PDA

Pogledaj punu verziju : "Mali" ili "VELIKI" ?



SASA39
05.01.09., 17:23
Imam bradonju i gekona .
Doskora sam ih hranio brasnenim crvima ali sam po savetu presao na fobase.
I dok agama uziva , gekon pojede eventualno jednog u dan-dva , i to ne bas odusevljeno ( bar mi se tako cini).
Da li su mozda gekoncicu bolja hrana bili brasneni crvi ?
Star je oko 9 meseci - ~ 32 cm , redovno prehranjivan vitamionskim dodacima i Calcium-om................
Pozdrav

nenad
05.01.09., 17:28
Leopard gekon i ne treba da jede više fobasa. Moj recimo uopšte i ne jede fobase. Ako pojede jednog velikog, to je skroz dovoljan obrok za njega.
Pretpostavljam da se ovo "Star je oko 9 meseci - ~ 32 cm" odnosi na agamu. Leopard gekoni ne rastu ovoliko ;)

GEKON
05.01.09., 17:51
ja sam isto do sada svog l.gekona hranio brasenim crvima...oni nisu tako dobra hrana za gekone.Zato sam uzeo lateralise...jako su dobri za sve guštere i lako se održavaju...
brzo se množe i netreba im inkubacija kao cvrčcima...
pročitaj imaš sve o njima u temi živa hrana;)
ja ti preporučujem da uzmeš da gajiš lateralise slično se drže kao tenebrije samo što u jedan kraj staviš zemlju ili nešto slično koje natapaš ponekad vodom da ima vlage.:)
i moraš da staviš neki poklopac sa rupicama(da mogu da dišu)jer mužiaci lateralisa mogu da polete nakratko).
poz:)

nenad
05.01.09., 18:06
Zemlja je nepotrebna u koloniji lateralisa. Ne treba nikakav supstrat za njih, dovoljno je samo naslagati kartone od jaja na kojima oni žive. Ako se naprave male rupe za vazduh, potrebna vlaga (iz voća i povrća) će ostajati u koloniji, pa nije potrebno fajtati ih.

kimo
05.01.09., 18:16
Imaš mnogo izbora za hranu, najbolja hrana za gekone i uopšte guštere jesu cvrčci, tj. ovako, svaki gušter će pojesti cvrčka, a neki neće jesti neke žohare ili crve ili će ih jesti manje. Za gajenje insekata imaš ovde teme u žiha hrana ili pogledaj www.nsexotics.net pa u insektima ima tekstova.

nenad
05.01.09., 18:26
Moja zamerka cvrčcima je to što mnogi gušteri ne mogu da ih stignu. Dubije su recimo mnogo sporije, i verujem hranljivije od cvrčaka.

kimo
05.01.09., 18:57
Što se tiče samo sastava insekata ide ovim redom od najlošijeg ka najboljem:

-tenebrija(loša zbog hitina i "masna" jako)
-fobasi(veći i pokretljiviji od tenebrije, ali ne tako bogati proteinima kao naredni u nizu, nemaju puno hitina i nisu loši kao tenebrija)
-lateralisi=dubije=cvrčci (svi imaju podjednak sastav i najbolja su hrana, kao i ostale vrste žohara. Jedina razlika je u veličini. Dubije su za neke guštere dobre a za neke očajne, jer se često prave mrtve i ne pomeraju se jako dugo, zakopavaju se. Po mom mišljenju su najbolji Crni cvrčci odnosno popci. Mnogo su veći od običnih, za nijansu tvrđi, ali i dalje najzanimljiviji plen za guštere svih vrsta.)

Svaki gušter će stići cvrčka, a i uživaće kada ga vidi i juriće za njim dok ga ne pojede. Nisam nikada imao slučaj da neki gušter ne može da uhvati cvrčka...koji je to kod tebe ili koga već bio?

nenad
05.01.09., 18:59
Moji gušteri su dosta lenji (na gazdu). Ne vole puno da love. Vole da im se hrana servira ;) Još jedna mana cvrčaka je to što mogu da povrede guštera, posebno malog.

zarko
05.01.09., 19:08
pa i nije basda mogu da povrede..ako je adekvatne velicine nema potrebe za brigom...
moguce da napravi neku ranicu na ustima ali to se jako jako retko desava.s obzirom da su kvalitetnija hrana ako imas priliku aj vrcke ...

nenad
05.01.09., 19:16
Čekaj zar nisu baš tvom komšiji cvrčci ubili bebe agama?

GEKON
05.01.09., 20:05
ja sam lateralisima stavio malo zemlje kao podlogu.
sutra mi stižu...od žareta sam naručio.
neverujem da može L.gekonima jedan lateralis nauditi...
če vidimo.................................

nenad
05.01.09., 20:13
A ko je rekao da može lateralis da im naudi? U poslednjih par postova pričamo o tome kako cvrčci mogu da ih povrede a ne lateralisi.

