PDA

Pogledaj punu verziju : Problem - rana na usni guštera



kimo
11.01.09., 00:13
Interesuje me jel neko ovde provereno zna šta je najbolje za tretiranje ranice na ustima guštera. U pitanju je Collard lizard ženka odrasla, Crothapytus bicinctores. Pojavila se mala ranica ranije, nije ništa promenjeno, jela je normalno i sve, ali je bilo crveno, sveže, pa sam to us savet drugara veterinara sanirao sa povidon jodom, to se malo povuklo i postalo roza, kao da se zalečilo ali se opet pojavilo ovih dana, danas smo stavili neki blagi prah koji se koristi kod ljudi i životinja i koji služi da se rana što pre zaleči i stvori krasta. Interesuje me da li neko zna kako je to najbolje sanirati? Problem je što je to jako nezgodno mesto i teško se zaleči jer je to ivica usta, pa je tu često vlažno i nekada to gušter lizne. Srećne okolnosti su da su sada dotični na hladnijem i nisu puno aktivni, ne jedu uopšte pa se neće to toliko mrdati i čačkati, ali s' obzirom da je na hladnijem neće se brzo kako bi inače zalečilo...

Svi saveti su dobrodošli.

zarko
11.01.09., 00:27
ako je smoa ranica deksametazon neomicin je ok ...sa lekovima ,uf moz se desi da sama skroz pogresio ime ali pogledacu sta ja stavljam.

ako je upaljeno pa ima i gnojavo to je moth rot !!!
OPASNA STVAR
brzo vet- pa bris da se vidi koej bakterije ...najcesce je eserihia colli
vet to ocisti i stavi jod
e onda nakon dijanoze se prelazi na inekcije i antibiotike...

zarko
11.01.09., 00:28
sliku daj ...
ne mora da bude sluzava ranica..moj tokai je imao ranicu koja nece da zaraste i malo specene koze ..inad usne ,izgledalo je suvo i bezazleno ALI zavrsilo se ruzno

kimo
11.01.09., 00:57
Ma nije mouth rot...nemam sada sliku, a i neću da je cimam da bi je slikao samo, ajde proveri mi to hitno sutra. Ovo nema gnoja, nije upaljeno, jela je do skoro sa tom ranicom, da je gnoj ili nešto nije jela, ne deluje opasno, ali je reptilima jako osetljiva koža i mora da se sanira što pre da ne bi došlo do mouth rota, tj. stomatitisa. Inače je na papiru i zbog toga. Taj deksametazon neomicin sam ja do skoro koristio za oči, za prevenciju infekcije neke valjda...ajde proveri mi to hitno i ko je tebi to rekao da stavljaš? Nema ovde nekih veterinara zato i pitam. Kada sam nosio neki bris i izmet nekog drugog guštera odradili su pogrešne analize, tj. nisu uradili taj test koji je trebao, tako da neću puno da švrljam, ako znate nekoga koto radi kako treba.

zarko
11.01.09., 04:04
http://img26.picoodle.com/img/img26/3/1/10/f_DSC00319m_38beca9.jpg

eserihia colli

http://img19.picoodle.com/img/img19/3/1/10/f_DSC00396m_93cfcbb.jpg

tkaodje imam i slike pseudomonas sp... ali to ne mogu da otovrim nesto...u ustiama se vide ranice po obodu vilice i onako sve je zuto i ljigavo...bolesno izgleda...

a ovo jeste taj lek ..to je nalik masti za upalu...smanjuje inflamaciju pomaze da brze zaraste...pitaj u apoteci i potvrdice da li moze da stavis na ranu...

kimo
11.01.09., 12:09
Šta je bilo sa tim tokai-jem? Jel on jeo dok je imao ranicu tu? Kakva je situacija bila unutra? Jel to sa obe strane oboda vilice ili samo spolja? Kod mene nije tako nego crveno, onako kao da je poderana koža, a s' obzirom koliko su to aktivni gušteri postoji šansa da se nekako oderala prei skakanju i letenju po terarijumu, čitao sam da se to dešava kod nekih aktivnijih vrsta. Znači ti si njemu stavljao deksametazon neomicin ali u obliku masti? Koliko često? Jel to sme da uđe u digestivni trakt pretpostavljam?

IV@N
11.01.09., 17:52
ma ne brini bre kimo....moj leopard je imao isto to na istom mestu gde ima tvoja Collard lizard
mislim da je 80% povreda od nekog insekta tako je nastradao i moj lg....
sigurno ce se pojaviti krasta kao kod mog lg-a
opusti se samo nemoj da ga hranis jer moze da se desi da se ponovo povredi kao moj... mom su cak ispala i 2-3 zubica,sad je ko nov oporavio se za nekih desetak dana,a najteze mu je palo to sto nije mogao da jede :)Z i najverovatnije ce tvom gugiju trebati vise nego mom posto je tvoja vrsta veca nego lg..

zarko
11.01.09., 18:38
deskametazon je za slucaj da je ranica. naravno da je bezbednbo skroz!!!

a ovi gusteri samo to sto vidis je bilo i dobila je 6 inekcija antibiotika i nije se izborila...
ko sto rekoh jako opasna stvar..pregledaj usta obaverzno i temeljno.ako sumnjas na moth rot hitno kod vet to je vec ciscenje i inekcije

kimo
11.01.09., 18:51
Nije mouth rot, drugar veterinar mi je tu bio pa smo zajedno gledali, deluje skroz drugačije od ovog tvog. Usled čega dolazi do mouth rota? Jel sumnjaš na nešto za ovog tokaja, šta bi mogao biti uzrok?

zarko
11.01.09., 18:58
pa starost mi se cini imao sma je odralsu vec 5 godina...drugo da je WC
i kalsicno padne u brumaciju i ne jede 3-4 meseca...
e poslednji put je pocela da mrsavi sva propala, pao imunitet, i odma ovo izbilo....
moth rot je samo jos jedna zebancija kad nesto vec podje naopako..kod zdravih jedinki nece da se pojavi samo kod onih su vec skrhani...

kimo
11.01.09., 20:45
Da, zato i pitam, jer sam to video samo jednom na onoj vodenoj agami na akvarij.net-u pre 3-4 godine...zato i pitam...ok, pogledaću sutra šta ću dalje da radim, izgleda da je ovaj prah pomogao, jer se ranica sasušila i stvrdla, verovatno će uskoro krastica, videću pa ću da vas izveštavam.

zarko
11.01.09., 20:48
smao daj sliku da se vidi dobra je tema....moze da pomogne. mene zanima kakoa izgleda..

evo ranice moje leo od nekog insekta..mislim da je ujeo fobas..ali se ne secam sad

http://img33.picoodle.com/img/img33/3/1/11/f_leom_528345f.jpg

kimo
12.01.09., 01:17
Nije tako...ne mogu sada da slikam, ali šteta što nisam juče, jer smo je maltretirali po rukama, pokušala je da ugrize drugara ali nije mogla iz te poze. Njoj je tačno na obodu usta, ali je crvenkasto bilo, danas se sasušilo što je dobar znak i sutra ću je detaljnije pregledati, pa ću onda slikati verovatno. Mene je radovalo što je ona non-stop jela dok je to imala, što je bilo dobro, da nije, onda bih se baš zabrinuo...

zarko
12.01.09., 15:37
ma da bice to super...moguce je da se negde lupila!