PDA

Pogledaj punu verziju : Zmija za početnika



nenad
09.01.09., 04:35
Često postavljano pitanje - koja je zmija za početnika? Da ne bi bile ponovo otvarane iste teme, napravio sam ovu sticky temu u kojoj će moći da se raspravlja o tome. Pomenuću samo vrste koje mogu da se nabave kod nas.

Moj predlog su zmije umerenih dimenzija, najpre smukovi i kraljevske i mlečne zmije. Postoji dosta vrsta smukova širom sveta, kod nas je, nažalost, u opticaju samo par vrsta, od kojih je najčešći kukuruzni smuk - Pantherophis guttatus (Elaphe guttata - stari naziv). Lak je za čuvanje, i retko prelazi 1,5 m, obično je manji.

Tu su i druge vrste smukova, od kojih neke jedva dostižu metar, dok su neke druge duplo, pa i više duže. Smukovi koji trenutno postoje i mogu da se nabave kod nas (bar koliko ja znam) su: Pantherophis guttatus, P. obsoletus, Orthriophis taeniurus, Elaphe dione, E. climacophora, E. helena, E. radiata.

Pored smukova, tu su i pripadnici roda Lampropeltis - kraljevske i mlečne, odnosno lažne koralne zmije. Obično su manje od smukova, ali su uglavnom rijuće (što ne znači da u terarijumu žive rijućim načinom života, nego uglavnom u prirodi), pa se prepoznaju po cilindričnom poprečnom preseku, za razliku od smukova, kao i manjoj glavi. Izuzetno su lake za čuvanje, a od vrsta su kod nas prisutne Lampropeltis getula, L. triangulum, L. pyromelana i L. mexicana. Ne znam da li neko još ima neku vrstu Lampropeltisa. Ove prve dve se dosta lakše nabavljaju.

Ovo su najbolje zmije za početnike, jer ne traže velike terarijume (osim krupnijih vrsta smukova), ni neke posebne uslove. Za odraslog smuka, ili Lampropeltisa, potrebno je izdvojiti oko 400 din mesečno za hranu, što i nije neka cifra (ako živite u Beogradu, u drugim mestima su drugačije cene, negde jeftinije, negde skuplje).

Što se tiče krupnijih zmija za početnike, tu su Boa constrictor i dugina boa - Epicrates cenchria, od boa, i loptasti piton - Python regius, od pitona. Dugina boa i loptasti piton ne rastu više od 1,5 m, dok boa constrictor u retkim slučajevima može da dostigne i 4m (ženka), mada su obično dosta kraće.

Python molurus, indijski piton, odnosno podvrsta bivittatus - burmanski piton, nije životinja za početnika, jer ljudi koji je kupe, uglavnom zanemare njenu dužinu. Mnogi ljudi smatraju da ove životinje u terarijumu, odnosno u kućnim uslovima, ne mogu da porastu velike kao u prirodi, što nije tačno. U terarijumu mnogo lakše mogu da dostignu 5-6 m, nego u prirodi. Dok su mali, izuzetno su laki za čuvanje, ali kad porastu, sve predstavlja problem. Ovo su životinje za iskusne ljude, koji su spremni da im se posvete, i da im pruže adekvatne uslove, pa ih ne proporučujem početnicima, koji nisu dovoljno upućeni.

Spana
11.01.09., 12:23
imam jednu primedbu na smuka,sto se tice kao zmije za pocetnike,a to je:jako je plasljiv i strahovito brz,sto moze prestavljati problem pocetniku prilikom uzimanja u ruke,i nije staticna zmija,znaci nikada nece kao npr boa samo lezati mirna u rukama dok ti gledas film ili ne znam sta.Mislim da su getule bar po tom pitanju pitomije i mirnije,naravno i boe ali boe su vec malo ozbiljnije i koliko se secam ranije je bilo rasprave da li je boa za pocetnika

Naravno smuk je jako lepa i zahvalna zmija ali samo mi se to ako mogu reci nesvidja ali svejedno ja bez ovog mog zvrka ne znam sta bih radio.Zato je najbolje uzeti dve zmije i kad hoces da se igras uzmes smuka a kad hoces da gledas film ili tv uzmes bou u ruke:),tako bar ja radim

nenad
11.01.09., 13:54
Ovo što ti pričaš se odnosi na kukuruznog smuka. Postoji veliki broj vrsta smukova, pa je najbolje da se navede uvek da je reč o kukuruznom, ako se na njega misli, da ne bi ispalo da se to odnosi na sve smukove. Ima vrsta koje su dosta mirnije. Mada, bebe zmija uglavnom budu nemirne dosta. Moja Elaphe helena, takođe smuk, mada kod nas nema narodni naziv, je mirna u rukama, najčešće, iako je beba. Isto važi i za neke druge vrste. To kakav će zmija imati temperament zavisi od vrste, od jedinke, i naravno, od uslova čuvanja.

kimo
11.01.09., 14:11
Uglavnom su svi ovi dostupniji smukovi sasvim ok za početnika, pogotovo kukuruzni smuk. Ima jedna greška koju ljudi stalno prave, a to je da ubacuju u sve ovo o početnicima taj deo o uzimanju zmije u ruke. Ima ljudi koji ne uzimaju zmije stalno u ruke i te zmije će biti nemirnije najverovatnije, čak i kada odrastu. Kada se misli o bilo kojoj vrsti životinje za početnika onda se tu prvenstveno naglašavaju njegove potrebe, tj. osnovni životini uslovi...tako da kukuruzni smuk jeste idealan za početnika.

refineddemon
03.02.09., 02:53
Ja se vec duze vreme pripremam da nabavim svoju prvu zmiju, tako da je ova tema taman dobro dosla.

Moram priznati da ono sto se meni najvise svidja (ne smem sad ni da pominjem :)) su me na jednom rumunskom forumu ubedili da i ne razmisljam, jer nikako nije zmija za pocetnike, a ne treba da bude ni prva otrovnica, onda kad se covek odluci da pocne da cuva otrovnice....

Dakle, za sada cu sticati iskustvo da necim za pocetnike. Nikako ne zelim da to bude velika zmija, najvise do 2m kao odrasla i zelim da bude "dnevna zmija", a ne da se po ceo dan zavlaci negde da spava, pa da je ne vidim. Takodje zelim da bude bar malo zivahna, da je ponekad vidim i kako se krece.

Preporucili su mi "kukuruznu zmiju" (to je valjda taj kukuruzni smuk koji se i ovde pominje) ili "mlecnu zmiju". Meni se ova "mlecna" nekako vise dopada zbog boje... bila je crveno-crno-bela, na fotografijama koje sam videla.

Zanima me da li su sve "mlecne zmije" ove boje ili ih ima i u drugim bojama i koji je njen latinski naziv.
Kolika je cena kod nas i cime u kom uzrastu treba da je hranim... i koliko?

