PDA

Pogledaj punu verziju : Bolesti zmija



Chobi
29.12.08., 13:04
Zapoceo sam ovu temu iz razloga jer sumnjam u zdravlje svoje zmije, a i zato jer nisam naisao na temu u kojoj su obradjene sve prisutne bolesti nasih zmija...

Ovako... Jos uvek nisam uspeo da napravim dobru sliku na kojoj se vidi sta je u pitanju...
Jel zna neko sta bi moglo da bude zmiji koja na donjem delu tela, pocev od kloake pa ka sredini ima crvenilo,tacnije je roze boje, zastupljeno jace kod kloake a ka sredini sve bledje, cak i na glavi, iza usta, tj ispod oka (na obrazima) ima blago roze obojeno???

ikriss
29.12.08., 13:45
Ovako... Jos uvek nisam uspeo da napravim dobru sliku na kojoj se vidi sta je u pitanju...
Jel zna neko sta bi moglo da bude zmiji koja na donjem delu tela, pocev od kloake pa ka sredini ima crvenilo,tacnije je roze boje, zastupljeno jace kod kloake a ka sredini sve bledje, cak i na glavi, iza usta, tj ispod oka (na obrazima) ima blago roze obojeno???

Nisi napisao koja zmija je u pitanju, pretpostavljam boa? Dok ne napraviš slike, poseti http://www.redtailboas.com/at_home/at_home.html pa vidi da li se simptomi uklapaju u nešto opisano (Belly and Scale Rot?). Nadam se da će neko od članova sa dužim stažom na ovom forumu da ti preporuči dobrog veterinara za reptile (i meni, just in case), što je ipak, najbolje rešenje.

nenad
29.12.08., 13:51
Koja je zmija u pitanju, kako se inače ponaša, koliko je stara, od kad si to primetio?.. Što više podataka daj, i naravno, slika bi bila poželjna, ništa bez toga.

gava
29.12.08., 15:45
I daj nam sve relevantne podatke (bez ulepsavanja)... temperatura, nacin zagrevanja, da li je terarijum osuncan, vlaznost (kolika je posuda za vodu)... mozda ces morati da joj stavis manju posudu za vodu jer ako je belly roth u pitanju boa ne sme da se kupa..., na kakvoj podlozi drzis zmiju, da li je redovno cistis, da li redovno jede, kakva joj je stolica, da li je i ona redovna, da li je zmija aktivna ili ne (za jednu bou)... Sve napisi i obavezno je slikaj sto pre i sto vise

silwert
29.12.08., 18:10
ja sam buduci veterinar koji blage veze nema ali me interesuje svo sto znate :D

Chobi
29.12.08., 23:53
O ovome sam pricao...
http://img243.imageshack.us/img243/913/sdc10303li4.jpg

npetrovic
30.12.08., 00:31
Nedostaju nam odgovori na gore postavljena pitanja, dakle: kada su se promene pojavile, da li se mogu dovesti u vezu sa presvlacenjem, kako se zmija ponasa , da li jede, dali se krece ili miruje tj dali je apaticna, dali ima jos nekih promena, da li te promene cesa,kakve su promene na dodir, da li su u vidu ostecenja koze ili samo kao vid pigmentacije, da li se sire ili se jednostavno pojavilo u tom obimu i miruje....Veoma je tesko ovako postaviti i sumlju na nesto a kamoli dijagnozu jer ovde se moze raditi o obicnoj pigmentaciji a takodje i o nekoj koznoj infekciji, sto vise informacija das lakse je posumljati na nesto

