PDA

Pogledaj punu verziju : neuspješno presvlačenje...



Borko
01.02.09., 13:27
Pterinochilus murinus veličine oko cm nije uspijo da se presvuče...
moje lično mišljenje je položaj presvlačenja.
nije se okrenuo na ledja već je to radijo na "stomaku"

uspijo je da izvuče abdomen i 4 noge ali su mu zubi i ostatak ostali u košuljici!!!

napišite svoja mišljena...

hvala...

Malacrass
01.02.09., 13:37
Hmm, zar se ne bi trebala prebacit na leđa nekako nagonski ?

Koby_88
01.02.09., 13:40
I ja sam imao slican problem sa mojim murinusom iste velicine, samo sto moj nije uspeo da izvuce zadnji deo abdomena, spinerete, izvukao je samo prednji deo tele i kao tvoj 4 noge sa leve strane....nazalost moj je uginuo....

Geni
01.02.09., 14:06
Povećaj vlažnost pod hitno i sačekaj da vidiš kakva je situacija unutra. Ako je samo položaj problem, izaćiće bez problema ali ako se ispod nije razvila onda ne možeš mnogo da učiniš.

Evo pogledaj kako je završila moja Iridopelma u toj situaciji. imaš i slike. http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2826&highlight=iridopelma

rassa
01.02.09., 14:08
ja sam shvatio ja je ona vec umrla . . .

Geni
01.02.09., 14:10
Pa onda će se lako videti zašto. Samo treba pogledati ispod stare košuljice i videti da li se razvila.

kimo
01.02.09., 14:23
Nema veze ako se presvlači na stomaku, to nije bitno, jer oni sami znaju da se presvuku kako treba. Problem je što je bila niža vlaga ili, kao što Geni kaže, nije se ni razvila.

Malacrass
01.02.09., 14:25
Dal bi tu moglo pomoć ono što sam spomenio tzv uparavanje ?
Da malo vrele vode stavi u neku posudicu u terarij kako bi vlažnost bila usitinu velika ?

Geni
01.02.09., 14:33
Ne. Najčešći problem je što se tarantula uopšte nije razvija ispod stare košuljice. Čim se odvoji od nje, počne da curi na sve strane i tu je kraj. Pogledaj slike na mojoj temi.

Ukoliko je samo problem u presvlačenju (da ne može da izađe) ali je potpuno razvijena ispod, onda će podizanje vlage pomoći.

StefanUndy
01.02.09., 14:42
hmm pa ne znam mozda da je okrenes na ledja...

Malacrass
01.02.09., 14:42
Aha.
Koji je razlog tog preranog presvlačenja ?
Ako se tako može reći...

Geni
01.02.09., 14:44
E to već ne znam... Ima mnogo teorija ali još nisam naišao na neko univerzalno objašnjenje.

Malacrass
01.02.09., 14:46
Ja mislim, al zvuči mi glupo, da exoskeletor može "dotrajati".
Al opet ne kreću se toliko da on može "dotrajati"

Geni
01.02.09., 14:47
Da, ali njima se ne razvije onaj novi ispod. Jednostavno kreću u presvlačenje pre no što im se dovoljno formira novi. Stari je dotrajao ali on ovde ne utiče...

StefanUndy
01.02.09., 14:49
da li tu moze pomoci neki vitamini ili nesto da se pravilno razvije taj skelet ispod ??

ToPa 12.02.
01.02.09., 14:51
meni se bio pre zaglavio h.incei mali jako, a pored njega imam jos 4 komada, i sve ih drzim na istom mestu sa istim uslovima, 4 kom. se dobro presvukla a jedan je krenuo da se presvlaci na "stomaku" i tako je i zavrsio, prvo sam mislio da ce se izvuci, ali nije se skroz razvio i "iscureo" je...

Bifrost
01.02.09., 14:51
Geni a gde si procitao to da se ne razvije izpod? posto je po meni to ne moguce... Hteo bih da procitam malo...

Malacrass
01.02.09., 14:55
Meni isto malo djeluje nerealno, krenit se prsvlačit a ispod nisi kao nov.

Možda pomaže to da se T hrani raznovrsnom hranom, koja je predhodno hranjena što kvalitetnijom hranom. Mislim da se ispod razvije...

