PDA

Pogledaj punu verziju : Stigla zmija (Kukuruzni smuk)



ExigE
10.02.09., 23:18
Evo ga konacno nakon duzeg perioda cekanja dosla je i moja prva zmija :D Pantherophis guttatus! Nabavio sam je od Peđe, trebalo joj je 7 sati do Sarajeva busom tako da se istraumirala pa je malo ljuta. Cim sam posao da je izvadim ujed je pao haha al haj oprastam joj :D:D:D Ev neke slike kamera je losa. Ovo je slikano kad sma je vadio iz male kutijice u kojoj je bila kad je dosla maloprije. Sad je u terariju uziva, malo istrazuje, a i 100% joj je ugodnije i toplije pa se opustila. Sutra vise slika...
http://img6.imageshack.us/img6/4966/foto00e18rs4.jpg

dragon
11.02.09., 08:01
Čestitam :th_clap:. Samo da pitam dal je to kukuruzna zmija Elaphe guttata?

spiderboy
11.02.09., 09:16
nekadašnja Elaphe,odnedavno je preimenovana u Pantherophis guttatus,valjda sam dobro napisao

ExigE
11.02.09., 17:36
Da..nekada je bila Elaphe sad je Pantherophis guttatus.

Evo slikica :D
http://img26.picoodle.com/img/img26/3/2/13/f_kukuruzni1am_b9e23f3.jpg
http://img26.picoodle.com/img/img26/3/2/13/f_kukuruzni2am_2dcda84.jpg

Pedja
15.02.09., 17:11
Ovo nije mali kukuruzni smuk... star je skoro 6 meseci,izlegli su se krajem avgusta , a sada su skoro duplo veci nego kada su se izlegli

Bojana
09.03.09., 16:47
Da i ja predstavim moju kukuruznu.. kod mene je od 25.I 2009, ima oko 40-50 cm, živi u staklenom terarijumu 50*30*30. Kod mene se presvukla 2 puta 29. januara i 1. marta. Jede svaki 6ti dan po jednog odmrznutog velikog pinkija i vrši nuždu 2-3 dana nakon jela. hranim je van tera jer ne volim kad se miš uvalja u treset, jednom sam se bila baš isparanoisala kad su joj usta bila puna treseta dugo nakon što ga je progutala. Inače, jede i kad treba da se presvlači. Temperatura mi je malo problematična, grejem običnom sijalicom izvan tera ali jako retko pošto mi je u stanu konstantna temperatura 29 stepeni, a noću padne na 26-27, tako da ona ima samo topli deo :mad: .

http://img8.imageshack.us/img8/458/m004.jpg
http://img10.imageshack.us/img10/723/dscn0221n.jpg
http://img10.imageshack.us/img10/5839/dscn0205.jpg

sad jedan potencijalni problem. Ona uopšte ne izlazi iz skloništa :confused: izađe samo kad "ide u wc" i odmah se vraća unutra. Inače nije agresivna, a bila je, kada hoću da je uzmem ni ne pomeri se, tako da mislim da me se ne boji da bi zato bila stalno sakrivena... Da li je to znak da nešto nije u redu sa njom ili samnom?

nenad
09.03.09., 17:11
Kukurunzni se dosta skrivaju dok su mladi. Tako da je to ponašanje normalno. Ako je bila agresivna, to je prošlo, jer se odomaćila ;)

Bojana
09.03.09., 17:15
Hvala Nenade na brzom odgovoru :) bila sam se malo istripovala jer stalno čitam kako su one veoma aktivne a ova moja ništa ni da se mrdne.
Šta da radim s temperaturom? da lkli je ok tako kako je?

nenad
09.03.09., 17:18
Pa treba joj i hladna strana terarijuma. Noću im treba oko 20 stepeni. Ne znam kako ti je tako toplo u stanu ;)

Bojana
09.03.09., 17:21
stan je mali a centralno radi ko ludo... tolika mi je temp s otvorenim prozorom!, nije normalno. sad se naslonila jednu stranicu tera na zid pa će ga to možda malo rashladiti...

nenad
09.03.09., 17:24
Ako je vruće zmiji, može u vodi da se rashladi. Ali, obzirom na situaciju, savetovao bih ti da ubaciš kuler u terarijum.

