PDA

Pogledaj punu verziju : Problem sa kameleonom



Calyptratus
09.01.09., 21:47
Pomagajte ljudi!

Kameleon (calyptratus) mi vec nedelju dana nista ne jede,drema danju skucen na jednom mestu terarijuma. Davao sam mu lateralise,dubie i fobase i sve odbija,nista nece da jede. Mislio sam da mu je hladno,ali obicno kad mu je hladno ode do lampe da se zagreje tako da verujem da to nije problem. Stavio sam mu posudu sa hranom da mu bude pri ruci ako se slucajno seti da jede ali nista,sve bube su na broju...

Imate li neku ideju sta bi moglo da mu bude? :(

zarko
10.01.09., 16:50
koliko je star?
kaoka izgleda?
da li je smrsao?
pol?
terarijum?
temp?
sta je jeo i koliko?

nista nisi reko

Calyptratus
10.01.09., 17:19
Star je 3 god. muzijak. Oci su mu stalno uvucene,nije kao ranje sto su bile izbocene. Smrsao je malo.Jeo je jednom dnevno oko 7 lateralisa u poslednje vreme dok nije prestao. Temperatura i terarijum su ok,nije to problem.

zarko
10.01.09., 17:22
pa dobro kazi koliko je uvek vise ociju moze da vidi bolje.

ti kazes simptome a nisu specificni ko zna sta moze da bude ?
ne jede oci uvucene - bolestan ! to je jedino iz svega sto si napisao, koja tije nocna tmeepratura?
da li si pregledao noge ,telo, usnu duplju?

moguceje da jede slabije zato sto je sad zima, moj kameleon ne jede i po 5-7 dana ponekad! ali niakd mu oci nisu uvucene, desi se i da spava preko dana jer je sad on vec starac ....pa je to normalno. zenke koje se pare zive oko 3 god ,ali tvoj je muzijak trebalo bi 4-5 bez problema.
multivitamini?
sta koristis koliko cesto?

koje multivitamine??

Calyptratus
10.01.09., 18:30
Evo koliko sam uspeo da ga slikam:

http://img206.imageshack.us/my.php?image=dsc03042mediumsu5.jpg

http://img338.imageshack.us/my.php?image=dsc03047mediumaj3.jpg

http://img254.imageshack.us/my.php?image=dsc03048mediumyt7.jpg

http://img99.imageshack.us/my.php?image=dsc03050mediumzj5.jpg

Evo i terarijuma:

http://img512.imageshack.us/my.php?image=dsc03040xj7.jpg


Stalno tako kunta malo,pa se pomeri,pa oped odspava koju pa se pomeri.Ali nikako da pojede nesto,kad mu ponudim on i dalje spava i ne obraca paznju.
Za temperaturu ne znam tacno,nocna je oko 20-23 stepena,za dnevnu ne znam tacno.Do sada kad mu je hladno on se priblizi lampi,zagreje i ode.
Multivitamine mu nisam skoro davao,davao sam mu kalcijum (izmrvljeni kaltegal lek)

zarko
10.01.09., 18:57
za kalcijum ok !
multivitamini..kad si zadnji put dao ?
pre mesec dva?

nocna T je ok !

dnevnu mora da pogledas da li ispod lampe ima 35C ! to je jako bitno jer treba da dostigne bazalnu temp ..pogotovu kada je sad hladnije !

sad sma pogledao slike !
guster je JAKO mrsav to je 4 nivo od 5 ...sto ne valja nista. izgleda jako bolesno.

dehidrirao je takodje .uzmi spric i iglu, iseci vrh igle, kupi infuziju u apoteci. i na spric mu daj jedno 3-5ml rastvora.
zagledao sma sad njegovu kaskadu! "slem" daj bolju sliku cini se kao da ima MBD ???

forc fiding preporucujem mada mislim da nece ovo izaci na dobro. jako lose izgleda.
za koliko vremena je ovako propao???

Bluie
10.01.09., 19:17
Jel se desava da ima drhtavice ili grceve...jel se krece drugacije nego ranije?
Jel mu to dajes zelenu salatu?

Calyptratus
10.01.09., 19:24
Nema drhtavice niti grceve.Sav je malaksao,nema snage da se drzi.Malo pre mi je i pao. Budi se pa malo hoda,pa stane,pa oped zaspi,... gasi se polako nema sta.

