PDA

Pogledaj punu verziju : Leming



minimall
24.02.09., 18:50
Dobio sam malog leminga a nemam pojma nista o njemu. Vrlo je zivahan.. Rovari po piljevini i vrti se u krug. Hranim ga mesavinom suncokreta, kukuruza, zitom i sl.. odnosno hranom za hrcke. Jel zna neko sta da radim s njim..da li mu ta ishrana odgovara, gde mu odgovara da bude (toplo, hladno, suncano..) i kako da znam dal je musko ili zensko?

LARYBG
24.02.09., 19:01
http://forum.zekoiprijatelji.com/index.php?page=15

markozmaj
24.02.09., 22:00
Veoma su zanimljive zivotinice, jedu sve i nikad sa njima nije bilo problema :D

minimall
25.02.09., 19:28
sad sam se zbunio jer su mi rekli da nepije vodu a sad preporucuju velike kolicine vode treba mi necije iskustvo vodu ili ne :)

LARYBG
25.02.09., 19:31
ma daj im vodu! to ti je isto kao i za hrcka i morsko prase!

ACO87
26.02.09., 09:02
to da hrci,morski prasici,leminzi ne piju vodu je cista glupost...pa svakoj zivotinji je potrebna voda...mozda je ne piju cesto zbog toga sto ako ih cesto hranis vocem oni odatle uzimaju vodu..ali u svakom slucaju obavezno stavi posudu za vodu


Hranim ga mesavinom suncokreta, kukuruza, zitom i sl.. odnosno hranom za hrcke.


slobodno daj i voce ,detelinu,povrce....


kako da znam dal je musko ili zensko?

pogledaj pod rep(bez zezanja)


Jel zna neko sta da radim s njim.gde mu odgovara da bude (toplo, hladno, suncano..)?
Valjalo bi da napravis neku vrstu sklonista oni obozavaju da hranu skaldiste u svoju jazbinu...Cuvaj ga na nekom toplom mestu,mislim da mu sobna temperatura odgovara,stavi u kavez i par krpica(isecenih na komade) to ce mu doboro doci u jazbini da napravi gnezdo

Danijel@
26.02.09., 14:25
Moji leminzi mnogo piju vode i postoje pojilice napravljene bash za njih. Slobodno im daj shargarepe, jabuke, salate, vole to. Nije teshko zasaditi u saksiju malo zhita koje za par dana poraste i seckash to.
Kupi mu tochak i videtjesh kako se igra.
Misliim da su bolji akvarijumi za njih, jer im je toplije, a i piljevina ne prshti na sve strane po kutji. Lakshe je za odrzhavanje.

ACO87
27.02.09., 02:46
I ja mislim da je bolje u akvarijumu,ustvari ja sam svoje hrcke i leminge uvek drazo u akvarijumu..

Lady A.
07.03.09., 01:02
I "leminzi"su hrcci. U stvari nemaju nikakve veze sa pravim leminzima (lemmus lemmus). To sto mi zovemo "leming" je u stvari ili ruski (phodopus campbelli) ili sibirski (phodopus sungorus) hrcak. Nisam sigurna posto su jako slucni. U svakom slucaju to su hrcci, a ne leminzi.

StevaNS
07.03.09., 19:01
Koliko ja znam patuljasti hrckovi (leminzi) su skloni dijabetesu i NE SME im se davati nista slatko (neki kazu cak ni kupus jer ima malo secera u njemu).

Sa druge strane imam musteriju koja je davala svom lemingu sladoled da lize pa mu nije bilo nista.

