PDA

Pogledaj punu verziju : Degu - Octodon degus



Stufy
24.01.09., 17:02
Degu je mali, socijalni glodar poreklom sa Cilea. Ustaljen naziv u Srbiji je Cileanska veverica - Degu, iako su istrazivanja na genetskom nivou pokazala da se degu ipak svrstava u Caviomorpha.

Posto je degu socijalna zivotinja, samtram kao i vecina drugih odgajivaca da ih ne treba drzati same vec u grupama sa jednim muzjakom i vise zenki, u parovima muzjak - zenka. Muzjaci degua se u principu mogu drzati zajedno sve dok u koloniji ne postoji zenka oko koje bi se tukli. U tom slucaju bi dominantni muzjak izgrizao rep drugom i tako ga oznacio kao inferiornog. Poznata je i cinjenca da se zenke u okviru kolonije brinu za mladunce drugih zenki, ali ovo nije obavezno ponasanje. Takodje to nisu zivotinje koje ce mirno sedeti dok ih vi mazite. Uvek istrazuju i pokusavaju da se izvuku iz ruku vlasnika. Naravo ovo je uobicajeno ponasanje ali ima i izuzetaka. Smatra se da se mogu dosta pripitomiti ako se uzimaju u ruke dnevno jos dok su mali, ali iz mog iskustva maldunci se pripitom skoro uvek ako se radi sa njima, ali to zavisi iod samog degua a ne samo od nas. :) Obicno zive od 5 do 10 godina u zatocenistvu.

Ishrana. Za hranu u zatcenistvu se koriste semnke i hrana biljnog porekla, presovane susene biljne granule, redje se daje sveze povrce. Voce se ne daje deguima zbog toga sto su degui skloni dijabetisu. Znaci hrana sa dosta secera ne dolazi u obzir. Zbog ove osobine degui su cesto korisceni u medicini za istrazivanje dijabetisa.

Degue se mogu drzati u kavezima ili staklenim terarijumima, ili terarijumima od nekog drugog materijala, jedino je bitno da degu ne moze da ga progrize, a grizu i dosta tvrdu plastiku. Sto im vise prostora obezbedite to bolje jer su ovo veoma aktivne zivotinje. Treba obezbediti i pesak jer degui ciste krzno na isti nacin kao i cincile valjajuci se u njemu.

Stufy
24.01.09., 17:03
http://img530.imageshack.us/img530/6755/dsc0161bn7.jpg

StevaNS
24.01.09., 21:36
Svaka cast! Bas citam i razmisljam sta bi mogao da dodam, ali dotakao si se najbitnijih stvari, sasvim dosta za upoznavanje. Degui su i meni jako interesantni. Mnogi ih ne vole zato sto podsecaju na pacove (?!?) i cest komentar u mojoj radnji je pa to nije veverica, gde joj je rep itd...

e setio sam se.. povremeno vokalizuju iako ne cesto. Tj. kao da ciche. Pogotovo ako stavim kavez do kaveza onda stanu na resetke i komuniciraju, mada sam primetio i kod tek odvojenih mladunaca da kad ostanu sami hoce da "pricaju" i sa ljudima. Jako im je potreban kontakt, i ako nemaju drugara a ni vlasnik se ne bavi sa njima, padnu u depresiju i nekad odbijaju hranu.. Dakle ili se druzite ili im nabavite drugara.
Inace mnoze se ko ludi, kao i vecina glodara, pa taj drugar bolje da je istog pola inace ce biti malih degua na sve strane.. :D

Stufy
24.01.09., 22:23
Hvala :) Ni ja to ne raumem jer su mi skroz slatki. A u pravu si skroz za vokalizaciju. Pogotovu e interesantno da muzjak posto spari zenku ispusta bas karakteristican zvuk. Kao da se hvali :) Degui se lako razmnozavaju samo jako dugo nose mladunce u odnosu na druge glodare, oko 90 dana. Povrh toga zenka moze da zatrudni dan posto se porodila ali ja uvek odvojim zenku sa mladima jer je preveliki teret za nju da proizvodi mleko za mladunce i da se u njoj razvijaju novi. Zenka posle nosenja rodi od 3 do 10 mladih ali ih obicno ima 6. Mladi se radjaju dosta razvijeni, sa vec otvorenim ocima i pocinju da skakucu samo par minuta posle rodjenja.

_NEBOYSHA_
24.01.09., 22:47
Veoma zanimljive životinjice.Verovatno ću ih jednog dana nabaviti.:D


Degui se lako razmnozavaju samo jako dugo nose mladunce u odnosu na druge glodare, oko 90 dana.