Geni
01.02.09., 14:56
Gde želiš... Imaš na arachnoboards, pogledaj one slike moje Iridopelme, imaš klip negde gde je snimana rosea kako se presvlači i curi na sve strane...

Bifrost
01.02.09., 14:59
Video sam ja slike tvoje iridopelme samo mi ne izgleda kao da se nije razvila ispod. Obicno je problem sto novi egzoskelet ocvrsne pre nego sto se oslobodi od starog.

Geni
01.02.09., 15:02
Gledaj, ja sam secirao nju posle tog incidenta. Priznajem da nisam mogao baš sve detaljno da vidim ali ispod nije bilo zuba na primer ili ih bar ja nisam našao. Kapiram ja da postoji mogućnost da je nedostatak vlage ili nečega prouzrokovao da se novi egzoskelet zalepi za stari i da se tarantula pocepa prilikom izlaska ali mislim da nije. Bar verujem da bi našao neke delove novih zuba unutar starih.

Bifrost
01.02.09., 15:14
Pa verovatno je tanka opna jer novi zubi nisu bili formirani... Kako da trazim na arachnobordsu? Not fully formed under...?

Edit:

Hehehe bas lupam gluposti ne mislim nisu bili formirani nego nisu ocvrsnuli...

Geni
01.02.09., 15:19
Probaj sa leaking hemolymph ili tako nešto.

Borko
01.02.09., 15:22
umro je on...
ja sam ga malo pregledao.košuljicu odozdo sam jedva skinuo.

sad ću slike da stavim ako uspijem pošto mi je net slabiji...

Geni
01.02.09., 15:23
Ako nije ovakva situacija, javi da premestim ove poruke. Izvini što smo ti uzurpirali temu.

Bilo bi jako lepo ako imaš slike.

Bifrost
01.02.09., 15:25
http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=98385&highlight=fully+formed+under

Naso sam nesto... Ali se ne slazem... Ko zna nista nije ne moguce... Ja smatram da je polozaj presvlacenja bio ne pravilan i da je to problem... Znam da cete reci da moze i tako da se presvuce, ali jednostavno nisam poklonik toga...

Borko
01.02.09., 15:45
http://img90.imageshack.us/img90/1089/picture339qz3.jpg

http://img90.imageshack.us/img90/1609/picture340ko4.jpg

imam još 2 slike al nikako da ih okačim.

Ig0r
01.02.09., 15:53
Mislim da je jedan od razloga što taratnula počinje da se presvlači pre nego što joj je formiran novi egzoskelet unutar starog može biti taj što ima neku povredu sa kojom ne može da preživi. U takvim situacijama tarantula može da ubrza proces presvlačenja kako bi na novom egzoskeletu nadomestila nedostatke starog. Tada može doći do onoga o čemu Geni priča i da se na primer zubi ne razviju dovoljno i da tarantula svakako ne pre živi. Nisam još imao prilike da se lično uverim u ovo ali je to moja pretpostavka.
Takođe mi se još nije desilo da taratnula ugine pokušavajući da se izvuče iz košuljice. Neke vrste kao što je C cyaneopubescens mogu da se presvuku na potpuno suvoj podlozi i da prežive. Razlog za ovo je očigledan. S druge strane, Psalmopoeusima ili Aviculariama nedostatak vlažnosti može predstavljati problem. Ako ne pri samom izvlačenju iz košuljice onda zbog nemogućnosti da tečnost koju utrošena na presvlačenje nadoknadi spoljnim izvorom tečnosti.
Pterinochilus murinusa o kome je ovde reč, u ovoj situaciji bih pre poredio sa C cyaneopubenscensom. Dakle, ni jedna ni druga vrsta ne podnose visoku vlagu pa ne bih razlog za ovo što se desilo tražio u smanjenoj vlažnosti nego u nečem drugom. Nemam preciznu ideju šta bi tačno mogao biti razlog ali zato imam nekoliko pitanja:
U kakvim uslovima ga držiš? Da li je napravio sebi jazbinu pod zemljom ili ga držiš na malo podloge pa nema jazbinu? Da li je napravio sklonište od paučine nad zemljom? Sve ovo pitam jer taratnula jako dobro oseća promene u vlažnosti vazduha pa zatvaranjem i otvaranjem novih ulaza na istoj povećava ventilaciju i na taj način koliko toliko može uticati na temperaturu i vlažnost u jazbini...

