PDA

Pogledaj punu verziju : najotrovniije zivotinje...



Duleslash
03.02.09., 13:54
evo ovako koliko ja znam ,
najotrovnija zivotinja je kupasti puz
ili tako nekako...
a trebalo bi da je naj otrovnija zmija neka zelena neagresivna zmija...
a najopasnija smatram ova moja na profilu Crna mamba, najbrza zmija na svetu...
a sad vasha znanja i misljenja...

LARYBG
03.02.09., 13:56
ja koliko znam najotrovnija zmija a mnogi je smatraju i za najopasniju je kraljevska kobra!!

Malacrass
03.02.09., 13:58
Moje zadnj info što sam čito je bila ona meduza čiji jedan pipak sa otrovom može ubiti preko 600 ljudi.
Također sam našo da ima morska zmija. Premda je miroljubiva i odabire bijeg u slučaju opasnosti može ubit jako brzo i bolno.

Geni
03.02.09., 14:01
Tema već postoji

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=2853

acak
03.02.09., 22:26
kad smo vec kod ovoga, hteo bih da pitam za najotrovniju tarantulu? jel ima negde ta tema?

marko
03.02.09., 22:39
Bila je negde tema, probaj pretragu sa upitom "najotrovnija tarantula".

Recimo : Haplopelma, Poecilotheria, Stromatopelma... itd...

IV@N
03.02.09., 22:59
ja mislim da je najotrovnija zmija crna mamba,a zivotinja nisam siguran naziv...neka mala meduza velicine palca koja sa nekoliko zarnih celija moze da ubije coveka za sat vremena ako mu se neukaze medicinska pomoc...taj otrov joj sluzi da ubije mali plen odmah jer je veoma osetljiva..

rassa
03.02.09., 23:56
evo za najotrovniju ziv...jeste to je mala meduza...
evo (lako je za prevesti)
Irukandji jellyfish (Ear-A-Con-Jee) are small and extremely venomous jellyfish that are found mostly near Australia, and which cause symptoms collectively known as Irukandji syndrome. There are two known species, Carukia barnesi and the recently discovered Malo kingi.

The Irukandji's sting causes symptoms which are collectively known as "Irukandji syndrome". They were first documented by Hugo Flecker[1] in 1952 and named after the Irukandji people whose country stretches along the coastal strip north of Cairns, Queensland.[2] The first-known of these jellyfish, Carukia barnesi, was identified in 1964 by Dr. Jack Barnes; in order to prove it was the cause of Irukandji syndrome, he captured the tiny jelly and stung himself, his son, and a life guard.

Like some other jellyfishes, the Irukandji have stingers (nematocysts) not only on their tentacles (on which the stingers are arranged in clusters that look similar to drops of water), but also on the bell. In addition, the venom is injected only from the tip of the stinger (nematocyst) rather than the entire length. This is why the initial sting is mild and there is a delayed reaction as the venom exerts its effects.

Very little is known about the life cycle and venom of Irukandji jellyfish. This is partly because they are small, inconspicuous, and fragile - so fragile that they cannot be kept in a normal fish bowl or aquarium because, if they hit the side, the impact will kill them. Researchers conjecture that its venom possesses such potency to enable it to quickly stun its prey, which consists of small and fast fish. Judging from statistics, it is believed that the Irukandji syndrome may be produced by several species of jellyfish, but only Carukia barnesi and Malo kingi have so far been proven to cause the syndrome.[3]


[edit] Irukandji syndrome
Main article: Irukandji syndrome
Irukandji syndrome is produced by a very small amount of venom and includes severe pains at various parts of the body (typically excruciating muscle cramps in the arms and legs, severe pain in the back and kidneys, and a burning sensation of the skin and face), headaches, nausea, restlessness, sweating, vomiting, high heart rate and blood pressure. Magnesium sulphate is used as of 2007 to treat Irukandji syndrome. The sting itself is only moderately irritating; the severe syndrome is delayed for 5–120 minutes (30 minutes on average). The symptoms may last from hours to several days, and victims usually require hospitalization. The application of vinegar to the stung site can deactivate any remaining nematocysts on the skin. There is no known antidote for venom that has already entered the body.


Scale drawing of Irukandji jellyfish and tentaclesWhen properly treated, a single sting is normally not fatal, but two people in Australia are believed to have died from Irukandji stings in 2002,[4][5] greatly increasing public awareness of Irukandji syndrome. It is unknown how many other deaths from Irukandji syndrome have been wrongly attributed to other causes. It is also unknown which jellyfish species can cause Irukandji syndrome apart from Carukia barnesi.[6]


uzeto s wikipedije
http://en.wikipedia.org/wiki/Irukandji_jellyfish

Bifrost
04.02.09., 00:07
Covece kako je Australija dobra :D hehehe.

