PDA

Pogledaj punu verziju : Ujed neotrovnih zmija...



Duleslash
05.02.09., 15:21
Mozda neko ne shvata zashto sam otvorio ovu "glupu" temu...
sinoc sam pred spavanje neshto razmishljao i nashao sam 2 kontradikcije...
1)"posle diranja zmije treba oprati ruke..."
2)"ako te zmija ujede nishta strashno"
(nebitno ko je shta postovao nije stvar u tome)
Zar nije "zdravije" da neoperete ruke i nekim slucajem unesete to u svoj organizam, nego da vas zmija ujede i unese isto to direktno u krv...
Nemojte da mislite da nisam pristalica pranja ruku:D:D:D samo pitam...
i shta se taj ugriz neotrovne zmije moze da prene coveku?

gordond
05.02.09., 16:55
To za pranje ruku posle uzimanja se verovatno odnosilo na to sto zmija provodi vreme na tresetu, po drvecu... Ti verovatno kad diras treset, posle toga operes ruke. Tako isto ne bi bilo lose da operes ruke i kad diras zmiju koja zivi na njemu.
Sto se tice ujeda, niko nije rekao da ne treba to da se necim ispere, samo je receno da nije nista strasno tj. da ne ostavlja nikakve posledice. E sad, ako te ujede neka neotrovnica iz prirode, svakako treba da dezinfikujes ranu i mozda cak primis neki tetanus ili nesto protiv infekcije, dok da ako te ujede zmija koju cuvas mislim da je dovoljno da ranu isperes alkoholom.

silwert
05.02.09., 16:57
pitaj te bifrosta sta on misli o ujedima zmija iz prirode i kako je on to dezinfikovao alkoholom

gordond
05.02.09., 16:59
Ne razumem tvoj odgovor. Jel neka ironija tipa: da, sigurno ce alkohol pomoci, ili...?

dule87
05.02.09., 17:10
"Salmonella je bakterija koja može izazvati gastrointesitinalnu infekciju poznatu pod imenom salmoneloza (salmonellosis). Obično se pod salmonelozom podrazumeva salmonela. Ova infekcija se može pojaviti kod ljuidi i životinja."
Ovo je osnovni razlog pranja ruku posle igranja sa zmijama... Zmije kao i dr. reptili, a takodje i ptice imaju ovu bakteriju u svom organizmu.. Vec je bilo rijeci o ovom u nekoj od prethodnih tema, a koga zanima nesto vise o salmoneli, evo i teksta koji je prvi izasao na google-u: http://healthvermont.gov/local/rhealth/serbo/Salmonella.Serb.pdf

gordond
05.02.09., 17:16
Hvala sto si dopunio moj odgovor. Nisam hteo da preciziram ni na jednu odredjenu bakteriju ili bolest. Jednostavno mi je logicno da peres ruke posle svake zivotinje koju diras...

Stufy
05.02.09., 17:16
Ovo uopste nije glupo pitanje. Razlog zbog kojeg treba prati ruke posle uzimanja reptila su pre svega bakterije is roda Salmonella ciji patogeni sojevi mogu da izazovu i smrt kod ljudi. Ovo je cesta bakterija kod reptila. Nalazi se u digestivnom traktu reptila i amfibija i ponekada se izbacuje u spoljasnju sredinu putem izmeta. Nisu sve vrste bakterija iz roda Salmonella patogene za coveka, tako da oko toga ne treba paniciti. Najvise ljudi se do sada zarazilo preko kornjaca, tako sto ne operu ruke posle igranja sa njima pa ih trpaju u usta.
Sto se ujeda tice bakterija se moze preneti i njime direktno u krvotok ali je to redji slucaj.
Ne treba praviti veliku dramu oko Salmoneloze jer se u svetu oko 98% obolelih ljudi zaraze preko hrane. Inace bakterije iz roda Salmonella prenose i psi, macke, ptice pa cak i ribe ali su kod reptila koncentracije ove bakterije vece. Sojevi patogeni za coveka su cesto patogeni i za reptila ali sa manjim posledicama. Jos jedna bitna stvar je da CB zivotinje takodje imaju bakterije iz roda Salmonella u svom crevnom traktu ali su to dosta retko patogeni vidovi. Zato kod WC zivotinja postoji veca sansa od zaraze.

