PDA

Pogledaj punu verziju : Da li veličina terarijuma utiče na rast zmije (Izdvojeno iz teme Kukuruzna zmija)



Soulfly
29.01.09., 02:10
Pretpostavljam da ima ulogu u rastu. Tako je bar kod akvarijumskih ribica. Treba im obezbediti neki normalan prostor za zivot i kretanje, sve ispod te granice utice na rast u vecoj ili manjoj meri.

nenad
29.01.09., 03:58
Veličina terarijuma ne utiče na veličinu zmije. Na veličinu zmije utiču geni koje u sebi nosi, kao i količina pojedene hrane. Već smo pominjali primer Stufijevog i mog trianguluma, koji su iz istog legla, hranjeni istom količinom hrane, a jedan je ostao mali, dok je drugi porastao. Razlika je neverovatna.

gordond
29.01.09., 04:28
Mislim da nisi u potpunosti u pravu. Na razvoj jedinke u bilo kom pogledu pored gena u velikoj meri uticu uslovi sredine. Vas primer sa triangulum-ima dokazuje samo cinjenicu da se u istim uslovima jedinke ne razvijaju isto jer nemaju iste gene, ali nikako ne dokazuje da sredina ne utice na razvoj jedinke. Mislis li da bi taj veci zaista bio veci da je npr. drzan u losijim uslovima od manjeg?
Ne kazem da velicina terarijuma moze da odredi velicinu zmije u drasticnim merama, ali ce se svaki organizam prilagoditi sredini onoliko koliko mu treba da sto manje odstupa od normale.
Cist primer za to su ti zivotinje koje zive npr. na obodu dzungle i one koje zive dublje u dzungli. I pored istih gena, one koje imaju vise prostora ce se vise razviti od onih koje imaju ogranicen prostor na raspolaganju.

nenad
29.01.09., 14:00
Naravno da loši uslovi utiču na rast životinje. Ali, sama veličina terarijuma mislim da ne može baš da utiče na veličinu zmije. Pa, držite pitona u nedovoljno velikom terarijumu i hranite ga konstanto, pa ćete videti da će sve jedno dostići 5 metara ako je ženka. A trebalo bi da zaustavi rast, po toj logici, ali se to ipak ne dešava.

gordond
29.01.09., 14:32
Ma ne govorim ti ja o zaustavljanju rasta, nego samo o tome da ce se slabije razviti ako bude u manjem terarijumu. Nece se ta duzina meriti u metrima, ali ce sigurno biti primetna.

nenad
29.01.09., 15:16
Ok, moguće je. A možeš li da potvrdiš tu tvrdnju? Da li imaš iskustva sa tim, ili možeš da nas uputiš na nešto što su stručni ljudi pisali o tome? Po onome što sam ja primetio rastu normalno, i to ne zavisi od prostora u kom se drže, nego od gena i količine hrane koju u sebe unose. Ali, to je moje mišljenje. Ne kažem da sam u pravu, nego sam ja stekao takav utisak.

gordond
29.01.09., 17:16
Nemam iskustva u praksi, ali ono sto sam do sad ucio, u teoriji, tako objasnjavaju strucnjaci. E sad, ne bih mogao direktno da kazem naziv knjige zato sto su to stvari koje se pisu usput uz genetiku ili neke slicne stvari, ali siguran sam da u bilo kojoj literaturi gde je genetika dobro objasnjena stoji i to napisano. Dobro se secam da su nam vise profesora na predavanjima spomenuli tu cinjenicu. Koliko se secam da su cak i eksperimenti vrseni na zalost na nekim zivotinjama i da su pokazali te rezultate.
I jos jednom, naravno da su geni i kolicina i raznovrsnost ishrane na prvom mestu, ali nisu i jedini faktori.
Sad mi nesto pade na pamet. Uzmi ako imas dve zmije iste vrste i priblizno iste starosti. Jednu stavi u skorz malu kutiju, a drugoj obezbedi komforan terarijum, a pritom im sve ostale uslove izjednac;)
I jos nesto. Nije ovo moja tvrdnja, nego su me tako ucili...

