PDA

Pogledaj punu verziju : izvetriti silikon



zarko
15.02.09., 22:54
lepio sma silikonom grejace u starom frizideru..
proslo je jedno 30ak dana i dalje se oseca silikon...tj ak ozatvorim vrata sutra dan se oseca na ono kiselo..
da li neko ima predstavu kako da isteram to sranje iz frizidera..tj kako da ga izvetrim unisitm -da iscezne :)

Bluie
15.02.09., 23:31
Za sta to, za inkubator, bube? Probaj da upalis grejace i da ostavis otvoren frizider jedno nedelju dana....trebalo bi izvetri taj sircetni miris...

kimo
15.02.09., 23:35
Dugo će se to osećati tako pomalo možda, ali mislim da neće da škodi, naravno ne treba rizikovati sa jajima ...

zarko
15.02.09., 23:57
za bube

pa ventilisem :) ga vec 30dana ..i ostavim upaljeno ...nije mnogo jako ali to je smao posle 24 h
sta libi bilo 20 dana da ga ne otvaram !

probao sve navedeno

kimo
16.02.09., 00:35
Kako možeš da ga ne otvaraš 20 dana za bube :) Ja moje hranim svaki dan...

zarko
16.02.09., 00:41
pa u opste pricam...desi se da ne pipnem 3-4 dana/

ne znma da li je moguce da je stetno...sta to isparava kod silikona???

Bluie
16.02.09., 00:42
Sircetna kiselina isparava.

rassa
16.02.09., 00:44
pa koliko si ti stavio ako se oseca i posle 30 dana!?

Koby_88
16.02.09., 01:32
Ja sam za moj ter koristio neki kvalietan silikon koji se uopste ne oseca, posto sam imao slicnu situaciju kao ti da nikako ne mogu da "izbacim" taj miris iz tera kada sam ga lepio najobicnijim silikonom...

silwert
16.02.09., 02:07
zare ferari se nepravi tako
silikon koji si koristio je verovatno neki levi :) zato ti i smrdi ako radis sa silikonom uzmi acetatni on se brzo susi i veoma brzo nestaje miris
ja ga koristim kada lepim aq a i kimo :)

zarko
16.02.09., 02:13
pa neam pojma koristim isti koji koristim uvek ....klasican neki....
### sad je kasno zar ne ?
videcu ako se ponasa sad u narednih 10 dana pa cu odluciti

Bluie
16.02.09., 02:25
Pa acetatni je i taj :) Samo sto ima dobrih i losih silikona. Sircetna (aka:Acetatna) kiselina je u pitanju i verovatno zavisi od ostalih komponenti u silikonu koliko se brzo susi i isparava.

zarko
16.02.09., 02:31
pa to je dobro jer sircetna kiselina ne bi trebalo da bude stetna po insekte ...

Bluie
16.02.09., 02:48
Pa zavisi, izaziva iritaciju ako je koncentrovanija...i u vazduhu, naravno. MAda, ne verujem da ce im biti nesto...sto ne probas sa manjom kolicinom insekata,pa ako su ok, stavi ih sve.

zarko
16.02.09., 03:16
ma da, evo sad je ukljuceno duze vreme pa malo luftiram pa malo otvaram i videcu !
mislim da ce biti ok !

zarko
16.02.09., 03:18
hvala svima , pogotovu tebi bluie sto si mi otksrio tajnu silikona ;)

Stufy
16.02.09., 05:27
Ja mislim da ne bi trebao da imas nekih problema. Kada se prave akvarijumi ljudi cekaju 48 sati pre ubacivanja vode i riba od lepljenja i nista ne bude ribi, cak iako su neke osetljivije.

zarko
16.02.09., 05:52
ekstra...fala stufej !!! :)

silwert
16.02.09., 10:31
ribama ne bude nista jer se aq lepi sa silikonima koji su predvidjeni za tu namenu koji nemaju otrovnih supstanci ,a i svaki silikon se osusi sa cirka 16 sati i neotpusta nikakve toksicne materije

kimo
16.02.09., 12:29
Silikon bi trebao da se osuši skroz za 24 h na sobnoj temperaturi, znači 20-25 stepeni. Ja koristim za terarijume taj acetatni koji mi je Vule preporučio odavno i nisam imao nikada problema.