Bojana
09.03.09., 17:30
Nisam je nikad videla da ulazi u vodu. A kada,jako retko samo, padne temperatura na nekih 26 i kad uključim lampu ona uvek bude u najtoplijem delu. videću to za kuler ali ću probati i da vlažim treset jer kad je bio vlažan(kad sam rastopila ciglu) i temperatura je bila manja. a možda ću i da zovem toplanu da im očitam :mad: ;)

spiderboy
09.03.09., 19:19
a zašto jednostavno ne zavrneš radiator? još malo pa će toplane prestati da greju ,tako da će da ti se reši taj problem :icon_salut:

Bojana
09.03.09., 19:33
Ne zavrćem radijator jer meni prija 29 stepeni :D , a zmiju ću već nekako rashladiti. evo sad je u jednom delu 26 u drugom 29. mislim da joj ne smeta jer ima dva skloništa i uvek je u onom na toplijem delu.

nenad
09.03.09., 20:06
26 i 29 je ok. ;)

ExigE
10.03.09., 23:13
:D Iste su nam zmije hehe. Samo dosta se razlikuju po ponasanju. Moju npr. ponekad mozes naci u vodi, voli da istrazuje po teru. Iz pocetka je bila malo uplasena skrivala se al sad voli da se "setka" po teru. A to za temp malo je ludo haha cuj 29 u stanu, po meni to je malo previse za covjeka a zmiji godi :D

Nikola M
01.03.10., 16:26
Imam jedno pitanje za malo iskusnije, danas sam kupio kukuruznog smuka,mali je ima oko 25cm mislim da je beba,jos ga nisam dirao pa sada ne znam da li odma danas smijem da ga vadim na koji nacin da mu pridjem i diram ga da se ne uplasi i ujede me? http://www.domaci.de/images/smiles/icon_eek.gif :D
hvala,poz

Igor Velevski
01.03.10., 18:59
Ostavi ga malo na miru neka se umiri od trasporta i adaptira na novu sredinu!

spiderboy
02.03.10., 08:52
ostavi ga dva tri dana neka miruje i neka se privikne na novu sredinu,u fazi presvlačenja i posle hranjenja nemoj da je uznemiravaš

Nemanja M
02.03.10., 12:19
Prvo sve da vas pozdravim posto sam novi na forumu.... :) Od juce u kuci imam jos jednog ljubimca koga je brat kupio o Steve(NS), kukuruznog smuka. Terarijum je ~40 x 23 x 27cm (a x b x h). Zmijica (jos nema ime:) je oko 25cm, juce poprilicno nervozna radi puta a danas vec mnogo bolje. Uzeli smo joj malu kucicu sto cesto ide u akvarijume, ali posto je krov od kuce kupastog oblika, zavukla se u njega i ne izlazi mnogo (izgleda joj se svidja).
Za podlogu smo uzeli piljevinu i na jednoj strani terarijuma je sijalica koja ga grije na 30 stepeni.
Jedino sto imam da pitam je da li posudu sa vodom trebam drzati u hladnijem dijelu ili toplijem? Osim kucice, mogu li ubaciti i neku granu?
Fotke cu okaciti u sto skorije vrijeme. :)) Puno pozdrava.

Chobi
02.03.10., 14:02
U hladnijem.
Granu mozes ali za smuka nema potrebe.

spiderboy
02.03.10., 20:24
pa nema konkretne potrebe ali ne može ni da škodi,radi prolepšanja uredjenja uvek su dobrodošli razni panjevi i grane,moji smukovi se redovno penju svuda gde mogu,a verujte mi umeju izuzetno da se penju

Nemanja M
06.03.10., 02:59
Je li treba da se primjeti kako disu? Nisam siguran da sam ovo vidjeo prvih dana pa sam se zabrinuo.... Tri dana je bila sakrivena u kucicu tj krov od kucice a sada se konacno spusila na piljevinu ali i dalje nije aktivna. :/

Stiv
06.03.10., 05:57
Kod mog je uvek primetljivo disanje, kao i kod drigih koje sam video.Probaj da ga pomaknes malo...

NecrovoX
06.03.10., 15:26
Ovo mi je onako pomalo smesno pitanje,disu plucima i normalno da se vidi da disu!

