PDA

Pogledaj punu verziju : Genetika (Split iz Slike mojih kukuruznih smukova)



Snow
02.01.09., 20:22
Ako se upare snow muzijak i snow zenka,da li ce svi mladi biti snow ili samo odredjeni procenat???

Mislim da bi bela trebalo biti dominantna boja ili se varam???

StevaNS
02.01.09., 23:35
Da. To je recesivni gen i da bi jedinka bila albino potrebno je da ima oba gena recesivna. Dakle ako oba roditelja imaju samo recesivne gene potomci ce imati recsivne. E sad ne znam da li moze da preskoci koje koleno pa da poneka jedinka dobije dominantan gen (od dede ili babe recimo :) Jel neko zna?

Ovako, koliko se secam iz biologije a ako nisam u pravu neka me neko ispravi..:cool:

Male zmije od svakog roditelja dobiju po 1 gen odgovoran za boju. Dakle 1 od majke 1 od oca. Postoji dominantan gen (D) i recesivan gen (R).

Ukoliko zmija ima:

D+D gene -bice standardna boja
D+R gene -bice standardna boja
R+R gene - bice recesivna boja

Znaci ako vam je boja zmije stnadardna, ne znate da li ima D+D ili D+R.

Da pretpostavimo da je D+D i recimo da je muzjak. Onda uparite tog muzjaka sa albino zenkom i potomci ce svi biti standardne boje ali ce nositi 1 recesivan gen, dakle bice D+R. Jer od muzjaka su mogle da dobiju samo dominantan a od zenke samo recesivan gen.

E sad uzmete te potomke, i opet ih uparite sa albino zmijom i , teoretski, polovina potomaka ce imati dva recesivna gena (R+R) a polovina ce ostati D+R. Jer, od albino roditelja ce sigurno dobiti recesivan gen a od D+R roditelja mogu da dobiju i jedan i drugi, pa kako se zalomi..

Vrag mi nije dao mira pa sam proverio. Prica je malo komplikovanija nego sto sam predstavio, ali sam u osnovi pogodio poentu. Ko je zainteresovan, a zna engleski moze da proveri ovde: http://www.reptimania.co.uk/genetics1.html

bubamara
03.01.09., 04:24
Da. To je recesivni gen i da bi jedinka bila albino potrebno je da ima oba gena recesivna. Dakle ako oba roditelja imaju samo recesivne gene potomci ce imati recsivne. E sad ne znam da li moze da preskoci koje koleno pa da poneka jedinka dobije dominantan gen (od dede ili babe recimo :) Jel neko zna?


u genetici postoji termin-ATAVIZAM,to znači da jedinke imaju osobine,koje roditelji nisu imali,ali su imali dalji preci...tako da se genetika najviše svodi na sistem verovatnoće...kod nekih osobina,za njihovo ispoljavanje,bitni su određeni stimuli,koji će dovesti do EXPOZICIJE nekog gena,koji će dalje prouzrokovati određene reakcije..

gordond
03.01.09., 04:38
Ljudi, genetika je malo ozbiljnija tema od ovoga sto vi ovde pisete:D
Bubamara, to o cemu ti pricas su pojmovi genotip i fenotip (geni koji jesu u DNK i geni koji su se ispoljili). Genetika se ne svodi bas najvise na sistem verovatnoce. Postoje Mendelovi zakoni koji malo drugacije objasnjavaju ove pojave i postoje tacno odredjen procenat fenotipa u odnosu na genotip... Malo vise pise u knjizi iz biologije za IV razred srednje ;)

zarko
03.01.09., 04:43
ovo sto pise na sajtu je dovoljno da se shvati kako funkiconise i da se covek podpomogne prilikom odabira maticnih jedinki,bar ce znati sta moze da ocekuje !

bubamara
03.01.09., 04:51
ok...ne bih da smaram...al ne vidim mesto da pišem mnogo o tome...ipak to je udžbenik za srednj školu...ja sam imao na faxu 2 genetike...osnovi genetike dom.životinja,a druga populaciona genetika i oplemenjivanje dom.životinja,i obe uspešno položio kod nedavno prem. prof.Dušana Latinovića..ali,ja samo u najkraćim crtama približavam , bar malo razumevanja genetike,jer ako bih pisao stručno,retko ko,ko nema dobru osnovu,bi razumeo to...kao i ja da mi neko priča o mašinstvu..
i u prirodi jeste verovatnoća,sem ako se ne radi linijsko odgajivanju,pa čak i onda ima izuzetaka.
A,što se tiče genotipa i fenotipa,tačno se zna šta je šta,i od čega fenotip zavisi u zootehnici..i šta oni daju zajedno...ipak,kažem,nije to potrebno u tolikoj meri objašnjavati,jer ovo je ipak forum za hobiste,a ne za naučnike i stvaraoce novih rasa
I sam Mendel je bio matematičar,a ne biolog,i prvi naziv genetike je Mendelizam,pa je kasnije po snažnim uticaje Darvina,menjano ime.---i,tra-la-la...

gordond
03.01.09., 11:54
Ma nisam ni ja mislio da se sad ovde iznosi cela nauka, nego sam samo hteo da kazem da nije bas tako jednostavna prica kao sto je ranije pisano: ako uzmes ovo + ono dobices ovo...
Zato i jesam spomenuo knjigu iz biologije za IV srednje a ne neku strucniju literaturu;)
Mi smo znaci kolege;)

