PDA

Pogledaj punu verziju : Presvlačenje zmija



nenad
09.01.09., 03:54
U ovoj temi će biti ukratko opisano presvlačenje zmija, da ljudi koji su tek počeli sa čuvanjem zmija ne bi morali da pretražuju forum i postavljaju pitanja koja su mnogi ranije postavljali.


Uopšteno o presvlačenju

Dakle, zmije se redovno presvlače. Dok rastu to se obično dešava na mesec i po dana, mada može da bude i češće i ređe. Primetićete da se zmija odjednom umiri, krije se obično, može da se desi da odbija hranu, mada mnoge jedu i u tom periodu. Tada boja počne da im se menja. Boja postaje zagasita, zato što zmije između dva sloja kože ispuštaju beličastu tečnost koja će im pomoći pri presvlačenju. Kako dani prolaze, zmija postaje sve bleđa, a to ćete najlakše primetiti po zamagljenim očima, belim ili plavičastim. To je zato što se i pločica koja se nalazi preko oka, menja.

Zmija će progresivno postajati belja, i to je normalan proces. To može trajati oko nedelju dana, a nekad, kod nekih primeraka, i dosta duže. Posle toga zmija će se vratiti skoro u svoju uobičajenu boju. Presvlačenje obično nastupa dan kasnije, a nekad i nekoliko dana kasnije. Mnogi ljudi se zbune kad vide skroz bledunjavu zmiju, a posle par dana vide da joj je boja skoro normalna, iako nema košuljice nigde. To ne znači da ju je zmija pojela, nego da tek treba da se presvuče, iako je boja iz blede prešla u skoro skroz normalnu.

Presvlačenje započinje tako što zmija počne da trlja njušku o neki pogodan predmet, da bi pocepala spoljni sloj kože, koji se menja. Zatim se izvlači iz stare kože. To obično ne traje dugo, a brzina procesa zavisi od količine vlažnosti u terarijumu.


Šta raditi kad zmija treba da se presvuče

Kada primetite simptome o kojima sam pisao u prethodnim pasusima, bitno je da ne uznemiravate zmiju. Da je ne uzimate u ruke bez preke potrebe, a takođe nema ni potrebe za hranjenjem zmije u tom periodu. Kad skroz pobeli počnite sa povećavanjem vlage u terarijumu. To se postiže fajtanjem supstrata. Poželjno je da zmija ima i posudu sa vodom, u koju može cela da stane. Ako vam je posuda za vodu premala za zmiju, onda možete da joj stavite privremenu veću posudu, i da je izvadite posle presvlačenja. Ja to nekad radim, kod nekih zmija. Ne treba preterivati sa fajtanjem, naravno.

Bitno je da u terarijumu imate neki, bar malo hrapav, predmet koji će zmiji olakšati presvlačenje. To može da bude komad drveta, kamen, keramička posuda za vodu, mesto za skrivanje i slično.

Ako se zmija presvuče bez problema, ne uznemiravajte je jedan dan posle, jer je tad osetljiva. Mada, tad već možete da joj ponudite hranu. Ako se nije lepo presvukla, potopite je u mlaku vodu, i pažljivo joj prstima svucite preostale delove kože. Ako fajtate supstrat pred presvlačenje zmije, zmija neće imati problema sa zaostalom kožom.

Košuljica, odnosno svlak je uvek duži nego sama zmija. Nekad i do 20% duži, tako da nije pravo merilo dužine.

To bi bilo to, za početak. Ova tema je, naravno, otvorena za diskusije, komentare, opise presvlačenja zmija, zapažanja, slike i slično.

Spana
10.01.09., 22:55
koliko puta da prskam ter. dok mi se zmija presvlaci da bih povecao dovoljno vlaznost?jer mi je oko 30-32 stepena u ter. i cini mi se da nikada nije dovoljno vlazno tjs. da se jako brzo osusi to sto sam prskao!

nenad
10.01.09., 23:23
Ne previše. I ne moraš ceo terarijum, nego odaberi neko mesto, prskaj treset samo na tom mestu, i kad se osuši, opet isprskaj. Nema tu nekog pretaranog pravila, odokativno.

Spana
11.01.09., 02:27
Meni to pomaganje zmiji oko ostatka kosuljice deluje malo komplikovano,mislim da ja to ne bih sme da uradim,da je ne bih povredio,ne znam.pogotovo ako bi joj ostalo na ocima,to definitivno ne bi smeo!

nenad
11.01.09., 02:37
Pa, ne možeš tako da je povrediš. To je mrtva koža. Kad se zmija pokvasi mlakom vodom, vrlo se lako skida. Samo povlačiš lagano ka repu. Što se tiče presvlačenja očiju, mojim zmijama se to možda jednom, dva puta desilo. U oba slučaja je samo spalo, par dana kasnije. Nemoj da te to toliko brine. Nije baš tako često, ako održavaš životinje kako treba.

freepartyman
11.01.09., 03:47
Ja imam dobra iskustva sto se tice presvlacenja,uvek su mi se zmije savrseno presvukle:)
Nikad nisam prskao terarijum,ali sam zato uvek imao veliku posudu sa vodom;) Kad odprilike ispari pola vode iz posude, onda opet dospem do vrha. Ako se zmija dobro nepresvuce,dovoljno je da se okupa u toploj vodi,i da joj se nezno skine stara koza..Mada neke vrste su zahtevnije sto se tice vlage..Moja iskustva su vezana za burmanskog pitona i bou;)

zarko
11.01.09., 03:55
Morelia Viridis,
moju manju zivuljku redovno presvlacim iz ruke, razlog sto dodje do pola pa nece dalje ....vidim tanco kad odustane i smiri se prodje oko 6 sati ona kulira smotana ali je nervozna. uzmem je i pomognem malo...i oseca se bolje onda...

Spana
11.01.09., 11:25
trudicu se maksimalno da nemoram da joj pomaze ali ako dodje do toga prezivecemo oboje,samo mi se cini da je komplikovano ali verujem da bih se snasao kad bih imao problem i morao da joj pomognem.

zarko
11.01.09., 18:43
stavis zmiju 2-3 sata (bar je tkao za morelie) u toplu vodu i puno ubrusa ,onda je izvadis i polako pocnes da skidas...

nenad
11.01.09., 19:02
Opet ti preteruješ? :D Nema potrebe za tim. Zmije se u najvećem broju slučajeva ok presvlače. Ako zaškripi, dovoljno je i par minuta u mlakoj vodi, ne treba ti ništa više.

zarko
11.01.09., 20:31
-odi na morelia viridis forum i vidi sta ljudi koji imaju decenijsko iskutvo savetuju za konkretno ove zmije...
citao sma tonu tekstova i apsolutno svi koji su drzali 30 min u vodi ,receno im je od iskusnijih da drze 2-3 pa cak i 6 sati...
morada je do njihove koze.jer ej vlaga moreliama 80+% i koza im je znatno osetljivija od drugih pitona...
npr sondiranje se ne radi pre 12-18meseci...mada itu je vleika polemika..

nadma seda ce mi skro stici knjiga o chondorima pa senadma da ce biti nesto i o ovoj temi ...

primer . hteo sam da pokazem kako su osetljive..:)

nenad
11.01.09., 21:08
Ok, to može da važi za viridise, koje u zemlji, verovatno, samo ti imaš (lucky bastard :) ). Za ostale zmije se to ne radi. Meni se jednom Python molurus zaglavio, i to je jedini teži slučaj bio kod mojih zmija. Samo par minuta u vodi je bilo dovoljno za skidanje.