Da kacio sam mu i zelenu salatu,ne bi li pojeo bar to.

nenad
10.01.09., 19:42
Pa, nosi ga na veterinarski fakultet, nemoj da gubiš vreme. Traži Nikolu Popovića u ambultanti fakulteta. Mislim da radi utorkom i četvrtkom popodne. Zovi, pa traži informaciju.

kimo
10.01.09., 20:31
Jako loše izgleda stvarno...ja kada sam ga imao kod sebe, rekao sam ti da se približava puno hrani da bi je jeo, ali je jeo dosta i to svaki dan, nije nikada bio malaksao, a nije ni bio ovoliko mršav. Uvučene oči su obično znak dehidratacije kod guštera, ne znam koliko je pametno da ga pokvasiš nekako, da li pije vode uopšte? Ja mog ne viđam često, ali dosta jede, pa verovatno uzima dovoljno vode iz hrane. Šteta baš, bio je velik i krupan...

Bluie
10.01.09., 20:40
Verovatno je MBD u pitanju, kao sto Zarko rece...
Probaj celog da ga potopis u mlaku vodu, to smo mi radili sa izbezumljenim kameleonima zbog rehidratacije.
A definitivno bi trebalo da potrazis strucnu pomoc...
Jel uzima ponekad zelenish? Ako da, sta mu dajes?
Koliko ti je stara UV lampa?

Calyptratus
10.01.09., 21:01
Evo sad sam ga polivao vodom i nista. Sad vise ni oci ne otvara,ponekad se pomeri malo i to je to.Slabo se dzi po granama tako da ga drzim u ruci cisto da se ne razbije.
Jeo je bendzamin ali jako retko posto je isto dosta jeo. UV lampa je stara mozda 4-5 meseci.

kimo
10.01.09., 21:52
Nema šanse da je MBD...to jest, jako su male šanse jer je to već odrasli primerak i UV lampa je mnogo mali doprinos u sintezi D3 vitamina...ljudi koji su mnogo duže u hobiju od nas UV koriste samo zbog biljaka i lepšeg osvetljenja, a ne zbog 5-6% UVb zračenja. Pričao sam preko stranih foruma sa nekoliko veoma iskusnih ljudi baš oko UV lampi i tog mita i kao što sam i mislio niko ih ni ne koristi, recimo ljudi drže Phelsuma-e, a dobro je poznato da su to dnevni gekoni i uopšte od rođenja pa do polne zrelosti, parenja i svega ostalog ni ne vide UV i opet im ništa ne fali, po mom mišljenju je to čista komercijala, ali da ne bude zabune, ja ih isto koristim, a ne znam ni sam da li znači nešto konkretno ili ne, u svakom slučaju ne škodi.

Calyptratus
10.01.09., 22:34
Odlucio sam da uzmem stvar u svoje ruke. Uzeo sam ga,otvorio usta prskao mu vodu,posle sam mu davao lateralise. Evo za sada je zivnuo malo,takoreci vratio se iz mrtvih.
videcemo sta ce biti dalje.

Evo sta je izbacio dok sam mu prskao vodu:

http://img248.imageshack.us/img248/7320/dsc03051mediumze9.jpg

Ovo levo je izbacio iz usta a ovo desno sa malo krvi je iskakio.

zarko
10.01.09., 23:15
MBD nije - razjasnio je calyptratus -to je povreda kaskade..
@kimo, nije mi jasno zasto tako nesto pricas kad apsolutno nije istina.

inace uvb je neophodna tokom celog zivota pogotovu zenke koje se pare...tacno se zna koliko je dnevnog svetlaon potrebno sto znaci da tokom celog zivota postoji potreba, to sto odrasle jedinke ne traze toliko Ca ne znaci da ne treba da se ima uvb.

aposlutno SVI na chameleon forumu (iole ozbiljni) kazu da je neophodna uvb lampa, i da je debilno stekati se za 20e kad imas zivotinju i treba da je cuvas kako treba.sve drugo je samo naivno i neodgovorno.pa cak ih neki koriste i za rapholeone

takodje sto se tice phelsuma i na phelsumaweb apsolutn osvi koriste uvb lampe i pored toga jos bar 1 T8 od render 95 i bese 6000k ako se ne varam, kod njih je svetlo apsolutno najbitnije !!!
za agame apsolutno neophodno opet.

