PDA

Pogledaj punu verziju : G.Rosea i G.Porteri a ja pocetnik



Futurist
05.02.09., 23:01
Zdravo-zivo.
Nekoliko dana sam bistrio forum(ucio) i na kraju pazario dve zverke Grammostola Rosea i Gramostola Porteri(dobro sam napisao nazive?)
Posavetovao sam se sa prijateljem i uzeo.Sad ...sta bude-bice.
Jos su u transportnim plasticnim kutijama(za dan -dva ce biti gotovi terarijumi) pa ne znam(tj mislim da znam ali da proverim i cujem savete iskusnijih)sta da radim(hrana,eventualno fajtanje...).
Zveri su divljaci(znam,mnogi ce reci da je grska sto sam to uzeo)ali pocetnik sam i nemam zelju da karakondzulu vrtim po rukama a u terarijumima cu im stvoriti (bar se nadam )pristojne uslove za zivot(treset,mangro panj sa velikim supljinama,kamcina...nadam se da ce biti dosta?).
Drekavci su prilicno veliki(10 i 6-7cm)
E sad...molim za savete(terarijumi ce biti 30x30x30cm i nisam pametan sta da turim kao ''krov''(citao sam na forumu da je curi utekla tarantula tako sto je progrizla mrezu za komarce(?)
Toliko za sada.
Molim za savete i predloge.Slike cu da narihtam ako uspem da ih uslikam kroz plastiku(mada bih vise voleo da ih uslikam kad budu u terarijumu koji cu da sredim da bude ko' lutka;)
Pozz i unapred hvala

Duleslash
05.02.09., 23:07
probaj neku drvenu shperplochu mozesh lako naci i napravi ventilaciju...
vodi racuna citao sam negde da su rosea-e agresivne... a evo i jedne slike ujeda, vodi racuna ;) http://i21.photobucket.com/albums/b286/svujeys22/hand1.jpg

marko
05.02.09., 23:10
Duleslash, bombarduješ sa dezinformacijama, rosea je skoro najtolerantnija vrsta.

Futurist, nazive si dobro napisao sa jednom malom ispravkom, ime roda se piše velikim slovom a ime vrste malim, dakle Grammostola rosea itd...

Duleslash
05.02.09., 23:12
onda sam bio loshe obavesten, hvala na ispravci...

Ig0r
05.02.09., 23:14
Grammostola nije agresivan/defanzivan rod. Ni najmanje. Zato ih mnogo ljudi i voli. Ja lično mislim da nisi napravio najbolji izbor kod kupovine ako su ti to prvi ljubimci. Meni su dosadne i sporo rastu a osim pulchrae i icheringi nisu mi čak ni lepe. Ali to nikako tebe ne treba da odvrati. Dobra stvar je što si uzeo malo veće tarantule jer bi se otelio dok od bebe ne stignu na 10 cm. Osim ovoga maltene su neuništive. Jako izdržljive tarantule koje je lako održavati pa se zato i preporučuju početnicima. Pročitaj malo više na forumu i naći ćeš sve potrebne informacije.
Dule, možda bi bilo bolje da se uzdržiš malo od komentarisanja stvari koje ne poznaješ najbolje. Ništa lično ali neko će te shvatiti ozbiljno i može pogrešiti u tome što radi. I što se tiče one slike, to definitivno nije ujed roseae. Ne bi bilo loše da staviš link ka pravom izvoru te fotografije da vidimo.

Futurist
05.02.09., 23:17
Hvala za ispravku,znam to ali ne znam sta mi je bilo da napravim gresku(cikidas sam godinama, 100x dnevno napisem neki naziv i bar jednom pogresim i napisem kao ime i prezime).
Gorepomenuti ujed sam video.Ne mogu reci da se plasim jer kao sto rekoh...necu ih vucarati po rukama(u svakom slucaju-HVALA za info i upozornje).
Za sada od hrane imam samo''supercrve''. Posto sam ih veceras doneo,ne znam kada je pametno da im dam da klopaju(niko ne zna kad su poslednji put jele;pre dva dana ili pre dve nedelje).Vode imaju.Ventilacija je pristojna(nadam se)...