U Temisvaru sam pred novu godunu u jednom pet-sopu videla kukuruznu zmiju, bebu (mozda oko 35-40cm). Cena je bila svega 15-20 EUR, pa mi se to ucinilo sumnjivo, jer sam po specijalizovanim prodavnicama za reprile vidjala takve zmijice po ceni od 30-40 eur.
Ovo pisem, zato jer nisam sigurna da li su i za ove neotrovne zmije potrebni nekakvi papiri prilikom uvoza. Na tom forumu su me posebno savetovali da uzmem od nekog odredjenog momka, bas zbog toga sto ima svu "papirologiju" i sto tako necu imati nikakvih problema.
Kako je kod nas sa tiim?

Takodje me zanima da li u Beogradu ima specijalizovana radnaj za reptile ili se odgajivaci sami snalaze sa svime sto je potrebno?

nenad
03.02.09., 04:13
Mlečna zmija, ili lažna koralna zmija - Lampropeltis triangulum, pisali smo već o njoj, pogledaj ovu temu - http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3267 , može da bude različitih boja, u zavisnosti od podvrste i morfe. Osnovna podvrsta L. t. triangulum podseća čak na kukuruznog smuka. (http://faculty.maryvillecollege.edu/wbcash/ATBI%20Reptile%20Web%20Pages/GSMNP%20Reptiles/Lampropeltis_triangulum_bright.JPG)

Obe vrste, i kukuruzni smuk i mlečna zmija su noćne zmije. Ja nemam kukuruznog smuka, ali moja mlečna zmija se retko krije i preko dana je uvek na otvorenom, tako da mogu da je viđam. Ne kreće se puno, ali nije baš ni da stalno miruje.

Mislim da ih trenutno u ponudi ima samo Peđa sa foruma, pa se obrati njemu. Papiri ti ne trebaju ni za jednu vrstu koja nije na CITES listi, ako nije otrovna, a i tada, nije problem ;) Papiri su ti bitni ako uvoziš životinju iz inostranstva, ali to je već druga priča.

refineddemon
03.02.09., 04:49
ok, hvala (upravo sam procitala)

p.s. ... ma znam da ima puno informacija na forumu i da moze da se nadje odgovor na sve nedoumice (zato me je i sramora da postavljam pitanja), ali toliko je toga vec pisano, da treba silno vreme da covek sve procita, a ja sa vremenom ne stojim bas sjajno :(

freepartyman
03.02.09., 04:55
U tih dva metra mozes da ramisljas i o kraljevskoj zmiji i duginoj boi..Ako hoces nesto masivnije mozes da uzmes i muzijaka boe;)

refineddemon
03.02.09., 13:22
... kraljevskoj zmiji i duginoj boi....

...a koji je latinski naziv (da mogu da nadjem slicice na netu)?

Stufy
03.02.09., 13:29
Lampropeltis getula je kraljevska zmija, a dugina boa je Epicrates cenchria.

refineddemon
03.02.09., 20:23
Hvala, upravo sam pogledala slike.
Ova kraljevska zmija je vrlo lepa, lici na mlecnu zmiju, a dugina boa mi se nekako ne svidja mnogo.... malo je glomazna i debela. A i glava je nekako drugacija nego sto ja zelim.
Meni su nekako najlepse vizljaste i zivahne zmije a glava mi je najlepsa kao ona kod kobre...

http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/naja400a.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v356/liliac/Najamelanoleuca-400.jpg

freepartyman
03.02.09., 20:59
Dugina boa i nije bas glomazna, mozda ti je na nekoj slici izgledala veca nego sto jeste.
Ona spada u manje udave, naraste do 150 cm;)

NecrovoX
22.03.09., 22:15
Ja zelim za prvu zmiju da uzmem bou constrictor constrictor i to zelim da bude zenka..
Vidim da svi idu protiv toga tj da to ne bi trebala da bude prva zmija..
I vidim da cak ove na samom vrhu pise da moze da dostigne duzinu do 4 metra.
JA sve do sada sto sam citao pise da ne prelaze tri..
Pa me zanima da li se nenad nenamerno zeznuo ili je ono bio bas neki kapitalac kada je rekao da je to zmija od 4m?

freepartyman
23.03.09., 01:25
Nevidim razlog zasto nebi uzeo bou kao svoju prvu zmiju..moja prva zmija je bila boa..Cak i da uzmes zenku koja brze raste od muzijaka dok ti ona naraste na punu duzinu nacekaces se poprilicno..;) A dok ona naraste ti ces vec imati iskustva;) Tvoje iskustvo ce rasti sa rastom zmije;)

nenad
23.03.09., 01:34
I ja mislim da Boa constrictor može da bude zmija za početnika. Zašto ne bi?

Što se tiče dužine, najveći zvanični rekord je oko 4,2m, ali se u prirodi praktično nikad ne nalaze boe duže od 3m. Često postoji velika razlika između uobičajene dužine, i maximalne dužine. Maximalnu dužina za neku vrstu, vrlo često je određena na osnovu par primeraka, ili čak samo jednog primerka, koji ju je dostigao.

dule87
23.03.09., 01:52
I jos da i ja nesto dadam.. Tesko da ces naci ovdje bou constrictor constrictor, kod nas su vecinom mixevi i to oni koji vuku na Boa constrictor imperator.. Bilo je vec rijeci o ovom pa potrezi malo pa ce ti biti jasnije..

freepartyman
23.03.09., 06:11
Imperatori uglavnom imaju blazu narav od constrictora;)

NecrovoX
23.03.09., 17:03
Da,da.to sam citao da je maltene sada nemoguce naci cistu podvrstu jer su sve izmesane...
Ali nije to lose,vise gena,pa samim tim i bolje zmije ;)

A sto se tice duzine..Tako sam nesto i ja mislio.
To je ono kao kada se kaze da covek moze narasti do 2,5m. Mislim ima toga,ali koliko cesto?
Tako verujem i da je sa ovime,da nisu sve zmije takvi kapitalci od 4 m..
Mislim da je duzina od tri metra nesto sto je normalno i sto treba ocekivati od ovih zmija.
Jesam li u pravu?

nenad
23.03.09., 17:04
Rakao bih da jesi ;)

freepartyman
23.03.09., 19:56
Da bi zmija porasla toliko treba da ima prvenstveno dobar gen za rast..a onda ide kolicina hrane..Da bi toliko narasle uglavnom se primenjuje power feeding,to je cesto i kolicinsko hranjenje.

Inspecttore Su
18.10.09., 17:47
Po meni najbitnije je uzeti neku zmiju o kojo se "pocetnik" dobro raspita i puno sazna o njoj i o uslovima drzanja. Potrebno je da se zmija coveku dopada i da voli da se zanima sa njom,a ne samo: "Ja imam zmiju,ja sam lud", pa vremenom da mu dosadi i da je kickuje!