Spana
12.01.09., 12:38
evo sinoc mi se presvukao (kukuruzni) smuk:).ritual je trajao dosta dugo,zadnjih 5 dana nije maltene mrdao iz steka gde se sklonio,ali bukvalno nije mrdao,vec sam bio zabrinut cak ni u vodu nije isao.zato sam mu ja prskao dosta ter. i sve je proslo ok.sad je na redu hranjenje i ciscenje ter.

gava
12.01.09., 14:35
Ne moras da prskas smukove pred presvlacenje. Njima je posuda sa vodom sasvim dovoljna. Zmije iz tropskih krajeva (boe, pitoni.. ) zahtevaju vecu vlaznost vazduha i njhove terarijume treba povremeno prskati

nenad
12.01.09., 15:00
Ja bih to ipak radio. I getula i triangulum su iz suvih krajeva, i to često, dosta suvih, pa mi se dešavalo da se ne presvuku kako treba, ako ne prskam supstrat u terarijumu.

zarko
12.01.09., 15:48
pa da bas sam to hteo i da kazem da za viridse kazu da treba jako dugo...naravno tkao su mi drugi rekli jer o njima jos uvek samo ucim!

gava
12.01.09., 16:08
Pa dobro. Ja moje smukove nikada nisam prskao i uvek su se lepo presvlacili. Zato kazem da ne mora, ali ako hoce slobodno
I ovo sto sam napisao vazi samo sa kukuruzne smukove... getule i triangulume ne drzim, pa i ne znam da li ih treba kvasiti ili ne

nenad
12.01.09., 16:24
Ja svim svojim zmijama podižem vlažnost pred presvlačenje, tako da ne znam za neke druge, osim mojih Lampropeltisa i pitona, da li im smeta ako je suv terarijum.

spiderboy
12.01.09., 16:41
nedeljno orošavanje terarijuma ne može nikako da šteti samo može da popravi mikroklimu u u terariumu,a vidi se i na zmijama da im godi,posle orošavanja odmah izlaze iz svojih skrovišta pa idu u istraženje okoline i piju kapi vode mada im stoji voda u posudi na raspolaganju

zarko
12.01.09., 17:38
miislim i jada je dobro orosavanje..lampropeltis californiae jako voli

Spana
16.01.09., 17:24
lakse mi je da prskam ter. dok se presvlaci nego da je posle potapam u vodu i ja joj skidam kosuljicu tjs ostatak!a verujem da ne moze da im skodi to sto se cesce kvasi ter. za vreme presvlacenja.

Chobi
10.02.09., 20:01
Evo, boa mi se drugi put presvukla danas. Mislim, prvi put je pre nepunih 2 meseca. Prvog puta nije bilo nikakvih problema, a prskao sam samo jednom, vece pred presvlacenje. Ali danas.... c c c..
Nasao sam joj nekompletnu kozu u terarijumu, i nju sklupcanu ispod panja gde i boravi 99% vremena. Falilo je parce repa, nekih 10 cm. A prskao sam 3 veceri unazad.
Stavio sam je u mlaku vodu, na 5 min jedva, jer je mrzi samo tako, i pocelo je da spada polako. Ujedno sam je i masirao(blago pretiskao) prstima duz 2.polovine tela dok je bila u vodi, u nadi da ce da se iskenja konacno. Nije kenjala mesec dana, to me jos vise brine...
Kada sam je vratio u ter i nahranio, motajuci se po grani skinula je koliko vidim skoro sve sto je preostalo na repu. Mozda je ostalo na samom kraju repa. Sutra planiram ciscenje ter i zamenu treseta pa sam mislio da je brckam ponovo tada ili dan kasnije,zbog klope...
Da li ce to drugo, odlozeno kupanje da pomogne oko skidanja to malo koze? I sta da radim povodom njenog ne-vrsenja nuzde??

dule87
10.02.09., 21:17
Naravno samo je kupaj.. Procitaj ima u jos jednoj temi pisali smo da je cuvas malo duze u, plicoj vodi..i trebalo bi sve biti ok

gava
12.02.09., 15:38
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?p=80744#post80744

A ovo ti je i link

Chobi
06.04.09., 18:24
Opet problemi.
Proslo je 9 dana od kako je pokazala prve znake da ce se presvlaciti (umirila se i rep tj zadnja trecina tela joj je pobelela).
Odmah sutradan (prosle nedelje) sam joj ponudio hranu i pojela je.
Vec sutraden je izgledala normalno bez vizuelnih promena ali umrtvljeno i dalje.
Pre nekoliko dana su joj na dan-dva bile bele oci, i sad ponovo izgleda bez promena ali bez mrdanja.
Prskam joj ter nekoliko dana unazad jednom dnevno.
Nije mi frka da cekam jos, nego razmisljam da je hranim...da li je to pametno sada???

zarko
06.04.09., 18:43
sacekaj da se
presvuce

nenad
06.04.09., 18:49
Ne moraš da je hraniš. Pusti je na miru, presvući će se ok. Moje vipere kad treba da se presvlače, obično im treba oko mesec dana. Jednu već desetak dana, ako ne i više, uopšte nisam ni video, sakrila se i neće da izađe. Dakle, nema razloga za brigu.

Chobi
06.04.09., 18:53
Znaci nije frka da preskoci hranjenje?

NecrovoX
06.04.09., 18:56
Kao sto vec rekoh..Novajlija sam pa sta ja znam,ali sam citao da nije frka ako im se ponekad desi da preskoce hranjenje..Nece ih to ubiti niti naskoditi.
Mi ih drzimo u maltene savrsenim uslovima,tako da nije na odmet ponekad da osete kakav je i stvarni svet..Znaci nece biti problem ako joj se desi da saceka 5 dana duze do obroka.

nenad
06.04.09., 18:57
Pa, kako može da bude frka? Evo, Đom je napisao da je izgubio bebu getule u avgustu, i našao je pre par dana, živu. Zmije mogu jako dugo da izdrže bez hrane. Posebno boide.

