PDA

Pogledaj punu verziju : Supstrat za zmije



nenad
09.01.09., 04:10
U ovoj temi će biti reči o supstratu za zmije, i za početak nema puno priče, mogu da se koriste treset, piljevina, papir ili komadići drveta.

Ako se koristi treset, najbolje je korisiti kokosov treset. Može da se kupi u par malo boljih pet-šopova u gradu, ili nekim cvećarama. Kupuje se u ciglama, obično, koje treba potopiti u vodu, osušiti, i onda staviti u terarijum. Nema potrebe za čestim menjanjem.

Piljevina treba da se koristi samo sterilisana, kupljena u pet-šopu, ako nije od četinara.

Papir je, naravno, najjeftinija podloga, i najlakša za čišćenje, ali, definitivno najružnija ;) Predlažem da se koristi samo ako je zmija povređena, ili bolesna.

Komadići drveta su nešto skuplji, postoje u raznim veličinama, i od raznog drveta, ali uvek treba izbegavati četinare jer su štetni za životinje.

Pesak i šljunak treba izbegavati, jer mogu da izazovu razne kožne bolesti kod zmija. Koristi se isključivo za pustinjske vrste, koje se kod nas uglavnom ne čuvaju.

Tema je otvorena za dalju diskusiju...

gava
12.01.09., 12:37
Ja sam u sustini protivnik treseta kao podloge samo iz razloga sto se zmije dosta prljaju na ovakvoj podlozi. Posebno oko nosa i usta, ali i izmedju krljusti na stomaku. Moj izbor su piljevine i komadi drveta. Mogu se koristiti piljevine sa odredjenim aromama (one koje mirisu na jabuke, pomorandze i sl.) bez ikakvih problema. Koristio sam ih i moje zmije su sasvim normalno zivele na njima. Naravno, komadi drveta su se pokazali kao bolji i prirodniji materijal za podlogu, pa ih stoga vise preporucujem ukoliko se ima novca (kako je Nenad napisao malo su skuplji izbor, ali vrede)
Piljevine pravljene od cetinara uvek ce sadrzati odredjenu kolicinu smole, ma koliko se dugo susile. Upotrebom grejaca piljevina se dodatno isusuje praveci smolasta isparenja koja definitivno stete respiratornom sistemu kod zmija.

nenad
12.01.09., 12:55
Pa nije baš istina da se prljaju od kokosovog treseta. Otkud ti to? Zar si imao tako loša iskustva sa kokosovim tresetom i svojim zmijama?
Desi se nekad da zmija rije po tresetu, i onda se desi da joj malo prašine (koje inače nema mnogo) od treseta, ostane na glavi. To joj vrlo brzo spadne samo od sebe. Jedini problem koji može da bude, je kad zmiju sa malo prašine izvadiš iz terarijuma, što ti to padne na pod :D Ali, mislim da to nije neki problem.
Inače, ne upada im u nozdrve, niti u usta, niti se zaglavljuje između krljušti. Da je tako, ja ga prvi ne bih koristio. U svakom slučaju, dolaziš danas kod mene, pa možeš i da pregledaš zmije. I onda uveče da napišeš da si pogrešio. Ponovo. :D

gava
12.01.09., 14:15
Pa sve sto sam napisao je na osnovu onoga sto sam video kod tebe. Kao sto znas svaki put te pitam zasto ih drzis na tresetu kad ih prlja i pokazem ti, ali ti se pravis blesav. Nema veze... neka svako proba i jedno i drugo pa neka sami vide da treset prlja i da je piljevina bolja... Etoooo

nenad
12.01.09., 14:39
Kod mene si video jednom zemlju koja je pitonu upala u senzore toplote. Zemlju, a ne treset. Imam dva Lampropeltisa, a to su rijuće zmije. Normalno je da će povremeno da nabijaju glavu u podlogu. Ostane im malo prašine na glavi, pa šta onda? To je prirodno.
A, mislim da većina ljudi sa ovog foruma drži svoje zmije na kokosovom tresetu. Pa, ako im ne valja, zašto ne promene podlogu? I, neću više da pričam o tome, ti, kao i uvek, tvrdoglavo stojiš pri svom stavu, tako da je svaka rasprava suvišna. Doći ćeš večeras kod mene, pa možeš slobodno da pregledaš zmije doktore.