Soulfly
29.01.09., 18:27
Ja sam naveo primer za akvarijumske ribice i to je potvrdjeno iz moje prakse i naravno da to ne mora da znaci i za zmije, ipak se manje krecu.
Ali kao sto rekoh moguce je da u nekoj meri utice kao sto i ostali faktori uticu na njen razvoj

nenad
30.01.09., 02:16
I ja sam čuo da to važi za ribice. Ali apsolutno nikad nigde nisam čuo ni pročitao da važi i za reptile. Ako su te to Gordnonde učili na faxu, čak ni onda ne verujem, jer naši herpetolozi često lupetaju gluposti, i stvarno znam brojne primere za tu tvrdnju.
Međutim, opet ne kažem da je to tako, samo ponavljam da ja nisam imao takva iskustva, niti sam to igde čuo ili pročitao. Evo šta kažu neki drugi ljudi, na nekom drugom forumu, o toj temi:
http://www.herpcenter.com/help-general/6945-burm-growth.html

gordond
30.01.09., 02:36
Pazi, nigde nisam cuo ''ako drzis reptile u malom prostoru, oni ce manje rasti'' nego kao neku uopstenost za zivotinje. Opet ponavljam da nista ja licno ne tvrdim jer nije nesto sto sam ja izucavao pa da mogu sa sigurnoscu da kazem, nego samo navodim ono sto sam nekad negde procitao ili cuo iz strucnih knjiga i od strucnih ljudi, sto opet naravno ne znaci da mora da bude istina. Da se razumemo, ne odbacujem ja u potpunosti to sto ti tvrdis, samo mi je ova prica logicnija.
Takodje samo iznosim svoje misljenje da ako se dve zmije iz istog legla isto hrane i drze u istim uslovima, a jedna pri tom ima veoma mali prostor a druga komforniji terarijum, ova druga ce za isti period vise narasti...

kimo
30.01.09., 02:39
Ja sam čuo više puta da ako držiš iguanu recimo u malom terarijumu da će manje narasti, ali nemam iskustva sa tim i ne znam stvarno da li utiče, ali sigurno ako je mnogo malo prostora životinja se neće dobro razvijati, ali pitanje je koji je to minimum za normalan rast i razvoj.

nenad
30.01.09., 03:10
Pazi, nigde nisam cuo ''ako drzis reptile u malom prostoru, oni ce manje rasti'' nego kao neku uopstenost za zivotinje.

O tome se i radi, mislim da ne može tako uopšteno da se kaže za sve životinje, jer je dobro poznato koliko životinje mogu da se razlikuju.
U svakom slučaju, nije ni bitno. Ovo može da bude slučaj samo ako su životinje u baš malim terarijumima. A retko ko od ljudi sa ovog foruma drži zmije u baš malim terarijumima, tako da i ne mislim da je bitno. Ako držiš zmiju u nešto manjem terarijumu nego što se preporučuje, mislim da joj ništa neće faliti.

zarko
30.01.09., 13:23
naravno da utice...tu nema dileme

freepartyman
30.01.09., 17:39
Mislim da rast kod zmije zavisi isljucivo od gena zmije..Ewo primera..Kod najvecih odgajivaca na Zapadu najvece zmije se nalaze u plasticnim kutijama 2x2m..Na pitanje nekih ljudi zasto muci zmiju u toliko malom prostoru..Brajan(odgajivac) je rekao da u prirodi ta ista zmija bi 90 posto vremena provela u nekoj rupi u zemlji i nebi se pomerala sve dok neode da lovi,a to je kod velikih zmija(zbog velicine plena) moze da potraje i po dva tri meseca..Za gustere neznam, ali oni su ipak mnogo pokretljivije i energicnije zivotinje pa im je samim tim verovatno potreban veliki prostor..;)

zarko
30.01.09., 17:55
zavisi od svih mogucih faktora..ako je ne hranis kako treba onda ce biti nutricija, zivotinja koaj se nalazi u manjem ter u sustini bice manja od zivotinje koja se nalazi u ZNATNO vecem ter...pod uslovom da je to jedini faktor!!!prostor!
a individualni slucajevi su samo slucajevi...

freepartyman
30.01.09., 18:01
Napisao sam pod uslovom da se normalno hrani..Najveci primerci velikih zmija su uglavnom u zarobljenistvu a ne u prirodi gde imaju kilometre prostora..;)

gordond
30.01.09., 18:21
zavisi od svih mogucih faktora..ako je ne hranis kako treba onda ce biti nutricija, zivotinja koaj se nalazi u manjem ter u sustini bice manja od zivotinje koja se nalazi u ZNATNO vecem ter...pod uslovom da je to jedini faktor!!!prostor!
a individualni slucajevi su samo slucajevi...