NecrovoX
22.08.09., 22:24
Sinoc se moja Boa presvlacila po 4. put od kada je kod mene,do tog momenta je sve bilo uobicajeno,kada sam video da ulazi u tu fazu prskao sam terarijum,nisam joj nudio hranu,vlaznost je retko kada otisla ispod 60%.Ali je bilo problema,nasao sam kosuljicu u delovima,sve je bilo u parcicima,i bilo je jos ostalo dosta na njoj! Obicno se uvek sve lepo skinulo u komadu.Bio sam je stavio u mlaku vodu i skinuo sto sam video delove stare koze,samo se nadam da sam skinuo sve jer nije bas lako uocljivo.
Zasto mislite da se dogodilo ako sam sve drzao,makar po mome misljenju,u optimalnim uslovima za presvlacenje.Moguce je da je u pitanju neki nedostatak vitamina? I vec kada spominjem to,jedno offtopic pitanje,da li pored normalne ishrane treba davati neke vitamine itd?
Hvala unapred na pomoci!

NecrovoX
29.08.09., 21:47
Dodatak situaciji...
Nakon evo nedelju dana od presvlacenja,ona mesta gde sam ja skinuo kozu sa nje,ostala je neka blaga dekoloracija.I koza nije ona lepo glatka,vec je sve nekako suvo i cudno.
el to veliki problem? cisto da ne dodje do neke infekcije itd.Hoce li to nestati sledecim presvlacenjem?

gava
31.08.09., 17:16
ostala je neka blaga dekoloracija.I koza nije ona lepo glatka,vec je sve nekako suvo i cudno.


Ja to ne umem da zamislim, posebno kad je čudno u pitanju. Slikaj pa možemo pričati. Mada kako si opisao, meni to ne zvuči ohrabrujuće, ipak kao što sam već rekao, nemam pojma o čemu se radi.
Sledeći put ne prskaj terarijum, već samu zmiju. Slobodno. To ja radim, pa je živa i zdrava. I kupaj je povremeno, onako, pod slavinu, mlakom vodom. Neće joj ništa faliti

NecrovoX
31.08.09., 17:40
Slikacu,ali ne verujem da ce se na slici to lepo videti.Rekoh da je jako blaga dekoloracija,i na dodir se oseti da je drugacije,Dok je sve ostalo lepo glatko,ovo je nekako suvo..
A za vreme presvlacenja prskam terarijum,a samim tim i nju.Nije da ona ostane suva,a i ovako ponekad prsnem kada vidim da je vlaznost opala.
I kupam je maltene svakih par dana..Vadim je skoro svaki dan,a kada mi je vec u ruci,nije mi tesko da je malo okupam mlakom vodom..
Zato mi i jeste cudno da se ovo dogodilo!!

NecrovoX
31.08.09., 19:57
E pa evo i slike.Kao sto vidite slabo je primetljivo vizuelno,vise se oseti na dodir,kao da je taj deo suv,za razliku od ostatka tela.A i cini se kao da se ta krljust tamo susi,pa se ni ne preklapa lepo ka na ostatku tela.:erm:
To je ono mesto sa kojeg sam skinuo kosuljicu koja nije sama sisla.Nakon sto sam je malo kvasio,to je jos lepo sislo,ali evo sta je ostalo za time..:S
Molim vas dajte neke savete,ako ne,onda cu pokusati na nahvatam Josku (jedina dobra stvar u subotici je sto imamo coveka koji je specijalista za reptile..)

gava
01.09.09., 11:00
Savet: opusti se. Sve izgleda sasvim normalno

Evo kako moja izgleda. Ne vidim da je bilo kako drugačija od tvoje
http://img215.imageshack.us/img215/5236/dscn9017w.jpg

NecrovoX
01.09.09., 15:44
Pa zato i pitam,i trazim savete iskusnijih..
Ne bih se ni mislio oko ovoga da nije bas na tom mestu gde sam ogulio kosuljicu sa nje.I kazem da nije vizuelno toliko drugacije,koliko na dodir.Onako suvlje je,i ne sija se kao ostatak koze...
Ali ne cini mi se da je to nesto jako opasno ako je nesto uopste.S toga samo cu pratiti da li ima promena,..Ako ostane ovakvo,bice dobro..
I stvarno ti hvala na pomoci!!!

rellik
08.02.10., 15:15
Imam 1 pitanje, naime columbian rainbow boa mi se vec jednom presvukla pre nekih mesec dana, medjutim pre par dana je opet bila bela, ali evo vec 2-3 dana je povratila svoju boju ali kosuljice nigde, jel moguce da se nije jos presvukla ili je bilo nesto drugo u pitanju ?

nenad
08.02.10., 15:19
Pročitaj prvi post u ovoj temi. Pitanje koje si postavio je najčešće pitanje vezano za presvlačenje, koje ljudi postavljaju. Zato je otvorena ova stiki tema. Obrati pažnju na boldovan pasus u prvom postu.

Lizard_King
08.02.10., 15:20
Zmija će progresivno postajati belja, i to je normalan proces. To može trajati oko nedelju dana, a nekad, kod nekih primeraka, i dosta duže. Posle toga zmija će se vratiti skoro u svoju uobičajenu boju. Presvlačenje obično nastupa dan kasnije. Mnogi ljudi se zbune kad vide skroz bledunjavu zmiju, a posle par dana vide da joj je boja skoro normalna, iako nema košuljice nigde. To ne znači da ju je zmija pojela, nego da tek treba da se presvuče, iako je boja iz blede prešla u skoro skroz normalnu.

samo da si procitao uvod teme ...

gordond
08.02.10., 15:22
Presvuci ce se ovih dana, nemas problema;)
Ljudi, zasto vam je tesko da procitate teme? Pa bar ova nema puno postova. Cak odgovor imas i na vrhu ove (tj. sad vec predhodne) stranice;)

rellik
08.02.10., 15:23
Procitao procitao, ali pise obicno sutradan, a proslo vec par dana, a drzim se one ko pita taj ne skita ;)

nenad
08.02.10., 15:28
Pa forum i služi da se postavljaju pitanja. Ali ne možeš uvek da dobiješ strpljiv odgovor, ako postaviš pitanje koje je milion puta postavljeno, pa se članovima diže kosa na glavi od njega. Bar onima koji imaju kosu :D

I prepravio sam sad prvi pasus, da ne bude zabune.