gordond
12.01.09., 16:19
Koliko treba da bude debeo sloj treseta kod zmija dok su male, tj. koliko kod rijucih a koliko kod obicnih? Danas sam bio kod Krmeta u radnji koji ima jako male smukove i ucinilo mi se da u terarijumu ima mozda malo vise treseta nego sto je njima tako malima potrebno. Ustvari, mislim da toliko debeo sloj ne treba ni za odrasle jedinke.
Izvinite sto vam prekidam raspravu;)

nenad
12.01.09., 16:22
Nisi ništa prekinuo. Šta god ima da se kaže o supstratu za zmije, treba da stoji ovde, tako da ništa nije off.
Kod kukuruznih smukova, bih rekao da nema potrebe da bude deblji sloj treseta od 1cm. Kod Lampropeltisa može nešto malo veći, ali i ne mora. Kod mene je najviše 2-3cm

kimo
12.01.09., 17:19
Mislim da im treba obezbediti više zemlje, da bi se ukoliko žele zakopale. Ove moje kukuruzne su se često dok su bile manje zakopavale, tako da bih im ja obezbedio recimo 3-5cm podloge.

nenad
12.01.09., 17:26
Mislim da nema potrebe. Može, naravno, ali zašto? Niko od nas ne kupuje zmiju da je posle ne bi viđao. Kukuruzni smukovi po prirodi nisu kopači, pa im i ne treba. Zmije najnormalnije funkcionišu i sa supstratom debljine 1-2 cm.

kimo
12.01.09., 20:30
Ma naravno da funkcionišu normalno, ali nikako ne treba tako razmišljati kao što si ti napisao - niko ne kupuje zmije da ih ne bi viđao, uvek treba pružiti životinji mogućnost da radi ono što im je prirodno, a ne zarad viđanja da joj ne staviš treset, znači da bi ti tarantuli koja kopa i živi pod zemljom stavio 2cm treseta da bi je video?

Nije neophodno za kukuruzne, ali ja bih im stavio pa ako hoće neka malo prokopaju ako ne neće smetati nikako.

nenad
12.01.09., 21:01
Ja sam držao Lampropeltise ranije na više supstrata, ali pošto sam video da izuzetno retko kopaju (bar moji primerci), onda sam to prestao da radim, i stavio im plići supstrat. Zmijama ništa ne fali, bitno im je da imaju mesto za skrivanje. Što se tiče ostalih zmija, koje se ovde čuvaju, apsolutno im nije potreban dublji supstrat, zato što su to terestrijalne, semi-arborealne, ili arborealne vrste.

nenad
13.01.09., 03:39
Inače, Gava je sinoć bio kod mene, i naravno da nije mogao da utvrdi da su zmije prljave od treseta. Ponudio sam mu da pogleda skoro 20 zmija koje su u tom trenutku bile kod mene, i sve na tresetu, a baš nijedna prljava :D
Onda mi je on objasnio da ih ne drži na tresetu jer njemu zmije na tresetu deluju prljavo. Nije hteo da kaže da im to smeta, nego da njemu smeta. Tako da poštujem ovo mišljenje, ali sam hteo da se i to razjasni.

zarko
13.01.09., 03:49
skroz te razumem sta hoces da kazes...to sam i ja tvrdio za kokosov treset.. idalje mislim ali ga i koristim mesan jer prija T

i prodajem ga a opet mislim da nije nesto.

nenad
13.01.09., 03:55
Što se tiče čuvanja zmija, mislim da je najbolje da svaki početnik isproba i piljevinu (ukoliko nije od četinara) i treset, pa da sam odluči na čemu će da čuva zmije. Ni jedno ni drugo nije pogrešno.

freepartyman
13.01.09., 05:25
Neslazem se da se zmije prljaju na tresetu:) Po meni je treset najlepsi,a i veoma je lak za odrzavanje;) Uglavnom stavljam deblji sloj treseta,jer kad posle nekog vremena pokupim gornji prljaviji deo ostane mi dovoljno cistijeg pri dnu ;)

kidswithaids
22.03.09., 15:00
OK, kupio sam ovaj (http://www.hidroponika.com/?id=d9c9ba864cfd92b01715656d2d53473b) treset.