ja stavljam stare uvb lampe kod leoparda i svih drugih "nocnih " gekona.

da se ratim :
moguce od dehidratacije da se sakupio slajm...pogledaj da li ima ranice.??

krv samo znaci da mu je i digestivni trakt zakazao...nema niceg tako da je definitivno igladeneo i mrsav.
i dalje mi se cini da je u pitanju ono sto sam ti reko preko fona....neki ljudi umru sa 40-50 ogdina mora da je sluaj ovo i sa tvojim, na zalost .

ne zleim da se naterzem, prepirem ili ubedjujem jer je glupo, necu komentarisati ovo vise za uvb lampe da ne bi skrenuli sa teme i da ne zatezem. a i sam znas da se sad dogovaramo oko T pa ispada licimerno da ovde kritikujem tebe a na pm sve ok.

stvarno te postujem i mislim da si ok ,ali odakle ti ova info neam pojma, bas me je zacudilo?naranvo interesuje me sta ces reci ali nemoj da mislis da se ljutim ili da nemam argumente ako ne odgovorim jer je ta tema uvek HOT, pa ima svakakvih stavova.
sto ne znaci da sam ja u pravu naravno :)

kimo
11.01.09., 00:04
Moguće je da neki ranije uginu i ostare, jer ne možemo očekivati od svakog ljubimca da živi maksimalan broj godina i da bude maksimalne veličine itd...tako da je to jedna od mogućnosti, a i sumnjivo mi je da neko ima kameleona 3 godine i odjednom da mu je loše usled loših uslova u terarijumu, ako je 3 godine normalno živeo i lepo se razvio...

P.s.Hehe, ma otkud ti da me pljuješ, bar ja ništa ne osećam :P Nećemo da pravimo oftopic, ali sam ja to dao primere koji su meni lično ljudi rekli, jer je neko spomenuo MBD i UV lampu, pa sam zato rekao. Ja sam naveo da ja koristim isto kod svih, ali neki su mi govorili da nije neophodno kao što se priča, a i dalje se sećam dobro podatka da je 5% UVb 12h po neonkom ekvivalentno sa 5 minuta na pravom suncu napolju, pa ti onda razmotri...ne tvrdim da je to tačno, ali to sam ranije video i pročitao na više mesta. Rekao sam i da UV se koristi baš zbog svetla i opšte boje osvetljenja, koja daje utisak gušteru da je sunce jako i da je svetlo kao u sred njegovog prirodnog habitata...

zarko
11.01.09., 02:54
znam (izvor mogu da potrazim ako nekog znaima) da je ispod zoomed lampe potrebno dnevno oko 3-5 min na 30cm udaljenosti za kameleona, mislim da je to izracunao neko na chameleo forumu uz pomoc meraca i podataka koji su dostupni za sintezu D3 vitamina...

evidentno je da zivotinje od kad ima lampi zive jako dugo pa i duze nego u prirodi.
svi pocetnici treba da koriste uvb lampe.

phelsume mogu bez uvb ali treba biti majstoi baratati D3 vitmainom,a ne otrovati phelsumu.

meni se ucinilo da nije MBD ali ispade da je termo povreda, a to sto si reko jako si lepo srocio, ne moze da se ocekuje max br. godina.

npetrovic
11.01.09., 23:51
Ovde se radi o jako zapustenoj zivotinji i mislim da je neophodna strucna pomoc, jedan detaljan pregled i adekvatna terapija. ovde se jedino moze videti jaci stepen dehidratacije i msavost,krvava stolica= hemoragicni enteritis. Najbolje gustera odmah na pregled pa da se vidi sta je tacno u pitanju i da se ne gubi vreme, sam pokusaj rehidratacije mlakom vodom bez adekvatne nadoknade elektrolita i primene terapije mislim da mu nece pomoci. Jako je nezahvalno davati prognoze na osnovu dve tri recenice date anamneze ,najbolje je pregledati zivotinju ako joj mislis dobro i to sto pre

indijanac
12.01.09., 12:35
kao sto i nenad p. kaze,zivotinju mora da pregleda strucno lice,pa mislim da je najbolje da ga sto pre pregledaju,jer je zalosno da tako zavrsi jos u trcoj godini. . .