Chobi
30.12.08., 00:35
Da, zaboravio sam da napomenem da je boa u pitanju, dobro, sad se i vidi.
Procitao sam za belly and scale rot...deluje mi slicno, ali bi voleo da cujem i od vas ako ste imali iskustvo s ovako necim...
Ovako, zmija je zenka, nadam se, trebalo bi da je stara oko godinu-godinu i po dana, vise nisam ni siguran, jer kako saznajem slabo je hranjena od strane prethodnog vlasnika pa je zaostala u rastu ###....po###### sam zbog tog saznanja, ali sta je tu je. Ima oko 80-85 cm duzine i oko 3-4 cm u precniku stomaka.
Imam je oko mesec dana i za to vreme je imala 3 hranjenja, i jedno presvlacenje (uspesno) pre oko dve nedelje. Posto mi je ovo prva zmija, i nemam iskustva s drugim, ne mogu da znam sa sigurnoscu da li joj je ponasanje normalno...ali, buraz i/ili ja je vadimo svakog dana iz terarijuma i drzimo po rukama najmanje po pola sata, u pocetku se trzala od dodira, ali posle par dana se navikla. Sada je nemirna mozda oko minut prilikom vadjenja i posle se maltene "uspava" po rukama.
U terarijumu sam do skoro imao: piljevinu sumnjivog porekla,###, buraz je nabavio od nekog stolara, preko koje sam stavio 3 (prethodno iskuvana) kamena i jednu granu (ne znam kog drveta) koju sam isekao iz "sume" i tusirao je vrelom vodom pre ubacivanja.
Inace, terarijum je dimenzija 90x50x80 od stakla je, plasticna posuda je od oko 3 l ali je napunjena do pola. Osvetljenje i izvor toplote je IC spot-sijalica od 250w regulisana potenciometrom, tako da je ispod nje 32-33 C a u drugom kraju ter. oko 27 C. Svetlo se pali u 9 a gasi u 21h, i osim svetla s lustera iz sobe to je jedini izvor svetla,tj.nije izlozena prirodnom svetlu-suncu nikada,i ako ga skoro nema napolju. Ventilacija je na krovu-otvor od 20x25 zatvoren mrezastom zicom i postoji mali otvor s prednje strane duz celog terarijuma a sirine oko 5 mm, jer su tu fijoke koje je brat hteo za prethodno planiran ter za iguanu...ne pitajte me nista za to..
Vlaznost jos uvek ne merim, nikako da nabavim taj hidrometar ali ter po vasim savetima jednom nedeljno prskam i bilo je OK za presvlacenje.
Ovo "crvenilo" na njoj sam primetio pre oko 5 dana. Izvadio sam onu piljevinu oprao ter toplom vodom,prebrisao alkoholom i isprao. Sada je na obicnom papiru, za skroviste sam joj stavio jednu plasticnu saxiju okrenutu naopako s izrezanom rupom (nisam mogao da nadjem nigde onu glinenu ###) i vratio sam samo tu granu (iz ranije postave).
Zmiju nisam nikada cistio do sada, nisam ni znao da treba, ni cime...
Sto se stolice tice,za ovih mesec dana dok je bila u pilljevini, par puta sam nasao neki sitan izmet, jednom "ispljunutu kozu misa" pretpostavljam i jednom jednu pogolemu kaku, velicine ko machetja... u preseku, kenjala na oko 7 dana...
Toliko. Ako sam nesto bitno izostavio, pitajte.
Gledam da na vreme krenem s terapijom da se ne zakomplikuje(ako vec nije?).
Sada joj je malo frka da silazi s grane jer nema piljevine na koju je navikla i stalno se ukopavala.

Chobi
30.12.08., 00:35
http://img124.imageshack.us/img124/9780/sdc10308umanjenagd4.jpg

Chobi
30.12.08., 00:41
Nisam primetio da cese. Ne osecam nista na dodir, dodje kao pigmentacija.... Kao da se blago povecalo od kloake ka sredini pa i maltene na celu duzinu tela ali daleko bledje izgleda. I da, kao sto sam i rekao, ima to "rumenilo" i na "obrazima" tj s obe strane glave iza ista-ispod ociju.
Ona se normalno se ponasa, tj kao i do sada, nije preterano aktivna, ali nije ni da se ne mice....

Chobi
30.12.08., 00:45
A evo nje, cele...
http://img230.imageshack.us/img230/2672/sdc10310umanjenajh1.jpg

zarko
30.12.08., 03:19
scale rot nema sanse...to ne izgleda tako...
ni beli rot to je isto ...
depigmentacija mi se cini...ne mogu da citma sve sto pisete (sorry nije iz omalovazavanja vec sam crko umoran) ali slike su ok
rot se pojavljuje na manjiom parcicima izgleda poput lisaja i ima degeneracije tkiva..da je toliki scale rot ne bi jela i bila bi mrsavija

nenad
30.12.08., 04:50
Ja ne bih čak ni rekao da je ovo bolest. Deluje kao promena boje krljušti. Ne znam, ne vidi se dobro, ali čini mi se da je tako.

gava
30.12.08., 12:04
Slazem se sa Nenadom. Sve deluje kao promena boje. Inace, zmija deluje potpuno normalno.

