PDA

Pogledaj punu verziju : Theraphosa blondi



radzaa
31.12.08., 18:17
voleo bih saznati nesto vise o ovom pauku.
koliko cesto se moze naci kod nas?
cena?
uslovi za drzanje?
zivotni vek?
iskustva?


hvala unapred

rassa
31.12.08., 18:21
cena: zavisi od velicine
uslovi za drzanje: kao i vecina tarantula samo sto treba velik terarijum jer je i sam pauk velik (oko 30cm)
zivotni vek: neznam
iskustva: nemam :(

kimo
31.12.08., 18:41
Nisu mu baš pomogao sa odgovorima :) Kod nas ih nema, a i generalno ih ima jako malo u hobiju,jako se teško razmnožavaju. Danas sam pričao sa drugarom iz inostranstva i saznao da se blondiji moraju držati hladnije nego druge tarantule, za parenje je potrebna temperatura oko 22 stepena, ne preko, pa je to problem, zato i nema uspešnih legala. Za držanje je druga priča. Mogu se držati oko 25-26 stepeni, ali su problematični. Često se zaglave u presvlačenju, a treba im jako visoka vlaga. Cena je ogromna trenutno, jer ih ima jako malo, tako da bi trebao da izdvojiš oko 40-50 eur za neku manju, do 5cm maksimum u rasponu nogu. Moj savet je da uzmeš neku drugu vrstu.

Geni
31.12.08., 18:42
Rašo ovo je jedna od retkih tarantula koja traži posebne uslove i nije kao većina tarantula. Traži jako visoku vlagu.

Uglavnom su oko 35 EUR mali i mogu povremeno da se nađu.

Treba im veliki terarijum i jako puno hrane.

toncek
31.12.08., 18:44
Pa to bi se sve dalo rešit...ja više ni sam neznam kamo ču sa dubijima kolko mi ih se namnožilo...

rassa
31.12.08., 18:52
hranu bi se nekako snaso, kao i za ter, temp pa i cenu ali ko sto su reki treba ga prvo nabaviti

zarko
31.12.08., 19:12
sot se tice razmnozavnaja price su razlicite...sta i kako ...

ali jedno stoji jako se tekso razmnozavaju.
problematicno je sto daju neoplodjena jaja...razlozi mogu da budu razliciti...

radzaa
31.12.08., 19:39
pretpostavio sam da ima neka zackoljica zasto su tako skupe. nemogu da nabavim nesto drugo kad ocu samo to sto mi se najvise svidja. mnogo bi mi pomogli malo konkretniji detalji. ovo tipa "veliki terarijum" "puno hrane" se podrazumeva. vidim da neki od vas imaju tog pauka, malo sam krstario googloom ali fale mi informacije da bih mogao napraviti uslove za njeno drzanje pre nego dodjem do pauka. pretpostavljam da cu doci do mlade (male) jedinke pa me interesuje kako na pocetku da se "izborom" sa problemima. svaka sugestija je dobrodosla

zarko mislim da je ti imas ako se nevaram, iskustva???

Geni
31.12.08., 19:46
Koja iskustva ti trebaju? Ja sam imao nekoliko i jednog mužjaka sam izveo od bebe do odraslog. Šta te tačno buni?

Veliki terarijum = 30x40 u osnovi možda čak i malo veće. Dosta vlage = stalno vlažan treset + posuda za vodu (i pazi na ventilaciju da ti se ne pojavi buđ). Naročito pazi prilikom presvlačenja jer oće da se zaglave ako nema dovoljno vlage.

toncek
31.12.08., 21:11
puno hrane=češče hranjenje mislim da se pod to podrazumjeva svakih par dana(2-3 po više dubija::D)

radzaa
31.12.08., 21:16
Koja iskustva ti trebaju? Ja sam imao nekoliko i jednog mužjaka sam izveo od bebe do odraslog. Šta te tačno buni?