Činčile nose čak 111 dana plus,minus 2-3 dana.;)

Stufy
25.01.09., 00:24
Da. Dosta je to u poredjenju sa vecinom drugih glodara.

Stufy
26.01.09., 02:06
Evo jos jedne slike mladog degua

http://img125.imageshack.us/img125/8624/dsc0147ns4.jpg

_NEBOYSHA_
29.01.09., 00:36
Evo jos jedne slike mladog degua



:th_Wave: Sladak je mališa! ;)

StevaNS
30.01.09., 00:02
Takodje to nisu zivotinje koje ce mirno sedeti dok ih vi mazite. Uvek istrazuju i pokusavaju da se izvuku iz ruku vlasnika. Naravo ovo je uobicajeno ponasanje ali ima i izuzetaka.

Napomenuo bih da su izuzeci recimo kada ih stavite u dzep ili kapuljacu od duksa. Vole da se nameste i vire napolje kao da su u rupi i onda su uglavnom mirni i dozvole da se maze...

Stufy
02.03.09., 14:35
Evo i nove slike malisana starod svega 30 minuta.
http://img513.imageshack.us/img513/8599/dsc0358.jpg
Slika je losa jer nisam hteo da ih uznemiravam preterano da ih majka ne bi odbila. :(

Bak1sha*
28.05.10., 16:21
Pozz.Kupio sam Degu na vasaru, imam dosta veliki kavez(metalni) u njega sam stavio 3 drveta da moze da se penje i da moze ispod da legne(ispod drveta) da mu ne bude hladno mada ce sad jun hranim ga semenkama suncokreta i jos nekim crnim semenkama a kupio sam i hranu za zamorce i to jede ali najvise voli grisine(dietalne,bez soli i drugih mirisa).Pa sam hteo da te pitam dali je to normalno i treba li to da mu dajem.I jos nesto ne voli bas da se mazi ali ponekad polako ubacim ruku on malo njusi i gricka ponekad ga i pomazim.To je to odg. mi pls. Pozz

barakuda
28.05.10., 17:20
Nije dobro da mu dajes ljudsku hranu. Mesavine semenki su najbolje ako mozes da nadjes. Samo pazi na te gotove smese sto se kupuju u pet shop-ovima da nemaju nekog voca, posto su izuzetno osetljivi na secer i mogu vrlo lako i brzo da obole od dijabetesa. Dobro im je davati i granule za cincile.
Mislim da sam cuo da nevalja ni previse suncokreta.

Samo mu daj vremena, hrani ga iz ruke da se navikne na tebe i bice prava maza kao moji. Ja ih obozavam, super zivotinjice.

marko_pa
28.05.10., 18:08
Mene za pocetak zanima koje su potrebne dimenzije staklenog terarijuma za par? Naravno da je najbolji sto veci ali kada nismo u mogucnosti, koliki je minimum?
Pesak bi predpostavljam trebao da bude kvarcni.
Da li terarijum treba da bide i visok? t.j. Da li se pentraju po drvecu?

Bak1sha*
28.05.10., 18:28
Ok,hvala na savetima ali kad mu dajem iz ruke on nece da jede to sto mu dajem nego kricka muju ruku a i scre krene brzo da mu kuca uplasise

barakuda
28.05.10., 19:49
Ok,hvala na savetima ali kad mu dajem iz ruke on nece da jede to sto mu dajem nego kricka muju ruku a i scre krene brzo da mu kuca uplasise

Ma daj mu vremena da se navikne na tebe. Samo budi strpljiv i videces. Ja sad kad uzmem u ruku i ceskam degu se smiri i pocnu da mu se sklapaju oci, samo sto nezaspi. Ma uzivancija :p

@marko_pa

Pa koliki god im kavez obezbedis bice im dobro. Ja nebi preporucio da bude manji od 50x30cm i sto je vislji to bolje (za degue je bolje da bude vislje nego sire). Stavis im grancice, terasice posto obozavaju da se penju.
Stavlja se vulkanski pesak da se kupaju u njemu i odmascuju krzno kao i kod cincila.

Bak1sha*
28.05.10., 21:18
Barakuda ili stafy a i vi ostali imate li Facebook ili skype da vas add pa da vidim kad ste online pa da lepo pricamo komentarisemo i razmenjujemo misljenja.Ako imate recite ime , prezime i sliku pa cu vas add.Pozz

barakuda
28.05.10., 21:23
Nekoristim ni facebook ni skype, ovako forumi su mi ipak najbolji.