Chobi
30.12.08., 17:18
Zar im se desava to da menjaju boju krljusti? Jel to normalno? Da li se to desavalo vasim zmijama?
Zarko, Nenade i Gavo, HVALA VAM NA ODGOVORIMA. Misljenje vas trojice mi puno znaci. Da li predlazete da pitam i nekog veterinara? Nekog koga vi znate da se razume u boljke zmija... Hteo bi da budem 101% siguran da je zdrava, i sta bi mogao preventivno da uradim.
To nije imala na sebi pre presvlacenja, brine me da se ne pogorsa,prosiri,promeni, razumete? I to sto ima i na glavi to rumenilo, ne samo na krljusti...

Chobi
30.12.08., 17:34
Nabasao sam na ovo negde po netu...
Blister disease: Is common in many captive reptiles. It is most often associated with the maintenance of these animals in damp, filthy environments. The first sign is usually a pink to red appearance of the bottom-most scales. Later, these scales become swollen and infected by bacteria and fungi. At the first suspicion of this disease, you must seek veterinary help. Treatment involves use of topical and injectable antibiotics. Further, the underlying sanitation and hygiene problems must be corrected. Blister disease is preventable if you are aware of it and if the enclosure in which captive snakes are housed is kept dry and scrupulously clean.
Sta mislite??

Stufy
30.12.08., 17:49
Hajde posalji link sa koga si skinuo ove informacije. Moj savet ti je da se registrujes i postavis ove slike koje si nama poslao na forum http://www.kingsnake.com/ (http://www.kingsnake.com/) i mislim da ces tamo dobiti odgovor na tvoja pitanja pa cak i koje antibiotike da koristis ako ces je sam leciti, a ako pak zeis to da prepustis veterinaru istampaj to sto su ti odgovorili na forumu iponesi mu. Veterinari u Srbiji nemaju bas puno iskustva sa zmijama i eggzoticnim zivotinjama uopste, pa ces tako pomoci i njemu i svojoj zmiji.

nenad
30.12.08., 18:46
Ja bih na prvom mestu se obratio veterinaru. Ja nikad nisam čuo za ovu bolest, pa mi je skroz nepoznata. Postoji veterinar na Vet. fakultetu u BGu, Nikola Popović, kod koga možeš da dođeš u veterinarsku ambulantu fakulteta, mislim da radi utorkom i četvrtkom popodne, nisam siguran. U sv. slučaju, proveri sa njim.

zarko
30.12.08., 19:19
pa razmisli da li je kod tebe dump and filti invajroment????
ako jeste onda razmisljaj dalje...
ja mislim da je ok ..prati ga ,nema sta drugo...da li postaje opipljivo ja mislim da je to samo depigmentacija, da li je uobicajna kod boa to ne znam ali nije ti nista hitno niti urgentno da lecis jer sve je po starom i ona izgleda odlicno !!!

Chobi
30.12.08., 19:59
Hvala, ali ipak bi se posavetao s nekim (iskusnim) veterinarom. Ako imate broj telefona nekog od takvih, molim vas posaljite mi. U Pozarevcu nema veterinara cak ni za kunitje a kamoli zmije...

Chobi
30.12.08., 20:00
Stufy, ovo je sajt- http://www.reptileexpert.co.uk/BlisterDisease.html

To jest ovaj - http://www.animalhospitals-usa.com/reptiles/snake_diseases_infections.html


pa razmisli da li je kod tebe dump and filti invajroment????
ako jeste onda razmisljaj dalje...

Pa, nije da je bio filthy, ali sam je drzao na nekoj piljevini od ko zna kog drveta, i ko zna odakle. U prevodu, buraz je doneo od nekog stolara, delovala je cisto, ali.... Pocetnicka greska. Velika.

zarko
30.12.08., 20:19
uuuuuuuuuuu pa sta ti mislis oni pakuju piljenivinu direktno iz sterilizatora?

http://www.healthline.com/sw/gsa-describing-a-skin-condition

izvoli pa opisi po ovome pomoci ce

Chobi
30.12.08., 20:37
http://www.healthline.com/sw/gsa-describing-a-skin-condition

izvoli pa opisi po ovome pomoci ce

Nista od pomenutog druze..

zarko
30.12.08., 20:48
pa eto moguce ona diskoloration...ali pored nema termin koji bi opisao patolosko stanje ...za sad si na doborm putu da bude sve ok zato neoj da se jedes mnogo !!
opsuti se

Chobi
30.12.08., 21:22
a sta je diskolorizacija? bolest ili??

zarko
30.12.08., 21:51
ne samo promena boje ...

