PDA

Pogledaj punu verziju : Zmija koja neće da jede šarene miševe (Split iz Lampropeltis triangulum)



nenad
04.11.08., 20:18
Triangulum mi nije jeo skoro mesec dana. Inace jede na nedelju dana, i uvek je raspolozen za meze. Sad je odbijao hranu, iako je bio gladan. Mota se oko misa, njusi ga, zagleda, pa odustane. U poslednjih mesec dana sam mu davao crno-bele miseve, pa mi je palo na pamet da nece da ih jede zbog boje. I bio sam u pravu. Danas sam joj doneo jednog belog i jednog sivog (takve je dosad jela), i pojela je oba. Crno-belo ju je nekako odbijalo.
Mislim da je to zanimljiva informacija, ako vam zmija odbija hranu, to moze da bude i zbog neuobicajene boje iste. ;)

Miroslav
04.11.08., 22:02
Hm, ko bi rekao da i izgled tj, boja hrane ima uticaj na to da li će zmija da ju jede ili ne. Ja sam bio ubeđen da je presudno čulo mirisa.

Ne sećam se tačno emisije, ali mi se čini da jedna vrsta kobre u Indiji, što se hrani drugim zmijama, je uspešno hranjena, u zatočeništvu, pacovima koji su bili poprskani mirisom tih zmija, što su one koristile u ishrani.

nenad
04.11.08., 23:01
Ta kobra je Ophiophagus hannah, kraljevska kobra, koja se hrani iskljucivo drugim zmijama. Inace, zmije koje jedu gustere mogu polako da se
navikavaju na ishranu glodarima, tako sto se glodari prethnodno prskaju mirisom gustera. Dakle, isti princip, ali ne uspeva bas uvek.

gordond
04.11.08., 23:39
Kad smo vec kod ishrane, moram i ja da iznesem dogadjaje iz mog terarijuma:D
Inace trianguluma hranim odledjenim pinky-jima, medjutim, kako sam kupio nove, dao sam joj jednog zivog a ostale zaledio...
Ona je naravno prihvatila meze ali krenula je zivog da ga guta i to sa zadnje strane. Posto se mis opirao, pustila ga je i tako par puta dok
ga nije zivog pojela s tim sto je poslednji put krenula od glave.
Mozda je vazno da napomenem da sam je prvi put pokusao da hranim izvan terarijuma tj. na tepihu (koliko god to mozda suludo i glupo zvucalo ::) ) gde ga je prvi put pocela da guta
a posle odbijala. A kad sam video da nece da jede vratio sam je u terarujum i ubacio istog misa. Tu je pokusala jos par puta dok ga nije pojela...
Hocu da kazem: Jbt, jel to moja zmija ne ume da ubije misa :shock:

nenad
04.11.08., 23:47
Pinkije najcesce gutaju zive. To sam pokusao da kazem u prethodnim porukama. A, ne, to je u temi o koperhedima :D Dakle, ne dave pinkije, nego
samo krenu da ih gutaju. Znam da zvuci grozno, ali tako je. Cesto se desi da zmija nece da jede van terarijuma. Moje su sve (sem otrovnih) navikle
da jedu iz ruke, bilo gde. Posle nekog vremena, triangulum je to prestao da radi, pa ne mozes da ga nateras da jede van terarijuma. A, isto je i sa
pitonom, koji van terarijuma nece da jede.

spiderboy
05.11.08., 00:35
moji mališani isto uživo gutaju mišiće,tek kad malo stasaju onda počinju sa stiskanjem,a odrasle hranim van terariuma,po meni nije to nikakva glupost,ne moraš da brineš o tome da li će progutati koji kom. podloge ili slično...

nenad
05.11.08., 00:37
Naravno, mene ne brine toliko kad progutaju, nego kad im se zaglavi izmedju zuba, pa im smeta da zatvore usta. Koperhedu nekad tako stoji mali
komad, ne moze danima da ga izbaci.