NecrovoX
08.02.10., 16:46
Iz mog skromnog iskustva ne presvuce se odmah nakon sto prestane to belilo tj maglenje,vec nakon par dana od toga.Znaci prvo ide taj deo gde je zamagljena i bleda,pa kada to prodje mozda cak i do 4-5 dana nicega i onda se presvuce.
Makar je sa mojom tako.
Kao sto kazes,ko pita taj ne skita ;)

nenad
08.02.10., 18:29
To se dosta razlikuje kod zmija. Kod mene je odrasli koperhed po mesec dana bio u pripremema za presvlačenje. Kad mu se "pokvari" boja, morao sam da čekam mesec dana, pa i više, da se presvuče :D

concepcion
08.02.10., 22:37
to je i meni bilo cudno pa sam pricao sa pedjom i rekao mi je da prodje par dana,kod mene se presvukla posle 4 dana od povratka normalne boje

nenad
08.02.10., 22:51
Meni se neke zmije presvuku samo dan kasnije.

juka83
23.02.10., 13:21
King snake star 5 mjeseciu, vec drugi mjesec se ne presvlaci, jede svakih 5 dana, kaki redovno izmedju obroka, pije vodu, ujeda, uslovi drzanja po propisu vlaznost podignuta za nekih 15%-20% ali nece jednostavno da se presvuce.

nenad
23.02.10., 14:06
Nemoj da mu dižeš vlažnost bez potrebe. Presvućiće se kad dođe vreme za to, samo ga pusti. Vlažnost podigni malo kad pobledi.

Stiv
23.02.10., 16:01
I moja kraljevska se presvlacila na 2 meseca kad je imala 5 meseci, to je valjda normalno jer one dosta sporo rastu.

nenad
23.02.10., 16:09
Moja se presvlačila, prve dve godine, dok sam vodio evidenciju, na 40 dana, otprilike. Odrasli triangulum mi se isto često presvlači, iako slabo jede.

StevaNS
24.02.10., 19:04
Ja bi da se malo pojasni ona tvrdnja da je kad ostane koza ucelo prilikom presvlacenja, to pokazatelj zdrave zmije. E sad interesuje me ako se ne presvuce ucelo, jel to znaci da je zmija bolesna ili samo znaci da joj nisu bili omogucei potrebni uslovi pa se pretpostavlja da je zmija pod stresom.
Da pojednostavim, da li bilo koja bolest kao simptom ima presvlacenje u parcicima? :)

gordond
24.02.10., 21:31
To sto kozica u nekim slucajevima ne bude cela moze da bude iz vise razloga. Moze se desiti i da su uslovi bili dobri ali je kozica isprekidana npr. ako se rasvuce preko par ''ostrih'' predmeta i usled sile istezanja puca. Meni se desavalo da kozica u glavenom regionu bude pokidana i da je sa ostatkom povezuje tanak deo.
A to da li neka bolest ima takve simptome ce morati neko drugi;)

terarista
25.02.10., 00:19
Ja bi da se malo pojasni ona tvrdnja da je kad ostane koza ucelo prilikom presvlacenja, to pokazatelj zdrave zmije. E sad interesuje me ako se ne presvuce ucelo, jel to znaci da je zmija bolesna ili samo znaci da joj nisu bili omogucei potrebni uslovi pa se pretpostavlja da je zmija pod stresom.
Da pojednostavim, da li bilo koja bolest kao simptom ima presvlacenje u parcicima? :)

Hajde ja ovaj deo o bolestima, da pokušam laički. :)

Naime, video sam uživo kod prijatelja par zmija koje su imale neurološke poremećaje, i od pojave simptoma su uginule za par meseci. U tom periodu nisu jele, osim jedne koja je nekako uspela da proguta miša, ali ga je za manje od 24h povratila. :( Obe su se u tom periodu presvlačile ... tj. pokušale su da se presvuku. :( Evo kako je to izgledalo ...

Zmije su "regularno" potamnele, nakon 7 dana pobelele su i oči i onda se nakon par dana pojavila "pukotina" na staroj koži koja je i dalje bila na zmiji. To "ljuskanje" u krupnim komadima je trajalo više od nedelju dana, i izgledalo je prilično ružno. Pre toga, zmije su se uobičajeno presvlačile, a okruženje (vlažnost, temperatura) je bilo isto kao i uvek.

Zanimljivo je da sam uspeo da jednu zmiju vidim na tom nekom početku presvlačenja, uobičajeno pomeranje mišića koje je karakteristično kada se stara koža odbacuje, u ovom slučaju bilo je nekako neartikulisano, pokuša da skine kožu, uspe malo, a onda sledećeg trenutka kao da je odustala, nastavi da gmiže, i pri tome se ostatak kože nepravilno cepa, ljušti i sl.

Ovakve (užasne) scene se bitno razliku od presvlačenja u kom koža ostane na zmiji zbog nedovoljne vlažnosti, ali osim ovog trapavog opisa gore, ne bih umeo da rečima objasnim razliku. :rolleyes:

Eh sad, koliko sam pomogao ... :(

Igor Velevski
25.02.10., 00:59
Ajde reci koje su vrste bile zmije...dali su bile boide, dali su imali medjusebni direktan ili indirektan kontakt i dali je imalo i drugih zmija u prostoriji i koje vrste su bile te zmije, ako ih je bilo......

terarista
25.02.10., 10:07
Ajde reci koje su vrste bile zmije...dali su bile boide, dali su imali medjusebni direktan ili indirektan kontakt i dali je imalo i drugih zmija u prostoriji i koje vrste su bile te zmije, ako ih je bilo......

Bile su boe, za kontakt ne znam, kada sam ih video, bile su u odvojenim terarijumima. Verovatno je u pitanju bio IBD (http://www.anapsid.org/ibd.html) (sudeći po simptomima) ali to nije tačno utvrđeno (mada je u pitanju bila Nemačka pa verujem da su imali mogućnost da urade biopsiju jetre).

Chobi
24.07.10., 20:17
Mislim da nesto nije u redu s mojom boom....

Ima oko 2 godine sada i do skoro se uvek lepo presvlacila i kako je odrastala povecavali su se i razmaci izmedju svakog presvlacenja.

Npr. pre godinu dana se presvlacila na 2 meseca, pa se postepeno povecavalo na 3, zatim je imala jednu vecu pauzu od oko 4 meseca (u periodu od decembra do aprila) i nakon toga smanjila razmak na 2 meseca, tacnije presvukla se 7. juna i evo sada, nakon samo mesec i po ponovo je u fazi presvlacenja.

O cemu se radi ovde??

Ne hranim je precesto, na dve nedelje, doduse jeste maalo deblja za svoju duzinu jer sam joj do skoro davao malo vece pacove koje je varila po 5-6 dana ali za poslednja dva obroka pacovi su joj bili i mozda premali (tj svarila ih je kako treba, za 2 dana).