Chobi
31.12.08., 13:42
jel to cesta pojava kod zmija i da li je bezopasna?

nenad
31.12.08., 14:49
Kako stoje stvari kod nas, retko ko je ovde imao zdravstvenih problema sa zmijama. Zato niko ne može ništa da ti kaže iz prve ruke. Rekao sam ti za veterinara Nikolu Popovića, pa probaj da ga kontaktiraš. Mi ovde možemo samo da nagađamo.

zarko
31.12.08., 19:10
ma ko bre da nagadja ???
to sto nenad nema pojma njegova stvar...

SALIM SE
srecna nova godina Nenade i svim ostalim ...znaci znas koliko cu da te zovem


nego, vet bi to mogo da ti kaze...ta promena boje , moguca je cesto, npr ...gusteru leo iskidan rep i sad poraso novi i totalno neke retardirane zute fleke i plave is vasta nesto ..lici nenormalno ali je ok
takodje oko ranica hoce dase javi depigmentacija
zatim presvucena mesta ,ostecen epitel
zaitim skoro sam na nekim slikama video chondroa koji ima fleke kao mastilo da mu se prosulo,gazda pizi i niko ne moze da pogod ista je to ??
nisu opekotine ..neam poja ali izleda nekako ruzno...a i ima degeneracije tkiva ...mekasa i nekakao tanj koza...
ima svasta da se naidje ...

Spana
07.01.09., 13:52
iz kojih razliga dolazi do depigmentacije,kako se to resava i kako tacno to izgleda kod boa?

zarko
07.01.09., 17:27
moze usled fizicke povrede..
moze i samo do sebe ...nemora da znaci da je bolest.

NecrovoX
12.01.11., 19:38
Evo da se nadovežem na ovu prastaru temu. Imam trenutno identičan slučaj. I to se ponekad dešavalo samo sa strane blago, sada joj je ceo stomak dobio tu neku roze boju, a taman ulazi i u ciklus presvlačenja. Jedino me zabrinulo što joj radi povećanja vlage baš prskam treset neko vreme pa je stalno vlažno, posebno u kućici iz koje ne izlazi pa se tamo i ne suši. Možda to ima uticaja na ovu pojavu.
Ali sve u svemu, mislim da je ovo bezopasna pojava koja ne utiče na zdravlje. Ako grešim neka me neko ispravi. Mislim da je i kod Chobija sve to prošlo bez ikakvih problema, zar ne?

nightwolf
13.01.11., 09:40
evo onda cu I ja moje da pridruzim ovoj grupi:) isti slucaj,sa obe,al pored mozda vlage sto kazes da bi mogla da bude uzrok,ja bi rekao I fina,sitna prasina.primetio sam da posle presvlacenja se posvetle te flekice,I onda posle nekog vremena opet budu roze.brinuo sam se malo u pocetku,ali posto vidim da Im ne smeta...a I iskreno mislim da tej deo na engleskom,sto je chobi nasao,je cisto prose### anje!tipa ruke treba prati uvek istim sapunom da bi zmija prepoznala lakse vas miris.....I to sam video negde...I hraniti u posebnom teru da ne pomisli da ste vi plen,kad je sledeci put uzimate...ma daj,ne rise!
I onda jednom operes ruke drugim sapunom,a ona izgladnela ko ker,I krenes da je uzimas a ona svoj toj zabuni pojede I tebe I pola komsiluka:12n:
sto se teme tice,i ja mislim da je bezopasno,a sad vec neko ce nas ispraviti ako ima drugu teoriju;)

ssavic
14.01.11., 12:26
I mojoj se isto desava, ali samo kada je podloga sveze nafajtana, a ona lezi dugo sklupcana na njoj. Po tome primetim da ce presvlacenje uskoro, jos pre nego sto joj stomak pobledi, pa tek onda oci. Mislim da je to normalna pojava.

Nikhanter
18.03.13., 11:45
Kao sto NecrovoX rece "tema je prastara" ali uvek aktuelna. Dakle piton mi je najverovatnije prehladjen jer je iz usta izbacio nesto belo nalik na malo cvrsci slajm. Trenutno su mu oci mutne jer je u fazi presvlacenja pa mislim da je i zbog toga osetljiviji na respiratorne infekcije. Inace temperatura u terarijumu varira od 25-27 nocna do 30-32 dnevna a vlaga je povecana trenutno zbog presvlacenja. Recite mi sta da radim i cime i kako da je tretiram?