PDA

Pogledaj punu verziju : Tera Design i moj nacin grijenja tla(poda)



ExigE
06.02.09., 00:14
Pozdrav. Ev vec neko vrjeme radim na tome kako rjesiti grijanje poda terarija(ravnomjerno grijanje i da je sto prirodnije). Pokusavajuci razne metode dosao sma do jedne veoma efikasne tj. grijanje vodom. Ispod terarija postaviti staklenu posudu sirine terarija a visine nekih 3-5 cm u koju bi pricvrstili grijac(najpogodnije grijac za akvarij) ali ukoliko nemate to moze grijac iz kuhala ali tu treba poraditi na smanjenju napona jer ne zelimo da nam se ljubimac skuha :o Sto znaci da nam trebaju transformatori, otpori itd... Ja sam probao sa grijacem iz akvarija i radi perfektno. Odrzava ravnomjerno temperaturu cjelom duzinom terarija.Slike cu postaviti ubrzo, trenutno nemam kameru :( Ali evo slike kako sam ja to zamislio pa sam malo modelirao i ev kako to otprilike izgleda. A trenutno radim na josh jednom modelu i animaciji na kojem ce se bolje vidjeti taj mali bazen sa vodom. Nadam se da ste shvatili sta i kako :D
http://img6.imageshack.us/img6/8288/ter1dz6.jpg

rassa
06.02.09., 00:33
izgleda kao da ima malo ventilacije...super si napravio sliku

ExigE
06.02.09., 00:41
Ma ovo je samo osnovni prikaz :D Al et ima malo vetilacije( na slici prikazano kao crne plocice na desnoj i lijevoj strani na gornjem i donjem djelu). Trenutno radim na boljoj slici. Detaljnije. I hvala

StefanUndy
06.02.09., 00:49
super ideja ali koliko tacno bi taj grejac mogao da podigne stepeni u terarijumu jel znas to otprilike da vidim da li bi meni to odgovaralo ??

dule87
06.02.09., 00:50
Ima tu jedan mali problem.. Vecini nas je cilj da ce postigne temperaturni gradijent.., a ti si kao uspjeh svog rada naveo ravnomjernu temp. duzinom cijelog terarijuma.. Ideja nije losa, zavisi za koju zivotinju je ter, i da li taj nacin grijanja utice na vlaznost u istom...

ExigE
06.02.09., 00:54
E vidite... Kod mene je temperatura konstantna na 26 stepeni. A ukoliko neko ne zeli da grije preko cjelog dna nek odradi pola tj. pola posude nek pregradi. Vlaznost se moze regulisati rupicama na staklu tj. dnu terarija sto znaci da bi grijanjem vode male kolicine isparavale sto znaci da bi vlaznost bila pristojna. Samim tim smanjili bi potrebu za prskanjem terarija.

GUSTAV
06.02.09., 01:26
Fino je renderovano. Koji render?

spiderboy
06.02.09., 08:58
previše si to izkomplikovao em praviš posudu za vodu pa grejač za akv,pa si spomenuo neki trafo otponik itd,uzmeš fino kabel grejač ili foliju i rešio si stvar

ExigE
06.02.09., 17:35
previše si to izkomplikovao em praviš posudu za vodu pa grejač za akv,pa si spomenuo neki trafo otponik itd,uzmeš fino kabel grejač ili foliju i rešio si stvar
Pa vidis za dobre stvari treba se malo napatiti. A to sa transformatorom je rjesenje ukoliko nemas grijac za akvarij ;)