Nebojsa
18.10.09., 22:23
Dodao bih jos jednu zmiju koju smatram lijepom i koja se takodje moze naci kod nas, a mislim i da je ok za pocetnike (ispravicete me ako grijesim):

Lamprophis fuliginosus - Afrička kućna zmija (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=6038&highlight=africka+zmija)

nenad
21.03.10., 11:47
Poslednji postovi prebačeni u novu temu...
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=8475

rainbow boa
29.03.10., 02:32
Wahahahahh ljudiiiii,danas saznadoh da muzijaci kukuruznog smuka kada se uplase podignu rep i ispuste neki neprijatan miris kao tvorovi hahahaha!!!Da li je iko od vas jos cuo za to?:D

nenad
29.03.10., 04:59
Mnoge zmije to rade. Ali, to ćeš retko u zarobljeništvu videti.
Nego, ovo je tema Zmija za početnika, u njoj pričamo o zmijama za početnike ;)

rainbow boa
29.03.10., 20:12
Pa kukuruzni smuk je zmija za pocetnike i to saznadoh o njoj pa zasto ne reci sve....ja sam to videla kod mog smuka dakle moze da se desi i u zatocenistvu

Satyr
31.05.10., 01:55
jel otrovna neka od tih zmija - boa, smuk ili mlecna zmija??

gordond
31.05.10., 02:29
Nije ni jedna od navedenih.
Inace, zmije otrovnice su u posebnom delu foruma...

Rey
01.06.10., 19:15
Pozdrav ljudi, skoro sam nabavio bou, duga je oko 170cm, a uz nju i kukuruznog smuka 55cm i duginu bou 72cm...i dok su boa i smuk dobrice, dugina boa je pravi kus kus...ujedala me je par puta (sad sam se vec i navikao) i to kad god pokusam da je uzmem u ruke...ima li nacina da je odviknem od toga?.... sad dok je mala nije strasno, ali kad poraste vec nije prijatno. Inace se profesionalno bavim fotografijom pa ako neko zeli da dobije pro fotke u studiju sa svojim ljubimcem tu sam, u Kragujevcu...

NecrovoX
01.06.10., 19:59
Cesto vadjenje odnosno sto vise da ti je po rukama i trebala bi da se smiri.Najcesce bude tako,mada naravno uvek imas one koje su izuzetak pravila,...Ili koristi rukavice za vadjenje ili kuku,obicno su najgore dok ih ne izvadis,posle se smire.

Lemur zlikovac
09.06.10., 09:48
Zna li neko kako postupati sa Jajojedom? S obzirom da dobijam jednu bio bi zahvalan ako bi mi neko rekao kako da uredim terarijum, koji grejaci idu i ostalo. U pitanju je odrasla zmija

spiderboy
09.06.10., 17:41
ne znam puno o njima,pa otvori temu o njima pa možda dobiješ nešto više informacija ili pogledaj po nekim care-sheetovima/google

freepartyman
09.06.10., 17:43
Ne vidim zasto bi se razlikovali uslovi za jajojedu od naprimer smukova. ;)

spiderboy
09.06.10., 21:43
pa u principu se drže slično koliko sam skontao,ishrana im je tako specifična inače mislim da se uslovi držanja ne odudaraju puno od nekih smukova ali svakako ne bih rekao da su zmije za početnike zato sam i predložio neka otvori temu,mada ima i starija tema o njima ako se dobro sećam

Djordje93
11.06.10., 14:15
e ljudi..ja bih da kupim burmanskog pitona..ali me je strah..ako postane agresivan ili ako me ujede..da li je bolje da ipak uzmem agamu? :)

gordond
11.06.10., 14:49
Pa i agama kad ujede, uopste nije naivno;)
Ako hoces zmiju, mozda je bolje da za pocetak uzmes neku manju ako se vec bojis;) Gore je napisano koje su dobre za pocetnike.

NecrovoX
11.06.10., 18:40
e ljudi..ja bih da kupim burmanskog pitona..ali me je strah..ako postane agresivan ili ako me ujede..da li je bolje da ipak uzmem agamu? :)

Haj se ti prvo malo vise,puno vise informisi,pa onda razmisljas sta bi.Mozda prvo neku manji zmiju,a kod svih postoji opasnost ujeda,i nije to nista strasno (u vecini slucajeva).Ili agamu,samo sve lepo prvo preispitaj i pogledaj za sta imas vremena i volje.
S ovim stavom kojim si krenuo moj predlog je da ne uzimas burmanca.

spiderboy
11.06.10., 20:00
pa sa takvim stavom totalno je pogrešno uzimati burmanca,imaš o njima dosta pisano po forumu pa malo pročitaj,ali ipak mislim da ti je agama prikladniji izbor

Djordje93
11.06.10., 21:02
ok... ;) videcu nesto..pa cu javiti sta sam uradio..ali msm da je agama i laksa za odrzavanje i ne moram da gledam jadne pacovcice kako umiru. :(

Igor Velevski
11.06.10., 21:06
ok... ;) videcu nesto..pa cu javiti sta sam uradio..ali msm da je agama i laksa za odrzavanje i ne moram da gledam jadne pacovcice kako umiru. :(

Auuuu onda ti nisi za nikakvu zmiju! :D A posto pitas druge sta bi ti uzeo, evo da ti i ja odgovorim moj predlog...uzmi ribice, niti ujedaju, niti se hrane sa pacovcicima i bubicama! ;)

Djordje93
11.06.10., 22:58
ma nemoj...e bash ti hwala na sawetu.. :) salim se..imao sam ribice i smorile su me..uzecu anakondu..

nenad
12.06.10., 01:59
Polako, ali sigurno idete u oftopik. I molim te, ako nije problem, bez slova w umesto slova v. Trudimo se da ovo bude ozbiljan forum a ne fejsbuk. A što se tiče zmije, imaš mnogo jednostavnije zmije za čuvanje od pitona, pa pročešljaj malo teme, sigurno će ti se nešto svideti.