Veliki terarijum = 30x40 u osnovi možda čak i malo veće. Dosta vlage = stalno vlažan treset + posuda za vodu (i pazi na ventilaciju da ti se ne pojavi buđ). Naročito pazi prilikom presvlačenja jer oće da se zaglave ako nema dovoljno vlage.
mene sve buni posto nemam nikakva iskustva. eto ovo oko vlage i ventilacije. koliko ventilacije? da ostavim ceo krov otvoren (pod mrezom)? postotak vlage? dali treba bocnu stranicu takodje delom ostaviti otvorenom (takodje pod mrezom) zbog strujanja vazduha. da vlazim celu povrsinu terarijuma? ili samo deo? znam da sam mozda malo tezak i da gusim sa pitanjima ali imajte strpljenja sa nama koji tek pocinjemo!!!!

rassa
31.12.08., 21:21
puno hrane=češče hranjenje mislim da se pod to podrazumjeva svakih par dana(2-3 po više dubija)

da se nadovezem.... evo 2 dubija odjednom, znaci drzi jednog u zubima i onda jos jednog uvati...cool
eo ga video http://www.youtube.com/watch?v=0WQD2luCjEw&feature=related

a evo koliko je vazno da je vlazno kad je presvlacenje i kako to ovaj gari resava...ima i neku spravu osim metoda koji cete videti.....
http://www.youtube.com/watch?v=oCbFOpIAj5Q&feature=related

toncek
31.12.08., 21:25
ovako na krovu napravi ventilaciju široku 10cm po dužini ter.i tako sa bočne strane i bit če sasvim dovoljno.stavi onu alu.mrežicu za komarce...vlagu češ mu podič tako da joj staviš veču posudu za vodu i vlažiš treset oko pauka u ter.netreba cijeli ter.i kad špricaš u jednom čošku pošpricaj i po staklu onako malo,znači nevlažiš samo onaj dio di je pauk...i oko njega 5-10cm...


da se nadovezem.... evo 2 dubija odjednom, znaci drzi jednog u zubima i onda jos jednog uvati...cool

eo ga video http://www.youtube.com/watch?v=0WQD2luCjEw&feature=related


evo da se sad ja nadovežem na ovo...znači ovo ti je loš primjer dao rassa:D,po meni ovo nije u redu mada ovo jesu ogromni pauci,daj mu dubija da pojede pa kad završi za par minuta ga ponudi ponovo...

p.s. pogledaj malo ovaj ljepi ter...vidit češ kako ima sa strane rupice za ventilaciju...

marko
01.01.09., 23:53
Slažem se sa Kimijevim savetom da bi mogao da počneš sa nekom drugom vrstom pa ubrzo zatim uzmeš blondi (ako ga uopšte nađeš). Shvataš da ćeš dati 50 možda i više evra za tarantulu neodređenog pola? Imaj to na umu. Još nešto, na hiljadu mesta sam pročitao da ne razmišljaju puno što se tiče bacanja dlaka, bacaju ko ludi.

Kad kod mene dođe red na blondi napraviću i bočnu ventilaciju kako bi povećao strujanje vazduha, vrlo je važno da bi se sprečila pojava buđi. Ne bih te savetovao dalje jer nemam lična iskustva sa ovom vrstom.

Geni
02.01.09., 04:37
Pa prevelika ventilacija će da dovede do brzog sušenja terarijuma. Nima treba vlažno i to dosta. Terarijum sa standardnom ventilacijom (četvrtina do trećina poklopca) je sasvim adekvatan za ovu vrstu. Sa više ventilacije je jako teško kontrolisati vlažnost. Čak i ako se redovno vlaži, uz previše ventilacije će biti i previše oslcilacija u vlažnosti.

Procenat vlažnosti? Kako si planirao da meriš? 85 i više bi bilo taman. 90.

radzaa
02.01.09., 11:00
Procenat vlažnosti? Kako si planirao da meriš? 85 i više bi bilo taman. 90.

pa negde sam procitao da ima neki merac vlage u vazduhu da se kupi:(

toncek
02.01.09., 12:14
imaš da,metneš ga negdje u sobi...i imaš hydrometre koje staviš u ter.samo ako hočeš pravi i TOČAN hydrometar morat češ izdvojit malo više eura neznam sad točno kolko al negdje oko 30-40 eura cca možda i više...