Pol- polno zreli muzjaci imaju jasno izrazene testise (kao dve kugle da vuce ispod repa, cak deluje da se gega zbog njih :) ). Inace, pol se odredjuje razmakom izmedju polnog organa i anusa. Kod muzjaka je oko (okvirno) 0.5-1cm, dok su kod zenke skroz jedan do drugog

Lady A.
08.03.09., 05:31
To sa sladoledom je cista glupost. Da li neko ocekuje da ce hrcak u sekundi da se prevrne i ugine od sladoleda??? Naravno da ne, ali to ne znaci da unutar organizma ne dolazi do ostecenja bubrega. To je gore nego ubiti ga na mestu, jer se tako muci tokom celog i onako kratkog zivota.
Tacno je da oni ne trpe secer,al to se ne odnosi na biljni secer, sto znaci da sme da jede voce,ali nikako sladoled. Sa vocem i povrcem ne treba preterivati jer moze da izazove dijareju. Znaci osnovna hrana moraju da budu zitarice. Pored toga jedu i : ponekad-tvrdo kuvana jaja (puna su proteina),mleko (posebno za zenke u laktaciji i mlade),mesano semenje za ptice i bube (fobasi,tenebrije i sl.)

StevaNS
08.03.09., 09:44
Niko nije ocekivao da se leming u trenutku prevrne. Nisam ja rekao da mu je dala (jedanput) nego davala sladoled, i to ucestalo, a leming je ipak poziveo skoro 4 godine(sto opet ne mora da znaci nista)

Hvala na pojasnjenju za voce i povrce..

spiderboy
08.03.09., 11:40
uvek sam bio protiv toga da se životinjama daje takoreći humana,znači hrana za ljude(sladoled),zna se šta hrčci jedu,nikad mi nije bilo jasno zašto to ljudi rade,možete zamisliti kad sam radio u pet shop-u pa je došla žena pa pita da li sme da daje čokoladu mački,pa prevrnuo sam se na mestu :D

StevaNS
08.03.09., 12:22
Ma da.. neverovatno sta sve ljudima padne na pamet.
Jednoj zeni napomenem da ne sme psu da daju cokolade jer kakao moze da izazove slepilo. Komentar je: pa ja ne dajem puno..samo onako malo. nece mu biti nista.
?!?!?

Lady A.
09.03.09., 02:08
I covek sa ostecenjem bubrega moze da zivi ceo zivot,ali kako? Tako i hrcak,samo sto ne moze da kaze jel ga bolelo nesto i sl.
A sto se tice ljudi, takvih bisera ima nazalost svuda i to je tuzno. Sto je najgore bas ti koji daju zivotinji sladoled i sl.sebe smatraju najvecim ljubiteljima zivotinja... :mad:

Lycan
18.03.09., 18:56
Krme, molim te da ne siris dezinformacije. Kod hrcka, kao i kod drugih glodara(ne svih, najbolji primer je pacov) [B][I]testisi se uopste ne vide, izuzev u sezoni parenja, a ni tad nisu kao kod vecine sisara, jer oni nemaju skrotume definisane kao mi(recimo).
Najbolje se odredjuje pol, ako zivotinju polako okrenes na ledja, muzjak ima penis, nalik na bradavice na prstima kod ljudi.
Obavezno im dajte vodu i svze voce i povrce, nije potvrdjeno da li su neke opasne.
Ako imate jos koje pitanje, tu sam, ako ja ne znam, naci cu ko zna.
pozz svima

Lady A.
18.03.09., 19:07
Sta ti podrazumevas pod sezonom parenja kod zivotnje koja je sexualno aktivna tokom cele godine kao sto je pacov?
Trece- nije tacno da se ne vide testisi. Ja gajim pacove i ne moram ni da ih vadim iz kaveza da bi videla koji su muzjaci. Dakle testisi se vide cim zivotinja postane polno zrela,samo sto se pol ne odredjuje po tome jer testisi mogu da budu nerazvijeni u nekim slucajevima, pa je najsigurnije pogledati polni organ. Pozdrav! ;)

LARYBG
18.03.09., 19:46
Krme, molim te da ne siris dezinformacije. Kod hrcka, kao i kod drugih glodara(ne svih, najbolji primer je pacov) [B][I]testisi se uopste ne vide, izuzev u sezoni parenja, a ni tad nisu kao kod vecine sisara, jer oni nemaju skrotume definisane kao mi(recimo).
Najbolje se odredjuje pol, ako zivotinju polako okrenes na ledja, muzjak ima penis, nalik na bradavice na prstima kod ljudi.
Obavezno im dajte vodu i svze voce i povrce, nije potvrdjeno da li su neke opasne.
Ako imate jos koje pitanje, tu sam, ako ja ne znam, naci cu ko zna.
pozz svima

lycan ne siri dezinformacije pacovima se bas vide muda!