spiderboy
07.11.08., 22:23
hehehe.to ti se on(a) inati,a jesi probao da hraniš u mraku,mislim zbog prepoznavanja boje miševa,mada ne znam koliko zmije razlikuju boje,pre će biti da su oni miševi imali drugi miris,hmm,ne znam

nenad
07.11.08., 22:47
Hehe, dobio sam prozivke od druga Mladena, i Lady A. kako lupetam gluposti i kako zmije ne odbijaju miseve zbog boje. Zato sam postavio pitanje
na kingsnake forumu da bih ovim strucnjacima dokazao da greshe ::D

Dobio sam 4-5 odgovora od ljudi koji su imali slicne probleme sa nekim (ne svim) svojim zmijama. Jedan covek je cak napisao da mu je jednog smuka,
koji ima vec 16 godina, ujeo beli mis. Taj smuk od tad vise nije hteo da jede bele miseve. ::D

Sto se tice mirisa, u istoj posudi su stajali i shareni koje nije htela, i beli i sivi, koje sam na kraju uzeo, a koje je pojela. Miris je sigurno bio isti.

spiderboy
08.11.08., 10:41
nisam ni pomislio da lupetaš,jer imao sam i sam neke prilike da vidim čudne dogadjaje u vezi sa zmijama,hehe.... a da ni dan danas ne znam zašto,i zbog čega....

gava
08.11.08., 18:25
Ja mislim da zmije ne razlikuju boje, ali da boja (koja kao i kod ljudi cini rasu) ima veze da li ce zmija jesti sarenog, belog ili sivog misa. Razlog je krajnje jednostavan... U pitanju je miris. Zmije obicno love nocu po mraku gde boja ne igra neku veliku ulogu vec toplota tela i njen miris. Kao sto ljudi razlicitih rasa razlicito mirisu tako i glodari. Ljudski njuh je razvijen samo onoliko koliko coveku treba da razlikuje da sirova snicla nije primamljiva kao ona sa raznja bez obzira sto je rec o istom komadu mesa. Zmija, sa druge strane, se velikim delom pri ishrani oslanja na svoje culo mirisa, te je logicno poverovati da je ono naspram ljudskog daleko razvijenije. Samim tim logicno je (bar ja mislim da jeste) da zmija moze da razlikuje mirise sarenog, belog ili sivog misa, bez obzira sto su drzani u istoj posudi. I logicno je (ponovo ja mislim da jeste) da nekoj zmiji sareni misevi ne mirisu po volji, ali zato su joj beli delikates, dok sivi nisu bas ono sto bi ona volela, ali ajde sta je tu je kad nema boljeg na meniju. Takodje postoji logika u tome da je zmija posle ujeda belog misa pretrpela sok, da je agresora upamtila po mirisu i usled soka taj miris joj je postao neprihvatljiv. Ja poznajem neke ljude koji su usled trovanja nekom vrstom hrane ili pica postali prakticno alergicni na same mirise te hrane i pica i da im se od njih u momentu slosi. Ko zna, mozda je i kod zmija slicna stvar?

gordond
08.11.08., 18:53
Meni je takodje logicnija prica koju je gava izneo. Ja koliko sam citao zmije imaju slabo razvijeno culo vida (naravno ne sve) dok im je culo mirisa na mnogo zavidnijem nivou
pa mi je logicno da je ona pre upamtila miris belog misa nego njegovu boju. Uzmite samo cinjenicu da se zmije dok su male hrane bebama miseva i da su beli misevi dok su bebe roze boje...
Takodje mi je neverovatan podatak da misevi prime jedan od drugog miris u tolikoj meri da ih zmija koja se uglavnom oslanja na culo mirisa kad je u pitanju hrana moze pomesati...

nenad
08.11.08., 21:50
Moze biti, al otkud ti ideja da su misevi razlicitih boja razlicite rase, odnosno podvrste? Zar su morfovi kukuruznog razlicite podvrste? Ne, naravno. Da li drugacije mirisu zato sto nisu iste boje? Mozda, mada sumnjam. Zivotinje koje su slepe za boje ipak vide nijanse svetlije i tamnije, sto ih upozorava da plen mozda nije za jelo. Tako triangulum otera predatora koji vidi crno-belo.