Trenutno je jako vlažan jer sam ga morao rastvoriti. Već je u terarijumu pa me zanima da li moram da čekam da se osuši pre nego što vratim stanovnika?

Pozdrav.

nenad
22.03.09., 15:06
Da, i najbolje je da izvadiš treset i da ga sušiš van terarijuma, a da zmiju vratiš unutra. Trebaće par dana tresetu da se osuši, pa ako bi bio u terarijumu, pravio bi preveliku vlagu za zmiju.

NecrovoX
22.03.09., 15:06
E a ona prica o itisonu? Koliko je to dobro?
Posto mi to deluje kao najlakse za nabaviti i odrzavati..Samo operes osusis i vratis.

nenad
22.03.09., 15:09
Mislim da je ok, da može da se koristi. Ali, meni lično je lepši treset, i lakše se čisti, jer samo ukloniš izmet sa malo treseta oko njega, i to je sve.

dule87
22.03.09., 15:33
To uopste nije tako lose, jedino je estetski momenat u pitanju.., ali ga i ja koristim kod nekih zmija.., tacnije imam dva komada, pa kad se zmija uneredi na jednom, odmah stavim dr., dok se prvi sushi.. :)
Ima jedna velika prednost kod itisona, a to je da zmija nista osim misa/pacova, ne moze da ubacu u usta. Sto je cest slucaj kod dr. podloga...

NecrovoX
22.03.09., 20:19
To da je sa tresetom lepse stoji..A i to da je lakse ocistiti tamo gde je fekalija..
Ali to mi se cini kao dosta skuplja varijanta.Mislim koliko ga je potrebno koristiti?
I sta ako se prolije voda itd? Cini mi se da je mnogo prljavije za zmiju iako mnogo prirodnije..

Dule koliko ti cesto moras da vadis i menjas taj itison? El bas sa svakim govancetom moras da menjas ceo itison iz terarijuma,da ga peres itd?

nenad
22.03.09., 20:47
Ne troši se puno treseta, i nije skup uopšte. Mislim da je cigla 2-3 eura u cvećarama u kojima ga ima u prodaji. Treset celokupni u terarijumu menjaš 2-3 puta godišnje, nema potrebe češće, a količina zavisi od veličine terarijuma. Za ove uobičajene manje zmije, pa samim tim i ne preterano velike terarijume, cigla može dosta dugo da ti traje. Ako se prospe voda, samo se osuši treset ;) Ako je baš ima mnogo, onda možeš da dodaš još suvog treseta, ili da zameniš.

dule87
22.03.09., 21:26
Dule koliko ti cesto moras da vadis i menjas taj itison? El bas sa svakim govancetom moras da menjas ceo itison iz terarijuma,da ga peres itd?
Ja ga zamjenim novim cim zmija obavi nuzdu.., a to ti je na 7 do 10 dana, sve zavisi koliko ih hranis.. Nema tu malo i puno, one najcesce vrse nuzdu nakon sto svare obrok, i to je to..

NecrovoX
22.03.09., 21:33
I sada i dalje ostajem u dilemi sta koristiti...
Treset mi je najprivlacniji zbog toga sto je to prirodnije,ali isti me odbija jer je prljaviji..

Ima li nekog mirisa zbog tih podloga? Posto planiram da drzim terarijum u sobi,pa da ne bude da treset upija mirise i smrdi,a itison ne ili obrnuto.
Imate li neka iskustva sa time i takodje neke predloge?

dule87
22.03.09., 21:39
I jedno i drugo ako redovono cisitis nece biti neprijatnih mirisa..U krajnjem slucaju probaj i jedno i drugo, pa vidi sta ti vise odgovara.. Ja skoro kod svih zmija imam razlicite podloge...

nenad
23.03.09., 01:45
Treset nije prljav, čak naprotiv. U tresetu se, kako je već više puta rečeno, bakterije teško razvijaju, zbog njegove kiselosti. Upija tečnost vrlo dobro, a ne smrdi.

