PDA

Pogledaj punu verziju : B.dubia - oorteca



ZeleniMrav
29.01.09., 23:04
Pozdrav
Prvo da vam pohvalim forum:icon_cheers: Pratim ga vec duze vrijeme i do sada nije bilo potrebe za pitanjima jer sam vecinu toga sta me zanima nasao.Uglavnom,dobio sam B.dubia 10 zenki i 4 muzjaka da pomalo pocnem koloniju.Imam 5 tarantula i posto mi jedna od njih(12 cm N.chromatus)nije jela nista poslje presvlacenja(jer nisam imao hrane) vec nekih 20-30 dana odlucio sam zrtvovati jednu zenku dubiu.Kad ju je chromatus zgrabio ona je ispustila tu oortecu(gdje sam bas tu dubiu pogodio>:() ili kako vec vi kazete.Pa me sada zanima dali se oorteca moze nekako spasiti ili inkubirati?Jer mi je steta da propadne.Nemam slike.Oorteca je velika oko 1 cm,nisam nikad prije imao dubie pa nemam iskustva za vise podataka.Hvala.

Geni
29.01.09., 23:08
Jako teško... Moguće je ali je teško. Ne isplati se. Možeš da probaš da je umoraš u gazu natopljenu vodom i da redovno vlažiš i sve to greješ ali će se naverovatnije ubuđati.

Sledeći put daj mužjaka, 3 je sasvim dovoljno ža 10 ženki ;)

markozmaj
29.01.09., 23:10
Dovoljan je i 1 muzjak!

ZeleniMrav
29.01.09., 23:15
Hvala Geni.To sam vec napravio.Stoji u vlaznoj vatici na toplome jer sam i mislio da neke takve "slicne" uvjete i ima dok je u majci.Nego jel se moze nekako raspoznati kada dubia nosi tu oortecu?Na jednoj vidim da joj malo viri.A od ovih ostalih izabrao sam najmanju/najtanju dubiu za hranu i bas ta je imala oortecu!Kvragu.Nezam dal to nekoga uopce zanima jer koliko sam vidio iz tvojih postova to su velike kolicine u pitanju kad vi uzgajate pa je malo problem zamarati se jos i time.

Geni
29.01.09., 23:18
Računaj da svaka odrasla ženka ima ooteku u sebi ::D

Skoro uvek kada dajem ženku vidim da ima ooteku. I veruj da i ostalih 9 imaju, tako da se ne brini mnogo za male.

ZeleniMrav
29.01.09., 23:19
A to sta sam dao zenku.Mislio sam ako jedna zenka moze imati do 30 mladih da je bolje da dam nju nego muzjaka, da nebi bilo nije mogo:p A i nekako mi ofucanije izgledaju od zenki tj. krila su im malo zguzvana ili nesto.

ZeleniMrav
29.01.09., 23:22
Računaj da svaka odrasla ženka ima ooteku u sebi ::D

Skoro uvek kada dajem ženku vidim da ima ooteku. I veruj da i ostalih 9 imaju, tako da se ne brini mnogo za male.

To znaci trk u market po pelene jer ce za 3-4 tjedna bit mladih:icon_cheers:
Mislis svaka zenka nosi oortecu koja je plodna ili je ona nosi pa je tek onda muzjak oplodi.Kao kod riba kada oplodjuju jaja.