Djordje93
13.06.10., 02:53
ok za W pisacu sad v..ali promakne tu i tamo...pa ne znam za zmiju..burmanski piton mi se svidja bas,ali znam da raste mnogo to je problem..recite mi kakav je kraljevski piton..mislim da je manje a ima lepe sare.. na kraju krajeva mogao bih i anakondu,. ;D :D salim se .. XD

spiderboy
13.06.10., 09:14
pročitaj istu ovu temu ispočetka tu su ti uglavnom opisane koje se zmije preporučuju početnicima,valjda se tako zove i tema,i koje vrste možeš kod nas da nabaviš,kraljevski piton nije baš za početnike,a imaš i otvorene teme o njima pa pročitaj tamo

freepartyman
13.06.10., 09:58
Kraljevski piton je bas za pocetnike idealan ;) Ne raste mnogo, mirna je zmija, kad je Cb dobro jede.. Moj ti je savet da uzmes kraljevskog (loptastog) pitona ;)

spiderboy
13.06.10., 23:23
Kraljevski piton je bas za pocetnike idealan ;) Ne raste mnogo, mirna je zmija, kad je Cb dobro jede.. Moj ti je savet da uzmes kraljevskog (loptastog) pitona ;)

mada se slažem sa tobom u puno tvojih postova,sa ovim se ne bih složio,zamisli čoveka koji nikad nije imao zmiju a dodatno još ima strah od nje pa uzme loptastog pa usled najverovatnije neadekvatno držanje(manjak vlage,temp. i sl.),piton neće da jede i da se presvlači kako treba pa se dotična osoba totalno smori na zmije i tu je završeno sa držanjem istih,ne kažem da je tu baš taj slučaj u pitanju ali imao sam već previše prilika da vidim ovu situaciju,zato i mislim da je loptasti piton samo uslovno zmija za početnike

freepartyman
14.06.10., 01:10
Ja imam loptastog i mislim da ako izuzmemo WC koji zezaju oko odbijanja hrane, da je savrsen izbor za pocetnike. Sto se tice vlage dovoljna je jedna zdela vode u terarijumu. Flegmatican je i lako se hendla. A sto se tice toga da neko ne zna kolika temperatura treba da bude u terarijumu to ne zavisi od pocetnika nego od zainteresovanosti. Svako ko se prvo raspita o uslovima pa uzme zmiju, treba da zna osnovne stvari. Jedina mana mu je da ponekad odbija hranu, mada se to meni za sada nije desilo. Od udava definitivno #1 zmija za pocetnike. A kad bi govorili uopsteno mozda je to kukuruzni smuk.

spiderboy
14.06.10., 08:10
ok,od udava je definitivno br. 1,što zbog malog rasta i relativno mirne naravi,pod uslovom da se vodi malo više brige o njima nego o kukuruznim smukovima koji su daleko nezahtevnije

Djordje93
15.06.10., 23:23
ipak odustajem.. :D ne daju mi roditelji da unesem zmiju u kucu,tako da videcu nesto drugo da kupim.. ;(

Igor Velevski
16.06.10., 01:01
Znaci kako umem da procenim ljude...zato sam ja poceo da se salim, a vi odma razvili diskusiju da mu pomognete oko izbora, kao da ce uzeti on, sta se vama svidja!

Prijatelju, previse je neozbiljno i neodgovorno da izazivas diskusiju na tvoje pitanje i onda pu, pu ne vazi, odustajem, roditelji ne daju......naravno da ne daju i meni su branili...ali LJUBAV CINI CUDA!
Primi jedam dobronameran savet, kad sve uskladis i budes siguran, onda razmisljaj sta bi uzeo i kolika ti je ljubav prema doticnoj zivotinji
Izvinjavam se zbog ovog posta, jer to nije tema, pa moderator moze da obrise post!

freepartyman
19.06.10., 21:24
Ova tema treba da bude za pocetnike koji traze prvu zmiju..Mesto da postavljaju pitanja lepo otvore ovu temu i vide sta i kako ;)

nesha_zlocko
24.06.10., 16:13
Zanima me zasto samo na jednom mestu u ovoj temi neko pominje africku kucnu zmiju, ja sam je skoro nabavio i odusevio sam se.
Na prvom mestu, laka je za odrzavanje, ne zahteva nikakve posebne uslove sto se tice temperature ili vlaznosti, ne raste velika, tako da se stedi i na prostoru za terarijum, dobra je po pitanju hranjenja jer je, cini mi se, uvek gladna, jako zivahna,..
Po meni ovo je jedna od zmija koju bih preporucio pocetnicima, ukoliko gresim ispravite me....

spiderboy
24.06.10., 20:09
totalno se slažem u svemu navedeno,ako izuzmemo period presvlačenja nikad ne odbija hranu,izvanredne zmije za početnike

nesha_zlocko
24.06.10., 23:11
kod mene je bila 2 dana, pa se presvukla, odmah posle toga sam joj dao bebu pacova i bukvalno se odusevila :)
jedini problem je sto su previse zivahne pa je tesko slikati ih

Rey
27.06.10., 00:02
Nesto nevezano za ovu temu, a vezano za velicinu koju moze da dostigne boa constrictor....izgooglao sam na netu, pa evo http://www.google.com/imgres?imgurl=http://english.people.com.cn/200610/22/images/xinsrc_40210032210388751919211.jpg&imgrefurl=http://english.people.com.cn/200610/22/eng20061022_314203.html&usg=__lWorj6x2k6GuBDvfsAosjoucOsc=&h=323&w=400&sz=66&hl=en&start=1&um=1&itbs=1&tbnid=e2WkAmCk6XpXuM:&tbnh=100&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dgiant%2Bboa%26um%3D1%26hl%3Den%26tbs% 3Disch:1

ssavic
27.06.10., 00:25
Nesto nevezano za ovu temu, a vezano za velicinu koju moze da dostigne boa constrictor....izgooglao sam na netu, pa evo http://www.google.com/imgres?imgurl=http://english.people.com.cn/200610/22/images/xinsrc_40210032210388751919211.jpg&imgrefurl=http://english.people.com.cn/200610/22/eng20061022_314203.html&usg=__lWorj6x2k6GuBDvfsAosjoucOsc=&h=323&w=400&sz=66&hl=en&start=1&um=1&itbs=1&tbnid=e2WkAmCk6XpXuM:&tbnh=100&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3Dgiant%2Bboa%26um%3D1%26hl%3Den%26tbs% 3Disch:1

Meni se cini da je ovo na slici burmanski piton, a ne boa. Za pitona je normalno da postogne tu duzinu...

Geni
27.06.10., 00:38
A i ako je nevezano za temu "Zmija za početnika" a definitivno je nevezano, zašto si to ovde postavio?

I ovo nije boa nego piton. Boe ne nastanjuju aziju za razliku od pitona.

I sada Nenad mora da prebacuje postove. U redu, shvatam kada neko ne zna da ne treba da postavi post tamo gde ga postav ali da neko zna i da to ipak uradi pa da posle mi moramo da to sređujemo - to mi nije jasno. Zašto?

Rey
27.06.10., 22:03
Hmm...u pravu si, jeste burmanac, nisam obratio paznju na sliku vec na text...moja greska...izvinjavam se

Marko Novi Sad
23.09.10., 04:15
Pozdrav svima ! Ja sam novi ovde,i necu puno tupiti.
Posle duzeg vremena razmisljanja,oblucio sam se bas za Bou Constructor !!!
Imao sam prilike da je drzim u rukama,da cujem par stvari o njoj,ali !!!