Soulfly
05.02.09., 23:19
Futurist, dobro si postupio, ako te ista zanima verovatno postoji na forumu pa pogledaj. Gledaj starije teme i savete ljudi koij su tu duze vreme.

Kao sto je Marko rekao, rosea je jedna jako tolerantna tarantula.

Poklopac bi ti bilo najpametnije da odradis iz 2 dela, jedan deo (2/3 povrsine) obicno staklo a drugi deo (oko 1/3 povrsine) bi trebao da bude stakleni ram sa celicnom mrezicom. To sto si spomenuo se desava ukoliko se postavi plasticna mrezica za ventilaciju i dolazi do toga da je T progrize i pobegne.

Duleslash
05.02.09., 23:20
Grammostola nije agresivan/defanzivan rod. Ni najmanje. Zato ih mnogo ljudi i voli. Ja lično mislim da nisi napravio najbolji izbor kod kupovine ako su ti to prvi ljubimci. Meni su dosadne i sporo rastu a osim pulchrae i icheringi nisu mi čak ni lepe. Ali to nikako tebe ne treba da odvrati. Dobra stvar je što si uzeo malo veće tarantule jer bi se otelio dok od bebe ne stignu na 10 cm. Osim ovoga maltene su neuništive. Jako izdržljive tarantule koje je lako održavati pa se zato i preporučuju početnicima. Pročitaj malo više na forumu i naći ćeš sve potrebne informacije.
Dule, možda bi bilo bolje da se uzdržiš malo od komentarisanja stvari koje ne poznaješ najbolje. Ništa lično ali neko će te shvatiti ozbiljno i može pogrešiti u tome što radi. I što se tiče one slike, to definitivno nije ujed roseae. Ne bi bilo loše da staviš link ka pravom izvoru te fotografije da vidimo.
Meni je samo bilo krivo pa sam hteo da posaljem neki postic coveku kad vec niko nije... a da se ne razumem je istina ali sam nachuo neshto ochigledno loshe... a fotkica nije moja chak je ima i na guglu... trazi "Grammostola rosea" u slikama

EDIT: tu cete naci i forum gde ima neshto o njima ,ali ako vi kazete pogresno onda jeste ;)

Geni
05.02.09., 23:20
Sad sam video sliku. Auuu, pa ono ni jedna tarantula ne bi mogla da uradi. Čak ni blondi.

Futurist, samo da potvrdim gore rečeno, To su jako mirne tarantule (svaka tarantula može da bude agresivna, nemoj ovo da te zavara) i jako izdržljive. Ne vole vlagu i često neće ni da stanu na vlažan treset. Drži im samo činiju sa vodom i to im je dovoljno.

Što se mreže tiče, stavi žičanu i nemaš problema.

marko
05.02.09., 23:22
Posto sam ih veceras doneo,ne znam kada je pametno da im dam da klopaju(niko ne zna kad su poslednji put jele;pre dva dana ili pre dve nedelje).Vode imaju.Ventilacija je pristojna(nadam se)...Ne brini se za hranu trenutno, pusti ih par dana da se "smire od puta". Zaboravih u prethodnoj poruci da napišem : Dobrodošao :)

stefan
05.02.09., 23:23
pa sve zavisi od samog pauka .moja rosea je prilicno agresivna za njen rod

Duleslash
05.02.09., 23:25
Dobrodoshao... nisam imao nameru da te plashim ;)

Geni
05.02.09., 23:26
Našao sam onu sliku t.j. njeno objašnjenje. To nisu ubodi već ogrebotine i to dosta njih. Zanimljivo ali nije za ovu temu.