Miroslav
04.02.09., 00:35
Najotrovnije živo biće na planeti nije vidljivo golim okom. To je bakterija. Naziv joj je Clostridium botulinum. Svega par mililitara botulinusnog otrova je dovoljno da zbriše celo čovečanstvo sa Zemlje.

Nema otrovnije od ovoga. Čak ni čovek nije izmislio jači otrov.

nenad
04.02.09., 01:00
Što se tiče zmija, pisali smo o tome na forumu...
3 najotrovnije zmije na svetu su:
-Hydrophis belcheri
-Enhydrina schistosa
-Oxyuranus microlepidotus

Još nije pouzdano utvrđeno koja je od ove tri najotrovnija. Hydrophis i Enhydrina su morske, a microlepidotus kopnena.
Što se tiče samih kopnenih zmija najotrovnije su:
-Oxyuranus microlepidotus
-Pseudonaja textilis
-Oxyuranus scutellatus
-Notechis ater
-Notechis scutatus

I, još jedna vrsta tajpana je otkrivena pretprošle godine - Oxyuranus temporalis, koja sigurno može da se ubroji među prvih pet. Kobre i mambe nemaju tako jake otrove kao ove zmije koje sam naveo.

Duleslash
04.02.09., 03:41
Kobre i mambe nemaju tako jake otrove kao ove zmije koje sam naveo.
tacno, crna mamba nije najotrovnija ,al je najbrza i jedna od najopasnijih, a koliko ja znam i agresivna (zato je obozavam, ali ne verujem da cu je ikada gajiti)

Miroslav
04.02.09., 03:45
Crna mamba je opasna zato što je preterano prgava i agresivna. Napada svakoga, bez obzira na njegovu veličinu i ne treba joj velikog povoda za to.

nenad
04.02.09., 03:53
Da, i definitivno je proglašena za najopasniju zmiju na svetu. Ujeda često i po više puta.

PlaFonka
04.02.09., 14:59
najotrovnija zmija na svijetu je pustinjska efa a najopasnija definitivno crna mamba zbog postotka ljudi koje ubija ... iako ju mozes jako lako zaje...t....kada se uspravi u onu pozu za napad...ono kada se uspravi i krene na covjeka...ide samo ravno...nemoze skrenuti... dakle sam se maknes u stranu ne trcat prema nazad jer te stigne...

gordond
04.02.09., 19:00
Zvucis kao da si uspela da joj pobegnes :D Salim se.
Ja sam gledao bas dosta emisija o tome koja je najotrovnija i imam osecaj da svaki put kazu nesto drugo. Poslednje sto sam gledao je bilo vezano za ovu meduzu koju je neko spomenuo.

Duleslash
04.02.09., 21:38
he he... ja sam gledao za nekog kupastog puza, al mozda je to bilo za brzinu...
hmmmm:/

Malacrass
04.02.09., 21:42
Teško da ćeš se izmaknuti zmiji.
Pre brzi su to reflexi u zmije =\

boba
04.02.09., 21:46
Najotrovnije živo biće na planeti nije vidljivo golim okom. To je bakterija. Naziv joj je Clostridium botulinum. Svega par mililitara botulinusnog otrova je dovoljno da zbriše celo čovečanstvo sa Zemlje.

Nema otrovnije od ovoga. Čak ni čovek nije izmislio jači otrov.

jbt citam o ovoj bakteriji i ne verujem! Jedan mikrogram ubija odraslog coveka tj. i gram ubija milion ljudi! (ako se dobro secam tog mili-mikro :D)
Fascinantno...

IV@N
04.02.09., 21:49
pa ako su otkrili tu bakteriju mora da postoji lek jer nebi ta vest tek tako stajala u senci..mozda gresim ne znam...