GEKON
05.01.09., 20:15
zato su cvrčci lošiji jer grickaju.......:o:o:o:o

SASA39
05.01.09., 20:17
Uh , jbt , gde ode ova tema.............ali meni dovoljno za odgovor...:)

zarko
05.01.09., 21:11
mom komsiji ???pa nijedan moj komsija nema bebe agama...
a ako sam te lagao onda sam te MNOGOOO lagao ...
ajde podseti me ako mozes ...?

znam da moze cvrcak odraso da nadrvi tarantulu nogama ako je t tipa 6cm a cvrcak 3,5cm...i cuo sma za to na arachnobordu ali ovako nista nisam cuo...
vece su sanse da ce 2 zene da ti se potuku u ter nego da ih cvrcak povredi...a i ak ose desi vrati se sve to za 5 dana

kimo
05.01.09., 21:23
Ovo za agamu misli na Svaroga ja mislim, kada je ubacio cvrčke agami koju je uzeo od mene pa su je ubili, jer je ostavio u ter agamicu sa 20 ili više cvrčaka i naravno da su je ubili jer su bili žedni, a on nije ni bio kući par dana, tako sam ja čuo...ali neka Nenad kaže kako je bilo.

zarko
05.01.09., 21:59
nije tacno da su je pojeli, vec kad je uginula oni se skupili na lesu ...

nenad
05.01.09., 22:40
I tako dva puta. Pa šta mislite od čega? Ja bih baš rekao od cvrčaka.

zarko
05.01.09., 22:48
nije do cvrcaka. 100%
iamo je mrave zute..mozda ima sa tim nesto veze tipa da je prejeo to sranje ...ili nesto tkao mada i to je sumnjivo.

drugi je razlog sto su oba riknula...

nenad
05.01.09., 22:56
Ok, ne znam. Meni je zvučalo skroz logično da su ih cvrčci ubili. Ako ih je bilo puno, a gušter jedan, i u toku noći da su ga napali. Sve jedno.

kimo
05.01.09., 23:55
Pa nema šanse da su žuti mravi...ja ih imam kući i nemam nikakvih problema, oni jedu samo mrtvo, znači nogice od buba i tako to. Cvrčak nema šanse da ubije zdravog guštera ni dok spava. Neki ljudi ako se boje crvčaka stave malo salate ili nečega u terarijum i oni to grickaju i ne diraju guštera, a čak sam imao slučaj da cvrčak bude pojeden od fobasa u terarijumu, jer su obojica ostali par dana negde zavučeni i gladni...mada je bilo situacija i da cvrčak zakolje fobasa kada je gladan...

homer
06.01.09., 01:38
kakav je taj guster kojeg ubiju cvrcci?? :confused:

zarko
06.01.09., 01:54
ne, mislim da je pojeo previe zutih mrava.ali je glupo i to nije logicno...

a guster je bio jako jako mali i pretpostavljam da stres, put , hladnoca , svarogovo neupucenost i jos mnoge stvari razlog sto je riknuo. on nije ni jeo kako treba odmah od pocetka..ko zna sta je bilo sam tem i uslovima...toplota,voda, dehidratacija sve je to moguce..nikog ne krivim niti mislim da je neko odgovoran ali ne verujem ni da su cvrci.

cvrci su poceli da ga grizu nakon smrti!!!
ali nije to poenta....
mada ajde da ne bude da sad drzim strane ,tvrdoglav moguce je da je bilo previse gladnih cvrcaka kojisu pojeli i onako slabog i nemocnog gustera...tj grizli ne ubili i pojeli...tako da je i to definitivno kobna greska.


ali i dalje smatram da su cvrci super hrana i ako ih neam na zalost :(

kimo da li si video da neki guster gricnuo zutajca?zutog mrava??

kimo
06.01.09., 02:38
Ne, niko njih ne dira i nikoga oni ne diraju, ja sam se svačega plašio, ali njih sam imao u 2008. valjda došli u zgradu i to na 17. sprat baš kod mene :( Planiram da na proleće premestim guštere i isprskam ceo stan protiv mrava i buba, pa da posle deo kolekcije vratim nazad.

Otkud ti ne držiš više cvrčke? Ja ih nisam držao dugo,dugo i opet sam počeo. To je jedina hrana koja toliko brzo raste, toliko se brzo razmnožava i toliko je vole sve vrste guštera. Super je ako hoće drugi da jedu žohare koje jeste lakše gajiti,ali ne mogu se brže razmnožiti i odrasti od cvrčaka, ja sam sada baš vodio evidenciju i Gryllus assimilis su mi od izleganja do polne zrelosti narasli za čak manje od mesec dana! Videću sada koliko će trebati Gryllus bimaculatus, koji su ipak duplo veći, ali sigurno ne više od 1.5 mesec. Dok recimo B.lateralis raste 3 meseca do odrasle veličine. N.cinarea raste mnogo brže, ali recimo ne ispod 2 meseca po mojoj proceni...

A ako se pitaš da li je insekt odgovarajuće veličine, pravilo je univerzalno i govori se da treba davati hranu koliki je razmak između očiju, ali opet sve zavisi od insekta. Ako jede crve, onda nije neki problem u veličini, moji fat-tail gekoni su jeli odrasle skroz fobase oko 4-5cm dok su bili oko 10cm dugački sa repom :)

nenad
06.01.09., 02:42
Istina za cvrčke. Staviš ih u kutiju, i daš im mesto za poleganje jaja, i nekih 10 dana kasnije već imaš mladunce. Jel tako beše, nisam ih skoro gajio. Mene nervira samo što su prebrzi, što se jedu među sobom (mada i to može da se svede na minimum), što puno prljaju i smrde.

zarko
06.01.09., 03:09
ma mnogo su ciljavi i glibavi...
traze vodu stalno.
probao sma 10 supstrata i sve moras da menjas...mrezice jedu jaja ...crvce smrde..###...mada meni smrad najmanji problem jer nekako nisu bazdeli kod mene ...


digo ruke
imam 3 -4 vrste hrane kako kad i to im je