Futurist
05.02.09., 23:31
Okeeet.
Hvala.Samo jos jedno pitanje koje se sastoji od dva a na kraju ce biti verovatno tri(pitanja).
Prvo-ne znam gde da trazim zicanu mrezu(gledao sam gotove terarijume ali drugar je ubedjen da ce znatno jeftinije biti da on napravi),ne sumnjam u njega jer ih je napravio mEleon.Drugo-tipuje da mreza nece biti ni potrebna jer ce (ako sam dobro shvatio) stakla biti klizeca-front strana i tu uvek ima malo lufta za vazduh(dovoljno?).
Trece -dimenzije 30x30x30cm su sasvim ok(ako budem nabavljao jos nesto mogu da''nanizem''terarijume jedan iznad drugog jer bih pravio vertikalnu policu a glupo bi bilo da budu razlicitih velicina)?Hocu da pitam u stvari da li je to ok zapremina za vecinu tarantula ?

Nemanja
05.02.09., 23:33
Dobrodosao Futurist!!

Mozda ne bih trebao da postavljam ovo pitanje ali, jel samo ja imam utisak dok citam ovu temu da su te tarantule iz prirode?

Geni
05.02.09., 23:34
Dobra je valiičina za sve sem par najvećih i neke arborealne. Žičanu mrežu imaš svugde (buvljak, jeep i tako ta mesta) i ne, nije dovoljno ako bude samo malo lufta između terarijuma i vrata.

Futurist
05.02.09., 23:37
Da Nemanja.
Geni,kako i gde da trazim zicanu mrezu ?
Kod likova koji prodaju mreze za prozore (zastita od komaraca)?

Geni
05.02.09., 23:38
Baš kod tih. To je ta mreža.

Futurist
05.02.09., 23:41
Super.Hvala za info.
Duleslash - opusteno...

Pokusaj postavljanja slika

Ig0r
06.02.09., 00:01
http://img34.picoodle.com/img/img34/3/2/5/xgrofx/f_DSCN1537m_949b65e.jpg

Da li je još nekom ovo zapalo za oko. Čini mi se da vidim mužjaka. Mada treba bolja slika. Nisam siguran da li je to uopšte palpa?

marko
06.02.09., 00:06
Hteo ja da kažem ali me sramota. Već sam danas napisao grdilo poruka.
I meni se čini da je palpa zadebljana, pogotovo mi noge izgledaju krajnje muškaraste.

Futurist
06.02.09., 00:09
Kao Krmpotic ?
Hmmm nije mi palo na pamet da pitam za pol. Postoje neke bitne razlike u cuvanju M i Z ? Kao da sam procitao da M krace zive ?
E da... posim boje...da li postoji jos neka razlika izmedju roseae i porterija ?

Bifrost
06.02.09., 00:10
Pozdrav... Super je sto si njih uzeo, Grammostole su extra :D. Moj prvi pauk je G. rosea jos uvek je imam, u septembru ce biti 9 godina da je kod mene :). Kad sam je uzeo nisam bas dobio neki info, Branko Ziljak mi je objasnio u par reci sta i kako i to je dovoljno da nihovo drzanje. Tad nije bilo niceg od hrane da ja znam osim tenebrija i pinkija. Moj info je bio prskaj 3 puta dnevno i daj joj po 3 tenebrije par puta nedeljno... hehe mada je jos jednostavnije... Tim vrstam ne treba velika vlaga tako da ne moras da prskas uopste, samo da ima posudu sa vodom, a sto se tice hranjenja to po tvojoj zelji ja licno ne volim veliki abdomen tako da gledam da to odrzavam... Videces koliko su to zahvalni ljubimci i jednostavni za drzanje tako da nisi mogao da pograsis :D

silwert
06.02.09., 00:16
jos jedan ciklidas na teraristici dobrodosao
samo kada budes trazio zicanu mrezu gledaj da bude od aluminijuma jer kada budes vlazio treset nekad ce te mrziti da otvaras poklopac pa ces prsnuti kroz mrezicu koja ce poceti da korodira a to nije ni malo lep prizor na cistom terarijumu (iz licnog iskustva )
ne znam zasto sam ovo napisao ali ce sigurno nekom da koristi :)