Duleslash
04.02.09., 21:52
Teško da ćeš se izmaknuti zmiji.
Pre brzi su to reflexi u zmije =\
bash tako, ne mozesh ti koso jel kad ti pomislish da pobegnesh njena crna usta su vec tu... i zuuuubiiii :P

LARYBG
04.02.09., 21:55
Botulizam je intoksikacija toksinom bakterije lat. Clostridium botulinum. Najčešće nastaje usled konzumiranja pokvarenih namernica, posbno konzervi, gde usled anaerobnih uslova ove bakterije proizvode ovaj toksin. Otrov se reapsorbuje u gastrointestinalonom traktu i putem krvi dospeva do nervnih ćelija gde ostvaruje dejstvo. Nakon sati ili dana javljaju se simptomi intoksikacije: oboleli vidi duplo, problemi sa gutanjem, govorom, opstipacija, sluzokoža (npr. usne duplje) je suva. Smrtnost je značajna, ako se na vreme ne otkrije i najčešnje je izazvana paralizom respiratornih mišića. Postoji još i botulizam rana, usled razmnožavanja ove bakterije u rani. U terapiji se primenjuje antitoksin

nenad
04.02.09., 23:26
najotrovnija zmija na svijetu je pustinjska efa

Plafonka, ovo nije tačna informacija, dao sam pravu listu najotrovnijih zmija, i ona je apsolutno tačna. Podaci su izvučeni iz razne literature, i nisu moja nagađanja. Zmija o kojoj ti pričaš, je pretpostavljam Echis carinatus, vrsta koja ubija najviše ljudi. To što ubija najviše ljudi, ne znači i da je najotrovnija, čak naprotiv. Ubija najviše ljudi zato što ima jak otrov, agresivna je, često ujeda, često se može naći u naseljima, živi na mestima gde ljudi nose oskudnu odeću i obuću, gde nemaju obično para za lečenje, ili imaju tradicionalne (nedelotvorne) načine lečenja, a čak i posle lečenja, često dolazi do komplikacija koje izazivaju smrt.

Miroslav
05.02.09., 00:55
Par zanimljivih stvari :

- otrov smeđeg pauka samca (živi u teksasu) rastvara žrtvu u kašu i ne postoji protivotrov, već se koristi terapija elektrošokovima, koja je poprilično bolna i ponavlja se nekoliko puta dnevno. Čim se prestane sa elektrošokovima otrov - enzim počinje opet da deluje - osuđeni su da se ceo život prže elektrošokovima.

- kobra pljuvačica u stanju je da štrcne mlaz otrova na daljinu od 3m direktno u oči. Njen otrov izaziva inflamaciju što može dovesti do slepila. Otrov se iz žlezda potiskuje u spiralni kanal zuba i onda na kraju zuba dolazi do krivine, koja ga usmerava napred, tj. na gore.

- samo 10% zmija je otrovno. Godišnje umre 30.000 ljudi od njihovog ujeda.

- najsmrtonosnija životinja za čoveka je nilski konj. Ne znam koje su cifre u pitanju.

Imam još gomilu ovakvih zanimljivosti, ali se ne tiču ove teme.

nenad
05.02.09., 01:48
Podatak da je samo 10% zmija otrovno nije tačan. Procenat otrovnih vrsta je dosta veći. Međutim, smatra se da je samo 10-12% svih vrsta zmija opasno po život čoveka.
Nilski konj jeste najsmrtonosnija životinja po čoveka, i ja sam tako čuo, ali to ne znači da često ima priliku da ubija ljude. Mislim da mnogo više ljudi u svetu umre od posledica ujeda pčele i slično.

Duleslash
05.02.09., 02:02
Podatak da je samo 10% zmija otrovno nije tačan. Procenat otrovnih vrsta je dosta veći. Međutim, smatra se da je samo 10-12% svih vrsta zmija opasno po život čoveka.
Nilski konj jeste najsmrtonosnija životinja po čoveka, i ja sam tako čuo, ali to ne znači da često ima priliku da ubija ljude. Mislim da mnogo više ljudi u svetu umre od posledica ujeda pčele i slično.
tacnije po podacima koje znam najsmrtonosnija zivotinja na svetu je malaricni komarac... a mislim da i pcela ima vise "ubistava" od nilskog konja...

Miroslav
05.02.09., 02:16
Komarac je samo prelazni domaćin za uzročnika malarije (protozou). Tako da nije on smrtonosan već ta prorozoa koju on nosi. Ne znam joj tačan naziv.
Leči ili se lečila kininom. Ne znam da li je postala rezistentna na ovaj lek.

Geni
05.02.09., 08:44
- otrov smeđeg pauka samca (živi u teksasu) rastvara žrtvu u kašu i ne postoji protivotrov, već se koristi terapija elektrošokovima, koja je poprilično bolna i ponavlja se nekoliko puta dnevno. Čim se prestane sa elektrošokovima otrov - enzim počinje opet da deluje - osuđeni su da se ceo život prže elektrošokovima.



