroslav
28.12.08., 02:53
Hiperaktivne su i Poecilotheria i Psalmopoeus. Do duše psalmo malo više, ali mislim da bi to trebalo biti manja prepreka od otrova pokia, baš iz razloga što je 007 početnik. Koliko sam video na forumu, ljudi koji počinju da drže tarantule i pored naših apela, muljaju svoje ljubimce po rukama. Ne znam da li će 007 poslušati sve te apele da se ne drže po rukama, tako da mislim da bi mu bilo pametnije uzeti P. irminiu, koja mu se i svidela.

toncek
28.12.08., 03:00
Slažem se sa Bifrostom...ljepe su poec.sve,ali ipak avic.i to odrasla ženka...ajme koja je to ljepota mogao bi je gledat cijeli dan...

moj savjet ti je da za početak uzmeš irminiu ili cambridge,i to malog paukića jer obadva brzo rastu...

kimo
28.12.08., 03:15
Ajde da se i ja uključim...kao prvo, obavezno pauk od svega par cm, baš iz razloga što je bezopasan i lakše je sa njim manevrisati(u smislu da neće biti problema tj. frke ako izleti van kutijice slučajno), ne znam koliko ko ima primeraka kog roda, ali ja sam do sada imao mnogo i jednih i drugih...ni jedna od Avicularia nije pokušala nikada da ujede niti da preti, ni jedna Poecilotheria nije pokušala ništa isto, jedino su bežale u skloništa, dok su Psalopheusi ponekad bili malko agresivni, ali uglavnom prilikom prebacivanja i čačkanja same tarantule.

Mislim da bi trebao da uzme terestrijalnu tarantulu i da otkrije način njihovog življenja i funkcionisanja, a tek onda da uzme posle 2-3 terestrijalne neku arborealnu, naravno ukoliko nije ograničen nečim pa mora da bira samo jednu. Niko ovde ne zna kako je biti ujeden i mislim da ne treba o tome ni razmišljati. Ja sam recimo alergijske konstitucije i mogu samo da zamislim šta bi bilo ako bi me ujeo pauk...možda ništa, a možda svašta, hoću da kažem da ako se pazi nema šta da se desi, ali definitivno se ne treba igrati sa tim stvarima.

007
28.12.08., 10:56
Ne znam da li će 007 poslušati sve te apele da se ne drže po rukama, tako da mislim da bi mu bilo pametnije uzeti P. irminiu, koja mu se i svidela.

Poslusacu te jer mislim da tarantule nisu ljubimci za drzanje po rukama,onda bih kupio psa ili macku

Mislim da cu uzeti Psalmopoeus cambridgei ili irminiu.Procitao sam sve pazljivo,ali mislim da cu neki drugi put uzeti iz nekog drugog roda(Poecilotheria).Havala na pomoci oko odabira prve arobeline tarantule.
Samo mi jos odgovorite sta je bolje P. irminia ili cambridgei.

marko
28.12.08., 11:13
Obe su podjednako dobre ali tvoje pitanje je već stvar ukusa, dve potpuno iste tarantule samo druge boje. Da li više voliš crnu ili tamno sivu... Ti odluči.

007
28.12.08., 11:17
Da li se one isto ponase

marko
28.12.08., 11:26
Kao što rekoh:


...dve potpuno iste tarantule samo druge boje...

007
28.12.08., 11:38
Ok,videcu,porazmisli cu jos malo

toncek
28.12.08., 11:49
hehe ja baš volim svog cambrija al imam i irminiu i mala je oko 3,5cm raspon i več je sad ljepa hehe,a kamo li kad naraste kad dobije one crvene šare po nogama,ima ih i cambri al se puno manje vidi zato što je siv...kod irminie je to baš izraženo jako isto kao i na abdomenu

007
28.12.08., 12:42
Ma skoro sigurno cu uzeti irminu,nekako mi je lepsa

Bifrost
28.12.08., 13:53
Kako to mislis sta je bolje? Sta je to po tebi potrebno da ima jedna T da bi bila bolja od neke druge?

007
28.12.08., 13:59
Pa nisam se lepo izrazio,hteo sam reci koja je po vama lepsa tarantula

Riddler
28.12.08., 14:09
Iskreno od navedenih tarantula (Poecilotherie i Psalmopoeusi) jedino mi se svidja Irminia, mozda i cambridgei moze da prodje, Poecilotherie mi se bas ne svidjaju...

Bifrost
28.12.08., 14:34
Pa nisam se lepo izrazio,hteo sam reci koja je po vama lepsa tarantula

Zar je bitno sta je nama lepse? Valjda ti znas sta se tebi vise svidja...

marko
28.12.08., 14:39
@Riddler - nisu se ni meni sviđale na početku, ali zato sada...

@007 - upravo je poenta ovo što ti je Bif rekao, ne treba da slušaš šta se nama više sviđa, ukusi su različiti. Ti reci šta ti je zapalo za oko a mi ćemo ti reći nešto o njima. Naša mišljenja su irelevantna ovde dok su iskustva ono što treba da te interesuje.