Nemanja M
07.03.10., 21:06
pa i ne bas, evo danas sam je pvi put izvadio i bila je jako dobra zmijica, nije ni bjezala a ni pokusala da gricne :) ali je mnogo manje bila "zadihana" nego kada sam pitao

NecrovoX
07.03.10., 21:10
Sedi i miruj i onda ustani i trci,kada ces biti zadihan? A kada ces disati neprimetno? A upravo si rekao da je bila mirna u rukama,pa sad upotrebu opsti razum.
Stvarno nije nista o cemu moras da brines,pocni da brines ako uopste ne dise,to ne valja :)

Nemanja M
07.03.10., 21:47
shvatio sam da ne moram da brinem :) kada je bila u skrovistu, takodje je bila zadihana a bila je mirna, zato sam se i zabrinuo.... a gledam je po cijeli dan pa su pocele stvari da mi se prividjaju :D

Chobi
07.03.10., 23:32
Ma to nista ne znaci, ja sam se nekad tripovao oko toga s boom.
Mozda se u tom trenutku uznemiri jer te primeti, mozda je nesto sasvim drugo, nebitno.

Nemanja M
09.03.10., 11:47
danas sam stavio ribicu (moli) u casu i stavio blizu terarijuma, cini mi se da je zainteresovana x) miseve cekam, piletinu nece.... te male ribe predpostavljam da ne smije?

Chobi
09.03.10., 18:45
Ne. Hrani je misevima.

spiderboy
09.03.10., 21:01
ako bi je zmija pojela ne bi joj ništa bilo ali ne verujem da će hteti da to jede,jednom davno sam i sam probao i ništa od toga,mada nisu sve zmije iste,ipak bolji su miševi slažem se

shiba
12.02.11., 22:03
Kupio sam Kukuruznog smuka prije par dana starog oko 1 godinu i 2 mjeseca i nije naućen na ruku pa me zanima kako da ga "pripitomim" tj. naućim na ruku?

Igor Velevski
12.02.11., 22:34
Sam ce on da se "pripitomi", neka prodje malo vreme i pocni da ga uzimas u ruke 20-30 minuta dnevno i to je sve!

shiba
12.02.11., 23:54
Sam ce on da se "pripitomi", neka prodje malo vreme i pocni da ga uzimas u ruke 20-30 minuta dnevno i to je sve!

Hvala na brzom odgovoru! ;)

shiba
13.02.11., 21:05
Danas sam ju pokušao uzeti u ruku, ali odmah je pobjegla u kućicu. Zanima me dali je to normalno?

Sinbad
13.02.11., 21:13
Podigni kucicu i uzmi je ali moj ti je savet prvo da stavis rukavice prvih par puta :rolleyes:

zarko
13.02.11., 21:15
jeste daj joj vremena i polako

shiba
13.02.11., 21:45
Koliko vremena joj treba?
Hvala unaprijed.

zarko
13.02.11., 21:55
videces ,to je irelevantna stvar, budi nezan i uporan..oni su "cvrste "zmije tako da uzimaj ga slobodno..ako ti je stigo skoro daj mu 3-4 dana za akomodaciju

shiba
26.02.11., 14:24
Trebao bi kupiti podni grijać za terarij za kukuruznog smuka pa me zanima koliko bii to od prilike koštalo?

spiderboy
26.02.11., 14:41
ako ti terarijum stoji u prostoriji sa sobnom temperaturom,kukuruznom smuku nije potreban podni grejač,ako imaš lampu za osvetljenje terarijuma ona će da ugreje kolko treba,noću gasiš stim se spušta i temperatura na noćnu temperaturu

shiba
05.04.11., 23:20
Evo jos me zanima koje dimenzije mora bit terarium kad zmija odraste, tj kad dosegne punu velicinu?

Hvala unaprijed..

Igor Velevski
06.04.11., 19:54
Evo jos me zanima koje dimenzije mora bit terarium kad zmija odraste, tj kad dosegne punu velicinu?

Hvala unaprijed..

Evo da znas za svaku vrstu terestralne zmije koje su minimalne dimenzije:
Prvo se informises koliko maksimalno raste zeljena vrsta. Kad to saznas, zbir duzine i sirine terarijuma ne treba da je manji od maksimalnu duzinu te vrste zmije! Visina nije toliko bitna, jer naravno ovo vazi za teraestralne vrste! Vecu visinu moze ako zmija voli da se pentra po granama! Naravno ova duzina torelise da bude -10 % duzine zmije, a sve sto je vece je pozeljno :) ! Ako hoces da drzis vise zmija u istom terarijumu onda taj zbir duzine + sirine treba da uvecas za 20% po broj zmije.

NecrovoX
06.04.11., 20:03
Prostije rečeno, za tvog kukurnuznog smuka će biti dovoljno nekih 1,3m sa 0,5m, mislim da je to neki optimum, ali naravno može i malo manje od toga.