Futurist
06.02.09., 00:18
Odlican savet Silwert. Hvala .
Ciklidi su ipak No1
Bifrost mene su onda dezinformisali... dobio sam info da dajem jednog''supercrva'' na nedelju ili na deset dana.
Da li da im ponudim veceru ?

marko
06.02.09., 00:24
Kao Krmpotic ?
Hmmm nije mi palo na pamet da pitam za pol. Postoje neke bitne razlike u cuvanju M i Z ? Kao da sam procitao da M krace zive ?
E da... posim boje...da li postoji jos neka razlika izmedju roseae i porterija ?Ovde ima razlike u boji jer ti verovatno imaš rosea-u RCF (Red Color Form, crvena varijanta). Obična rosea izgleda identično kao porteri, neke bitnije razlike znaju samo oni koji su ta dva primerka svrstali u dve različite vrste, verovatno iz opravdanih razloga.

Nema razlike u čuvanju mužijaka i ženke ali ako si stvarno dobrio odraslog (polno zrelog) mužijaka onda mu nije ostalo puno vremena u životu, na žalost. Možeš li da pogledaš malo bolje pedipalpe, da li izgledaju kraće nego kod porteri, da li su zadebljane kao bokserske rukavice i da li na prvom paru nogu postoje neke kukice?

Bifrost
06.02.09., 00:24
Nije to dezinformacija moze i tako ali mozes lako sam da odredis :) samo da te opustim da ne birnes puno oko hrane neznam ni jedan slucaj ovde na forumu da je nekom ijedna uginula od gladi :)

Mozes da probas da im ponudis ali ce verovatno odbiti jer su stresirani od puta ili ako si ih premestio.. Ali te ne kosta da probas naravno :D

Silwert-ovo zapazanje je tacno ja se ne secam kad sam zadnji put otvorio poklopac da bih naprsako hehehe

I ja sam polu ciklidas ::D

dule87
06.02.09., 00:42
Mislim da je ovo samo opticka varka, i bi se kukice vidjele na ovoj "prvoj" s lijeva nozi do nas.. Salji ako imas bolju sliku, pa da razrijesimo dilemu...

marko
06.02.09., 00:47
Prva s leva noga na slici je zapravo druga noga, ona prava prva noga se ne vidi cela ;)

dule87
06.02.09., 00:52
Heheh bice da je tako, ili mu fali jedna.To sam twk skontao kad sam ponovo pogledao sliku.. Al jos uvijek stojim kod misljenja da je to samo opticka varka i da je ovo zaokruzeno prva ili druga noga , a ne palpa...

Futurist
06.02.09., 00:53
Marko,malo si me precenio.
Jos uvek nemam tako ostro oko a i ne znam sta je deo tela koji si naveo(ako je uopste to deo ):confused:. Jos sam djak i kako mi se cini,trbace mi puuuno vremena.
Evo jos par slika(ne mogu bolje da ih uhvatim jer su u skucenom prostoru a i plastika je malo strokava(iznutra)

Futurist
06.02.09., 00:59
Sta bi ovo moglo da bude ?
Izvinjavam se zbog lose fotke ali naveo sam u proslom postu razlog

rassa
06.02.09., 01:03
da pitam
jel ovo 'cista' rosea, ili je rcf ili .... ili ... koja vec

Futurist
06.02.09., 01:07
Receno mi je da ce se pojaviti nesto crveno po njoj kako ide matorija(tj kako raste).Bar sam ja tako razumeo

homer
06.02.09., 01:09
Rosea je RCF i meni jako deluje kao muzjak..steta sto nisu bolje slike...

dule87
06.02.09., 01:11
Pa mozda bi i bile bolje kad bi rekli covjeku sta i kako da slika... :)

Bifrost
06.02.09., 01:11
Ta prva na slici o kojoj smo komentarisali je muzijak 100% i to odrasli... Vidis da su zavrsetci pedipalpi dgugaciji? I ima kukice na prvom paru noga na 5 segmentu (tibia) brojeci od coxe ::D... Pogledaj na mom sajtu anatomiju :)

marko
06.02.09., 01:22
Marko,malo si me precenio.
Uh, izvinjavam se zbog ovoga :)

Polno zreo mužijak, traži nekoga ko ima ženku, ističe mu vreme!

