PDA

Pogledaj punu verziju : Amblypygi sp. (rasprava o sistematici)



Nemanja
18.07.08., 01:40
http://www.fs.fed.us/r8/caribbean/wildlife-facts/2006/wildlife-facts_images_2006/8-guaba.jpg

http://whitinglab.byu.edu/images/database/charinus.jpg

Teraformer
08.08.08., 17:53
to je vrsta skorpiona-pauka koja zivi duboko u spiljama i hrani se ostalima kukcima a posto zive tamo oci su im zakrzljale tako da ne vide
ako ih mislite drzat morate ih drzat u mrklom mraku zato da biste simulirali okolinu oni ne vide pa se sluze dugackim nogama kao vodicima
iako nevide uzasno su spretni
pa to je otprilike sve kaj znam o njima

Geni
08.08.08., 21:28
Pa upravo je gore rečeno da nije ni škorpija ni pauk. Vide isto kao i tarantula i škorpije. Ne razlikuju se po tome uopšte od njih. Nije istina da ne vide već jako loše vide i naravno da ne moraju da se drže u mraku. Traže iste uslove kao tarantule otprilike. Većina vrsti vreme provodi ispod lišća ili neke trule kore drveta.

Ajde da ne širimo dezinformacije ;).

Teraformer
09.08.08., 11:04
hvala na ispravci budem zapamtil ali sam siguran da zive u spiljama

Geni
09.08.08., 19:13
Imaš latinski naziv pa ga upotrbi na google-u ;).

Teraformer
09.08.08., 21:41
pise da su nocne zivotinje i da su zapravo skorpioni samo kaj se cudno ponasaju i cudnog su izgleda

Geni
09.08.08., 21:49
Gde bre pise da su skorpioni? Nisu.

Teraformer
10.08.08., 14:33
jesu mislim jos se istrazuje ali zasada su sigurni da su skorpioni

ToPa 12.02.
10.08.08., 15:17
nisu skorpije, ne stoje oni slucajno u "ostale zivotinje"

Nemanja
10.08.08., 17:40
Nisu nikako skorpioni, mislio sam da jesu, ali me je neko kasnije ispravio. Za ove zivotinje takodje na nekim sajtovima mozes da procitas da hodaju po vodi i staklu, nemoj takve informacije da trazis na internetu, bar ne za malo manje popularne vrste kao sto je ova. Mene je to googlanje dovelo skoro do ludila, tako da se sad za skoro sve informacije okrecem ka ovom forumu.

Geni
10.08.08., 22:31
jesu mislim jos se istrazuje ali zasada su sigurni da su skorpioni


Daj majke ti neki izvor za ove tvrdnje. Nema šta tu da se 'istražuje'. Nevedi lepo gde si to pročitao.

Bogica1985
11.08.08., 02:36
Evo :

Kingdom: Animalia
Phylum: Arthropoda
Class: Arachnida
Order: Amblypygi

a ovo su škorpije :

Kingdom: Animalia
Phylum: Arthropoda
Class: Arachnida
Order: Scorpiones

primećuješ razliku?

Geni
11.08.08., 08:34
Ma mene samo interesuje gde je pročitao da su škorpije a naročito gde je pročitao da se o tome diskutuje?!? I ko to diskutuje?

Daj neki link ili bar nas uputi.

Nemanja
11.08.08., 14:54
Bilo je na arachnoboard-u ili sl, mrzi me da trazim. Uglavnom pocinje sa arachno ::D

Geni
11.08.08., 15:58
Ma svi ovde znamo za arachnoboards. Idem da tražim gde se to diskutovalo i sa kojim argumentima. Čudi me jer je to jako ozbiljan forum.

Bogica1985
11.08.08., 20:06
Na arachnoboards-u stoje pod "True Spiders & Other Arachnids" ,tako da ne može da bude škorpija , i taj koji to istražuje mora da je mnogo "pametan" :lol:

Geni
11.08.08., 20:31
Pa tu i trebaju da budu. Nisam našao ni jednog koji tako nešto tvrdi. A jako bih voleo da vidim argumente.

Dajte bre link. Ne mogu da nađem.

Bogica1985
11.08.08., 20:34
Pa ne možeš da nađeš jer nigde ni ne pišu takve tvrdnje, nego je problem u tome što se ne čita sve i tako se dođe do pogrešnog zaključka.

Geni
11.08.08., 20:39
Pa ajde da prvo vidimo šta je u pitanju. Teraformer je već nekoliko puta nedvosmisleno rekao da je čitao da ima diskusija oko toga. Mora da je tako nešto negde pročitao. Glupo bi bilo da se pojavi u diskusiji gde je sve jasno i da iznese tvrdnje za koje nema pojma da li su tačne i koje nije ni pošteno pročitao. 3 puta je jasno rekao da su u pitanju škorpije. Ja kada se ubacim u neku raspravu bar se potrudim da zznam o čemu pričam i imam neke izvore za to što tvrdim.