http://farm2.static.flickr.com/1006/753941365_8df7410d40.jpg?v=0
evo i dokaza :)

zarko
18.03.09., 21:54
[QUOTE
Ako imate jos koje pitanje, tu sam, ako ja ne znam, naci cu ko zna.
[/QUOTE]

nema potrebe da budes prepotentan.
imas 3 posta a vec napadas ljude, pristojnost je vrlina zrelih. molio bih te da se tako i ponasas.

StevaNS
18.03.09., 22:37
Krme, molim te da ne siris dezinformacije. Kod hrcka, kao i kod drugih glodara(ne svih, najbolji primer je pacov) [B][I]testisi se uopste ne vide, izuzev u sezoni parenja, a ni tad nisu kao kod vecine sisara, jer oni nemaju skrotume definisane kao mi(recimo).
Najbolje se odredjuje pol, ako zivotinju polako okrenes na ledja, muzjak ima penis, nalik na bradavice na prstima kod ljudi.
Obavezno im dajte vodu i svze voce i povrce, nije potvrdjeno da li su neke opasne.
Ako imate jos koje pitanje, tu sam, ako ja ne znam, naci cu ko zna.
pozz svima

Mozda si u pravu, ali onda svi moji muzjaci hrcaka imaju po dva tumora koji im vise izmedju zadnjih nogu.. :confused: moracu da ih vodim kod veterinara.. :eek:

Ma daj. Ovima sto sam ih ja imao su se jasno videli testisi i to stalno. I penis se bas ne vidi tako jasno. Najbolji nacin za odredjivanje pola je razdaljina izmedju polniog organa i anusa, a za to ti treba malo prakse.
A ako nije potvrdjeno da nesto nije opasno ne znaci da nije, prema tome bezveze je da govoris ljudima da to rade, zar ne?

Lady A.
19.03.09., 13:36
Tacno, to je najbolji nacin za odredjivanje pola. Kod zenke je polni organ odmah pored anusa,a kod muzjaka je odmaknut. ;)

Lycan
20.03.09., 15:31
Dugujem izvinjenje Krmetu, zbog nacina na koji sam izlozio njegovu gresku.
Moje ophodjenje nije bilo usmereno na njega, nego sam planuo zbog bulkjuka svga sto pise. Nadam se da ovo nece uticati na pozitivan odnos svih nas na forumu.
Oko tih kesica koje ima tvoj muzjak, nisam siguran, mislim da su to lojne zlezde, pa su se mozda upalile ili postale tumorozne. moj muzjak ih nema, ali pitacu nekog sta je tacno to.
Znam da kod drugih sisara postoje, ali kazem nisam 100% siguran za hrcke.
Sto se tice hrane, nisam mislio na sladoled i te gluposti, nego na deo o vocu. Slazem se da ne treba hraniti ljubimce time sto mi jedemo.
Voce treba i mora da se daje, problem je koje je najpogodnije.
Ni ja ne znam tacno, drzim se jabuka i sargarepe, listova maslacka, mada je moj poznanik hranio i pomorandzom par puta,jedu zadovoljno, mada napominjem da nista ne savetujem, sto nisam siguran potpuno.
Bitno je i da im se omoguci da se krecu, pentraju, tako su mnogo zdraviji(kao i svi, naravno)