Bogica1985
05.02.09., 17:58
Još jedna bitna stvar, rana se nikako ne ispira alkoholom već 3% hidrogenom , jer kako kažu alkohol širi krvne sudove pa se šansa za infekciju povećava.

burmanac
05.02.09., 18:02
Slazem se da treba da se peru ruke poslije bilo kakvog kontakta sa reptilom ili terarijem ali u kontrolisanim terariskim uslovima tolika koncentracija bakterije da bi se zarazili je mala,mnogo veca je mogucnost zaraze ehino kokom koju prenose domace macke

Stufy
05.02.09., 18:07
Ja rane od reptila ispiram samo vodom i sapunom ako sam u mogucnostu (da sam kuci a ne na terenu) i jos sam ziv i nisam imao salmonelozu. :)

freepartyman
05.02.09., 18:12
Slazem se da treba da se peru ruke poslije bilo kakvog kontakta sa reptilom ili terarijem ali u kontrolisanim terariskim uslovima tolika koncentracija bakterije da bi se zarazili je mala,mnogo veca je mogucnost zaraze ehino kokom koju prenose domace macke
Slazem se sa tobom..;) Kad vas ujede zmija malo properete ranu i to je to..Sanse za zarazu salmonele su vrlo male,samo nemojte da ljubite zmiju,perite ruke posle interakcije sa zmijom i sve ce biti ok:))

silwert
05.02.09., 18:23
da se covek moze zaraziti salmonelozom preko riba ja bi davno bio na infektivnom ili bar cest gost tamo
ne znam ni samo koliko sam popio vode iz aq dok sam menjao vodu to mogu da vam kazu mnogi akvaristi sami koliko su oni vode popili
to da se mnogo ljudi zarazi salmonelozom preko kornjaca je tacno ali to su sve bila deca koju roditelji nisu naucili da peru ruke
ruke treba prati i posle mazenja psa jer on prenosi ehinokokozu koja ni malo nije bezazlena
nepisem ovo da bi vas uplasio nego da bi jednostavno znali sta vas sve ceka, neko ce me dopuniti sigurno sa jos nekim primerom
ono za bifrosta morate cekati da on odgovori jer je njega ujela zmija bar 3 puta za 5 minuta dok smo bili na rostilju, molim genija ako ima slike da ih okaci bilo bi to veoma edukativno

Stufy
05.02.09., 18:34
Bakterije iz roda Salonella mogu da se nadju i kod riba ali to obicno nisu patogeni sojevi. Pa svako ko ima veci akvarijum je cugnuo vode iz creva dok je praznio terarijum :). Reptili su dosta cesta tema raspravi zbog visoke koncentracije Salmonella bakterija kod njih i zbog prisustva za ljude patogenih sojeva.

Duleslash
05.02.09., 20:33
ma nisam ja ni rekao da ne treba prati ruke...

Chobi
05.02.09., 20:55
Slazem se sa tobom..;) Kad vas ujede zmija malo properete ranu i to je to..Sanse za zarazu salmonele su vrlo male,samo nemojte da ljubite zmiju,perite ruke posle interakcije sa zmijom i sve ce biti ok:))

Eeeeeeeeeeeee....###! A je bas teo da predlozim DuleSlash-u da to izvede sa zmijom na R`n`R nastupu :D

Piiii....Dule bas ti se ne da, moracemo nesto drugo/trece...da smislimo ;)

Duleslash
05.02.09., 20:57
ajde, ajde, josh mi i ti falish da me jashesh... :)

Chobi
05.02.09., 21:01
:D don`t axe yourself

gordond
06.02.09., 00:20
Nemojte praviti offtopic jer je tema dobra i vec razradjena. Vec postoji tema o zmiji na bini...

nenad
06.02.09., 04:53
Pri ujedu neotrovne zmije, a i otrovne, bitno je isprati ranu hidrogenom ili alkoholom. Naravno, bolje hidrogenom. Ne mora da znači da će doći do infekcije, ali može da se desi. Otrovna zmija me nikad nije ujela, ali neotrovne me redovno grizu, imao sam sigurno preko 200 takvih ujeda. Uvek sam ispirao rane hidrogenom, i to svima preporučujem, jer svaka životinja, a i čovek, ima bakterije u ustima. O tome sam pisao i ranije, nije ništa novo na forumu.