Uh, konacno da me neko podrzi;)


Napisao sam pod uslovom da se normalno hrani..Najveci primerci velikih zmija su uglavnom u zarobljenistvu a ne u prirodi gde imaju kilometre prostora..;)

Da li ti ji ikad palo na pamet da ti najveci primerci verovatno imaju dovoljno velike terarijume a da to sto su veci od onih iz prirode moze zavisiti od boljih uslova koje im pruzaju u zarobljenistvu: redovna ishrana, konstantno povoljna temperatura...?

freepartyman
30.01.09., 18:52
To je upravo ono sta ja hocu da kazem..Rast zmije zavisi samo od gena i od ishrane..Najbolje je da ubacim mog burmanca u terarijum od 60 cm..mozda bude bio kao kukuruzna ili mlecna zmija:D
Ako zmija ima dobar gen rasta i ako se redovno hrani nista je nemoze zaustaviti da izraste u punu velicinu..A i bilo koji eksperiment nebi uspeo jer nemozes da nadjes dve zmije sa identicnim genom..;) A i najveci primerci u svetu nemaju dovoljno velike terarijume,Flufy najveca zmija u zatocenistvu mrezasti piton dobio je pristojan prostor tek kad je presao 6m;) A najveci burmanci i mrezasti pitoni se kod odgajivca drze po sanducima 2x2m;)
I jos nesto moj burmanac je u terarijumu od 1mx50x50, 90% vremena provodi u cosku terarijuma,kao i kad je bio u terarijumu od 60 cm;)

zarko
30.01.09., 18:57
sto ne znaci da bi se u 60cm ponasao kao u sadanjem t...ali to su sve prilicno nepotrebene price i teoretisanje...zna se koliko treba ter da bude pa je na svakom da to i odradi kako treba.

freepartyman
30.01.09., 19:00
Do pre nedelju dana je bio u terarijumu od 60 cm,pa zato znam;) Slazem se sa tobom..sve je ovo teoretisanje..

Stufy
31.01.09., 04:08
Propustio sam ovu diskusiju jer sam bio na putu ali evo i mog misljenja. Kod dobrog dela zivotinja velicina habitata (terarijuma, akvarijuma...) direktno utice na rast, ali posto se ova tema prvenstveno odnosi na zmije tu se slazem u potpunosti sa Freepartymanom i Nenadom. Zmije ce rasti nevezano u kolikom se terarijumu nalaze sve dok imaju dobru ishranu i normalnu genetsku osnovu. Zmije se zaista drze u jako malim kutijama u velikim odgajivacnicama. Cak se u malom prostoru drze zenke koje se koriste za parenje. Bilo koji ozbiljan uzgajivac ne bi drzao zenku koja treba da nosi jaja u necemu sto ce joj sputati rast i time je uciniti manje produktivnom.

Ali, ja mislim da ovom raspravom mozemo da navedemo nekoga ko je nov u teraristici da pomisli: "Aha, znaci mogu da uzmem bilo koju zmiju sve dok fizicki moze da se nabije u terarijum, super." E pa nije tako. Mi smo teraristi i brinemo za uslove u kojima nase zivotinje zive jer nam je do njih stalo. Zato zelim da napomenem da ova rasprava treba da se shvati kao rasprava oko cinjenica vezanih za rast zmija a ne kao vodic koliki je terarijum dovoljno veliki za iste, jer se u cinjenici da zmijama treba obezbediti adekvatan zivotni prostor svi slazemo.

nenad
31.01.09., 04:12
Da, to što će zmija i u takvom terarijumu rasti ne znači da će joj biti dobro, i da će imati dobre životne uslove. To sve izaziva stres, a stres otvara vrata za mnoge bolesti. Mislim da to sve skraćuje životni vek životinje.