markozmaj
16.02.09., 13:51
Zare verovatno zavisi i koliko si debeo naneo taj silikn, pa mu treba dosta da se osusi....
A u buduce koristi tkk silikon za akv on je za 5 sati suv hehehe :D

LARYBG
16.02.09., 13:53
moguce je da smrdi zato jel si lepio grejace!pa ga tope ili tako nesto!

silwert
16.02.09., 14:28
ma daj ja sam lepio grejace u dva friza i nisu smrdeli
jedan u crevu za vazduh od akvarijuma a jedan u nekoj spec. crevu i nisu smrdeli vise od par sati dok su se susili rade vec par meseci ko ludi i nista ne smrdi
lepljeni tkk acetat silikonom

LARYBG
16.02.09., 14:36
mozda mu je jak grejac!

Stufy
16.02.09., 15:04
Ljudi lepe akvarijume i obicnim acetatnim silikonom. Ja nikada nisam video silikon za akvarijume u na primer crnoj boji a bas sam ga trazio. Izlepe ljudi obicnim crnim i drze diskuse pa im nista ne bude, a ako ne smeta osetljivijim ribama koji su odlicni indikatori zagadjenja ne verujem da ce bubama. Ali to je smo moje misljenje.

silwert
16.02.09., 15:53
ma kakav jak grejac

grejac nemoze da napravi temperaturu preko 50 stepeni
silikon trpi temperaturu do 300stepeni
silikoni za aq su bezbojni ali i ti crni sto se koriste su na bazi acetata tako da nema brige
jedini minus kod mene za silikone koji se koriste za aq je taj sto se brzo suse tj brzo stvaraju koricu na sebi dok ovi acetatni se suse malo sporije sto ti daje veremena za manipulaciju

LARYBG
16.02.09., 16:10
kako mislis ne moze preko 50c ????????

Malacrass
16.02.09., 16:37
ne znam točan nazov šta silikon sadrži da je u tekuće gumenom stanju u tubi dok je bez prisutnosti zraka. Al miris je kao neki aceton ili neko sirče.
Kada se osuši ne smrdi sve dok ga ne počmeš grijat indirektnim a i direktnim izvorom topline, tada počinje ponovo smrdit i omekani pomalo.

Meni se osobno povraća od tog mirisa i boli me glava na kubik.

Ja koristim isto silikon, ali pokušavo sam nači nešta što bi zamjenilo silikon i taj grozan miris. Čito sam negdje da postoji nešto kao pasta koja se isto tako stvrde i ljepi, točan nazov ne znam al ču ponovo pogldat di sm to točno našo.
Znam samo da pasta ta dolazi u dve tube jedna kraj druge i da se na vrhu spajaju u jednu i kada se pomješaju tek onda se mogu stvrdnit.

silwert
16.02.09., 18:57
bez obzira koliko grejac digne temperaturu silikon ne moze da otopi a sto se tice smrada neverovatno mi je da tokom grejanja on i dalje otpusta miris
a mase koje ti pominjes da se mesaju pa onda stvrdnjavaju su epoxi smole koje su prilicno skupe za ovu vrstu posla tako da ih nepreporucujem, mada ima pistolj koji koristi plasticne stapice i pretvara ih u tecnu masu koja se hladjenjem ocvrsne mozes sa njom da probas da radis kada te vec boli glava od mirisa silikona

LARYBG
16.02.09., 19:04
ovo za 300c je cista dezinformacija! grejac netreba lepiti silikonom silikon se deformise i topi na relativno niskoj temp!

zarko
16.02.09., 19:36
moj se ne topi kad uplaim grejac i bude ok o40-50c!