StevaNS
03.01.09., 12:06
Ma nisam ni ja mislio da se sad ovde iznosi cela nauka, nego sam samo hteo da kazem da nije bas tako jednostavna prica kao sto je ranije pisano: ako uzmes ovo + ono dobices ovo...
Mi smo znaci kolege;)

Poenta je bila, kao sto su drugi vec napomenuli, da se sto jednostavnije i sazeto objasni sustina. Naravno da je to mnogo kompleksnije, ali vecina terarista su hobisti a ne biolozi i nema potrebe za komplikovanjem.
Sa druge strane, vec to sto si spomenuo kjnigu iz srednje skole pokazuje nivo tvoje strucnosti. Ali nema veze, samo drugi put bi bolje bilo da dopunis kratko i jasno, tj. da das bolje objasnjenje, nego da nabacas par termina i kazes kako je to komplikovano.

gordond
03.01.09., 12:12
Ma nisam ni ja mislio da se sad ovde iznosi cela nauka, nego sam samo hteo da kazem da nije bas tako jednostavna prica kao sto je ranije pisano: ako uzmes ovo + ono dobices ovo...
Zato i jesam spomenuo knjigu iz biologije za IV srednje a ne neku strucniju literaturu;)
Mi smo znaci kolege;)

Knjigu iz srednje skole sam spomenuo jer je tamo jednostavno objasnjeno! Procitaj post!
A sto se tice strucnosti ne kazem da sam strucnjak, nego da na osnovu onoga sto su me ucili u srednjoj i na fakultetu, genetika nije toliko jednostavna. U svakom slucaju i ta knjiga strucnije objasnjava genetiku nego link koji si postavio ;)
Aj da ne pravimo offtopic. Ako hoces, postavicu novu temu vezano za ovo...

StevaNS
03.01.09., 13:12
Nema nikakve ljutnje. Bar sa moje strane. Nisam imao nameru nikoga da vredjam i izvinjavam se ako je tako ispalo.:confused:

Poenta cele price je bila da se nesto nauci. Inace sve ovo nema smisla.
Post koji sam stavio je dovoljno opsiran za teraristiku a knjigu iz biologije nema svako, niti ce je kupovati da bi proverio sta pise o genetici.

Samo sam hteo da kazem da bi bolje bilo da je gordon preleteo knjigu i dao sazeto neko svoj eobjasnjenje.. Sto se strucnosti tice strucniji si od mene jer sam ja te stvari ucio pre deset godina tako da se sigurno manje secam od tebe.

gordond
03.01.09., 13:36
Ma nema ljutnje ni sa moje strane, daleko bilo :D

Krme, sad tek vidim tvoj post gde si objasnjavao kombinacije i izostavio si samo jednu malu sitnicu... Jedina je primedba na poslednje reci ''pa kako se zalomi'' :D

Dakle ukratko:

Ako se sparuju normalni i albino u zavisnosti od toga koje gene normalni nose dobija se:
*Ako normalni nose D+D onda ce biti sve jedinke normalne ali ce nositi recesivne gene i ako se oni dalje kao takvi sparuju odnos normalnih i albino ce biti 3:1 i to sa kombinacijom gena D+D, D+R, D+R i R+R...
*Ako normalni nose D+R gene, onda ce polovina biti normalna a polovina albino i to sa kombinacijom D+R, D+R, R+R i R+R
Dakle, posto se albinizam ispoljava samo u kombinaciji R+R, ako se spare dve albino jedinke, moze da bude samo R+R kombinacija...

Sto se tice nasledjivanja drugih osobina, stvar je malo komplikovanija. Pre svega mora da se zna koje se osobine nasledjuju recesivno a koje dominantno kao i to koje se osobine prenose autozomno (ne preko polnih hromozoma) a koje se prenose polno. Kod prenosenja preko polnih hromozoma, ako se prenose po ocevoj liniji (zbog razlicite strukture polnih hromozoma muzijaka-XY) a koje po majcinoj liniji (ista struktura hromozoma zenke-XX)...
Ovo poslednje sam ubacio cisto zbog nekih bolesti i sl.


Ako se upare snow muzijak i snow zenka,da li ce svi mladi biti snow ili samo odredjeni procenat???

Mislim da bi bela trebalo biti dominantna boja ili se varam???

Evo samo jos da odg. na ovaj post posle ovog gore.
Dakle, bela boja nije dominantna. Ona se prenosi recesivno, a ispoljice se kod svih zato sto u slucaju recesivnih homozigota (R+R) blokira se proces stvaranja melanina...

spiderboy
03.01.09., 20:52
evo i prakse,imam mužjaka normal,ženku amelanistik,i ženku snow,nakon više godina uspešnog razmnožavanja,dosad nikad nisam dobijao morfove,svi mališani su bili normal boje,a treba da napomenem da moj drug ima amelanistik mužjaka i normal ženku ,svake godine dobije osim normala 2-3 amel.,i izadje 1-2 snow,mislim kad bi se ovi mladunci posle parili trebalo bi izvestan procenat da budu morfovi,po mojim skromnim saznanjima bi trebalo da bude 3:1 da vuče na normal ali možda se i varam,ali u svakom slučaju biće snowXsnow na proleće,pa ćemo da vidimo