PDA

Pogledaj punu verziju : Vitaminske kapi ili UVB



gordond
26.01.09., 18:12
Da li vitaminske kapi mogu u potpunosti da zamene UVB zracenje ili bi to trebalo da bude samo privremeno resenje?
Koje kapi su najbolje za crvenouhe kornjace?

Stufy
26.01.09., 18:18
Ja nikada ne bih menjao uvb sa kapima jer uvb podstice sinteze D3 vitamina u organizmu, a pak uva spektar kod nekih vrsta zelju za razmnozavanjem. Kod zelenih iguana je dokazano da se dosta bolje apsorbuje sintetisan D3 u organizmu od onog koji se daje u suplementima, A kave su to kapi? Bas za reptile?

gordond
26.01.09., 18:25
Pa ja sam kupio sad kao neke za kornjace, mada mi to ne izgleda bas narocito kvalitetno i ne ulivaju mi poverenje. Zanima me koje su kapi kvalitetne i koje sigurno iz iskustva rade posao.
Problem je u tome sto im je oklop dosta mekan, posebno na zadnjem delu tela. Znam da je UVB lampa svakako najbolje resenje, samo me zanima da li je kapi mogu zameniti ili bi trebalo da se koriste samo kao privremeno resenje?

Stufy
26.01.09., 18:41
Ja sam vidjao preparate za oklop i pre ali ih nikada nisam koristio. D3 je bitan za sintezu kalcijuma sto znaci ako se ne sintetise zivotinji propadaju i kosti. Sto se tice crvenouhih treba im UVB ali ja znam puno ljudi koji ih drze bez i ne vide se neki konkretni znaci na kornjaci, ali naravno to nikako ne znaci da im UVB lampe ne trebaju. Moje je iskustvo da su ove kornjace izuzetno zilave i da bi przivele i u wc solji. Ja za moju imam UVB ali je sada iskljucena preko zime, ustvari kod iguane je.
Sto se tice mekog oklopa, postoje gljivicna oboljenja koja napadaju oklope vodenih kornjaca, pa moze biti i to. O ovim gljivicama ne znam skoro nista, samo se secam da ih je pominjala profesorka mikologije. Ko je proizvodjac kapi? Jel pise mozda hemijski sastav?

gordond
26.01.09., 19:28
REPTILVIT-vitaminske kapi za kornjace, proizvodi Maxvit, Sremska Kamenica. Ne pise koji je hemijski sastav:)
Mislim da nisu u pitanju gljivicna oboljenja, nego jednostavno nedostatak D3 vitamina. Znam kakvu ulogu ima D3 u organizmu i zaista bi trebalo da nadjem neko resenje.
Ako neko zna koje kapi su dobre, molim da mi napise.

zarko
26.01.09., 21:11
nikada ne moze da zameni

StevaNS
26.01.09., 21:52
Te kapi je gordon kod mene uzeo. Ja ih dobijam iz Sr. Kamenice, ali koliko sam cuo to su ti preparati (postoje i lekovi za akvar. ribice itd. od istog proizvodjaca) razblazeni Serini preparati. E sad, nisam jos video bas serine kapi za kornjace. Jel neko video?

Inace, bocica je 30din, za 50l vode. A, kao sto sam i Gordonu rekao, mogu da se sipaju u vodu i obicne AD kapi za decu, koje mogu da se kupe u apoteci. To su mi rekli veterinari onomad kad sam bio mali i imao kornjace. E sad koliko je to efikasno..
Kontam da je ipak od svega bolje suncanje na suncu 10-tak min.

nenad
26.01.09., 21:57
Ne puno, koliko sam ja cuo, vredi samo ako ih drzis u litar-dva vode. Cim je veca litraza od toga, gubi se smisao. Ja bih ipak koristio UV lampu, ili bar suncanje na direktnom Suncu, kad je lepo vreme. Bar par sati nedeljno.

gordond
27.01.09., 03:23
Iz svega navedenog predpostavljam da je preko zime dovoljno da im dajem ove kapi a da ih kad bude toplije iznosim na suncanje i da ce imati normalan razvoj.

zarko
27.01.09., 19:14
nije dovoljno niti je pametno...niti iko to preporucuje!!!

gordond
27.01.09., 19:33
ili bar suncanje na direktnom Suncu, kad je lepo vreme. Bar par sati nedeljno.