Futurist
06.02.09., 01:26
I ja vama ! !!
Sala mala naraFski.
Anatomiju ucim u hodu.
Za sada mi je osnova da ih lepo smestim i pokupim savete da budu zivi zdravi i debeli dok ne stignu terarijumi(par dana)
Ako je to osnova,nadgradnja je sve ostalo pa i anatomija koju cu morati da nabubam(bar najbitnije stvari)
Sad mi je prioritet ...ma ne znam kako to da objasnim a da mi se ljudi ne smeju...
Moram da uzmem i gustera jer moja devojka voli da gleda akvarijume(terarijume ce videti za nekoliko dana)ali samo da gleda.Ona hoce da moze nesto da drzi u krilu,da mazi...znate vec kakve su zenetine.lAli o tome cu na delu foruma posvecenog gusterima.

stefan
06.02.09., 08:34
e sad ja bas nisam razumeo dali je ovo muzjak ali ti trazi zenku kod nekoga

steta sto moja rcf nije malo veca

marko
06.02.09., 10:35
Za sada mi je osnova da ih lepo smestim i pokupim savete da budu zivi zdravi i debeli dok ne stignu terarijumi(par dana)
Pa ne znam da li da smeštaš roseu u terarijum, stvarno je pitanje koliko mu je vremena ostalo u životu. Možda jednu do dve godine maksimalno a možda par meseci. Taj mužijak se više neće presvlačiti (postoji jako mala šansa jednaka dobitku sedmice na loto), što znači da je sa rastom završio. Ti brže bolje u sekciju ponuda, napiši da imaš zrelog mužijaka rcf pa će se već neko javiti za parenje. Od parenja (nadamo se uspešnog) po nepisanom pravilu imaš 50% mališana i eto ti radosti :) Ako se dobro sećam, samo Kimi ima ženku rcf koja bi mogla da se pari.



e sad ja bas nisam razumeo dali je ovo muzjak
Jeste mužijak i to odrastao, piše na par mesta.

stefan
06.02.09., 10:48
imm i ja zenku samo nznam dal je dovoljno velika ???

silwert
06.02.09., 10:50
osecam da ce biti neko parenje skoro sa ovim dasom

Futurist
06.02.09., 13:11
Moj Zdravko Colic prima ponude...

Futurist
07.02.09., 01:51
Negooooo niko ne kaze nista za ovog drugog dasu(ili damu) ?
Okurazio sam se i skinuo poklopac-sad su (bar mi se tako cini) znatno jasnije slike .Po slobodnoj proceni -dasa ili gospoja ?

kimo
07.02.09., 02:23
Ova je gospođa :) Javi se za randevu :P

Futurist
07.02.09., 02:28
Jeeeel' ?
Ajd....dogovoricemo se .Imas dasu za nju ?

kimo
07.02.09., 02:39
Me ne za nju, nego za njega, nesećaš se da smo pričali :) A porteri jedino ako je neko uzeo od Joce isto...

Futurist
07.02.09., 02:44
Secam se bre,nego sam pomislio da (i)za nju imas dasu.

joca011
07.02.09., 08:46
Ono jeste muzjak i prilicno je tolerantan ali i jako plasljiv i kada (i ako)ga budes premestao samo polako jer zna da nepredvidjeno poleti (iz licnog iskustva), sto se tice dase za porteri ima nije problem (a i devojka za Zdravka Colica takodje nije problem)

Futurist
13.02.09., 16:18
Opet ja sa pitanjima...
Sutradan posto sam ih doneo dao sam im da klopaju.Ubacio sam po jednog''supercrva''(tako sam cuo da se vabe). Oba su se lagano uvukla u treset ,karakondzule ih nisu ni pogledale(ili primetile).
Juce sam opet ubacio po jednog.Bukvalno sam bacio crva na tarantulu.Zenka je smotala crva i smazala ga za cirka 20 min. Muzjacic je pustio crva da se spusti sa njega i zaroni u treset.Inace je veoma zivahan,ali na crve gleda ko' na smrdljiv sir(ac).
E sad...pitanje je... sta se desava sa crvima u tresetu ? Da li da ih''iskopavam''ili da ih ostavim da prave tunele ?
Zasto muzjacic jos nece da klopa ? Koliko jos da sacekam dok mu ponovo ubacim nesto za klopu ?