Treba mi misljenje vas iskusnijih.... hvala

NecrovoX
25.07.10., 20:23
Mozda ti je zbog ove toplote ovih dana toplije i u terarijumu i zbog toga malo brze raste ili to vec na neki drugi nacin utice na to da se brze presvlaci.Meni to ne deluje kao neki problem..Ako nisi menjao nista tj nema nekih novih situacija i pojava koje bi bile stresne po zivotinju i mozda na taj nacin izazvale presvlacenje ne verujem da imas problem.Ali eto sacekaj jos par odgovora od stucnijih pojedinaca.

Igor Velevski
26.07.10., 00:12
Mozda ti je zbog ove toplote ovih dana toplije i u terarijumu i zbog toga malo brze raste ili to vec na neki drugi nacin utice na to da se brze presvlaci.Meni to ne deluje kao neki problem..Ako nisi menjao nista tj nema nekih novih situacija i pojava koje bi bile stresne po zivotinju i mozda na taj nacin izazvale presvlacenje ne verujem da imas problem.Ali eto sacekaj jos par odgovora od stucnijih pojedinaca.

I ja isto mislim...!

Chobi
14.08.10., 17:45
Kako smanjiti vlaznost u terarijumu?

gordond
14.08.10., 17:50
Manje prskati terarijum:D

Chobi
14.08.10., 17:51
Ne prskam uopste

gordond
14.08.10., 17:54
Pa kako obezbedjujes vlaznost u terarijumu?

Igor Velevski
14.08.10., 19:54
Malo je cudno to da je tolika vlaznost u terarijumu, da hoces da je smanjis, a da uopste ne prskas!!!! Ajde pojasni od cega je ta vlaznost????? Jel ti ventilacija u redu????

Chobi
14.08.10., 21:37
Treba da bude, i uvek je bila izmedju 50 i 60 %. A vec par dana unazad mi je 70%. Nije da je strasno ali bi probao da smanjim.
Inace imam ventilaciju na jednom delu krova kao i mali prorez s prednje strane.
U terarijumu je posuda dovoljna za zmiju sa oko 1L vode recimo i nalazi se u drugom kraju terarijuma tj.nekih pola metra dalje od sijalice.

ssavic
14.08.10., 22:21
Moguce da se voda zagrejala jer je ovih dana bas vruce, pa onda vise isparava. Ja imam vratanca na ventilaciji pa kada mi je vlaznost veca samo ih otvorim i rupa za ventilaciu bude veca i vlaga opadne.

Igor Velevski
14.08.10., 22:39
Moguce da se voda zagrejala jer je ovih dana bas vruce, pa onda vise isparava. Ja imam vratanca na ventilaciji pa kada mi je vlaznost veca samo ih otvorim i rupa za ventilaciu bude veca i vlaga opadne.

I ja mislim da je zato povecana vlaznost! Ostavi onda, nije nista strasno, kad prodju vrucine procice i problem, ako je problem ;) !

concepcion
15.08.10., 00:22
i kod mene isto ne pada vlaga ispod 65-70 % a ne prskam uopste,nocu ide i do 85%

gordond
15.08.10., 11:32
Treba da bude, i uvek je bila izmedju 50 i 60 %. A vec par dana unazad mi je 70%. Nije da je strasno ali bi probao da smanjim.
Inace imam ventilaciju na jednom delu krova kao i mali prorez s prednje strane.
U terarijumu je posuda dovoljna za zmiju sa oko 1L vode recimo i nalazi se u drugom kraju terarijuma tj.nekih pola metra dalje od sijalice.


Pokusaj onda da stavis posudu sa vodom blize ventilaciji i trebalo bi da se smanji vlaznost.

focuss06
05.10.10., 12:26
Sinoc sam se u polu mraku igrao sa mojom Nirdalom (tako sam je nazvao :)), tj. drzao je u rukama. I ni sinoc ni prethodnih dana se nije ponashala nishta chudnije nego proteklih nedelja. A bash sam posmatrao da vidim da li joj ochi i koza menjaju boju. Nisam primetio nishta chudno. Kada sam je spustio u terarijum, pila je dosta vode. Obichno se posle toga zavuche u pecinu, medjutim, sinoc je bila dosta aktivna, kao da ponovo istrazuje terarijum. I na par momenata je stajala par minuta na nekim mestima. Onda sam ugasio svetlo i otishao da spavam.
Jutros, otkrivam terarijum i vidim koshuljicu pored nje.Video sam da je ugurala dosta treseta u posudu sa vodom, pa sam joj promenio vodu i izvadio otpalu kozu. Ona se posle toga zavukla u pecinu, a ja sam morao na posao.
Eto, prvo presvlachenje moje lepe Nirdale je proteklo bez problema i mog (ne)znanja. No dobro, drugi put cu obratiti malo vishe paznje.
Zivela mala Nirdala! :icon_cheers:

nesha_zlocko
07.10.10., 15:10
Uglavnom se primeti da je zmija malo "bledja" i da su joj oci zamucene ili plave cak..obrati paznju na to i znaces da ce se uskoro presvuci

ssavic
07.10.10., 16:03
Stim sto joj se koza odmuti par dana pred presvlacenje (boja joj bude skoro normalna), pise sve negde u prethodnim postovima.

focuss06
11.10.10., 13:18
Stim sto joj se koza odmuti par dana pred presvlacenje (boja joj bude skoro normalna), pise sve negde u prethodnim postovima.

Ma, prochitao sam ja to sve josh poodavno. I ochekivao sam da se presvuche. Ali nisam zapazio da su joj share pobledele (belo-crvene je boje). Ali sam zapazio da je to veche trljala nos o pozadinu i staklo, samo shto sam totalno smetnuo s uma zbog chega to radi.

Sve u svemu, sve je proshlo bez problema. Posle toga sam ochistio terarijum, stavio novu podlogu i sada je srecna i zadovoljna. (nadam se) :D

Tessi
11.10.10., 19:13
Nikolina lepotica se sinoc presvukla,posto joj je to prvo presvlacenje od kada je kod nas mi nista ne znamo o tome tako da je to i za nas bio dozivljaj:icon_cheers:
Ali me buni to sto,odmah posle presvlacenja je nastavila da se ponasa isto kao sto se ponasala kad je pocela da se presvlaci,ceo dan lezi u ciniji sa vodom i nece da jede:(
Da li mi neko moze reci da li je to normalno ili...?

Stiv
11.10.10., 21:14
nema razloga za brigu, to je normalno, ponudite joj hranu za koj dan.