zarko
02.01.09., 18:35
merac vlaznosti je hiGrometar i kosta tu oko 20-25e ako moze da se nadje..i cesto ima u kombinaciji sa termometrom to je ok stvar skroz

toncek
02.01.09., 18:56
pa je,super je stvar.samo po meni bi se isplatilo dat za hiGrometar 30-tak eura al za hydrometar ne...možda za jednog da ali da sad svakoj T.kupujem ne.naravno da sad imam brdo para kupio bi.ja imam 2 hydrometra marke EXOTERRA i ništa nevaljaju...koštali su komad 10 eura...stoje u ter.al so opče ne obazirem na njih jer uvjek vlaga stoji na 80%hehe ma da nevlažim i po par dana...ni u jednom ter.nemam hydrometar....

rassa
02.01.09., 18:58
najvise bi ti koristio za iskljucivo tarantule koje traze vecu vlaznost dok kod onih sto imaju samo posudu s vodom (kojima nije potrebna vlaga) uopste ne treba H., zar ne?

Geni
02.01.09., 19:00
HiGrometar (što je naziv za merač vlažnosti vazduha) je prilično neprecizna sprava, otuda i moje pitanje kako ćeš da meriš. Ima ih i preciznih naravno ali im je cena ozbiljna. Ovi za terarijume su više informativnog karaktera. Imam jedan i ničemu ne služi.

Čisto da se ne oslanjaš samo na njega ako nabaviš blondi. Uvek se postaraj da treset bude vlažan i da ima veču posudu sa vodom bez obzira šta higrometar kaže.

Ig0r
02.01.09., 19:05
Ja imam tarantule koje traže veću vlažnost a nigde nemam higrometar. To ako imaš para pa želiš da naružiš izgled terarijuma onda može, ali bolje za te pare da kupiš još jednu T... Bar ja tako mislim. E sad, nekome možda ipak treba i higrometar i još ponešto iz asortimana prodavnica za kućne ljubimce. A možda je to samo još jedna obična mamipara

@Raša - zar ne misliš da previše savetuješ čoveka s obzirom da imaš jako malo iskustva? Blondi nije zezanje... Prešao si sa "kao i većina tarantula" na "koliko je važno da bude vlažno" za nekoliko sati. Zato je bitno da čitaš forum pre nego što ispadneš neozbiljan. A "Haj gajs" koristi špric jer je T imala problema pri presvlačenju pa nije koristio onaj njegov šmrk što ima da joj ne bi smetao. Ima o tome na ABu koga zanima...

radzaa
02.01.09., 19:11
eto jos jedno pravo pitanje. gde i po kojoj ceni ima da se kupi kvalitetan hiGrometar ??? ako vec kupujem "skupog" pauka. nebi se igrao i oslanjao na iskustvo (kojeg uopste nemam). pretpostavljam da ako postujem temperaturu, procenat vlage i ventilaciju necu imati vecih problema sa blondi

rassa
02.01.09., 19:14
mamipara
:D

neznam da li bi imo problema.....jese videli da onaj lik sa snimka (prethodna strana) ima i neku spravu za povecanje vlaznosti u vazduhu, neznam dal je to neophotno

Geni
02.01.09., 19:17
eto jos jedno pravo pitanje. gde i po kojoj ceni ima da se kupi kvalitetan hiGrometar ??? ako vec kupujem "skupog" pauka. nebi se igrao i oslanjao na iskustvo (kojeg uopste nemam). pretpostavljam da ako postujem temperaturu, procenat vlage i ventilaciju necu imati vecih problema sa blondi

Ne zamaraj se sa time, dokle god ti je treset vlažan i imaš posudu sa vodom, sve će biti OK.

radzaa
02.01.09., 19:22
:D

neznam da li bi imo problema.....jese videli da onaj lik sa snimka (prethodna strana) ima i neku spravu za povecanje vlaznosti u vazduhu, neznam dal je to neophotno
da ali nisam video ni neku kondenzaciju po staklu. znaci da mi mozda to i netreba. pretpostavljam da to kod nas niko i nema. nebi me cudilo da je taj aparat povezan sahiGrometar-om pa da automatski povecava vlagu kad padne ispid nekog minimuma.