NecrovoX
23.03.09., 17:04
Onda definitivno ima da koristim treset..
A jel se to moze kupovati i onaj u cvecarama,ili mora bas posebno oni koji su namenjeni za terarijume?
I da li ga mogu odmah iz kese stavljati u terarijum ili treba neka priprema?

nenad
23.03.09., 17:06
Može cvećarski, piše ti gore. Dobija se osušen, u cigli, pa moraš da ga potopiš u vodu, ali ne u puno vode, da bi mogao da ga koristiš. Posle toga treba da se osuši, a za to ti treba par dana, sigurno.

NecrovoX
23.03.09., 17:13
A zar nema ono nesto i u vrecama?

Soulfly
23.03.09., 17:17
Ima ako hoces da das par puta vise para za par puta manju kolicinu

nenad
23.03.09., 17:19
Ima ako hoces da das par puta vise para za par puta manju kolicinu

Mislim da su džakovi treseta jeftiniji, a ne skuplji, u odnosu na količinu koju dobiješ. Ja to nisam odavno video u prodaji.

Soulfly
23.03.09., 17:25
Aha, ja sam mislio na one, pa nazvao bih ih "vrecice" od par litara treseta.
Nesto fensi tipa treset za zmije, iguane, trte, mrte...
Ni ja nisam video dzakove

nenad
23.03.09., 17:26
A, ne, to su skupe stvari. I koliko sam primetio, ako ne grešim, često su od četinara. Iako se svuda savetuje da se ne koristi supstrat od četinara.

Soulfly
23.03.09., 17:30
Stvarno nisam zagledao, ipak me je cena (tipa 400-500 din) tako udarila u glavu da nisam citao sitna slova. Ipak je stara dobra cigla kokosa najbolja

LARYBG
23.03.09., 17:38
ja sam video u fisermenu te kese sa supstratima za zmije gustere itd i papreno su skupe, pogotovu za kolicinu o kojoj se radi.

spiderboy
23.03.09., 19:19
ima da se uzme baltic treset,ja sam platio jednu balu(250 litara) nepunih hiljadu dinara,naravno je to velika količina ali ako imaš sa nekim da podeliš i nije tako skupo i jedno vreme si miran,ovaj što sam ja uzeo ima 4-5ph,znači blago kiseo,ne treba ništa sa njim raditi otvoriš i staviš u ter.

NecrovoX
23.03.09., 19:22
Gde si to nasao majke ti?

spiderboy
23.03.09., 21:34
tu u bečeju sam to uzeo u jednoj poljoprivrednoj apoteci

NecrovoX
23.03.09., 22:15
E vidis,to nije losa ideja..Pogledati po tim poljoprivrednim apotekama..
Kontam da ni taj treset nije nista gori od ovog u cvecarama..A u cvecaram garant malo i nafurane cene.
Sta ostali misle o ovome? Treset ili humus iz poljoprivrednih apoteka?

Celav
23.03.09., 22:23
kad bi uzimao iz cvecare treset,u vecim kolicinama,na sta treba da obratim paznju? Moze neko objasnjenje za ph????

nenad
23.03.09., 22:42
Ni na šta. Samo uzmi kokosov treset (po mom mišljenju je bolji od običnog). Ja treset pre stavljanja u ter. ispečem. Nije obavezno da se to radi, ali ja volim da budem siguran da sam ga sterilisao.

spiderboy
23.03.09., 23:32
cvećare su vam uvek skuplje nego poljoprivredna apoteka i nemoj stavljati humus nego treset,to su dve različite stvari,ne treba mešati jedno sa drugim

NecrovoX
24.03.09., 16:29
Znaci moze i treset iz poljoprivrednih apoteka...
Malopre sam cuo da toga ima i u supermarketima! Keva kaze da ona tamo kupuje za cvece..

spiderboy
24.03.09., 20:43
verovatno u nekima ima

NecrovoX
24.03.09., 20:47
Pa,videcemo onda sta ce biti..
U medjuvremenu sam cuo da nije dobro koristiti obican treset jer ima u njemu djubriva itd,vec da bi trebalo da se koristi bas taj za reptile..
Deluje mi kao da svako ima neku svoju politiku..

nenad
24.03.09., 21:28
Ja nikad u supermarketu nisam video treset, ali sam viđao humus. Humus nije isto što i treset. Humus nemoj nikako da koristiš za reptile. Treset je nešto sasvim drugo.