Bojana
11.10.10., 21:19
Tessi, ne trebaš je hraniti dan-dva nakon presvlačenja kao što je ne trebaš ni dirati tada jer joj je nova koža osetljiva. To što se natapa u činiji sa vodom nakon presvlačenja može biti zato što joj je toplo, ili možda nije skinula celu košuljicu pa joj smetaju zaostali parčadi... Mislim da nije nikakav problem u pitanju, ostavi je na miru par dana, pa pokušaj ponovo da je nahraniš.

A sad o presvlačenju moje afričke kućne zmije. Zmija je veoma mala i ima problema sa hranjenjem o čemu sam pisala u temi force feeding. Mislila sam da joj je to hranjenje jedini problem, ali uzalud sam se nadala. Naime, pre tri dana krenem ja da je hranim, odledim miša, uzmem zmiju kad ona sva smežurana, skontam ja da će da se presvlači (nikada nisam videla znake presvlačenja kod ove zmije jer su joj oči jako sitne kao glava od čiode, a i skoro je uvek sakrivena a ne vadim je iz tera sem kad je hranim)i odustanem od hranjenja, naprskam ter i okupam zmiju u toploj vodi nekih 5-7 minuta jer je izgledala strašno dehidrirano. sutradan popodne vidim da je skinula košuljicu sa glave i odustala. ostavila sam je tako nekih 8 sati i kada se nije presvukla do kraja za to vreme ponovo sam je okupala i pustila u ter, nije se opet presvukla sama. Okupala sam je po treći put i polako joj svukla košuljicu... Mislim da sam za ovo sa presvlačenjem ja kriva jer kao podlogu koristim papirme ubruse, a grejem kabl grejačem koji brzo isušuje vazduh i izgleda da nisam orošavala dovoljno.
Moje pitanje je da li da je ostavim na ubrusima ili da stavim kokosov treset (koji dobro održava vlagu)?

Igor Velevski
11.10.10., 23:28
Mozes kao i do sad ali obrati paznju na vlaznost, a ako hoces mozes i treset, izbor je tvoj!
Inace da kazem i to da je zabluda to sto se misli da je zmiji posle presvlacenja osetljiva koza! Ona ne presvlaci kozu, niti deo koze, nego mrtvi epidermalni sloj, koji se kod nas naziva perut! Ako zmija prihvata plen posle presvlacenja onda nema nikakav problem da joj das. Stvar je u tome sto individualno neke uzimaju, a neke ne, pa je zato preporuka da se plen odmrzne drugog ili treceg dana od presvlacenja!

boky
01.07.11., 13:59
Zanima me ako ja svlacim zmiji kozu.. tj skidam kad krene da se ljusti.. hoce li se snaci sama kasnije da skine.. jer ovaj normal burmanac po 10 dana se presvlaci i nikako da krene da ljusti.. dok albino bez problema sam ?
da ga ostavim da sam odradi posao ili? nego mnogo smara ne znam dali da pojacam vlagu sledeci put

Bojana
01.07.11., 15:14
Nemoj ga na silu presvlačiti, uradiće on to sam kad bude spreman :) Treba da mu pomogneš ako krene da se presvlači pa se ne presvuče do kraja ili mu ostane negde kože. Samo budi strpljiv :)

boky
01.07.11., 17:28
Znam nisam blesav..
nego me zanima dali se ovako dugo presvlaci zbog vlage.

nightwolf
01.07.11., 20:03
kako mislis "po 10 dana" i "nikako da krene da ljusti"?ako mu se cepa stara koza prilikom presvlacenja,pa 10 dana skida deo po deo,onda je zbog manjka vlaznosti.treba da se presvuce iz jednog dela,ili mozda 2-3 ako pocepa na nesto,al "nesme" da se cepa sa njega.to je posledica male vlaznosti,ili mozda dehidratacije.

Bojana
01.07.11., 21:56
Koliko sam ja shvatila zmija nije ni počela da skida kožu nego je pre 10 dana posivele i oči su joj se zamaglile i od tad ništa. Boki samo strpljenje :) To nije problem, svaka jedinka ima svoj ritam, problem je kad se ne presvuče dobro. Ti za svaki slučaj malo povisi vlagu, a velike su šanse da se ona presvuče dok mi ovo kuckamo :)

Boki nisam mislila da si blesav, već da si nestrpljiv, a to je OK

Pozdrav!!

jah
03.07.11., 12:17
Sinos dok sam spavao moj Rasta se presvukao ovo mu je drugo presvlacenje od kad je kod mene. Prvo presvlacenje je proslo ok, e a sad...... jutros kad sam se probudio nasao sam kosuljicu ali iz dva dela i pocepanu ali na Rasti nisam ugledao nikakve ostatke kosuljice nego bas izgleda ok.....
Sad me zanima jel to ok il treba da je uzmem i dobro pregledam???
:confused:

Sinbad
03.07.11., 14:38
Pregledaj da li je ostalo nesto koze na zmiji i ako jeste stavi je u mlaku plitku vodu 5min i onda pokusaj da skines ako je otalo nesto...

Igor Velevski
03.07.11., 14:43
Ma opusteno.....nije bitno dali je koza u jedan, dva, tri ili vise dela, pokidala se pri presvlacenju, pa sta sad.....ako je u dva dela onda mozes lako po kozi da zakljucis dali je cela ili ne, bez da gledas zmiju....

jah
03.07.11., 14:49
Hvala vam, mislim da nema nista na njoj.... nisam je jos uzeo u ruke i detaljno pregledao al cim stignem kuci uradicu to.....
bless:D

sivka
05.07.11., 01:45
Moja Kali (Kolumbijska dugina boa) je pokidala svlak u deliće kada se prvi put presvlačila posle selidbe, tj. kad je promenila prostor. Sledeći put se samo "izvukla iz kože".

Barmin
24.02.12., 23:33
Pozdrav svima... Nov sam u svemu ovome, citao sam sve teme koje su bile pokretane na forumu i mnogo korisnih stvari sam pohvatao... Sinoc se kukuruzni presvukao bez problema, bez ikakvih dodatnih angazovanja sa moje strane... (prvi put u mom vlasnistvu) Ima 60 i koji cm, mlada zmija... Imam je oko mesec dana...

