PDA

Pogledaj punu verziju : Bradata jede kamenje



huana
29.01.09., 20:17
Imam jedan problem..vecheras je mojoj agami stigao nov terarijum...i ja joj kao podlogu stavim ono sitno raznobojno kamenje..oko 0.6cm u prechniku..ima i sitnijeg..i kako sam je ubacila unutra..prvo je bila pogubljena a onda se halapljivo bacila na kamenje i u sekundi sgutala jedno tri..onda sam je izvadila napolje i sad ne ynam shta da radim..da li ce joj to smetati..kontam da ce joj biti zurka kad bude kakila...

kimo
29.01.09., 21:18
Pa da...to može biti da joj fali nekih minerala ili vitamina pa da klopa kamenje, ja bih je stavio sve jedno na pesak...što si uopšte uzimala to kamenje?

huana
30.01.09., 03:11
al opet mi nije jasno..zashto bi ona gutala neshto shto joj smeta..vratila sam je ponovo i dala joj sipinu kost u komadicima...pa cu sutra videti kako ce se ponashati...

nenad
30.01.09., 03:22
Mnogi ljudi umišljaju da životinje jedu samo ono što treba da jedu :D . To nije uvek tako. Iguane će često jesti insekte, iako im to smeta. Posebno je problem kod proždržljivih životinja. Pogledajte samo pse, oni jedu sve što stignu, a dosta toga im je štetno. Slatkiši recimo, pa ih većina pasa baš voli. Pa, tako i one mogu nas da gledaju i da se pitaju zašto jedemo prženu hranu, junk food, slatkiše, itd. :D

Kada su kamenčići i šljunak u pitanju, pretpostavljam da to rade jer im fale neki minerali. Setite se filma Tito i ja, i Zorana koji ćopa zid kašikom. Deca to povremeno rade kad im fale neki minerali. Znam da zvuči idiotski, ali čuo sam više puta. Jednom sam gledao leopard gekona kako jede šljunak. Dao sam mu momentalno kalcijum u prahu, i odmah je ostavio šljunak i navalio na kalcijum. Tako da sam siguran da je to u pitanju.

silwert
30.01.09., 11:56
samo jedno glupo pitanje kada je agama progutala to kamenje dal ona moze to kamenje i da iskaki ako ne onda ce svima da bude zurka
nadam se da nije ostro to kamenje koje si stavljala u podlogu jer onda ce da bude problema
javljaj sta se desava sa gusterom da znam kako da se postavim kada mi neko donese takvog ljubimca zbog tog problema na pregled

zarko
30.01.09., 13:22
gusteri hoce da poruckaju ponekad kamen i obicno ne mora da skodi...
ne mora da znaci da im fali nesto pa da su zato progutali....jednostavn oto rade..ko jede tako treba preci na papir.
i trebalo bi da izbaci preko izmeta kamencice...naravno ako ni su preveliki ili je pojela previse

huana
30.01.09., 16:15
ja sam mu sinoc, na nenadov predlog stavila sipinu kost izlomljenu na komadice..da li je jeo ne znam jer i ako jeste mozda je pojeo parche, dva...sad trenutno se suncha na drvetu i vishe ne jede kamenje..malo pre sam ga okupala u toploj vodi da lakshe iskaki i to je nenadov predlog..(u bre nenade shto te slusham:))..i dalje je jadan skroz pogubljen jer je dosad bila u malom terarijumu a prerasla ga odavno, a sad ima chitavo prostranstvo..non-stop stoji na staklu i gleda me...

huana
30.01.09., 16:36
http://img177.imageshack.us/img177/646/dsc02543ma6.jpg

eo da vidite kako izgleda...ovo sam sinoc pokushala bar malo da mu uredim prostor da ne bi bio bez ichega...:) inache ne verujem da joj fale minerali jer dobija reptimineral serin onaj svaki 10ak dana...
e da..hvala vam svima na pomoci....

huana
30.01.09., 16:55
http://img518.imageshack.us/img518/5921/dsc02544cz0.jpg

eo josh jedna slika...tj fotografija;)

ACO87
30.01.09., 17:06
extra ter...jel a kako ga otvaras?

huana
30.01.09., 17:07
otvara se cela prednja strana..od dole pa na gore..sad ja ne ynam kako se to zove al slikacu pa cesh videti..kao shto ima na nekim prozorima..

zarko
30.01.09., 17:12
sipinu kost preskoci...los izvor kalcijuma spram drugih stvari...
inace bice ok veliki je on !
stavi mu neku veliku granu da se penje to obozavaju


da li je to iz mog legla ?
jako lici na majku po boji

pojesce ti biljke da znas...

huana
30.01.09., 17:20
znam za granu..samo je nisam imala..nabavicu mu svashta i stenu i granu..a biljke pretpostavljam da ce jest..ja sam mislila da ce odmah da se baci na njih ali ih ne dira uopshte...ako krene da jede izvadicu ih..i jeste iz tvog legla..to je onaj mali gushterchic shto je mogao da stane ne pola shake kad je stigao..a to beshe u avgustu:)..spavao je u to pola saksije shto sam mu sad stavila u terarijum dole levo..verovali ili ne..:)

zarko
30.01.09., 17:27
ekstra...
boje su prelepe!
jesce ih za jedn o3-10 dana videces...taman pomislis strava nece da ih jede , e tad ce poceti...

huana
30.01.09., 18:23
nemam pojma ni koje su to biljke..valjda nisu otrovne...smeshan mi jako..sad iygleda mali u ovom terarijumu..