spiderboy
24.03.09., 22:03
u mnogim cvećarama neupućene prodavačice(čast izuzecima) mešaju pojam treset i humus pa se često desi ti tražiš treset ona kaže imamo i ponudi ti humus što naravno za tebe ne odgovara pošto humus sadrži brda organskih materja i mikroorganizma pa je još ponekad tretiran nekim djubrivom,najverovatnije se na to mislilo kad su ti rekli da treset ne valja jer mogu bilo kome da pokažem suprotno,neka dodje pa neka se uveri kod svih mojih paukova i kod nekih zmija imam baš taj treset o kojem sam pričao i životinje mi lepo napreduju,nemam apsolutno nikakvih problema snjim

NecrovoX
24.03.09., 22:15
Ok,a koja je tacno vizuelna razlika izmedju humusa i treseta? Cisto da znam sta gledam ako budem tako kupovao!

dule87
24.03.09., 22:17
Humus je crne (tamono smedje) boje, i jako je sitan.., dok je treset dosta svijetliji (svijetlo smedji) i vise je vlaknastog sastava..

NecrovoX
24.03.09., 22:21
Aham..Tako znaci...
Planiram da ispod terarijuma drzim "Under Tank Heater, 15*20cm,za terarijum od 40-80 litara"
Zato sto cu danju da grejem sijalicom,a nocu kada se ona ugasi ovo ce da radi i odrzava temp na nekoj prihvatljivoj vrednosti..
Brine me jedino hoce li to isusivati treset? I hoce li kao rezultat toga biti problema zbog nedostatka vlaznosti na dnu?
Mogu li prskati ter pa da se to ispravi?

dule87
24.03.09., 22:24
Naravno da mozes prskati, sto se mene tice, mozes taj podni grijac/foliju, da stavis recimo samo ispod jedne polovine terarijuma, tako da ces imati temp. graijent, a i manje ce ti se isusivati.., tanije imaces na jednm dijelu vlaznije..

NecrovoX
24.03.09., 22:29
Vidis,to nije losa ideja..To ce mi svakako sluziti samo za noc..
E sad ostaje pitanje na koju ga stranu staviti..
Mislim da ne bi bilo lose ispod cinije za vodu.Nece to biti neka velika temp pa da ce se voda zagrevati i biti pogodna za razvoj bakterija,ali ce opet biti toplija i samim tim ovlazavati taj isti deo treseta koji ce ubrzano i da se susi..
Slazete se sa mnom?

Receno mi je da treset mogu da menjam svaka dva meseca..El se on za ta dva meseca ne isusi strasno? Mislim znam da cu stalno parcice menjati zbog fekalija,ali sveukupno ga trebam izbaciti i staviti svez koliko cesto? Da cujem i druga misljenja..

dule87
24.03.09., 22:35
Ma on ce ti se osusiti i da nemas grijaca, ako napravis normalan terarijum, u kojem struji zrak, moraces ga radovno oraosavati.. A ta cinija ce ti dizati vlagu u zraku, sto i nije lose jer boama treba veca vlaznost.., al opet postoji odredjena opsanost da ce se razvijati bakterije.. A sto se tice treseta, to nema potrebe da se mijenja tako cesto, jer ako uzmes da ce zmija maksimalno da izvrsi 8 puta nuzdu, u ta dva mjeseca, to i nije neka prljavstina ako redovno cistis izmet..

NecrovoX
24.03.09., 22:40
Znaci mogu ga sa onom prskalicom malo orositi?
I koliko cesto onda treba da ga menjam ako je i dva meseca precesto?

Znam za tu opasnost da ce se razvijati bakterije ako je toplija voda...Ali ovo ce drzati nocnu temp terarijuma,sto znaci da ce biti svega oko 25 stepeni..Mislim da to za vodu nece biti strasno..

dule87
24.03.09., 22:48
To je vec stvar rutine, orosavas kad vidis da se osusio, al ako imas dovoljno velku posudu za vodu, onda je najbitnije da obratis paznju u periodu presvlacenja da procenat vlage bude dosta veci nego obicno.