Bak1sha*
28.05.10., 21:40
Ja uvek kad predjem degu njemu srce ubrzano radi plasim se da je to za njega blagi stres ne bih zeleo da mu skratim zivot.Ja drzim degua na terasi u onome ima vise naziva za to kad se struzu drva pa ostane ono kao sitno na tome lezi sta mislite dali mu je hladno napolju ?

barakuda
29.05.10., 05:58
Dokle god je temperatura izmedju 16-26 dobro je. Nevalja ako jako duva napolju i direktno sunce nedolazi nikako u obzir. Ako bude izlozen direktnom suncu uginuce u veoma kratkom roku. Ako ga drzis napolju bilo bi najbolje da ima kucicu gde moze da se skloni od vetra. Daj mu i obicnog wc papira da od toga napravi gnezdo. Kad bi imao kicicu napravio bi sam sebi lepo izolaciju
Ali opet ni kucica mu nece pomoci ako je na direktnom suncu i moze vrlo lako dobiti toplotni udar.

Bak1sha*
29.05.10., 10:28
Ok hvala na savetima

Bak1sha*
29.05.10., 14:05
Barakuda razmisljao sam da uzmem druga za mog degua pa sam hteo da uzmem istog pola zato sto mi majka ne da da se pare i da imaju mladunce ><.A ako uzmem istog pola jel nece da se biju,postoje li neki slatkisi za degu,video sam na youtube da vole da se valjaju u pesku pa koji bi pesak bilo dobro da uzmem,kako kisa utice na raspolozenje degua?Pozz

barakuda
29.05.10., 18:15
Za muzjake sam cuo da se nece tuci ako nema zenke u blizini(mada nemogu biti siguran), a zenke se sigurno nece tuci.
Nebi trebala kisa da utice na raspolozenje, neznam sta da ti kazem :D

Stufy
30.05.10., 14:41
Dva muzjaka u istom kavezu sa zenkom ne ide jer ce dominantniji da izgrize rep (bukvalno do korena) drugom i da ga tako obelezi kao podredjenog. Akosu dva muzjaka sami zajedno redje dolazi do toga ali nije iskljuceno. Drustvo je jako bitno za degue jer su to socijalne zivotinje. Da sam na tvom mestu probao bih sa ubacivanjem jos jednog muzjaka ali pazi da bude slicne velicine kao ovaj koga imas i dobro ih posmatraj. Sto se razmnozavanja tice, degui nose mlade 6 meseci ako se ne varam tako da nisi zattrpan sa malima kao kod nekih glodara. Mozda mam pristane kada joj kazes da cete imati male tako retko :)

barakuda
30.05.10., 15:29
Ma kakvih 6 meseci, bilo bi stvarno mnogo :) Nose mlade 3 meseca, a mladi na svet dolaze potpuno formirani, sa dlakom i otvorenih ociju. U sustini minijaturne verzije odraslih ;)

Stufy
01.06.10., 21:00
Pogresna tipka, moja greska ::)
Da, minijaturne verzije odraslih sa neproporcionalno velikom glavom :) Iako se radjaju vrlo formirani ne treba ih odvajati od majke prvih 6 nedelja.

Rokerka
09.06.10., 11:42
Imam problem sa svojim deguom: pre par dana je poceo da kija ili tako nesto i to konstantno. Izuzev toga, normalno se ponasa, jede, pije, trci, mazi se, cak me i doziva. Citala sam da mogu imati disajne infekcije, ali tada su im oci i nos sluzavi, a kod njega je sve normalno. Zvala sam veterinara kad je to pocelo i rekao mi je da sacekam jedno 2 dana da vidim da li ce se smiriti. Cini mi se da je malo bolje, ali i dalje ne prestaje. Muzjak je, ima 3.5 godine, nije u kontaktu sa drugim zivotinjama. Dosta je plasljiv, pa ne bih da da izlazem stresu (vodjenjem kod veterinara), ako nije neophodno. Mada se bojim da cu ipak morati da ga vodim na veterinarski... Zato bih zamolila "forumske" veterinare i ostale koji imaju iskustva sa deguima, da mi pomognu ako znaju sta je.:( Hvala