Ni ovo nije tačno. Već je pisano o Loxosceles reclusa. Nekroza tkiva koju izaziva njihov otrov je retka čak i kod ujeda a i onda je najveći problem što rana sporo zarasta pa, u slučaju neodržavanja higijene rane, dođe do pojave raznih bakterija. Najčešći tretman prilikom takvog ujeda je hormonska terapija. Cilj je da rana što pre zaraste. Smrt kod zdravog odraslog čoveka je veoma retka a posledice često budu ne više od crvenila oko rane.

Malacrass
05.02.09., 09:59
Mislim da je nemoguće definirati najotrovnija životinja.

- Neki otrovi djeluju gotovo u par sekunda.
- Neki otrovi mogu mirovati u tebi danima pa polako te ubijati jer si mislio da nakon dospjeća otrova nije ti ništa.
- Neki te mogu ubijat danima.
- Neki te otrovi mogu tjelosno osakatit

Helihopter kombinacija postoji...

Gledo sam neki dan na tw-u, mislim da je bila riječ nešto kao crveni škorpijon. Otrov može djelovati u navratima.

Također je bila riječ o nekom ogromnom gušteru, za kojeg kažu da je "zmaj". Nema otrov ali mu razna hrana trune među zubima i meson te mu se u ustima stravaju X vrste bakterija, virusa i raznih boleština koje se talože u slini. Tako da njemu je dovoljno da ugrize žrtvu i pusti je da umre.

Geni
05.02.09., 10:04
Komodo zmaj, sada je otkriveno da ima i otrov pored bakterija tako da može da se svrsta u ovu temu.

marko
05.02.09., 10:53
Malacrass, ti si naveo neke kriterijme pri izboru najsmrtonosnije životinje, ovde pričamo o najotrovnijoj, to su dva različita pojma :)

StefanovaPomajka
05.02.09., 11:11
Što se one bakterije tiče... Koliko mi je poznato, počela se koristiti u medicini kod nekih poremećaja u funkciji živčanog & mišićnog sustava, pa se tako tretiraju npr. tikovi kod ljudi... Onda je to dostignuće iskoristila industrija lepote, pa sada dame i gospoda posle 40te godine svog života mogu sebi da priušte tretman inekcijama poznatim kao Botox, koje parališu mišiće lica, pa tako "peglaju" naborana čela i sl... Ovo vam je poznato već?

Miroslav
05.02.09., 13:04
One podatke sam čuo u nekoj emisiji.

Za smeđek pauka samca su čak prikazivali te rane i kako ljudi sami sebi daju elektrošokove. Možda se sada primenjuje hormonska terapija, ali tada su elektrošokove naveli kao jedinu.

Geni
05.02.09., 13:16
Da, nekada... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8010544

Nikada nije bila delotvorna.

Evo koga interesuje više o njima http://www.brownreclusespider.org/brown-recluse-spider.htm

Duleslash
05.02.09., 14:40
Komarac je samo prelazni domaćin za uzročnika malarije (protozou). Tako da nije on smrtonosan već ta prorozoa koju on nosi. Ne znam joj tačan naziv.
Leči ili se lečila kininom. Ne znam da li je postala rezistentna na ovaj lek.
da, ali to je odgovor ako pricamo o najsmirtonosnijoj zivotinji ili onoj koja je odnela najvishe zivota, ali se o tome moze rasravljati...

aqua-zoo
05.02.09., 14:57
najsmrtonosnija životinja je čovek, ako mu se inteligencija i računa ili ne. Predator bez premca, destruktivan za okolinu u kojoj živi, beskrupolozan u ostvarivanju ciljeva, itd.
Naveći istrebitelj na planeti.

PS
I mi smo životinje, i da ne bide dileme oko vrste, Homo sapiens je najgori od svih.

Duleslash
05.02.09., 15:05
slazem se, ali ne pricamo ovde o smrti zaba ili misheva , ko zna koliki je to podatak... kad kazesh smrtonosan to se odnosi na ljude...
mada, najvishe ubistava ljudi verovatno odnosi covek, al mozda gresim ...

Geni
05.02.09., 15:09
Pa opet se ponavlja sve iz one prethodne teme. Lepo sam zato stavio link (a trebao sam sve ovo da spojim).

Ovde je naslov teme najotrovnija životinja i tu je odgovor mislim jasan, Australijska kockasta meduza (mada i to najotrovnija može različito da se tumači, da li je to jačina otorva u jedinici mere ili jačina otrova po ujedu ili nešto treće?). Druga tema je bila malo šira i pitanje je bilo 'najopasnija životinja' i to je apsolutno tačan aqua-zoov odgovor da je to čovek.

Svi ostali odgovori traže malo drugačije pitanje ;)