npetrovic
08.11.08., 22:48
Vidim da se otvorila diskusija oko mirisa miseva , ja generalno smatram da misevi bez obzira na boju drzani u identicnim uslovima moraju isto da mirisu i da razlicite boje ne predstavljaju ni rase ni podvrste nego samo varijetete u okviru istog speciesa a razllike u mirisu miseva mogu biti i mislim da su iskljucivo posledica nacina ishrane glodara tj. misevi nece isto mirisati ako se na primer hrane psenicom i kukuruznom prekrupom ili pilecim koncentratom ili pak nekim komercijalnim mesavinama za glodare ljubimce, a sto se tice boja i ako ih ne razlikuju vide nijanse od bele preko sive do crne tako da ce svakako razlikovati crno-belog (sarenog) od obicnog belog misa

nenad
08.11.08., 23:21
Apsolutno se slazem. To sto vecina zmija ne vidi bas savrseno, ne znaci da ne mogu da razlikuju crno-belog od belog misa. Vecina ce jesti i jedne i druge, ali neke odbijaju, ili bar privremeno odbijaju, jer su navikle na drugaciju boju.

zarko
09.11.08., 02:06
to bi bilo ko kad bi pas tragac mogo da nadje crnca a ne japanca...to je isto

Miroslav
09.11.08., 03:08
Psi vide crno-belo. To je činjenica. Ali oni se kioriste zbog njuha, tako da ta konstatacija u vezi crnaca i japanaca ti je bespotrebna, kad oni mogu naći individuu. Dakle, promeni usporedbu.

Složio bi se da zmije biraju i uz pomoć vida, ali je to najverovatnije samo individualna odlika.

nenad
09.11.08., 03:38
Pokusaj da gladnoj zmiji mashes rukom po terarijumu. Vrlo cesto ce te ujesti. To nije zato sto se koriste pretezno njuhom, nego bas vidom, jer reaguju na pokret, i ne obaziru se na to sto "plen" ne mirise kako treba. Ali, eto, ima i izbirljivih.

gava
09.11.08., 10:48
Ili zato sto je tvoje mahanje uplasilo. Naravno da se koriste vido, da im ne treba ne bi ga ni imale. Ti tvoje zmije hranis mrtvim misevima koje ne trce vec samo mirisu, pa ipak budu pojedene

Nisam siguran, ali po meni je pomalo apsurdno da poverujem da su zmije toliko racionalna stvorenja da ce hranu odbiti zbog boje ili izgleda. Takodje jako dobro znas, bar ti od svih ljudi Nenade, da ako diras misa i sa takvom rukom uzmes zmiju da ce te gotovo 100% ujesti. A ja od svih ljudi znam da ne licis na misa. Da, postoje sarene zivotinje u tom suludom svetu koje upozoravaju da su otrovan plen, ali misevi nisu medju njima. Zmija odbija da pojede sarenog misa kao sto ja odbijam da pojedem cak i kasiku boranije. Lepo ona izgleda, ali ima tako gadan miris i ukus. Ako mislite da su boje u pitanju onda hranite vase ljubimce po mrklom mraku, mozda vam i upali.

I Zarko samo da znas da ljudi razlicitih rasa razlicito mirisu. Mi, hvala Bogu, nemamo dovoljno razvijen njuh da ih na taj nacin razlikujemo, ali pas ima. Jedino sto on ne razume tu rasnu razliku izmedju Japanaca, crnaca ili belaca kao mi