nenad
31.01.09., 00:53
Ja sam vam rekao da koristite i sipinu kost. Slažem se da ne treba da bude osnovni izvor kalcijuma. Ja mojim gušterima dajem kalcijum u prahu, a agami i sipinu kost, zato što baš voli da je jede. Ne znam zašto bi je preskočili, pod uslovom da je gušter jede. Zar je kost tako loš izvor kalcijuma?

huana
31.01.09., 01:50
e bwe nenade nemo se jedish..:)
sipina kost je sigurno dobar izvor kalcijuma...ali ja nisam davala agami nikada jer mi nije palo na pamet..davala sam joj kaltegal izmrvljeni, pa umochim crva ili bubu u njega..sad sam joj dala sipinu i jela je..kamenchice vishe ne jede...

nenad
31.01.09., 04:06
Otkud ti ideja da se jedim? :D Samo sam pitao za sipinu kost, ne razumem se baš u te stvari, ali mi deluje logično da je kost neke životinje puna kalcijuma. Mada, ne mora da znači da sam u pravu. Uglavnom, ne može da smeta agami, kao dodatni izvor kalcijuma. Ja joj dajem Ca u prahu, a povremeno i sipinu kost.

huana
31.01.09., 13:06
ma zezam se bwe...ma dobra je sigurno..ja sam je davala i zecu..tako mi rekao veterinar..bash zbog kalcijuma...

zarko
31.01.09., 16:02
deluje ti logicno ali nije pametno...
kalcijum se resorbuje u odredjenom odnosu..zavisno od P i jos drugih stvari.
da bi bio dobar nivo resorbcije obratis se farmaceutima jer oni prave za ljude a tu je u glavnom najkvalitetnije...
pa kupis kaltegal za 50-60 dinara (ako neko nema da kupi kalcijum karbonat jer je on skuplji ,bar sto sam ja nasao ) i onda dobijes prociscen kalcijum glukonat koji je predivan sa jos C vitaminom koji poboljsava resorbciju pa odatle se resorbuje oko 8-9 % Ca ako se dobro secam ,a verovatno se NE secam dobro :)
i onda umseto da koristis sipinu kost koja je bauljala po ko zna kakvim dokovima i smrdela raspadala se ,pa je neki krelac to sakupio i poslao i stara je verovatno koliko i ti sam ....i sedela na suncu ko znakoliko ...da li je kvalitetniji kalcium iz jednog ili iz drugog?

i ne mogu vise ovo da objasnjavam, samo mislim da postoji razlika u kvalitetu a nije na ustrp para na sta najvise brinu ljudi ,cast izuzecima i mislim da ti nenade ne spadas tu !!!
medju ove koji gledaju svaki dinar.

huana
31.01.09., 17:32
mislim da ako neko da par desetina eura za zivotinju i par stotina za terarijum sigurno mu 30din.koje ushtedi na sipinoj kosti ne znache puno... moji gushteri ne jedu svaki dan istu hranu,,jede papaju i kineski kupus a shtedecu 30din. Nego je stvar u tome shto sipina kost kad se izmrvi dosta podseca na kamenchice o kojima je u ovoj temi rech pa sam joj stavila sipinu jer bolje da pojede to nego kamen...sad ne jede ni jedno ni drugo..

zarko
31.01.09., 19:18
pa mozes i kaltegal da izlupas lici ce na sipinu kost...bar mislim :)

odlicno sto ne jede ...to je verovatno iz radoznalsoti krkao

huana
31.01.09., 19:21
pa to i ja kontam...poshto sve shto vidi novo on pojede...prase malo...

nenad
31.01.09., 19:49
Ma ok, Žare, slažemo se. Bar donekle :D Ali, opet ponavljam da ne mislim da je štetno povremeno davati sipinu kost. Moja agama stvarno voli da je jede. Pa što da ne. Ne verujem da su toliko prljave i da to smeta životinjama, jer sam za ptice stalno koristio sipinu i nikad nisam imao problema.

huana
31.01.09., 19:52
Ma nije stetno sigurno..i meni su svi govorili da maloj agami ne stavljam pesak pa sam ga stavila i nishta joj se nije desilo...nisam ga chak ni pekla samo malo oprala...neka jacha imuni sistem...:)

nenad
31.01.09., 20:05
A što si joj stavila pesak ako su ti svi rekli da ne stavljaš? U čemu je fora sa tom tvrdoglavošću? I još ga nisi dezinfikovala. Ja bih uvek poslušao savet iskusnijeg od sebe, ipak je zdravlje životinja u pitanju. Huana, Huana, tvrdoglava si ko i svi vi Mexikanci :D

huana
31.01.09., 20:18
ma ko joj dezinfikuje pesak u pustinji..sunce??? toliko je i kod mene dezinfikovan...bolje da se navikava od malena na sve.. a i gledala sam po stranim sajtovima, svi drze agamu na pesku..

a i znash da je nama biolozima u dishi da muchimo zivotinje..pa rekoh ko ce koga ako ne svog svoga..:)

nenad
31.01.09., 20:23
Pusti tu priču kako im je u prirodi. Nemaju ove životinje veze sa prirodom. Pesak može da bude prilično prljav, ja bih ga iskuvao u svakom slučaju. Posle kad crkne životinja, svi kažu - ne znam šta joj bi, svi uslovi su bili ok ;)
Ko da je to neki posao.

huana
31.01.09., 20:27
Nije više na tom pesku. Bila je 6 meseci.