Dodato,
Posmatrajući ove slike nije mi baš jasno na osnovu čega si primetio da je u pitanju bilo presvlačenje. Čak ni abdomen nije pukao. Moj murinus se presvlačio u zatvorenoj jazbini tako da nisam ni znao tačno kada. Znao sam da je vreme ali nisam znao tačno kad će se presvlačenje desiti. Očekivao sam slike još netaknutog pauka ali sada je svejedno...

Borko
01.02.09., 16:00
ima jazbinu pod zemljom i "krov" tj površina treseta je prekrivena gustom mrežom.
nikada ih nisam vidio kako se presvlače jel su se u većini slučajeva presvlačili u jazbini.onda samo izbace košuljice napolje.

i ono naj važnije...držim ih u malo suvljim uslovima...al opet u tim istim uslovima su se presvlačili stalno.

Ig0r
01.02.09., 16:04
nikada ih nisam vidio kako se presvlače jel su se u većini slučajeva presvlačili u jazbini.onda samo izbace košuljice napolje.


Isto se dešava i kod mene, pa te upravo zbog toga pitam kako si znao da se pauk zaglavio u presvlačenju kad se na slikama ne vidi da se presvlači, a već si ga izvadio iz terariuma...

Borko
01.02.09., 16:09
pokusao se presvući gore na tresetu.pokušao sam ja da odvojim košuljicu (kad je bio mrtav) al je teško.

http://img231.imageshack.us/img231/9103/picture341dddub5.jpg

http://img230.imageshack.us/img230/21/picture342hhhhmn2.jpg
evo na ovoj se slici vidi kako mu je kod desnih nogu tijelo malo čudno.

Malacrass
01.02.09., 16:12
T ti je totalka u raspadu =\
Da se nije stvarno negdje povrijdio ili tako nešta pa je krenio se presvuć ?

Ig0r
01.02.09., 16:13
Ako ga nisi već bacio mogao bi da uzmeš žilet i da pažljivo otvoriš abdomen i karapas tamo gde su trebali da puknu. Može biti zanimljivo to što ćeš zateći, a i sigurno će nam to reći makar malo više o uzroku smrti.

Borko
01.02.09., 16:18
T ti je totalka u raspadu =\
Da se nije stvarno negdje povrijdio ili tako nešta pa je krenio se presvuć ?
u raspadu je zato što sam ja pokušao da odvojim košuljicu od mrtvog tijela a nema šanse da se povredijo jel ne radim sa njim ništa sto bi ga povredilo.


vidjeću da napravim autopsiju pa javljam večeras.

dule87
01.02.09., 17:32
Isto se dešava i kod mene, pa te upravo zbog toga pitam kako si znao da se pauk zaglavio u presvlačenju kad se na slikama ne vidi da se presvlači, a već si ga izvadio iz terariuma...
Kako se ne vidi??? Evo na ovo slici se vidi http://img90.imageshack.us/img90/1609/picture340ko4.jpg, uvecaj i pogledaj zube, i vidjeces da su krenuli...

Ig0r
01.02.09., 17:34
Vidi stvarno, moja veeeeeeeeelika greška. Tek sad kapiram da je i ceo abdomen izašao i karapas i neke noge i da su samo zubi i palpe zaglavljeni... Hvala što si mi skrenuo pažnju

zarko
01.02.09., 17:35
jednsotavno takve stvari se desavaju. na tvom mestu nista ne bih menjao oko cuvanja ostlah murinusa.

Borko
01.02.09., 18:26
na tvom mestu nista ne bih menjao oko cuvanja ostlah murinusa.

pa i ja mislim da su im ok uslovi al eto da čujem i šta drugi misle...

Geni
01.02.09., 18:27
Uslovi su ok. Što žarko kaže, takve stvari se dešavaju.

Mrak
25.02.09., 14:00
Ja sam prvo stavio 3cm kamena od 4mm pa tek onda treset,tako da ako i preteram sa prskanjem visak vlage ode ispod treseta,i zato necu da stedim vlagu jer se plasim da se ne desi kao sa tim murinusom.