Iz ovoga sam zakljucio da je dovoljno;) Verujem ja tebi da nije dovoljno, ali ne znam kako bih drugacije protumacio gore navedeno.

aqua-zoo
27.01.09., 21:36
malo googlanja daje rezultate

gordond
27.01.09., 22:57
Slazem se sa ovim sto sam procitao, ali zaboravljas jednu vrlo vaznu cinjenicu. Ovaj tekst se odnosi na ljudski organizam i na zivotinje koje imaju isti ili slican metabolizam kao ljudi. Ne bih se usudio da kazem da se ovaj tekst ne moze primeniti na kornjace, ali verovatno postoji razlika u nasem i njihovom metabolizmu...
Sto se tice dela sa solarijumom i vestackim UV zracenjem kao i onog sa unosenjem D vitamina nekim drugim putem, kao primer cu dati samo cinjenicu da nama koji ne idemo u solarijum preko zime, nista ne fali. Ta cinjenica u poredjenju sa ovom temom i gore navedenim iskazima se u potpunosti razilazi.

aqua-zoo
27.01.09., 23:14
Sto se tice dela sa solarijumom i vestackim UV zracenjem kao i onog sa unosenjem D vitamina nekim drugim putem, kao primer cu dati samo cinjenicu da nama koji ne idemo u solarijum preko zime, nista ne fali. Ta cinjenica u poredjenju sa ovom temom i gore navedenim iskazima se u potpunosti razilazi.
ali isto tako nismo NE izloženi delovanju UVB zrašenja jer ne sedimo u podrumima :D
Puno analogije ima u tretmanima ljudi i životinja jer se biohemijski procesi slično odvijaju u njihovom i našem organizmu.
Nikako da se otmem utisku da ne želiš da uložiš u opremu koja je potrebna da bi se držala životinja, a crvenouhe da bi živele ili "preživele" u zarobljeništvu ipak moraju da imaju neke uslove koje im koliko toliko garantuju dugovečnost.

pogledaj ovo, pa daj svoj sud http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=13083&PN=1

gordond
28.01.09., 00:26
Nikako da se otmem utisku da ne želiš da uložiš u opremu koja je potrebna da bi se držala životinja
Ma nije da ne zelim. Ako sam dao ovoliko para da im obezbedim normalan aqua-terarijum nije mi tesko jos ni UVB. Samo me zanima koliko su neke stvari zaista neophodne.
Naravno da im treba UVB za sintezu, samo me interesovalo da li inace mogu da prezive zimu bez UVB zracenja. Uostalom, zar one u prirodi preko zime nisu u hibernaciji ili neke kornjace ne padaju u hibernaciju? Logicno mi je da u prirodnim uslovima ne dobijaju toliko UVB zraka preko zime. Sve su ovo stvari koje malo sire posmatram nego sto se direktno drzi pitanje.
E sad, sve zivotinje imaju slicne metabolicke procese, ali se u svakom slucaju razlikuju u nekim pojedinostima od ljudi. Posebno razlicite grupe zivotinja medjusobno sto se moze lako videti na osnovu nacina ishrane...

nenad
28.01.09., 00:38
Ja sam isto mislio da im preko zime ne treba, ali mi je Stufy napomenuo jednu bitnu stvar. One preko zime kod tebe ne prezimljavaju, dakle, hrane se, i potrebno im je UVB zračenje i tokom tog perioda. Ja se sa tim slažem.

A razumem i Akvazoa što te je to pitao, jer sam i ja stekao sličan utisak na osnovu nekih tvojih ranijih postova, kao npr. kad sam ti rekao da im treba davati teletinu i piletinu. Tad si napisao "Au bre Nenade, pa nije to carska kornjaca Ni manje ni vise nego teletinu i piletinu". Kornjačama treba obezbediti adekvatne uslove, čak i ako ih ima previše.

gordond
28.01.09., 00:45
Ma to je sve bila sala;) Da je zaista tako, drzao bih ih u onoj plasticnoj posudici sa palmom a ne u ovakvom at:D Naravno da ne mislim da ne bi trebalo da im omogucim raznovrsnu i kvalitetnu ishranu...