NecrovoX
24.03.09., 22:49
Da,da,...To za procenat vlage pri presvlacenju znam...
Procitao sam bio dobre instrukcije ovde..Kako nije lose prilikom tog perioda svako vece malo orositi terarijum.

gordond
24.03.09., 22:55
Voda se obicno stavlja u hladniji deo terarijuma. Sta se tice treseta, dovoljno je samo da pokupis fekalije kao sto je Nenad rekao i neces imati problema sa tresetom 4-5 meseci sigurno.

StevaNS
25.03.09., 00:46
Kod tarantula je pisano da moze da se orosava destilovanom vodom jer ne ostavlja tragove na staklu. Da li destilovana voda moze da se koristi i kod zmija?

nenad
25.03.09., 00:57
Bolje ne. Ne znam koliko je dobro za životinju da pije tu vodu. Ja orošavam samo jedan terarijum svakodnevno, običnom vodom, ali uvek posle toga prebrišem staklo, da ne bi ostajale fleke.

NecrovoX
25.03.09., 09:55
Destilovana voda ti nema nikakve energetske vrednosti,nema minerala..Nista!
S toga kada je pijes dodje ti kao i da nisi...To vazi i za coveka isto kao i za druge zivotinje..
Tako da nije to za pice..To samo prodje kroz tebe bez ikakvih posledica,mislim pozitivnih posledica.
A negativne su bas to sto ce ti nakon nekog vremena faliti sve sto imas u obicnoj vodi,i onda se razbolis.
Tj u ovom slucaju tvoja zmija.

gordond
25.03.09., 10:33
Ne znam zasto, ali moj triangulum obozava da se zakopava u humus u saksijama. Ne znam zasto mu to toliko prija, samo me interesuje da li moze da mu skodi?

nenad
25.03.09., 11:46
Kako ne znaš zašto? Pa rijuća zmija, naravno da će voleti da se zakopava :D Ako ima da bira između treseta dubine par cm, i saksije, sa dubinom humusa od 15-20 cm, recimo, naravno da će odabrati saksiju.
Moj triangulum nije sklon ukopavanju, praktično se nikad ne ukopava, pa sam mu smanjio dubinu treseta.
U humusu može da bude svega i svačega, ne znam koliko može da smeta zmiji. Mojim zmijama nikad nije smetalo, dok sam držao žive biljke, ali bih ipak bio oprezan sa tim. Nije loše ispeći zemlju pre stavljanja u terarijum.

Celav
25.03.09., 12:16
Kolki ph treseta treba da bude ako ga uzimam u nekoj poljoprivrednoj apoteci?

nenad
25.03.09., 12:57
Ne moraš puno da vodiš računa o tome. Vrlo je prosta stvar. Međutim, ne znam da li kod nas ima treseta u poljoprivrednim apotekama. Ja nisam viđao ranije. Uzmi običan kokosov treset, i to je to ;)

Celav
25.03.09., 14:24
Veliki mi je terarijum pa bi me skupo kostao kokosov treset

spiderboy
25.03.09., 20:25
ima da se uzme baltic treset,ja sam platio jednu balu(250 litara) nepunih hiljadu dinara,naravno je to velika količina ali ako imaš sa nekim da podeliš i nije tako skupo i jedno vreme si miran,ovaj što sam ja uzeo ima 4-5ph,znači blago kiseo,ne treba ništa sa njim raditi otvoriš i staviš u ter.

ima u bolje opremljenim poljoapotekama a i to sam već napisao:12n:

nenad
26.03.09., 00:20
Ne znam da li ima u BGu u poljoprivrednim apotekama. U većini poljoprivrednih apoteka u BGu npr. ne možeš da kupiš koncentrat za piliće. Oni to ne drže. Treset nikad nisam viđao, ali ću pogledati ovih dana, pa javljam ako nađem nešto.

LARYBG
27.03.09., 12:25
Veliki mi je terarijum pa bi me skupo kostao kokosov treset

pa nije skup, 10l oko 190 din

gordond
05.04.09., 12:02
Verovatno se mnogima desavalo ako imaju saksiju u terarijumu da im se zmija zavlaci po saksiji. To je jos ok dok je zmija mala, ali kad poraste predpostavljam da ce humusa i biljke biti svugde vise u terarijumu nego u saksiji. Da li je neko imao malo vise iskustva sa tim i kako je to resio? Ja sam razmisljao mozda da na povrsinu te zemlje stavim neko kamenje...

nenad
05.04.09., 12:37
Ja sam tako rešavao kad sam imao žive biljke u terarijumu. Staviš dovoljno kamenčića da zmija ne može da raznosi zemlju, i nema problema. ;)

dugina boa
15.10.10., 12:50
interesuje me da li je u redu da se kokosov treset koristi za duginu bou i koliko debeo treba da bude taj sloj?