pozdrav

zarko
12.01.09., 13:59
prosek za calyptratuse je oko 4-5 godina...mada zive oni i 9.
znam devojka jedna ima zenku koja je parena i opet ima 7 god..ali to su retki

Calyptratus
12.01.09., 15:51
Kontaktirao sam dr. Jozefa. On dolazi sutra-prekosutra na veterinarski fax. tako da ce verovatno tada biti i Nikola Popovic pa cu ga odneti da ga pregledaju.

Inace jos uvek je jako lose. Ne moze da se drzi na grani uopste. Sipao sam mu 10% glukozu u usta ali nema nikakvog efekta. Primetio sam da ponekad izbacuje sekret iz usta, otvori usta i kao da ga gusi taj sekret.
Nadam se da ce izdrati par dana jos dok ga ne pregledaju veterinari... :(

Calyptratus
12.01.09., 21:31
uginuo je.. :,(

bobann
12.01.09., 21:59
###,steta...

kimo
12.01.09., 22:12
Baš šteta. Čudno mi je to skroz, ali se dešava, ako nešto krene loše kod reptila to brzo završi ovako, jako su osetljivi i kod nas ljudi ne znaju da ih leče...nadam se da će se to promeniti uskoro i da će veterinari malo više da se zainteresuju za to.

npetrovic
12.01.09., 23:15
I ja se iskreno nadam da ce biti nekog pomaka na tu stranu evo ja sam se na primer bas zainteresovao i nadam se da ce biti jos kolega koji su spremni da svoje znanje jos vise prosire, medjitim jos uvek je malo egzota u nasim krajevima pa se sve svodi na neki entuzijazam. Naravno da bi se ostvario taj pomak mora se raditi i na interakciji veterinara i drzaoca ovakvih zivotinja u cilju obostrane edukacije i mora se stvoriti poverenje u veterinu bar kao sto postoji u medicinu , a i ljudi su na zalost takvi da predugo cekaju i najcesce se obracaju veterinaru kada sve sto sami pokusaju ne da nikakve rezultate,medjutim za zivotinju se tako gubi dragoceno vreme....Na kraju krajeva ako zelimo da se nesto promeni vreme je da pocnemo da slusamo jedni druge i da se medjusobno edukujemo....

nenad
13.01.09., 02:20
Čim se primete simptomi bolesti, mora da se kontaktira veterinar. Tu je Jožef iz Subotice, Nikola Popović iz Beograda, a ima ovde još jedan veterinar, kog sam kontaktirao pre par meseci zbog reptila nešto, i razume se u njih. Ne treba čekati da životinja sama ozdravi, nego se treba obratiti stručnom licu što pre.
Calyptratus, žao mi je zbog tvog kameleona. Baš je bio lep. :(

davco
21.02.09., 17:24
Citam forum vec neko vreme,dosad se nisam prijavio, ali za sve ima prvi put. Ja sam student veterine u novom sadu. malo se bavimo egzoticnim zivotinjama na faxu, tako da iz veterinarskog ugla nemam puno praxe, ali drzim leoparde vec 9 godina, a imao sam svakakvih cuda...kao sto kolega petrovic iz beograda lepo kaze, moramo puno raditi na svesti veterinara o ovoj tematici..kao prvo hteo sam da kazem da ako vam zivotinja ugine, nemojte je baciti nego dajte je veterinaru (ako nece neko drugi, hocu ja:)) na autopsiju da se utvrdi uzrok smrti...znam da nije bas lepa misao ali da se zna za buduce slucajeve..eto..i meni je zao, stvarno je bio lep

zarko
21.02.09., 18:12
ja radim sa vet non stop i kupujem veterinarsku literaturu tako da toga sad ima...
jedini problem koji ja vidim je cena!
1500din pregled sa brisom...lek koji kupis u apoteci za 50din kosta 400 kod veterinara...
rengenski snimak da li je 1000 -1300tkao nesto..to ljudi nece da placaju ....

em nece da daju pare za zivotinje em niko nece da racuna na vet pregled.