Ostalo nemam pojma nista !
S toga,molio bih sve raspolozene sa viskom vremena,ako imaju neki konkretan text (jako je mukotrpno vijati po forumima) da mi ga posalju na E-mail adresu -

mrkithepiercer@hotmail.com

Hvala vam u napred !!!

pardon, CONSTRICTOR... treba mi sna... xD

gordond
23.09.10., 11:10
Konkretno imas par tema bas o Boa constrictor-u, tako da ti uz opciju ''pretrazi ovaj forum'' treba isto vremena koliko i nekom da ti sve to konkretno napise/posalje;)
Sto se tice podloge, imas lepljive teme.
Sve ukupno ti nece oduzeti ni 10 min. a imaces sve potrebne informacije;)

Ivankhamun
18.12.10., 14:58
eee evo konacno moje prve zmije i terarijuma :icon_cheers:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1748505030720&set=a.1748504110697.98892.1181641839&pid=1961812&id=1181641839



http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1748505390729&set=a.1748504110697.98892.1181641839&pid=1961816&id=1181641839


http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1748504510707&set=a.1748504110697.98892.1181641839&pid=1961808&id=1181641839


http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1748505230725&set=a.1748504110697.98892.1181641839&pid=1961814&id=1181641839

dark2
18.12.10., 15:57
NEVIDJENO JE DOBRA!!!:D TER. TAKODJE...

dugina boa
20.01.11., 16:38
Sta mislite, da li je e amazon tree boa dobra zmija za pocetnika(citaj, mene)

Igor Velevski
20.01.11., 16:47
Sta mislite, da li je e amazon tree boa dobra zmija za pocetnika(citaj, mene)

Ne bih rekao......oni su ovako jako zdrave zmije, ali treba im veca vlaga, nekada imaju problema oko presvlacenja, pa treba sam da ih stavis u toplu vodu, pa da ih presvlacis rucno, a uz to popijes vise ujeda, ujedi krvare i tako.... terarijum isto tako treba da pripremis da ti ne budja zbog vlage, da imas osecaj kada treba i koliko da fajtas, da znas koliki plen da im das da ne dodje do prolapsusa ili vomitusa i td. Uzmi nesto drugo izvesno vreme, malo citaj za ATB pa se onda odluci! Jako su osetljivi ako nemaju vlage, ako im ne fajtas, lako mogu da dehidriraju......

Axxxs
10.06.11., 22:20
Pozdrav za sve forumase. Zovem se Aleksandar i iz Novog Sada sam.

Oduvek su me privlacile zmije, citao sam dosta na ovom forumu.
Dopadaju mi se kukuruzna i kraljevska kalifornijska zmija.

E sad me zanima koja je mirnija?
Procitao sam da je kukuruzna nemirna i uvek zivahna.

Ja vise volim mirnije zmije, sporije, to im nekako i daje cudnu privlacnu tajanstvenost.

ps: Interesujem se iskljucivo za ove dve vrste.

thenutrution
10.06.11., 22:21
zavisi od zmije do zmije.. inace burmanac ako hoces mirnu i sporu zmiju :) hehe

Axxxs
10.06.11., 22:38
Gde da ga drzima kasnije, kad poraste u kadi? ili u Ormaru?:D

MrFuzzums
10.06.11., 23:28
Nije ti ni kalifornijska bas mirna, obe ove zmije ce hteti da istrazuju sto vise kad su van terarijuma. Ako je previse cimas ujesce te(mene je moja ujela jedno 30 puta do sada). Mozes da je upetljas u prste onda se malo nesto smiri i hoce odredjeno vreme da stoji mirna. Sto se brzine tice, obicno ce se polako i oprezno kretati, sem ako ne napravis neki nagli pokret tako da se ona oseti ugrozeno(onda ce ili da ubrza ili da proba da te ujede ili oba). E sad kako je malo porasla bas se smirila, hoce i po rukama nece da grize itd... Da skratim pricu posto sam se bas raspisao, obe zmije su slicnog karaktera i neces pogresiti ni sa jednom, obe su prelepe i kad tad ce se navici na tebe i biti mirne :)

NecrovoX
10.06.11., 23:36
Ako hoćeš mirniju zmiju, a ne preterano veliku imaš loptastog pitona, ili eventualno mužijaka boe constrictor, duginu bou i slično.
Ove dve što si ti naveo su maltene istog karaktera koliko ja znam, obe negde uvek idu iz ruku, retko kada su mirne.
Negde sam jednom čuo dobru izreku- Boa je zmija za gledanje filmova, a kukuruzni za igranje! :)

freepartyman
11.06.11., 19:35
Ako hoces zmiju koja je veoma aktivna u rukama uzmi Kalifornijsku ili kukuruznog smuka..Ako hoces zmiju koja ce da ti kulira uzmi loptastog pitona. Nije ni boa los izbor jedino sto naraste veca od loptastog pitona .

dugina boa
11.06.11., 21:36
Koliko moze maximalno da naraste muzjak boe? Ja sam trazio po netu i nigde nema podataka za muzjake samo za vrstu uopsteno.

patak
11.06.11., 21:40
auuuu, pa ima milion vrsta boa :)
budite malo odredjeniji :)

Graciotello
11.06.11., 22:02
Eto, najlepsa ( po meni) je dugina boa, a muzjak raste 180 cm ja mislim. Trazi povisenu vlaznost malo ali nista strasno. :)

patak
11.06.11., 23:39
Eto, najlepsa ( po meni) je dugina boa, a muzjak raste 180 cm ja mislim. Trazi povisenu vlaznost malo ali nista strasno. :)
a od duginih boa ima brazilska i kolumbijska, tako da ponovo nismo skroz precizni :)
kolumbijska se meni ne svidja jer kako stari, tako joj se gube sare, a kod brazilske nije tako.
a i ne rastu obe isto. jedna je manja, ali ne mogu da tvrdim koja. :)

dugina boa
12.06.11., 13:03
Mislili smo na bou constrictor ;)

freepartyman
12.06.11., 16:59
Meni je crvenorepa boa bila prva zmija. Tada sam uzeo muzijaka jer manje raste. Ako ti se svidja uzimaj ;) Ne moze da se poredi sa kraljevskom i kukuruznim smukom,bar po meni. Ni loptasti ti nije los izbor, po meni najbolji za pocetnike ;)

Vipera_Ammodytes
14.06.11., 12:21
zasto niko nije predlozio africku kucnu zmiju?

patak
14.06.11., 13:13
po meni, svaka zmija moze da bude za pocetnika,
ako neko zeli da ima neku zmiju, lupam amazon tree bou. zasto bi on na primer trebao da kupuje par drugih zmija pre nje? a svi su protiv toga da ako neko kupi zmiju, da je kasnije prodaje, jer to onda nije ljubav. i sad ako neko bas voli neku odredjenu vrstu koja "nije za pocetnike", on mora da kupi kukuruznog smuka koji mu se mozda ni ne svidja i morace da ga drzi 15 godina. a pored toga ce imati i onu zmiju sto voli.
ovako lepo, spremis se, procitas brdo literature, nakupis se informacija iz prve ruke, i mozes da uzmes sta hoces :)
to je moje misljenje, verovatno se neki nece sloziti samnom, ali sta da radim :)

malo sam zakomplikovao ovo sto sam napisao, ali moze da se razume :D

nightwolf
14.06.11., 18:12
ja cu se sloziti sa tobom i tvojim teorijom.ni ja ne vidim razlog zasto neko nebi uzeo recimo amazon tree bou( koja je jedna od agresivnijih),kao prvu.naravno otovnice nisu za pocetnika,iz logicnih razloga,jel.
dok bilo koja od neotrovih,nevidim zasto nebi mogla biti prva.