A sto se tice prezimljavanja, potpuno sam zaboravio na tu cinjenicu da kod mene ne padaju u hibernaciju:D
E sad, imam veliki problem sto se tice UVB lampi. Sirina at je 40cm tako da ne mogu nigde da nadjem odgovarajucu duzinu lampe.

nenad
28.01.09., 00:49
Ok, izvini, nisam skontao da je bila šala u pitanju.

Što se tiče lampi, treba ti ležište od 40cm, ili sama neonka? Ima u BGu i manjih UV neonki, a u krajnjem slučaju možeš da uzmeš UVB sijalicu sa običnim grlom. Žarko reče da ne valjaju nešto posebno, ali sve jedno, bolje išta nego ništa :D

gordond
28.01.09., 00:52
Pa kazem ti, sirina at je 40cm, ustvari 39cm. Znaci trebalo bi cela konstrukcija da bude nesto kraca od toga. E sad, ne znam koje duzine lampi postoje i koliko su siroka lezista.

Stufy
28.01.09., 00:58
Mozes da nadjes na buvljaku leziste za neonku od 45cm. Ne znam, mozda mozes da je stavis dijagonalno ispod poklopca? Ne znam kakav ti je poklopac.

gordond
28.01.09., 01:04
Ne kontas, cela konstrukcija mora da bude ispod 39cm duzine. Evo slike:

http://gordond.users.sbb.co.yu/DSCF0146.jpg

nenad
28.01.09., 01:07
Ne znam kolike su najmanje UVB neonke, moguće da su kraće od 40 cm, pogledaću kad budem bio u Pet centru šta imaju. Ali, rekoh ti da možeš da uzmeš uvb lampu sa običnim grlom. To, naravno, može da stane u terarijum.

gordond
28.01.09., 01:09
Pa to bih mogao mozda da stavim i umesto obicne sijalice zato sto je u stanu ionako t oko 25 stepeni.

Stufy
28.01.09., 01:18
Nisam skontao. Inace u Pet centru nisam video krace od 45cm, ali imaju sa obicnim grlom. Bile su jos dve ostale u petak.

gordond
28.01.09., 01:23
Hm, to mi nista ne vredi zato sto nemam u planu da uskoro dolazim do Bg-a. Ja sam gledao u Fisherman's partner-u ovde i nisu imali UVB. Imali su kao neke UVA ali to mi nista ne vredi...

kimo
28.01.09., 10:03
Ne postoje UVB neonke kraće od 45cm, to mislim da su najkraće. Bar ne ove od 5-6% UVB.

gordond
28.01.09., 12:58
Onda mi izgleda jedino preostaje ta UVB sijalica sa obicnim grlom, posto neonku nikako ne mogu da ugradim :(

StevaNS
28.01.09., 16:27
Ne postoje UVB neonke kraće od 45cm, to mislim da su najkraće. Bar ne ove od 5-6% UVB.

Mozda.. Postoje od 33cm sa 2% sigurno, a provericu za ove sa 6%.. Ali 90% sam siguran da sam ih video.

aqua-zoo
28.01.09., 16:36
Exo terra ima u ponudi 15w duizne 38 cm sa UVB 2%, 5% i 8%.
Arcadia ima 8W 30cm 2% UVB,

StevaNS
28.01.09., 16:39
Da, omasio sam za 3 cm jer neke armature su 33 pa nisam bio siguran. Ali milsim da Arcadia ima i 8W iz D3 "serije", koja ima 6%.. ili gresim?

nenad
28.01.09., 18:15
U pet centru su Exo tera neonke od 38 cm 1200 din, danas sam video.

Mixoni
26.04.09., 18:58
Možda sam malo van teme ali me interesuje koliko dugo traje uvb neonka, odnosno da li moraju da se zamene nakon određenog vremena?

zarko
27.04.09., 01:51
nako 10 -12 meseci ..traje oko 4 god meni ...sot ne znaci da ih ne menjam ,.kad joj prodje rok ide kod gustera "kojima ne treba uvb "!!!