gordond
31.01.09., 04:24
E vise stvarno ne znam sta da mislim :D
Neki misle jedno a neki drugo. Sad me ovo toliko kopka da cu prvom prilikom ispitati redom profesore koji imaju bilo kakve veze sa reptilima i kicmenjacima i trazicu i njihovo misljenje, mada kao sto Nenad rece, ne znam koliko ce biti adekvatan argument s obzirom da se u NS-u od profesora na biologiji niko ne bavi herpetologijom. Ipak vredi pokusati. Ako je tacna cinjenica koju vas trojica (Nenad, Freepartyman i Stufy) tvrdite, rado cu je prihvatiti;)

nenad
31.01.09., 04:30
Ne tvrdim ja ništa. Mislim da je tako, ali ne tvrdim :D
Inače, bolje da profesore ništa ne pitaš. Nemaju oni pojma o tome, tvrdim. Da ti se ne desi da te jedan od naših najstručnijih i najcenjenijih herpetologa ubeđuje kako leopard gekon ne jede svoju košuljicu na primer :D Niko od njih nije terarista i nema pojma o ponašanju životinja u terarijumu da ti kaže.

gordond
31.01.09., 04:35
A da ih ne pitam, aaa? :D
Salim se. Evo i necega u cemu se slazemo:D Znam da oni nisu bas najbolje resenje za ovo, ali pitacu njih 3-4 pa cemo videti sta kazu;)

freepartyman
31.01.09., 04:56
Slazem se za profesore,neznam koliko ce oni dobro da ti odgovore..Ista situacija je i sa vecinom veterinara..;)
P.S Ime mi je Filip, da nekucate dzabe ono dugacko freepartyman..:)

gordond
31.01.09., 05:06
Sta je ovo:D sad me i ti odgovaras:D Pa nije valjda da toliko sumljate u to sto pisete:D
Salim se, naravno.Kao sto je Stufy napisao, bitno je da se svi slazemo da bi im trebalo obezbediti adekvatan prostor i nikog to ne bi trebalo da zbunjuje. A sto se tice ove nase rasprave, voleo bih da i drugi ''iskusni i neiskusni'' daju svoje misljenje.

Soulfly
31.01.09., 13:46
Pa ne vidim zasto ovi manje iskusni ne bi slusali iskusnije.
Ispade da sam ja otvorio ovu raspravu (a nisam) ali to niije bitno.
Nisam se do sada izjasnio a moje misljenje onda ide uz Nenada, Freepatyman-a i Stufyja.
Iskljucivo zato sto se zmije malo krecu i kao sto je rekao Filip (freeparty...) da ce 90% svog zivota provesti u nekoj rupi manjih dimenzija. Naravno, mi cemo im obezbediti odgovarajuci terarijum za zivot, tu nema rasprave ;)

gordond
31.01.09., 14:18
Pa ne vidim zasto ovi manje iskusni ne bi slusali iskusnije.


Zato sto ni ti iskusniji nisu radili nikakve eksperimente niti istrazivanja u vezi sa tim, nego iznose svoje misljenje na osnovu nekih primera. Svi mi ovde i iskusniji i neiskusniji iznosimo svoje misljenje na osnovu par argumenata tako da ne vidim zasto bi iko ikog poslusao i prihvatio necije misljnje bez dovoljno jakih dokaza;)

Soulfly
31.01.09., 14:20
Nisam rekao da im slepo verujem nego da ih slusam pa na osnovu toga i svog misljenja donosim zakljucke. A ovde se to brzo poklopilo

spiderboy
31.01.09., 16:01
Zato sto ni ti iskusniji nisu radili nikakve eksperimente niti istrazivanja u vezi sa tim, nego iznose svoje misljenje na osnovu nekih primera. Svi mi ovde i iskusniji i neiskusniji iznosimo svoje misljenje na osnovu par argumenata tako da ne vidim zasto bi iko ikog poslusao i prihvatio necije misljnje bez dovoljno jakih dokaza;)

nema potrebe za eksperimentima ako je činjenica da zmije rastu i u skučenom prostoru,to nije moje mišljenje nego činjenica,bez obzira na to naravno ćemo se truditi da zadovoljimo potrebe životinja za većim terarijumom

gordond
31.01.09., 16:10
Ma nisam mislio da neko treba da uradi neki experiment da bi to dokazao, nego sam rekao da niko ne moze 100% da tvrdi. Ne znam da li si se pogresno izrazio, ali nije rec o tome da li rastu u skucenom prostoru (naravno da rastu do neke mere po mom misljenju), nego da li skuceni prostor utice na njihovu duzinu u globalu.

spiderboy
31.01.09., 18:46
mislim da u globalu ne utiče pod uslovom da su hrana i genetski preduslovi ok