Igor Velevski
14.06.11., 19:09
Naravno da moze svako da uzme sta hoce, problem je u odrzavanju. Recimo ovako....., jedan iskusan odgajivac, nikad nece postaviti pitanje "zasto mu se javlja budj u terarijum" ili zasto mu zmija "sviri" kad dise i ima sluzavu penu iz usta.......To moze da se desi kod jedna ili dve svremenom na vreme u farmi gde ima 1000 i vise zmija, ali ne sme nikako da se desi kod zmiju koja je kucni ljubimac. To znaci da su uslovi gde je drzana, katastrofalni i da je prakticno zmija zapostavljena. To je razlog zasto svako daje savet da kao prva zmija bude kukuruzna, jer oni zive u umerenom pojasu kao i mi, a o vlaznosti prakticno se i ne razmislja kod ove vrste. Ja ne znam ni jednog primera gde covek koji nekad nije drzao zmiju takozvan pocetnik, uzme neku "delikatnu" vrstu i da nije imao problema snjom, a da ne kazem jos i to da je poceo odgoj uspesno sa nekom delikatnom "vrstom"....

freepartyman
14.06.11., 22:14
To je razlog zasto svako daje savet da kao prva zmija bude kukuruzna, jer oni zive u umerenom pojasu kao i mi, a o vlaznosti prakticno se i ne razmislja kod ove vrste. Ja ne znam ni jednog primera gde covek koji nekad nije drzao zmiju takozvan pocetnik, uzme neku "delikatnu" vrstu i da nije imao problema snjom, a da ne kazem jos i to da je poceo odgoj uspesno sa nekom delikatnom "vrstom"....
Amin...:)
Ne lupajte molim vas vise, svaka zmija je za pocetnika itd...Ja imam zmije godinama, izmenjao sam par vrsta, izmedju kojih je i boa i burmanac pa sam se na kraju predomislio oko kupovine mrezastog pitona. Ne znam odakle potreba nekome ko tek ulazi u svet teraristike da iznosi neke stavove, sto je najgore pogresne. Zbog komentara od strane laika sve manje vremena provodim na ovom forumu.

nightwolf
14.06.11., 22:47
bas tako...
i ja,bas zbog postova kao prethodna dva dugo nisam pisao na forumu.a nisam ni siguran za dalje.
neki ljudi imaju poredjenja na zavidno ocajnom nivou.


ma,ljudi kupujte smukove,nemoj se zaje####te sa uslovima i tim sr###ma.ko zna sta se sve moze iskomplikovati:icon_ohmygod:

ma ni ne zasluzujemo razvijeniju teraristiku.i ovo nam previse.

Igor Velevski
15.06.11., 01:36
Mislim da nisi razumeo bas ta predhodna dva posta! Teraristika se ne razvija ako nekom pocetniku sto ne zna ni "z" od zmije, predlozis da uzme emerald tree boa ili green tree python. Ne mozes da razvijas teraristiku preko pocetnika, nju razvijaju iskusni teraristi, jer od njih se ocekuju nove vrste, morfova i legla. U svakom poslu je to tako. Ne ucis da vozis prvo kamion, pa onda kola, niti ces da kupis SLR kao prvi fotoaparat svom detetu, ako ti kaze "tata ja volim da slikam"......Niko nije rekao da smuk mora da bude prva zmija, moze to da bude Heterodon nasicus, loptasti, constrictor, pa i mnogo vrsta smukova koji su dostupni kod nas, jako zanimljivi i pokretni sto je upravo vrlo vazno za pocetnika. Tako se razvija teraristika i da dodam jos jedan faktor, a to je unosenje sto vise novih vrsta i morfova zivotinja.

freepartyman
15.06.11., 02:51
Jos jednom cu se sloziti sa Igorom. Jadni mi ako nam od pocetnika (laika) zavisi razvijanje teraristike. Pre par dana u jednoj temi sam savetovao jednog clana foruma da uzme loptastog i bou umesto kraljevske i kukurznog smuka, jer su po meni zanimljiviji. To ne znaci da bi rekao pocetniku da uzme mrezastog pitona. Na iskusnijim teraristima je da zacine nasu teraristiku nekim zanimljivijim morfom ili nekom redjom vrstom. Bas ce neki pocetnik da odvoji 1000 evra za neku retku vrstu. Kod nas je dobro kad neko za prvu zmiju odvoji vise od 200 evra. O kom onda razvijanju teraristike od strane pocetnika pricamo. Drugo ti kad godinama cuvas vise vrsta zmija profilises ukus, pa tacno znas sta ti se svidja.

nightwolf
16.06.11., 12:04
ajde ovako,ti igore znam da imas atb.i, neki pocetnik hoce da kupi isto,i spreman je da da kintu za zmiju suprotnog pola,...sta ces mu reci?nemoj da uzmes,to nije zmija za pocetnika?!?!ili ces mu reci da uzme,i savetima mu pomoci kako da postupa sa njom,pa jednom i upariti te dve zmije.

pa jel forum i nesluzi tome(pomoci nekom ko se upoznaje,ima neki problem),i jel se teraristika ne razvija tako?
ili ti forum sluzi za prodaju,i pokazivanje sta sve imas,kritikovanje drugih i sl?

rajko
16.06.11., 14:19
POZDRAV SVIMA
Upravo sam se registrovao ovde iz razloga sto hocu da kupim zmiju meksicki kukuruz ili smuk kako ko zove pa me interesuje vase iskustvo sa tom zmijom...ako moze u poruke da mi odgovorite ili posaljete mi br 062/063 da vas zovnem da popricamo :)))
hvala puno :D