Malacrass
02.01.09., 19:26
eto jos jedno pravo pitanje. gde i po kojoj ceni ima da se kupi kvalitetan hiGrometar ??? ako vec kupujem "skupog" pauka. nebi se igrao i oslanjao na iskustvo (kojeg uopste nemam). pretpostavljam da ako postujem temperaturu, procenat vlage i ventilaciju necu imati vecih problema sa blondi

Zbog zahtjevnosti ovog pauka biti preporućio higrometan i termometar.
Kod manje zahtjevnih vrsta to nema potrebe, osim ako baš želiš, stavljat mjeraće.

radzaa
02.01.09., 19:31
Zbog zahtjevnosti ovog pauka biti preporućio higrometan i termometar.
Kod manje zahtjevnih vrsta to nema potrebe, osim ako baš želiš, stavljat mjeraće.
samo bi stavio ovom pauku ali sad mi recite gde da kupim kvalitetan aparat i po kojoj ceni

marko
02.01.09., 19:33
@radzaa - Ne obraćaš pažnju na prave postove:


Ne zamaraj se sa time, dokle god ti je treset vlažan i imaš posudu sa vodom, sve će biti OK.

radzaa
02.01.09., 19:37
@radzaa - Ne obraćaš pažnju na prave postove:
ma obracam i citam sve samo se bojim da cu negde pogresiti pa mislim da mi je jeftinija varijanta ako imam ovaj aparat ili su me postovi pre toga uplasili pa mi se cini da je blondi toliko problematicna

Geni
02.01.09., 19:42
Blondi jeste jako problematična ali uglavnom ljudima koji imaju dosta tarantula i navikli su da se ne tangiraju previše oko njih. Ja svoje tarantule obiđem jednom nedeljno i sipam im vodu i dam hranu. Čak i da nekoj preskočim, neće joj ništa faliti jer nisu toliko osetljive.

Blondi jeste, naročito prilikom presvlačenja i moraš redovnije da joj dolivaš vodu. Ne smeš da dozvoliš da joj se osuši. A zbog te količine vlage moraš da paziš na pojavu buđi. Najbitnije ti je da stalno gledaš šta se dešava i da nađeš balans između vlažnog terarijuma i pojave buđi i prevelike kondenzacije. To ni jedan higrometar ne može da ti kaže. Pratiš situaciju i prilagođavaš vlažnost.

radzaa
02.01.09., 19:48
@geni- hvala ti. ja nenameravam cuvati puno paukova i svima planiram naci mesto u dnevnoj sobi tako dace mi sve vreme biti na oku.

Malacrass
02.01.09., 19:57
Ovo što ti je geni rekao da se lako "zaglave", se može svesti na minimum.
Jednom sam napisao da neki iskusniji ljudi znaju ukuhat vodu i staviti u keramičku posudu kako bi lagano isparavalo i dovelo do visoke vlage u teraiju što pridonosi presvlačenju da ne dođe do problema.

Bifrost
03.01.09., 12:50
Ma dajte ljudi sto mi tripujete komsiju. Nije ti potreban higrometar samo dosta vlazi znas kako izgleda 100% neces pogresiti za blondie.. pa i ako je malo manje od 100 nije problem...

Mislim da drzanje ove vrste nije problematicno, kako ste opisali...

kimo
03.01.09., 14:07
Pazi ovako. Nije T.blondi toliko teška za čuvanje, ali jedno je sigurno, da to nije preporučljivo za drugog pauka, za čoveka bez iskustva bi bilo jako bolno da izgubi takvog pauka, kog teško može i da nabavi, a i skup je. Moje mišljenje je da se i mnogo iskusnijim(to nema veze sa iskustvom) i ljudim duže u hobiju dešavaju iznenadne smrti iz nepoznatih razloga i tralala, pa da sam na njegovom mestu ne bih rizikovao sa blondi. Skoro svi paukovi se mogu držati da prežive na isti način, blondi bi preživela možda 1 a možda i 20 presvlačenja da je držiš sa posudom za vodu velikom i kvasiš joj malo više nego inače, ali što to isprobavati, ako imaš želju da čuvaš paukove na duže staze, idi nekim redom, ako mu je veličina primat neka uzme L.parahybanu,N.carapoensisa, neku drugu Lasiodoru ili čak i Brachypelme su velike...

radzaa
03.01.09., 18:27
ma dajte ljudi sto mi tripujete komsiju. Nije ti potreban higrometar samo dosta vlazi znas kako izgleda 100% neces pogresiti za blondie.. Pa i ako je malo manje od 100 nije problem...

Mislim da drzanje ove vrste nije problematicno, kako ste opisali...

hvala komsija ...