tako da to ,pomojoj proceni, uskoro (recimo sledecih 5-10 god) nece zaziveti. tj mislim da nikada nece zaziveti. bice sve vise i vise ljudi koji ce nesto znati i koji ce leciti ali da bude po principu dostupnko ko sto je za pse macke (kako je to u zemljama gde je teraristika razvijena) .
dokle god zivotinja kosta 70-80e niko nece dati 1500 din za pregled i bris ...kamo li analiza fecesa krvna slika i sl...nema nista od toga.

naravno svi koji su me kritikovali da sma pesimista izvolite ...ali ja tako vidim stvari.sto bi tu bilo pomaka kad nema para u tom departmentu ...ni cites nije sredjen kamo li ostalo :(


zakljucak-svi ce mo morati se se pomazemo izmedju sebe i citamo uciomo i delimo savete...i8 jos dugo dugo teraristika.org ce biti glavno mesto za resavanje problema .sto je shit ....jer 3 vet + ja znam jednog nije dovoljno za celu srbiju...

davco
21.02.09., 18:31
rentgen je 1500, nosili smo kimoevog kameleona pre 2 meseca...bris je od 400 do 800 din u zavisnosti sta trazis, krvnu sliku ne znam da li iko uopste radi za reptile, a pregleg fecese moze jednostavno da se odradi,ako znas sta trazis...i imas dobar mikroskop...
ja imam od literature maderovu reptile medicine & surgery nabavio sam je ove godine... knjiga je stvarno bog i batina...
fazon je u tome da su veterinari neiskusni sa reptilima pa ne znaju prema klinickim znakovima da odrede sta je otprilike u pitanju pa te salju na hrpu testova...u dobroj nameri, ali to kosta...sta ces..a i svaka vrsta je prica za sebe, tako da se ovoj problematici treba bas posvetiti...
ali eto, tu je ovaj forum, tu su dobri ljudi,razmena iskustva, pa ce biti vec nekako...:D

zarko
21.02.09., 18:41
sto se tice literature vec duze vrmee madera imama imam jos 2-3 knjige veterinarske ..parazitologiju za reptile.zatim dijagnostiku , i jos nekoliko gnjiga na tu temu.
manja biblioteka..u saradnji sa mojim vet moze svasta da se uradi ALI to sam ja i ja zelim da platim. kod mene je pregled + bris 1500din ,znam zato sto sam poslao zenku kod istog i ona je morala da plati toliko. naravno popizdela je jer isti bris mozes sam da uradis odenese u laboratoriju i posle kupis lek u apoteci i izadje sve 500din...to nzaci nije u redu...

ne znma koji im je djavo ali ta veterinarska komora i to ...bas su slatki sa cenama ...
naranvo da niko nece kupiti 25E leo dati 1500 na rentgen + lek + inekcija reda velicine 700din za MBD tipa hipokalcemija...pffffff pa docice i kupice drugog...

a znam i zasto je to .SRBI = da bi proso jeftinije decko je smislio kabl grejac !!! fenomenalno .
ali nece da dozvoli prosecan srbin da mu neko proda u vet klinici bris za 1500 kad moze da ode do laboratorije sma i uradi to za 500din...oseti se covek izigranim napusi ih sve u klinici i vise nikad ne dodje !!
a zivotinja ko zivotinja ne kosta ni 10 deo prosecne plate....eto ti !!!
katastrofa....

davco
21.02.09., 18:50
pa cene su sad ujedinje tako da bi za istu stvar svugde u Srbiji trebao platiti isto...a jedan bris ti nece reci sve...da je tako, veterinari ne bi bili potrebni...(lose nam se pise kolege, skontali su nas:th_ROTFLMAO:)
ali u pravu si, u Srbiji se sve tako radi, s nama se niko ne sme #####avat...valjda ce se promeniti stav oko drzanja zivotinja...
ako ti nije problem, mogao bi mi napisati naslove knjiga, bas me zanima sta imas...hvala unapred