Stiv
16.06.11., 15:31
Pa ne mora prva zmija da bude smuk, ima i lepih lampropeltisa. Sustina je da se se stekne neko iskustvo i znanje pa onda da se uzme neka zahtevnija vrsta. Kod ATB-e moze da bude problema kod presvlacenja pa joj treba pomoci u tome a to zahteva odredjenu proceduru uz mnogo ujeda jer mogu da budu agresivne u takvim trenucima. Ne verujem da bi se to svidelo nekom pocetniku... Ja bar kad sam pocinjao trazio sam neku mirnu vrstu koja je laksa za gajenje jer sam u ovaj hobi usao sa minimalnim znanjem... Uglavnom svaki pravi ljubitelj zmija imace na kraju bar jednog smuka u kolekciji!:D

patak
16.06.11., 16:03
POZDRAV SVIMA
Upravo sam se registrovao ovde iz razloga sto hocu da kupim zmiju meksicki kukuruz ili smuk kako ko zove pa me interesuje vase iskustvo sa tom zmijom...ako moze u poruke da mi odgovorite ili posaljete mi br 062/063 da vas zovnem da popricamo :)))
hvala puno :D
ako o nekoj zmiji ima na forumu, onda je to ta sto ti hoces :)
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3779
i naravno, jos brdo tema koje mozes naci u pretrazi

rajko
17.06.11., 22:19
prvo sam razmisljao o pitonu al na kraju sad dosta razmisljam o njoj..... da je super zmija za pocetnike kao ja,jedino sto pravi problem sa njom oko presvlacenja ako moram da joj takoreci pomognem pa oce da ujede......

juka83
17.06.11., 22:43
Taj problem sam stvaras ako ne pruzis dovoljno vlage da se zmija sama od sebe presvuce, sto inace cini! Dakle uvjek povisis vlagu od preporucene ambijentalne u kojoj inace boravi za 15-20% i nebi trebalo biti problema, kod mene u istim uslovima nije bilo (kod mene do 75-80% vlaznost kod CRB uvjek pali i iz komada se presvuce bez ikakvih kapica na ocima i ostatka djelica koze)!

LadyM
16.07.11., 14:08
nikako da procitam negde, a trazim vec dugo, karakteristike k.kraljevske zmije. zanima me da li je mirna u rukama, sto kazu da je uzmem u ruke i gledam film :) i koliko brzo rastu? koliko sam shvatila kad imaju oko godinu dana imaju oko 60cm, kad dostize svoju max duzinu?

spiderboy
16.07.11., 15:57
kraljevska zmija?
pojasni malo na koju si vrstu mislila,a ako misliš na L.getulu evo ovde imaš sve opisano http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3379

LadyM
16.07.11., 16:52
Mislila sam na ovu zmiju, ja mislim da je to kalifornijska kraljevska zmija. i opet ne mogu da nadjhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b0/Kinglg.jpgem da li je mirna u rukama... :(

boky
16.07.11., 17:05
Getula jeste, sad dali je kalifornijska nisam siguran
previse je nekako zdepasta, debela.. mozda je takav primerak

patak
17.07.11., 17:18
pa cim udjes na forumu u zmije, tamo ti ponudi kalifornijsku kraljevsku...
http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=3379

Sinbad
18.07.11., 02:48
Ja bih rekao da je to lampropeltis getulus californiae (aberrant pattern) . Mozda gresim ali mislim da jeste .

kica
24.08.11., 21:37
Zanima me na koliko se menja zemlja u terarijumu sa zmijom...I da li je istina da se zmija ne sme uzimati u ruke 2 dana nakon obroka? Unapred hvala na odgovoru.

popke
25.08.11., 11:57
ja menjam treset (ne zemlju, moze pecena u rerni ) na svakih mesec dana , stim sto izmet vadim ubrusom cim ga vidim tog dana kad obavi nuzdu ! a sto se tice uzimanja u ruke posle obroka tacno je da nesmes da je uzimas jer mioze da povrati nesvaren obrok ...ako je prevelik obrok ja je pustim i tri dana , pa onda bleji samnom vise nego u teru :)

MrFuzzums
25.08.11., 12:02
Ja menjam treset na svakih 6 meseci(takodje vadim izmet odmah kad zmija zavrsi nuzdu), i ako imas zemlju menjaj to sto pre treset je mnogo bolja podloga. I kao sto popke rece istina je da ne treba zmija da se dira makar 1 dan posle obroka.

Vipera_Ammodytes
25.08.11., 15:53
koliko se razlikuju uslovi za drzanje kukuruznog i africke kucne? ako bih nekad uzeo svoju prvu zmiju, ipak bi to bila africka kucna, samo zato sto je ljepsa, pa me zanima je li koliko teza, i koliko se razlikuju uslovi. hvala.

Stiv
25.08.11., 16:40
Isti su uslovi drzanja stim sto africka ne ide u hibernaciju i preporucuje se da se drzi na malo vecoj temperaturi od smuka.

kica
25.08.11., 20:20
Ok hvala...

Miljana
08.09.11., 17:17
Dragi forumasi,
radim u jednom dnevnom listu i tema kojom se trenutno bavim jesu upravo zmije i njihovi ljubitelji. Naime, povodom jednog teksta o zmijama u beogradskom Zoo vrtu stigao je veliki broj komentara ljubitelja istih, sto nas je navelo da i njima posvetimo prostor u novinama. :) Ako je neko, ko ima zmiju ili vise njih za kucnog ljubimca (ili zna nekoga ko ima), zainteresovan da isprica kako izgleda gajiti takvu zivotinju i otkud bas ljubav prema zmijama, neka se javi na mejl slovce.slovce@gmail.com. Pozdrav

Doolio
28.09.11., 03:32
Е, овако, здраво свима, зовем се Душан и ја сам алкох... овај, хтео бих да набавим лоптастог питона:)
Нисам отварао нову тему да не гушим форум почетничким распитивањима, али ако треба, отворићу.

Већ неко време се информишем о различитим змијама и сконтао сам да је ова пун погодак (евентуално кукурузни смук, али то само ако је лоптастог тешко набавити или је вишеструко скупљи него што сам претпостављао или из неког другог непредвидивог разлога).
Ишчитавам овај форум већ неко време, гуглам информације, гледам јутјуб итд. тако да вас нећу много давити са питањима типа кад једе, колико једе, каква температура итд. (мада, могуће да ћу кренути да смарам са тим кад га будем узео:) ).

Оно што ме превасходно занима су конкретне информације у вези набављања змије, као и пропратних ствари. Дакле, где се може повољно пазарити одговарајући тераријум, сама змија, мишеви и остале ствари које су ''нестандардне за регуларно домаћинство'' типа грејачи и те ствари.

Истина је да нисам баш базао градом (Београдом) и завиривао у сваки пет шоп у потрази за повољним тераријумима, али реко, ко пита преко нета, не скита.

Планирам да се упустим у то за неких месец дана, а сад бих се само распитао, да видим оквирно колики почетни капитал ми треба да кренем да држим змију ''од нуле''.

Видео сам на форуму да члан Пеђа има питоне из узгоја, тако да ћу му послати приватну поруку око тога, а око осталих ствари (цена и где се шта може набавити, као и неко ''overall'' мишљење о целокупној суми и изводљивости целог ''подухвата''), нека одговори ко је расположен.

Већ сам рекао да сам из Београда, али по саму змију бих отишао и у неко друго место у Србији, није проблем. Мишеви и потрошне ствари, то би већ било фино кад би могло да се набавља у Београду и то бих волео кад бих могао да их купим већ смрзнуте.