LARYBG
16.02.09., 19:46
ne bi ni trebao da se topi na 40-50c to je niska t. za topljenje! ali mozda zbog toga isparava!

zarko
16.02.09., 19:51
ne 30 dana nisam ukljcivao...sad kad se sve steglo ukljucio sma ga...pa malo zatovreno gori pa malo otvorim da radi...pa cu videti.
###...sta da se radi.razgovarao sma sa nekim likovima i sa strane i rekose da ne treba da bude problema...
videcemo !

LARYBG
16.02.09., 19:55
nadam se da ces resiti problem!

zarko
16.02.09., 20:00
ma naravno...

Malacrass
16.02.09., 20:06
@silwert
može bit da se tako zovu...

A taj pištoljsm i ja gledo. ima kao odozada rupu u koji se umtne kao neki okrugli plastični štapić.
Možda bi to bilo bolje riješenje od silikona za ovaj frižider =)

toncek
16.02.09., 20:24
vjerovatno onda taj grijač pali taj silikon po malo jer nemoguče je da nakon 30 dana još uvjek smrdi...hehehe možda mu je rok izašao::D hahahaha(šala)...

zarko
16.02.09., 20:34
ne smrdi oseca se po malo...kad otvorim vrata u roku od 5 sekundi se vise ne oseca ...
cinimi se da je sad bolej malo od kad drzim grejac upaljen

silwert
16.02.09., 21:25
ma svi mi tripujemo u ovoj temi na racun silikona, bubama nece faliti nista
a sada bi mogao da das slike te cudesne naprave za koju si pravio taj grejac i koji smo svi lepili u taj friz ovako strucno

silwert
16.02.09., 21:35
ovo za 300c je cista dezinformacija! grejac netreba lepiti silikonom silikon se deformise i topi na relativno niskoj temp!

otkud ti znas da je ovo dezinformacija da silikon NE trpi te temperature :)

LARYBG
16.02.09., 23:48
pa uzmi lemilicu od 30 vati ona ima oko 300 350c pa oprobaj, gurni je u silikon ili ga stavi na rernu !

nenad
17.02.09., 00:41
ovo za 300c je cista dezinformacija! grejac netreba lepiti silikonom silikon se deformise i topi na relativno niskoj temp!

Ja bih rekao da je ovo čista dezinformacija. Evo, upravo držim u rukama silikon za akvarijume, piše da je temperaturna postojanost od -50 do +180 stepeni C. Ne bih rekao da je 180 stepeni niska temeperatura.

LARYBG
17.02.09., 00:49
za 300 je relativno niska skoro duplo niza!a mogu da se kladim da bi i na nize od +180c mogao vrlo lako da se deformise pogotovu ako drzi nesto teze!

nenad
17.02.09., 01:15
Jeste dosta niža od 300, ali 180 nije niska temperatura! Ti si napisao da se silikon deformiše i topi na relativno niskoj temperaturi, a to je dezinformacija, jer 180, pa čak i nešto niža, ne može nikako da se smatra relativno niskom temperaturom!

zarko
17.02.09., 04:06
dobro be ne ubedjujte se u mojoj temi....
silikon znamo sad na koliko se topi.a sta je nisko , to je relativan pojam zavisi sta nam je polazna tacka. mozda covek se bavi livenjem olova pa mu je sve ispod 600C nisko ;)

Geni
17.02.09., 08:41
Olovo se topi na nešto preko 300C ::D. 328 mislim ;).

Nakon što smo apslolvirali temperaturu topljenja silikona (običnog, jer ima i onog koji trpi mnogo veće temperature) samo da kažem da već više od godinu dana koristim grejače u akvarijumskim crevima zalivene silikonom da grejem kutije sa bubama i nemam nikakvih problema. Grejač ne topi silikon ni na makslimalnoj snazi i nema nikakvih problema sa isparavanjem.

dule87
17.02.09., 11:26
...koristim grejače u akvarijumskim crevima zalivene silikonom... Jel ovo neka modifikacija Miljanovog grijaca, ili nesto dr?

Geni
17.02.09., 12:06
Pa ne baš... Zalijem samo krajeve silikonom da ništa ne može da uđe unutra i samo crevo sa grejačem zalijem silikonom da bi ga pričvrstio za kutiju.