NecrovoX
11.07.12., 16:35
Imam jedan čudan slučaj pa me zanima vaše mišljenje...
Nisam bio kući protekle dve nedelje osim po par sati da proverim svoje životinje i zalijem terarijum jer sam primetio da će se zmijče presvlačiti. Danas kada sam došao kući vlaga je oko 70% dva dana od poslednjeg prskanja, što je mislim sasvim solidno, treset je još vlažan, temp 30 stepeni. Ali od svlaka sam našao samo zadnju trećinu tela, tj veći deo repa i zadnji deo tela. Ostatka nema! Ne vidim ništa ni na njoj. A s obzirom da je oko 2m nije moguće da ostatak ne vidim pošto obično toga bude dosta, svakako sam malo ispreturao treset čisto da se sada lakše suši.
Moguće da je pojela?!??! Ili da je nekako presvlačenje i krenulo samo tamo od zadnjeg dela tela i taj deo je skinula, a ostalo da se ne vidi jer je na njoj. Realno, oba ova objašnjenja mi deluju pomalo neverovatno. Imao je neko sličan slučaj?

popke
11.07.12., 17:32
meni se desilo nesto slicno al sam nasao i taj zaostali deo, nekako se napravila mala loptica i kad to razvuces dobijes svlak od 1,5 m :) inace nisam nasao odma taj deo, nego cisteci ter za par dana ! i ja sam mislio mozda je zmija pojela sto se verovatno i desava nekad .. meni do sad za ove 3 godine nikada zmija nije pojela kosuljicu . naravno posle svakog presvlacenja izvadim zmiju i pregledam je detaljno i ako zakljucim da nema nista na njoj , pokupim ono sto ima kosuljice u teru i to je to ! meni se desavalo da nevidim odma zaostali deo koze posto je zmija albino pa se i nevidi bas kao kod nekih tamnijih zmija ! zato sad posle presvlacenja uzmem je u ruke malo je nakvasim i provlacim kroz ruke, ako se zalepi nesto zalepi ako ne jos bolje :)

nenad
11.07.12., 17:58
Ne jedu zmije nikad svoju košuljicu, verovatno je to isto što se i Popketu desilo.

NecrovoX
13.07.12., 18:59
I na kraju u toku noći se presvukla cela i svlak je u jednom komadu, sve sa zadnjim delom koji sam mislio da je već presvukla. Tek sam sada zbunjen, šta je onda ono bilo i odakle tamo?
Nemoguće je da nisam to do sada video jer je vadim iz tera i gledam svakih par dana da nema nešto unutra pa nije bilo šanse da mi promakne to cela tri meseca koliko je prošlo od prošlog presvlačenja!

popke
13.07.12., 21:22
mozda se prosli put nije lepo presvukla :confused: pa je prvo to skinula pa se onda lepo presvukla ! ovo sam sad lupio i ostao ziv :) ali stvarno neznam sta bi moglo da bude ???

kica
29.08.12., 22:50
Imam problem oko lazne koralne zimije,wec par dana je sakriwena kao i obicno pred preswlacenje.Medjutim kad sam veceras htela da pogledam da li se lepo presvukla posto je setala po terarijumu,videla sam da se uopste nije lepo presvukla.Presvukla se lepo do prva tri prstenova ali odatle vise nije.Sve do repa je ostala stara kosuljica zalepljena za nju.Molim Vas odgovorite mi sto pre,ne znam sta da radim do sada mi se ovo nikada nije desilo.Ne znam da li uopste smem da je vadim i pod tusem skidam kosulju jer je sveze presvucena da je ne povredim. Hvala unapred na brzom odgovoru .

Sinbad
29.08.12., 23:52
Veorvatno joj nisi obezbedila dovoljnu vlaznost u teru da bi mogla da se presvuce bez problema . Uzmi neku posudu i supaj MLAKU vodu u nju , stavi zmiju unutra i neka bude 10-ak min , kada je izvadis probaj da joj skines preostalu kosuljicu . Ako neuspes iz prvog puta , onda to ponovi dok neskines ostatak .
Sledeci put joj obezbedi vlagu i neces imati tih problema ...

popke
30.08.12., 00:48
mora dosta da bude u mlakoj vodi, i kosuljica mora lako da spada, ako ide tesko znaci mora jos da se kupa u mlakoj vodi ,tako da kosuljica sama spada kad je provlacis kroz ruke ...nikako netreba vuci na silu da se zmija ne povredi !!!

kica
30.08.12., 11:12
Jutros kad sam ustala uradila sam kako ste rekli,i sat vremena smo bile u vodi dok sav taj ogroman deo nije spao...Ja sam se ukocila,a moja devojcica je sada srecna :o.Razlog zbog loseg presvlacenja je: Dok su bile ove vrucine od 40 stepini nisam joj palila svetlo u terarijumu jel bez sijalice temperatura je bila 30 stepeni,voda nije isparavala i eto. Hvala vam na brzim odgovorima.pozz

popke
30.08.12., 16:34
bitno je da podloga, a najbolji je treset, bude vlazan , iz cinije isparava voda ali to obicno nije dovoljno nego ti lepo uzmes pre nego sto ce da se presuce zmija i sipas casu vode na sav taj treset u teru i dobro ga umesis da pokupi svu tu vodu i onda bude mnogo veca vlaznost nego kad isparava samo iz cinije ! ili da prskas fajtalicom svaki dan po malo tih zadnjih 10 tak dana ili na svaka dva dana po malo vise :) za to ti treba malo da udjes u fazon ..sve zavisi sta koristis kao podlogu i cime grejes terarijum , posto vidim da je u pitanju sijalica ,ona brzo susi ter i podlogu tako da mora i cesce da se fajta tj da se sipa voda 2-3 puta ... zimi nebi trebalo da se pretera sa vodom jer nisu isti uslovi kao i sad leti ... mada ti opet kazem za to sve treba malo vremena da udjes u fazon i posle ti netreba ni higometar ni termometar znas sve napamet :)

kica
30.08.12., 21:22
Ok hvala na savetima...:icon_salut:

vukodlakavac
01.04.14., 15:22
Zmija mi se lepo presvlaci i treset je UVEK VLAZAN, sto zbog toga sto ja fajtam sto zbog toga sto ona udje u posudicu i izbacuje vodu... ne znam da li je problematicno ako je treset bas vlazan?

Druga stvar, primetio sam da neki od vas greju terarijum, ja to ne radim, odnosno u terarijumu je temperatura jednaka sobnoj,
drzim je u visini sredine sobe u nekoj vrsti police koaj sa strana ima drvene ploce, a blize vratima a ne prozoru da bude st manje izlozena direktnom udaru vazduha.

PS. Imam pola metra dugu kolumbijsku bou

GaMeR
04.04.14., 17:08
Ako se ne stvara budj onda bi trebalo da je sve ok! I ne fajtaj joj ceo terarijum, samo orosis deo u kome je ta posudica sa vodom i neka joj je tu vlazniji treset! A ako joj smeta tj sto ti kazes da je problematicno sto je treset vlazan ona ce sigurno preci u deo gde je treset suv i gde joj odgovara :)

Nikhanter
05.04.14., 22:29
Kako se rešavaju zaostale ljuskice na očima zmije? Da li ona to skine sledećim presvlačenjem? Šta ako ne?