У сваком случају, то би било то за сада, хвала унапред на одговорима, извињавам се ако сам офтопичио или ако је требало да отворим нову тему, али некако ми је овде деловало адекватно, а и реко да не затрпавам форум новом темом о змији о којој је малтене пола тема:)

MRGooD25
28.09.11., 03:44
:th_welcome:

Loptasti pitoni su stvarno predivne zmije za drzanje..
Sam ter za njega mozes da napravis ili da narucis od ljudi sa foruma...
Sto se tice grejanja mozes samo spot lampom sto je obicna sijalica.....
A opet mozes i kabl grejacom a njega imas u Pet centru...
Imas i folija grejace a to pravi Kimo sa foruma...
Miseve imas da uzmes kod nekoliko ljudi u Bgu tako da to nije problem..
Nadam se da sam ti pomogao malo...

Visa13
27.11.11., 18:16
Cao, citala sam malo po forumu i nasla ovu temu pa ono sto ne bi' i ja rekla svoje misljenje? :D


I ja mislim da Boa constrictor može da bude zmija za početnika.

Nemam bas iskustva, ali svaki dan gledam njemacke programe i stalo ima nesto o zmijama. Sve sto sam vidjela je da su kravljevski, loptasti, pitoni dobri za pocetnike jer su mirni i kako bi' rekla... Ustalozeni. :p Jedino sto meni ne pase kod pitona je to da su aktivni nocu! :(

Ali ne uvazavajte ovo sta ja pisem, to je iz TVa doslo. :p :D

patak
28.11.11., 15:04
a ja mislim da svaka zmija i svaki guster mogu da budu za pocetnika.
ALI, pod uslovom da taj pocetnik ima jaku zelju i volju da posveti toj zivotinji i da nije neko ko se samo nalozio da hoce tu zivotinju i to je to.
znate ono, sve se moze kad se hoce ;)

freepartyman
02.12.11., 22:56
Otrovne zmije, mrezasti pitoni kao ni anakonde nikako nisu za pocetnike ;) Mrezasti pitoni i anakonde su dobri do prve dve godine, a onda zavrse u Everglejdsu ili nekoj drugoj sumi-mocvari ;)
Ako pocetnici hoce udava za prvu zmiju neka uzmu bou ili burmanca(muzijaka).
Jos jedna stvar ti ne mozes da znas sta volis ako se teraristikom bavis odskora, moras da promenis vise vrsta zmija da bi isporfilisao svoj ukus...:)

patak
02.12.11., 23:10
Otrovne zmije, mrezasti pitoni kao ni anakonde nikako nisu za pocetnike ;) Mrezasti pitoni i anakonde su dobri do prve dve godine, a onda zavrse u Everglejdsu ili nekoj drugoj sumi-mocvari ;)
Ako pocetnici hoce udava za prvu zmiju neka uzmu bou ili burmanca(muzijaka).
Jos jedna stvar ti ne mozes da znas sta volis ako se teraristikom bavis odskora, moras da promenis vise vrsta zmija da bi isporfilisao svoj ukus...:)
hehe, eto nisam ni pomisljao o otrovnicama i ovim monstrumima, moja greska :)
a sto se tice odabira, ja sam se dosta razmisljao, i prva zmija koju sam hteo je bila boa constrictor.
ali, citao sam i citao i nacitao sam se dosta dobrih informacija, ali i previse pogresnih informacija i to zna coveku da opere mozak.
tako da sam odustao od boe kad sam procitao da se kao odrasli hrane zecevima i da narastu oko 3m
pa sam onda poceo da razmisljam o loptastom, pa tako i o africkoj kucnoj zmiji. ali ja ne bih bio skroz zadovoljan s tim zmijama jer sam ja bas zeleo bou.
i onda me je jednog dana necrovox pozvao da dodjem do njega da vidim bou i da mi "procisti um" i hvala mu na tome! :)
i naravno, kada mi je on objasnio realniju pricu, nije proslo mnogo vremena da se ja nacrtam kod pedje za moju novu bou
i eto nas sad, moj boss i ja smo srecni i zadovoljni :D

i tako se ja raspisah...
uglavnom, poenta je u tome da se prvo treba dobro informisati i vrlo lako mozes iz prve da ubodes ono sto ti se stvarno svidja i sto stvarno zelis.

eto, dosta je :D

freepartyman
03.12.11., 12:31
To sa zecevima i prasicima je americka prica, cak je neki lik hranio burmanca sa kozama...Naravno da neko odmah ubode zmiju koja mu najvise odgovara. Ali jedno je sigurno retko ko se zadrzi na jednoj zmiji :)

patak
03.12.11., 19:00
amerikanci izgleda u svemu preteruju.
ja znam koje zmije bi jos voleo da imam, ali je problem sto nemam ni mesta, a ni para za vise terarijuma, tako da nista od toga. :(

Maja94
07.12.14., 15:05
Kupila sam mlecnu trobojnu i zanima me da li sme da jede svinjsko meso? Covek koji mi je prodao hranio ju je pre 7 dana,tako da mi misevi stizu u utorak...

KAMENI
07.12.14., 17:55
nemoj davati svinju. sacekaj utorak nije frka

Maja94
08.12.14., 14:08
Dala sam joj misa medjutim nije zainteresovana :/ sacekacu onda jos dan dva...ima godinu dana pa me zanima da li smem da je uzimam u ruke i koliko cesto?

borotasinisa
08.12.14., 16:28
Naravno da smes, stavise preporucuje se ako zelis mirn(ij)u i tolerantnu zmuju, procitaj lepljive teme u podforumu "zmije" a za konkretno pitanje oko uzimanja u ruke: http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/5551-Uzimanje-zmije-u-ruku

Maja94
08.12.14., 18:31
Hvala.Uzela sam je par puta u ruke veoma polako I na nacin na koji se savetuje,nije me do sad ujela ali se bojim ako se to desi da cu je ispustiti I povrediti

carcharias
08.12.14., 18:56
Cao Majo....ja mislim da sam ti ja prodao mlecnu zmiju....:Ekans:
Pa mogu i ovde da ti odgovorim na sve probleme vezane za tvoju novu ljubimicu....
Kad se zmija nabavi...postoji period adaptacije iste/sto podrazumeva sto manje stresa/ i hendlovanja/sto manje drzanja po rukama u pocetku/....Sad zmiji treba da obezbedis neki topao miran kutak i da je ne diras 2 do 3 dana...Onda joj ponudis misa i kad ga pojede NEMA DRZANJA PO RUKAMA bar 3 dana jer tad joj treba mir da svari hranu....e onda mozes malo da je gnjavis....i da se upoznajete....

Maja94
08.12.14., 23:34
Hehehe verovatno....mada sam dosta nestrpljiva,ali poslusaću.