Tako da i dalje želim da pročitam dge je to rečeno i koji su argumenti.

Geni
12.08.08., 10:26
OK, ajde bez zezanja... prešao sam uzduž i popreko po arachnoboards-u i nigde nisam našao nikakve tvrdnje da su Amblypygids-i škorpije. Ima dosta pitanja da li su i naravno jasnih i nedvosmislenih odgovora da nisu.

Ajde neka neko od vas dvojce postavi neki link ili nešto. Bar recite po kojem ste kriterijumu tražili.

Proka
13.08.08., 05:30
au bre geni ti si se bash neshto uznebudio povodom toga ;) ..
mozda je samo neka greshka prilikom citanja kao shto gaze bogica ...
mada teraformer-u mogao bi da nakacish taj link da vidimo ako zaista nisi pogreshio prilikom citanja

Geni
13.08.08., 08:53
Zato što to nije zezanje. Teraformer nije napisao da misli da je to škorpija ili da je to negde pročitao ali da ne zna da li je to tačno nego je u 2 posta TVRDIO da je to tako. A nije mu prvi put da tvrdi nešto što niti zna niti je pročitao temu. Isto je uradio u temi o Phoneutria nigriventer-u gde lepo piše da je u pitanju pauk i koja lepo stoji u temi ostali pauci, pa ga to opet nije sprečilo da kaže da je u pitanju ptičar.

Nikome ovde na čelu ne piše ko zna šta priča ako piše samo da bi video svoje reči na netu. Kada ovo neko sutra bude pročitao lepo će pomisliti da je Phoneutria nigriventer tarantula i da su Amblypygids-i škorpije i to će tvrditi dalje, ovoga puta sa linkom do 'diskusije'!

A nije samo to u pitanju, nego se tvrdi nešto i kada se taj prozove da iznese neke izvore zqa svoje tvrdnje on se jednostavno više ne pojavi - jako zrelo!

Da se razumemo, nije ništa loše da neko pita šta mu nije jasno ili da kaže "a ja sam mislio da je to škorpija" ali bi bilo lepo da kada neko to tvrdi onda ima i izvore za to.

nenad
13.08.08., 11:43
Ma, da, zasto da bude dezinformacija na forumu?

Bifrost
13.08.08., 14:12
Mozda ovo pomogne...

http://img137.imageshack.us/img137/9413/79521188vc9.th.jpg (http://img137.imageshack.us/my.php?image=79521188vc9.jpg)

Iz knjige: Spiders and Their Kin (A Golden Guide from St. Martin's Press) by Herbert W. Levi & Lorna R. Levi.

Geni
13.08.08., 14:21
Odlična slika bif ;). Lepo slikovito i jasno pokazuje rodove.

Nemanja
13.08.08., 19:36
Prvo: izvini geni, pogrsio sam, nije na arachnoboardu, ali nisam izricito rekao da jeste, nego sam rekao da mislim.
Drugo: ne bi trebalo da bude vise diskusije o ovome, zato sto je to dokazana stvar, nisu skorpije.

Posto sam se ja bas bio nalozio na njih, precesljao sam skoro sve sto se moze naci o njima, i na mnogim mestima pise da su to skorpije. Ne mogu sada da trazim toliko gde pise, ali ne preporucujem ni drugima, jer je stvarno zamorno, zato sto ima bas bas mnogo.

Geni
13.08.08., 19:51
Ma ti si ok. Napisao si da misliš i pitao šta su. Tako i treba. Ako ikada naletiš na bilo koji post ili sajt gde piše da su u pitanju škorpije molim te da mi daš link. Jer ne verujem da si nešto dobro pročitao. Nije to nikakva mala greška nego jasna stvar a nemaju veze sa škorpijama. Ni jedan ozbiljan sajt ili forum ne bi dopustio sebi da se takve stvari tvrde. Zato sam i digao toliku frku poko ovoga. Da ne bi neko sutra rekao "eno čitao sam na teraristici da su to škorpije".

Nemanja
13.08.08., 20:19
Uzecu ja da potrazim, ali ne sada i ne skoro, mozda za nedelju-dve, posto sam sada izmucen nesto. Inace sam mislio da su ovo skorpije, sve dok bogica nije premestio temu, pa zakljuci sam koliko sam takvih sajtova o tome nasao.

Geni
13.08.08., 20:25
Veoma malo. Čak sam sumnjičav da ima i jedan. Imam pretpostavku, mislim da si video whip scorpions i da si po tome zaključio da su u pitanju škorpije.

Nemanja
13.08.08., 21:00
Bas pise "these remarcable creatures are actually really scorpions", to je mene zeznulo.

Geni
13.08.08., 21:02
Opa :shock:. Zanimljivo... Kada god nađeš, pošalji link ;).