Satyr
05.04.14., 23:26
ja sam na youtube video da to rade pincetom, ali za to moraš imati veoma mirnu ruku i neko da ti pomogne u držanju zmije dok to radiš

Dendzo
07.04.14., 16:39
Retko to moze da se skine sledecim presvlacenjem. Postoji nekoliko nacina za skidanje tih ljuskica pa ti izaberi koji ti odgovara. Ono sto sam gledao jeste skidanje pincetom sto kaze satyr, ali mislim da je to i najrizicnije. Pogresan pokret i ode oko. Drugi nacin za koji znam je onaj koji pise u literaturi, a to je pokusavanje uklanjanja ljuskice pomocu stapica za usi koji su natopljeni vestackim suzama. Treci nacin, po mom misljenju najbolji i najzanimljiviji (tako je radio cuveni doktor Ficdzerald u jednoj emisiji na Animal planetu) jeste skidanje ljuski pomocu selotejp trake. Naravno samo u slucaju da ljuska prekriva citavo oko. Odsece se malo parce trake, zalepi se preko ljuske, ostavi da se malo prilepi i onda se lagano skida.

popke
08.04.14., 09:53
..da li neko zna zasto se to desava kod zmija ? da li bi smo ovo sprecili ako bi bilo vise vlage u terarijumu ? zapravo htedoh reci da nekim zmijama mozda treba vise vlage u teru i kad se ne presvlace !?

GaMeR
08.04.14., 13:06
Pa sve zavisi od vrste do vrste... U teru treba da bude onoliko vlage koliko odredjena vrsta zahteva ili priblizno toliko, a pred presvlacenje se vlaga poveca i ne bi trebalo da bude nikakvih problema oko zaostale kosuljice posle presvacenja :)
Edit: A to se kod zmija desava zbog nedostatka vlaznosti potrebne da se zmija lepo presvuce!

AleksA1
09.04.14., 21:54
nabavi neki merni instrument vlaznosti ili imas i termometar i hidrometar u jednom nije skupo pogledaj na kupindo.com nisu skupi,lakse ce ti biti nego od oka da proveravas :)

Nikhanter
09.04.14., 22:16
U svim terarijumima imam bazene za kupanje zmija tj. plastične posude da u njih može da uđe cela zmija a da voda ne prelije. Tako je kod svih od najmanjih pa sve do pitona od 20+ kg. Neke stalno borave u vodi čak i vrše nužu u njoj izlaze da bi eventualno smazale po kojeg pacova ili zeca pa nazad u vodu. Nekad izađu skinu kožu i opet nazad u vodu! A ovu s ljuskicama sam tako kupio i ona ima više slojeva preko očiju, toliko da se nisu jasno videle zenice. E sad od kako se kaška u vodi na jednom oku se vidi zenica a na drugom je jedan sloj kože počeo da se skida ali sam bio u nedoumici da to skidam pincetom da je ne povredim! A što se tiče vlagomera imam ih na gotovo svakom od terarijuma i vlaga varira od 40% do 60%.

DutchSc
10.04.14., 11:13
Dajes je lepe,slatke,zeceve za jelo :(

Nikhanter
11.04.14., 16:42
Dajes je lepe,slatke,zeceve za jelo :(
Da, koliko su nama slatki toliko su i zmijama. Desava se da podelim leglo sa mojim ljubimicama. Par komada njima u terarijum a neki komad meni u lonac. Vrlo delikatesno i zdravo meso!

SHUTGUN
17.06.14., 16:29
Sve sam postove lepo procitao ali nisam nasao ono sto mene zanima. Moj loptasti piton (pastel) je kod mene mesec dana. Ovog meseca puni 5-meseci. Pre desetak dana sam primetio da s'vremena na vreme trlja glavu od staklo ili od ulaz u skloniste, tada sam primetio da je poceo da menja boju znaci nije pobeleo niti posvetleo nego poceo da tamni prvo po ledjima je dobio blago zelenu boju (kao limun pred sazrevanje pa neznas da li je zut ili zelen) a sada je to vec tamno zelena boja koja se spustila i sa strane. Sa strane je pola zelen pola zut na nekim manjim mestima ima i belog ali bass malo po koja linija tako da izgleda kao da je prljav. Oci su mu normalne bistre. Od tada je poceo da ulazi u vodu znaci ne da udje ceo u vodu nego prodje kroz vodu celom duzinom i tako malo malo pa prodje kroz vodu ujutru kad ustanem terarijum je "usvinjen" voda u ciniji je prljava cela podloga (zemlja za cvece) je mokra a skroviste i stakla umazani sa mokrom zemljom. To ne radi stalno nego par dana to radi svaki dan pa je nekoliko dana miran pa opet. Svo to vreme normalno jede.

Andrija26
06.12.14., 12:52
Molim vas da mi kazete koji je to supstrat i gde mogu da ga nabavim

borotasinisa
06.12.14., 13:52
Na koji ''to'' supstrat mislis?

stanivukm
11.10.16., 23:54
Je l normalno da mi mlečna već par dana sve vreme bleji u vodi, a izgleda mi kao da treba da se presvuče?

Vipera_Ammodytes
12.10.16., 10:22
u vodi moze lezati iz par razoga:

1. prevruce joj je
2. ima grinje, pa hoce da ih se otarasi
3. treba da se presvuce

s tim sto ovo pod 3. ne bih rekao da je, jer mlijecna nije poznata da bas tako lezi u vodi radi presvlacenja..

stanivukm
12.10.16., 12:25
Napraviću novu temu za pitanje o grinju..

L:esa021
18.03.20., 18:49
Pozdrav kolege.
Novi sam na forumu i novi vlasnik loptastog pitona. Prvo presvlačenje i već problem. Zmija je krenula sinoć da se presvlači i do jutra je skinula malo parče od repa. Posle dobrog kupanja u mlakoj vodi uspela je da skine deo kože od vrata do kraja tela. Sad nam je ostala kompletna glava. Da li da je pustim da sama presvuče kožu sa glave ili da joj ja pomognem i kako??? Hvala na odgovorima

loshme10
09.04.20., 19:36
Kao prvo, dobrodosao na ovaj, sada vec skoro napusteni forum. Izvini sto tek sada odgovaram, ali dobro je da je bilo ko video ovo pitanje, jer je forum nazalost zamro. Nadam se da cemo nekako uspeti da ga oporavimo, ali tesko, koliko vidim.

Nadam se da si do sada vec resio problem, jer je proslo vise od 20 dana. Ako se zmija cela presvukla osim glave, znaci da joj treba pomoc, tj. da ti to uradis umesto nje. Jer one uvek prvo glavu presvuku pa ostatak tela, znaci da njoj nije islo kako treba.