Geni
30.01.09., 08:45
Svaka ženka nosi plodnu ooteku. Ne prave oni pauzu između parenja. Čim izbaci jednu turu malih spremna je za sledeću.

silwert
30.01.09., 12:01
zato neki od nas koji gaje hranu prodaju samo muske dubie jer zenke su one koje proizvode mlade
jedan muzijak moze da oplodi vise zenki nego sto zenka moze da donese na svet mladih u jednom porodjaju
tako da ako imas vise muzijaka samo njih koristi za hranu da ti nebi propao trud oko kolonije

ZeleniMrav
30.01.09., 14:44
Ne mislim ih ni davat za hranu dok se malo ne razmnoze al chromatus mi je ipak bio prioritet.
Sa ovom dubiom sad sam bez brige mjesec-dva sta se tice chromatusa a do tada ce mozda i malo ljepse vrijeme pa se sta hrane nadje u prirodi.
I da oorteca je pocela tamniti tako da mislim da je gotova,nema spasa ali ipak cu jos pocekat dan-dva.........

spiderboy
30.01.09., 20:40
ma dosta je jedan mužjak na 10 ženki a ono hranu iz prirode batali brašo ako hoćeš da držiš paukove duže,imaš gomilu njih što proizvode raznu hranu pa malo vidi u ponudama,nema potrebe da uzimaš iz prirode životinje za hranu jer uvek postoji mogućnost da doneseš neku zarazu ili parazita pa ti onda vidi

ZeleniMrav
30.01.09., 20:50
ma dosta je jedan mužjak na 10 ženki a ono hranu iz prirode batali brašo ako hoćeš da držiš paukove duže,imaš gomilu njih što proizvode raznu hranu pa malo vidi u ponudama,nema potrebe da uzimaš iz prirode životinje za hranu jer uvek postoji mogućnost da doneseš neku zarazu ili parazita pa ti onda vidi

Tu gdje ja zivim priroda je netaknuta.Nema pesticida,nema nicega umjetnog...
Najblizi grad je 60-ak km.
A mogucnost da donesem parazita ili zarazu nije nista veca nego da se i ja sam nekom hranom ili necim zarazim.
Mislim da im je za promjenu dobro malo mjesat prehranu nego da ih samo hranim dubima ili phobasima.
Problem je sada kada je hladno,ima snijega i nema nicega vani.
Tako da namjeravam uzgajat neku minimalnu kolicinu dubia da drugu zimu imam dovoljno hrane.

spiderboy
30.01.09., 22:10
od toga što ti kažeš da nema zaraze pošto je čista okolina nema ništa to odmah zaboravi,možeš doneti razne nematode ili gljivice da ne nabrajam dalje ne bi bila dosta ova stranica,oni žive svuda pa i u nezagadjenim okruženjima ali ti uradi kako hoćeš

marko
30.01.09., 22:15
I da oorteca je pocela tamniti tako da mislim da je gotova,nema spasa ali ipak cu jos pocekat dan-dva.........Pa koliko znam ona i treba da potamni, bude tamno braon.


@spiderboy - pa mislim da nema potrebe za baš toliko opreza, tarantule u prirodi jedu hranu iz prirode, složićeš se.

ZeleniMrav
30.01.09., 22:29
od toga što ti kažeš da nema zaraze pošto je čista okolina nema ništa to odmah zaboravi,možeš doneti razne nematode ili gljivice da ne nabrajam dalje ne bi bila dosta ova stranica,oni žive svuda pa i u nezagadjenim okruženjima ali ti uradi kako hoćeš

Znam da si u pravu ali ipak do sada nisam nikad imao problema.Znaci jedno 5-6 god.
A to sta sam mislio na raznovrsniju prehranu mislim da je to u redu za tarantule.
Dubie hranim samo vocem,povrcem i hranom za macke tako da tu i tamo nesto "izvana" nije lose za tarantule.
Samo radi promjene toga sta unose u sebe.

ZeleniMrav
30.01.09., 22:31
Pa koliko znam ona i treba da potamni, bude tamno braon.


E sad,bacio sam vec,cinila mi se nekako tvrdo i osuseno........

spiderboy
30.01.09., 23:34
po ok,svako neka radi kako misli da je dobro,ali ako se desi nešto što si mogao da sprečiš zašto rizikovati???
uostalom tarantuli je totalno svejedno da li će celog života jesti dubije,ili će radi promene dobiti nešto drugo,ona sa tim neće biti ništa srećnija ili tako nešto;)