D@nijel
15.10.10., 13:04
Jeste uredu i on je dobar zbog vlage jer njoj treba veca vlaznost.Ja kod moje stavljam oko 3cm ali ona jos nije odrasla.
ps. ja imam kolumbijsku al sto se tice treseta isto ti je:)

dugina boa
15.10.10., 18:58
ok hvala:icon_salut:

jah
08.05.11., 13:31
Jel mogu sa mesam kokosov trset sa piljevinom?;)

NecrovoX
08.05.11., 14:41
Mislim da je bolje to ne činiti. Čitava poenta kokosovog treseta je što, pored estetike, nije sklon buđanju, dobro zadržava vlagu i slično. A ako on bude zadržavao vlagu pomešan sa piljevinom onda će piljevina da se ubuđa.
A i piljevina se ne koristi iz još nekih razloga koje verovatno znaš. Mešanje sa kokosovim tresetom neće ukloniti njene negativne osobine.

jah
08.05.11., 15:53
Ja samo pitam posto neznam nista o tome tek pocinjem da se bavim teraristikom....
Hvala na savetu :)
bless;)

D@nijel
09.05.11., 22:02
Uzeh ja za pitona kokosov cips mislim.Interesuje me da li sam trebao prvo da ga operem il nesto pre stavljanja u ter?

gagi
09.05.11., 22:33
Ne terba da se pere,jedino ako nije bio lepo zapakovan u foliju da ga ubaciš u rernu na 200*....20 min.

D@nijel
09.05.11., 22:55
E pa to mi bitno,ma bio je zapakovan kad sam ga kupio,nego sam navlazio malo i kad sam jutros ustao piton usvinjio stakla sroz.PA sam se nesto istripovao.

NecrovoX
10.05.11., 12:54
Ma to je ok, osušiće se, ne moraš zbog toga da ga pečeš. Samo je malo vlažno, osušiće se i gotovo...
A ako ga stavi na 200stepeni 20 min zar neće malo taj čips početi da gori? Meni je grana od loze koju sam jednom prilikom pekao za 6-7 minuta pocrnela i sve se osetila na paljevinu...

SHUTGUN
02.06.14., 14:44
Da li biljke mogu da se sade u kokosov treset? I kako da sterilisem granu koju zelim da ubacim u terarijum? Hvala. ;)

Alem2001
02.06.14., 15:20
Biljke se mogu saditi u smešu kokosovog treseta i zemlje za cveće ili glistenjaka.

ZolleRu
02.06.14., 15:21
Tesko da bih rasle u cistom kokosovom tresetu, svi stavljaju u humus ili mesaju sa humusom, a mozda je najbolje da cvece ostavis u saksiji sa humusom a prekrijes je tresetom tako da se saksija ne vidi.. :) Granu mozes da ubacis i ispeces u rerni.. :)

SHUTGUN
02.06.14., 17:54
Koliko dugo i na koliko stepeni da drzim granu u rerni?

ZolleRu
02.06.14., 18:33
Koliko god hoces, npr ubaci je jedno 20ak min na 200 stepeni i to je to :)

SHUTGUN
02.06.14., 22:39
Ok. HVALA ;)

milosb
04.06.14., 19:53
biljke mogu da se sade u cistom kokosu ali kokos u sebi nema hranjivih materija tako da bi morao da dodajes tecno djubrivo

hey-ho
04.06.14., 23:06
Baš tako. A možeš i humus da izmešaš sa kokosovim tresetom samo u delu gde su biljke a ostalo da bude čist kokosov treset.

SHUTGUN
13.06.14., 16:00
Postoje li biljke koje bi smetale zmiji? U pitanju je loptasti piton. ili mogu da zasadim bilo koju biljku u terarijum?