Calyptratus
21.02.09., 19:16
Ne slazem se za davanje novca i slc. Ima ljudi koji se vezu toliko za zivotinju i spremni su da daju dosta,sto novca sto napora samo da njoj bude dobro i ako mogu da kupe drugu jeftino. evo ja npr. Toliko sam zeleo kameleona,raspitao se za sve zivo,isao u Madjarsku da ga kupim,napravio dobre uslove i posle toliko cimanja i 3 godine provedenih sa njim dao bi i vise od novca.
Mada je generalno veliki problem nedostatka veterinara za exoticne zivotinje u Srbiji i toga su svi svesni kada uzimaju ex. zivotinje. Tako da je najbolje vlasnici da se potrude da sto bolje uslove,hranu,terarijum i sve potrebno za zivotinju kako bi se smanjio rizik od bolesti. Kad se razboli jedinka obicno se zavrsi kao i sa mojim kameleonom.
Zato treba biti "svoj veterinar za svoje zivotinje" kako bi uspeli da prevazidjemo moguce komplikacije.

zarko
21.02.09., 20:19
podseti me da ti pisem pm za neki dan sad trenutno zurim a i pokusavam da nadjem neke knjige kako bih ti doa tacan naslov ;)

davco
22.02.09., 12:51
ne slazem se sa tim svoj veterinar za svoje zivotinje...ili mene na ovom fakultetu stvarno zafrkavaju:confused:...pa sta mislis sta radimo mi tamo 5 godina???
jeste, malo se zna o egzoticnim zivotinjama, puno veterinara nece ni da prihvati slucaje, jeste svaki gazda mora da se potrudi da obezbedi optimalne uslove, ali kad je zivotinja bolesna, nosi se kod doktora za zivotinje..
i to je jedna stavka kod nas da gazde uvek sve bolje znaju od veterinara...i donekle gazde su u pravu, jer mnogo vise vremena provode sa zivotinjom, imaju vise mogucnosti da je posmatraju, ali interpretacija klinickih znakova treba da bude posao klinicara, kao i opis adekvatne terapije...organizam je jedna celina i kad se nesto pokvari, to povlaci sa sobom i druge posledice o kojima onaj koji nije to ucio nema pojma....:p
cekam naslove zarko

nenad
22.02.09., 12:56
Ja sam uglavnom imao loša iskustva sa našim veterinarima. Odneseš u ambulantu Vet. fakulteta guštere ili zmije, a oni se okope iznenađeni oko tebe, jer te životinje nemaju često priliku da viđaju. To baš i ne uliva poverenje, zar ne?
Jedini ljudi koji mogu nešto da ti kažu i pomognu su Jožef iz Subotice, Nikola Popović, i Ivica, kome ne znam prezime. A i to je pitanje koliko mogu da urade. Zavisi od slučaja.
Već sam pisao o tome kako su mi dva veterinara koji imaju ambulantu i ozbiljno rade, odavno, kornjače nazivali vodozemcima. Pa ne bih im dao ni nacrtanu kornjaču na lečenje.

kimo
22.02.09., 13:46
Hehe, da upravu si ti Nenade. Ja ipak mislim da treba u saradnji sa veterinarima lečiti životinje uz obostrani doprinos. Ipak ja kao terarista ne mogu da poznajem dovoljno fiziologiju nekih životinja ili da im dajem neke lekove, kada ne znam dovoljno "medicinu" ili nešto treće. U principu se ovde a i u svetu, uči na svojim ili tuđim greškama i najbitnije je obezbediti dobre uslove i sprečiti pojavu bilo kakvih bolesti, jer su reptili jako osetljivi i često se ne može dozirati lek ili nešto što se daje dovoljno precizno da bi se izlečila životinja...

Calyptratus
23.02.09., 17:29
Sve to stoji sto ste rekli,slazem se. Moja pojenta je bila samo u tome da treba sto bolje uslove prirediti i sto bolje upoznati se sa zivotinjom i njenim potrebama kako bi se smanjio rizik od bolesti. U tom smislu mislim "svoj lekar za zivotinje". Al opet moze da se desi da se razboli i tada nema drugog resenja nego bar pokusati resiti problem uz pomoc vet. Ti poznajes svoju zivotinju on poznaje medicinu i time se pokusa naci resenje bolesti.To jedino preostaje posto nemamo "specijalne veterinare" ;)

Vasker
20.02.10., 17:35
Pominjali ste nazive nekih knjiga...ali ih nema...tj. ne vidim ih...
Da li bi mogao neko meni da ih posalje na pm?
hvala..