dunja
25.06.10., 15:31
Rokerka, i moj degu povremeno kija. Mislim da to nije nista strasno, mada ja sam pocetnik, i ne razumem se najbolje. Inace, ja imam drugi problem... Moja zenkica, ponekad pada u neko "stanje soka", ili ne znam kako bih vec to nazvala. To joj se desilo 4-5 puta do sada, za ovih 3 meseca koliko je kod mene. Uznemiri se, cici glasno, pocne da trci kao pomahnitala, i onda padne. Prvi put sam mislila da je dozivela srcani udar. :( Pala je i ukocila se. Odmah je uzmem u ruke, i mazim. Povrati se posle minut-dva. Ne znam cime je to izazvano, i koliko joj skodi. Ako neko zna sta je u pitanju, ili ima slican problem, neka se javi. Stvarno sam zabrinuta.... :(
Inace je velika pricalica i maznica. :)
Hvala unapred! :)

dule87
25.06.10., 16:16
To se meni desavalo sa jednom zenkom pacova.., mislim da je u pitanju neki oblik epilepsije ili tako neceg slicenog.., a primjetio sam da su i pojedini njeni mladi imali isti taj problem.. Tu sam zenku eliminisao za svaki slucaj, i njene mlade.., ali osim tih trenutaka "pomracenja uma" sve je bilo ok... :) Milsim da nemas razloga puno da se brines...

dunja
25.06.10., 19:48
A ja sam mislila da je to zato sto se uplasila, posto je u takvim situacijama imala te "napade". Hvala u svakom slucaju. :)

barakuda
26.06.10., 07:57
I kod mojih se ponekad to desi. Jednostavno se uplase, nista strasno.

dunja
26.06.10., 16:59
Predpostavila sam da je nesto tako u pitanju. :) Hvala.

Rokerka
28.06.10., 13:49
@dunja: I moj ume da se uplasi, ali onda skici, pa mu treba neko vreme da se smiri, kako kad. Ali, za to padanje u nesvest bi trebalo da trazis savet od veterinara, makar preko neta. Meni su rekli da degui padaju u stanje soka kada ne jedu, jer brzo potrose energiju, a navodno, nemaju zalihe iz kojih bi mogli da crpe istu. Sad, postoji dosta razloga zbog kojih bi mogli da ne jedu, ali bitno je da nisu malaksali. Sve dok oni trce i normalno obavljaju sve funkcije, mislim da nema puno razloga za brigu. Medjutim, na prvi znak malaksalosti, treba hitno otici kod veterinara, pre nego sto nastupi stanje soka, bar sam tako informisana. Ne znam kako to izgleda i sta bi to kod tvoje zenkice moglo da bude, ali se nadam da ce biti ok.

dunja
30.06.10., 01:18
Pa, ona bude malaksala posle tog soka, ali jede normalno. Ne jede stalno iste kolicine, ali je uvek spremna da uzme iz moje ruke-sta god joj ponudim. :) Nekad je to najlaksi nacin da se vrati u kavez, bezobraznica mala. :D A ponasa se sasvim normalno pre nego sto joj se to desi. Ne racunajuci sto pocne da skici, i da trci kao luda. Ne znam... ??? 2-3 puta sam sprecila da dozivi sok, tako sto joj pricam nesto i uzmem je u ruke. Onda se smiri...

Rokerka
30.06.10., 10:12
@dunja: Moguce da je stvarno epilepsija u pitanju, trebalo bi da se konsultujes sa veterinarom.

dunja
01.07.10., 16:36
Licno ne poznajem ni jednog vet, koji je imao iskustva sa bilo kojom sitnom zivotinjicom. Ako imate nekog da mi preporucite...

MaliPrinc
26.08.10., 00:07
Hteo bih da kupim degua pa me zanima na sta prvenstveno da obratim paznju pri odabiru?

markoni
15.05.12., 15:59
caoooos ja sam iz subotice imam degua ali ne znam da li je muzijak ili zenka kako to da proverim i sta je najbolje da koristim za ishranu? hvala

Petar Pmw Vranic
22.09.14., 12:39
pozdrav svima :) posto drugar ima par degua ja sam resio da iz ovog legla uzmem 2 mladunca :D sad imaju oko 3 meseca pa me zanima kako bi mogao da proverim kojeg su pola jer ne bih zeleo da se pare posto su u krvnom srodstvu :/ hvala unapred

RIO
22.10.15., 21:56
jel moze neko da mi kaze vokalizacija jel sluzi njima kao komunikacija ili piskutaju npr kad su gladni itd .... jos jedna stvar blago grickanje po ruci kad ih krenem uzeti .. samo strah ili nesto vise ? i jedno glupo bas pitanje posto ih do sada nisam vidio kako spavaju samo ih nadjem u kip pozi i ne trepcu samo stoje kao ukoceni ... jel spavaju s otvorenim ocima ili je to samo njihova poza neka