PDA

Pogledaj punu verziju : Orientalni mukač - Bombina orientalis



Stufy
09.02.09., 20:57
Ove zabe naseljavaju delove Kine, istocne Rusije i Koreje. Odrasli primerci su obicno ismedju 40 i 60 mm duzine. Dorzalni deo tela moze biti zelene ili zlatno braon boje sa crnim sarama dok postoje i mesane varijante sa obe boje prisutne na istoj jedinci. Ventralana strana je jarko obojena (crvena, narandzasta ili zuta) sa crnim mrljama. Imaju dobro razvijene plovne kozice izmedju prstiju. U zatocenistvu zive oko 14 godina, mada mogu ziveti i do 20 godina u idealnim uslovima.

Smestaj - Ove zabe se mogu drzati i u vlaznom terarijumu i u razlicitim varijantama zastupljenosti vode i terestricnog dela u terarijumu. Sto se velicine terarijuma tice ne zahtevaju veliki terarijum tako da je 40cm duzine 30 sirine i 30 visine dovoljno za dve tri zabe ali ako im obezbedite vise prostora nece im skoditi. Terarijum mora da ima poklopac jer su izuzetni skakaci. Temperatura ne bi trebala da prelazi 30 stepeni celzijusa, dok je idealna od 22 do 24 stepena celzijusa. Treba im obezbediti hibernaciju na 8 - 10 stepeni samostalno ili u grupama zavucene u podlogu oko 2 meseca godisnje. Neki odgajivaci koriste UVB lampu ali se u globalu samta da im nije potrebna. Vodu treba odrzavati pomocu filtera ili menjanjaem na 7 dana. U svakom slucaju voda mora da bude oslobodjena hlora, znaci direktno sipanje iz cesme ne dolazi u obzir. Ako se ne koriste preparati za izbacivanje hlora iz vode, vodu treba ostaviti da odstoji makar 24 casa u otvorenoj posudi. Moze se koristiti i kisnica. Ako se kao podloga za akvaticni deo koristi sitan sljunak preporucuje se da se koriste oblutci veci od glave samih zaba tako da zabe ne bi mogle da ih progutaju. Pozeljno je koristiti samo oblo kamenje.

Ishrana - Ziva hrana je obavezna, a ove zabe ce jesti skoro sve sto se mrda. Preporucuje se hranjenje insektima mada ce jesti i gliste, manje puzeve i kao sto je receno skoro sve sto se mrda. Hranu jednako dobro uzimaju i sa kopna i iz vode. Hrana ne treba da bude veca od razmaka izmedju dva oka zabe.

Uzimanje u ruke - Bombina orientalis nije ljubimac koji ce vam mirno sedeti u ruci. Ove zabe ce skoro momentalno pokusati da pobegnu tako da uzimanje u ruke kao i kod ostalih amfibija treba svesti na minimum. Pre uzimanja zaba u ruke treba prati ruke bez sapuna i detrdzenata jer mogu da se apsorbuju kroz kozu i da stete zabi. Posle uzimanja u ruke obavezno dobro oprati ruke. Ove zabe sadrze otrovne sekrete na svoju kozu koji nisu opasni ali izazivaju svrab, suze i kijanje ako dodju u dodir sa sluzokozom usta, ociju i nosa.

Bombina orientalis se smatra odlicnom zabom za pocetnike.

Stufy
09.02.09., 20:59
Bombina orientalis
http://img164.imageshack.us/img164/6345/dsc0211vy8.jpg

markozmaj
09.02.09., 21:31
Steta sto raste samo 6cm :D

silwert
10.02.09., 17:38
objani mi kako da zagrejem terarijum dal sa sijalicom kabl grejacem ili nesto trece
jako su mi interesantne mozda bi mogao da ih uglavim izmedju aq

markozmaj
10.02.09., 17:54
Ja bi uzeo jednu da rastu vece hhahah

Stufy
10.02.09., 19:41
Ne znam kolika ti je temperatura u prostoriji gde planiras da ih drzis ali ako je to neka uobicajena sobna temperatura oko 21 stepen celzijusa grejac ti u principu ni ne treba. Ako je hladnije od toga mozes jednu stranu da naslonis na neki od tih akvarijuma koji pretpostavljam da se greju na oko 27 stepeni celzijusa i time dobijes i temperaturni gradijent.

toncek
10.02.09., 23:15
auu još jedna ljepotica...nemogu vjerovat da su me i žabe privukle...inače dok sam bio manji sam se dosta bojao žaba ,a sad dok gledam malo i čitam o njima sve me više zanimaju...ovo je stvarno ljepa žabica

Dendzo
22.10.12., 21:44
Pozdrav svima! Zelim da pocnem da drzim zabe, pa sam zainteresovan za nabavku ove zabice jer sam nasao podatak da je dobra za pocetnike. Interesuje me gde bih mogao da nabavim dva komada i kolika im je cena otprilike? Hvala unapred!!!

nenad
22.10.12., 22:25
Moj ti je savet da uzmeš žabe koje trenutno možeš da nađeš u ponudi kod nas. Retko ima žaba "na lageru" u Srbiji, obično sve mora da se donese iz okolnih zemalja, a sad trenutno ima nekih žaba u ponudi.

Reptile Whisperer
23.10.12., 09:58
Ovih je bilo na terraplazi ...