PDA

Pogledaj punu verziju : orhideja



Miroslav
11.02.09., 15:33
U stanu imam orhideju koja stoji na polici ispred prozora i iznad radijatora. Nekih desetak dana od kako je kupljena su počeli da se suše pupoljci i otpadaju. Tri cveta koja je imala tada, održali su se sigurno mesec dana i sad su otpali.
Ali pojavio se problem na listovima. Jasno se na slici vidi žut list. One crne fleke su, koliko se sećam, bile još od kad je kupljen. Najverovatnije su nastale u toku manipulacije sa cvećem. Jedan list je već otpao pre par dana. Isto je tako požuteo (nije imao nikakve fleke). Taj otpali list je bio 'najstariju' pa sam pretpostavio da mu je istekao životni vek, ali od kako je požutio i ovaj 'najmlađi' shvatio sam da nešto nije u redu.
Predpostavljam da mu ne odgovara iznad radijatora (iako znam jednu ženu kojoj tako normalnu rastu) i najverovatnije su ga napali puževi. Uslikao sam veće primerke (2-3mm).
Može li mi neko reći gde je najbolje držati orhideju i kako da se rešim ovih puževa.

http://img02.picoodle.com/img/img02/3/2/11/fric23/f_DSC00113m_d3392b5.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/3/2/11/fric23/f_DSC00113m_d3392b5.jpg&srv=img02)

http://img26.picoodle.com/img/img26/3/2/11/fric23/f_DSC00115m_b194d22.jpg (http://www.picoodle.com/view.php?img=/3/2/11/fric23/f_DSC00115m_b194d22.jpg&srv=img26)

Shooree
11.02.09., 17:52
eh druže... meni je riknula ista takva za dva dana. samo se osušilo sve (sem listova). i dalje je kao nešto pazim u nadi da će da se povrati ali slaba vajda...

Miroslav
11.02.09., 18:19
Ako su cvetovi otpali i osušila se stabljika na kojoj su oni bili, to nije ništa strašno, zato što će biljka, ukoliko je zdrava, ponovo da cveta. Ne znam tačno koji je period između cvetanja.

Bluie
11.02.09., 20:39
Nemoj da je drzis iznad radijatora, njima odgovara hladnija temperatura i visoka vlaga...prestani da je zalivas,samo je prskaj destilovanom vodom svaki drugi dan jedan odredjeni period i vidi kako se ponasa...
Ja moju drzim u kupatilu preko zime, tamo je 15-20 C,a za koji dan je iznosim na terasu,samo da prodje sneg...i raste i cveta bez problema.

Miroslav
11.02.09., 23:17
Ok, videću onda da tako nešto uradim. Moji su je zalevali po prilici svaki drugi dan sa odstajalom vodom. Video sam da neki zalevaju tako što joj potope celu saksiju u vodu i tako drže dva-tri sata i onda prospu vodu.

Ima li neki način kako da se otarasim tih puževa? Možda joj oni grickaju korenja.

Bluie
11.02.09., 23:35
da, to moze da se radi na svakih nedelju dana, da joj uronish saksiju u bazen sa vodom na par sati, pa da je iscedis. Inace, nadam se da si koristio supstrat adekvatan za orhideje, tj od krupnijih komada drveta,posto one i kiseonik uzimaju preko korena, pa ako ih posadis u obican cvecarski humus, uguse se i istrunu....

Miroslav
11.02.09., 23:49
Jeste, u tom je supstratu. Ostala je u saksiji u kojoj je kupljena. Ta kupovna saksija je providna, pa je zato to sve zajedno stavljeno u ovu belu. Negde sam čuo da je dobro d im korenje bude na svetlu, tj samo u toj providnoj saksiji. To mi ne deluje neophodno.

StevaNS
11.02.09., 23:55
Moja keva ima cvecaru tako da znam da je cest slucaj da je cvece nakrkano kojekakvim dodacima. Zato deluje tako lepo i bujno, ali kada odneses kuci i ne nastavis sa dodacima nego samo zalivas ono propadne ili barem ne bude tako bujno. Mozda je i to, ali verovatno da joj smeta radijator..

Miroslav
11.02.09., 23:58
Sklonjena je sa radijatora. Sada mi ostaje da vidim da li će se puževi vratiti. Pobio sam one što sam video. U supstratu ih sigurno ima još dosta. Mislim da su se razmnožili, zato što je bilo i jako malih (jedva vidljivih).

Bluie
12.02.09., 00:12
Pa sigurno su se razmnozili u supstratu, zato ga slobodno isushi...nece biljci biti nista ako je vlaznost povisena i ako je prskash redovno. A to za dodate hemikalije u cvecarama je potpuno tacno, sigurno prskaju ili zalivaju rastvorima sa giberilinom i ostalim dodacima za rast, cvetanje i sl... to prilicno iscrpi biljku, pa su podlozne gljivicnim i parazitskim infekcijama.

StevaNS
12.02.09., 00:20
Pa sigurno su se razmnozili u supstratu, zato ga slobodno isushi...nece biljci biti nista ako je vlaznost povisena i ako je prskash redovno. A to za dodate hemikalije u cvecarama je potpuno tacno, sigurno prskaju ili zalivaju rastvorima sa giberilinom i ostalim dodacima za rast, cvetanje i sl... to prilicno iscrpi biljku, pa su podlozne gljivicnim i parazitskim infekcijama.

Mala ispravka.. ne prskaju ih u cvecarama jer se njima to ne isplati. Biljke koje stigne se previse brzo prodaju da bi moglo nesto posebno da se postigne. Stvar je u tome da ih vec sami uzgajivaci u Holandiji Italiji i sl. natrpaju. Najbolje je naci domaceg uzgajivaca ili u cvecari traziti cvece iz domace proizvodnje. Kod nas jos nema tako velikih proizvodjaca koji preterano pumpaju cvece.. bar koliko je meni poznato..

Bluie
12.02.09., 00:50
Dobro, meni je kao 'cvecara' u glavi Garden centar, posto samo tamo uzimam biljke, a verujem da oni zaista pune bilje svacim....cesto kad kupujem imaju bele fleke po listovima..