nenad
09.11.08., 12:05
Da, ljudi razlicitih rasa razlicito mirisu, ali sivi, beli, crni i crno-beli misevi, koje kupis kod Mladena, nisu razlicite rase, nego samo boje. Drugo, davao sam joj i nocu, ostavljao miseve da stoje celu noc, pa nista. Dalje, moje zmije nisu agresivne, i kad ujedaju, rade to samo zato sto te pomesaju sa hranom, iako tako ne mirises. To bi trebalo da znas. Nema tu ni straha ni agresije. Naravno da je zmijama vazan njuh kad love, ja sam samo hteo da kazem da je i vid vazan. Kako bi zmija odredjivala velicinu plena, ako ne vidom? Naravno, osim ono malo zmija sa senzorima toplote. Postoje zmije koje jedu bukvalno sve na sta naidju, a sto mogu da progutaju. Znaci, zivotinje raznih mirisa. Pa, ipak, nikad nece napasti macku, npr. ne zbog njenog mirisa, nego zato sto vide da je prevelika. U svakom slucaju, ne vidim zasto bismo nastavljali ovu raspravu, slazemo se bar u tome da boranija ima grozan ukus, i to je dovoljno :D

gava
09.11.08., 12:38
Da, ljudi razlicitih rasa razlicito mirisu, ali sivi, beli, crni i crno-beli misevi, koje kupis kod Mladena, nisu razlicite rase, nego samo boje. Drugo, davao sam joj i nocu, ostavljao miseve da stoje celu noc, pa nista.

Ljudi su ljudi ali boje su te koje odredjuju rase, zar ne?
To je upravo ono sto sam ti i rekao, da je u pitanju boja zmije bi ih pojele nocu jer, po vama, istog su mirisa samo razlicite boje. Boja nocu ne igra neku ulogu, jer se prakticno ni ne vidi. Dakle, u pitanju je miris ;)

Miroslav
09.11.08., 13:09
Mora da mu je rekla ko je pa je pobegao. To bi bilo gavino objašnjenje, na osnovu gornjih postova :confused2: ::D ::D

U slučaju da ne razlikuju boje, onda barem razlikuju svetle od tamnih šara. Možda, kad bi miš/pacov bio beli sa plavim šarama (ili već u nekoj drugoj boji), zmija opet ne bi htela da ga jede. Zašto bi neke životinje imale upozoravajuće boje ??? Gledao sam neku emisiju na TV-u gde je zmija uhvatila žabu koja ju je celu ulepila sa nekom penom. Ta zmija sigurno više nikada neće napasti tu vrstu žabe, ma kog uzrasta ona bila, čak i pored toga što ona liči na još nekoliko drugih vrsta žaba koje nemaju taj sistem odbrane.

spiderboy
09.11.08., 13:31
definitivno je miris u pitanju,imao sam već više prilika da me kukuruzni smuk ujeo,ali kad sam nešto čačkao oko miševa nisam oprao ruke pa sam radio oko zmija jedna ženka me ćapila za prst i momentano je počela da se obmotava oko ruke kao da je plen(jedva sam skinuo to čudo),mislim da je osetila miris miševa na ruci i pomislila da je plen u pitanju,znači sasvim druga reakcija nego kad se brani,mislim kad se ispuca na tebe pa odmah pusti ruku ili šta god

nenad
09.11.08., 13:41
Misevi spakovani u malu kutijicu, zbijeni ko sardine, zamrznuti, isto mirisu, pa bili oni crni, beli, shareni. Ista su vrsta, isto su hranjeni i na isti nacin cuvani. Ako stvarno neko tvrdi da beli mis mirise drugacije od crnobelog, samo zbog boje, nemam sta da dodam na to. Spiderboy, mases prstima zmiji u ter. desi se da te ujede. Takav je moj taeniurus i getula. Ujede te i odmah pusti, mada getula nekad ne pusta tako lako. Kad ti prsti jos dodatno mirisu na misa, zmija ce teze da odustane. ;)

huana
09.11.08., 21:02
samo da napomenem da nepostoje rase kad su ljudi u pitanju...ljudi razlichite boje koze nisu razlichite rase..a mirishu razlichito zbog nekih drugih stvari......prichati o razlichitim bojama ljudske koze kao o rasama ljudi je rasizam....:D