StevaNS
13.02.09., 16:51
Pozdrav!
I ja sam tek pocetnik, ali dok neko strucniji ne odgovori tu sam.

Fobasi imaju prirodnu potrebu da kopaju pa su uvek na dnu. Ako nekad izadje T ce ga naci, ali ukoliko tarantula pocne da se presvlaci (okrene se na ledja i potpuno miruje jedno vreme) postoji mogucnost da crv izadje i pocne da je gricka i to moze biti fatalno. E sad, posto su ostali rekli da se muzjak nece presvlaciti tu nemas problema, ali sa zenkom da.
Praksa je da se crvu zdrobi glava pre nego sto ga das tarantuli. Ja za to koristim pincetu. Tako ostane ziv dovoljno dugo da ga t. pojede, nece se ukopavati i nema straha da ce T stradati.



Zasto muzjacic jos nece da klopa ? Koliko jos da sacekam dok mu ponovo ubacim nesto za klopu ?

Mozda je jos malo pod stresom pa ne reaguje odmah a crv pobegne. I moje T ponekad nece da jedu. Ne moz ih naterat. Bacim im fobasa pod nos i nista.. Ako vidis da je fobas izasao uhvati ga pa mu zdrobi glavu i tako ga daj. Ako ga T do sutra ne pojede, samo ga baci i posle par dana probaj opet..
Meni su interesantnije bube. One trce tamo vamo i tacno vidis kada ih je T osetila i kako se sprema za napad. Ali bube nisu toliko hranjilve, pa ih hranim crvima uglavnom.

To je samo moje misljenje, pa ako sam nesto lupio neka dobijem packu :)

rassa
13.02.09., 17:00
namoras da mu 'zdrobis' glavu, meni se desavalo da ga ubacim i on se zakopa pa onda ja mislim da ce izaci ali ne. u zemlji se i presvuko , pa sam nakraju sve zivo iskopo i naso ga... Ja sada kad ubacim crva i ako ga odma ne scepa (90% da oce) onda cim krene da se zakopa ja ga izvucem pincetom i ubacim ponovo i onda ga uvati.

homer
13.02.09., 17:12
Sto se muzjaka tice,kada odrastu jako retko jedu,puno zavisi od uslova u kojim ga drzis..ima kada mesecima ne jedu.. tako da nemoj da te brine,nece uginuti od gladi...najbitnije da vodu ima uvek .
Ti pokusaj nedeljno,a ako odmah ne uzme hranu slobodno je izvadi..jesce kada ogladni..

Futurist
02.03.09., 14:31
Ljudi dasa nije ni jedan put klopao od kada je u mom skromnom domu(a to je skoro mesec dana).Bukvalno bacim crva na njega,on ga pusti da ode(to traje nekad i po desetak sekundi ,crv laganeze odpuzi i zavuce se u treset). Inace,u terarijumu je velicine oko 25x25x25cm posut tresetom...vode uvek ima,cak je i prostor oko posude pofajtan(treset).Parce drveta(koren koji je bio dugo u akvarijumu ali opet otkuvan...).
Cesto se krece,pentra po staklu,po tlu...ali na klopu gleda ko' na smrdljiv sir.Temperatura u sobi je oko 23 stepena.
Sta se desava ? Nisam ga stavio u kliniku''Mejo''

Bifrost
02.03.09., 14:43
Odrasli muzijaci jako slabo jedu...

Geni
02.03.09., 14:46
Ili nikako... jedini zadatak koji oni imaju u životu je da nađu ženku i da je spare.