Lycan
20.03.09., 16:50
Kako lako sve krene po zlu i pocinju sukobi bez potrebe.
Krmetu sam se izvinio, ali moram da se ispovedim i drugima.(nikad ne ostavljaj nesto u pola posla).
1.to sto imam 3 posta, Zarko, to je zato sto nemam internet kod kuce, nego se snalazim kako znam i umem. Uz to sam po ceo dan na faxu, pa ne stizem da jurim po kafeima.
2.kad sam rekao "naci cu nekoga ko zna" nisam mislio da vi nemate pojma, nego da cu prveriti svoje izvore. To je profesionalnost i ozbiljnost, ne prepotentnost
3.nisam ja nikakav balavac, niti druge tretiram tako, ovaj sajt pratim vec mesecima, a tek skoro sam odlucio da je vreme da budem clan
4.Lady, slika je jasna, ja sam rekao kako su mi rekli profesori biologije, njihovo objasnjenje je bilo da se spustaju neposredno pred parenje(zato sam rekao u sezoni, svi znamo da se pacovi stalno pare),a kao sto rekoh ne znaci da am u pravu ja.
Kao sto vidite, uvek ima vise tumacenja. Sa verom u bolju komunikaciju zavrsavam ovaj tekst.
pozdrav

StevaNS
20.03.09., 17:31
Nema problema.. nisam se ja naljutio. Imam previse drugih problema da bi se brinuo oko toga sta mi neko nepoznat pise na netu. :rolleyes:
Mada ne razumem "buljuk svega sto pisem"?!? Jer ono sto sam napisao da znam- to znam iz svog iskustva i moze bilo koji profesor da mi prica sta god hoce. A ono sto nisam siguran- to napisem da sam cuo (sto automatski znaci da je podlozno diskusiji). Samo, lepo je ako neko vec hoce da diskutuje, da prilozi i dokaze koji pobijaju moju tvrdnju. Ovde su uvek dobrodosle i nove teorije i novi podaci, ali potkrepljeni. Ono sto sam ja pisao uglavnom potice od odgajivaca (koji cesto znaju da grese!). Inace, koliko vidim i po knjigama se motaju razne nebuloze.

Ono sa tumorima je bila sala. Opet laicki, ali ne verujem da bi tumori bili toliko jednoobrazni i simetricni bas kod svakog hrcka kojeg sam ja video(a dosta ih je proslo kroz moje ruke). Kod mojih hrcaka su se jasno i simetricno sa obe strane videli testisi , slicno kao na ovoj slici- http://hamsterhideout.com/boardpics/sexing-male_dwarf.jpg

Nego, vezano za to da im se testisi spustaju neposredno pred parenje, to jos nisam nigde video ni cuo. Moguce da se blago povuku kad nisu pred parenje, ali kod mojih su se stalno videli. Kada bi toliku masu uvukli u sebe kontam da bi im ispao "pivski" stomak :)
Ono sto jesam procitao na vise mesta, je da se testisi pojavljuju sa polnim sazrevanjem (oko 3-4 nedelje). Evo jos jedan link. Tu pise da vremenom taj zadnji deo postaje sve izrazeniji, pa ako je tvoj hrcak jos mlad mozda se zato jos ne vide testisi.
http://www.hamster-club.com/reproduction.asp

zarko
20.03.09., 17:32
nema frke, samo malo vise :) i tekst ce imati drugi ton.
:)
vidis :)

bubamara
21.03.09., 01:14
to,što se u trgovinama prodaje kao leming,je kineski hrčak

http://hr.wikipedia.org/wiki/Kineski_hr%C4%8Dak

StevaNS
21.03.09., 01:25
Mala ispravka..
Ja dosad nisam imao kineskog hrcka. Evo jednog linka za varijetima-
http://www.hamster-club.com/varieties.asp#Dwarfhamsters

Dakle sirijski hrcak je klasicni hrcak.
Ono sto ovde odgajivaci prodaju kao leminga je Campbell-ov ruski hrcak i Beli ruski hrcak. Mada, to je kod nas toliko izmesano da nema ciste linije, vec u jednom okotu bude i belih i klasicnih hrcaka.

Na slici u Wikipediji je winter white russian, dok se na linku hamster-cluba vidi da kineski hrcak ima "pacovski rep" i u clanku pise da ga zato i zovu "rat tail hamster". Osim obicnog i ruskog imam i Roborowsky hrcke, ali ove sa pacovskim repom ne.

Inace,odgajivac sa kojim najvise saradjujem leminge naziva Dzungarijskim hrccima.

bubamara
21.03.09., 01:48
da...cole.!...i jedni i drugi se prekrste u leminge u shopovima..

Lady A.
21.03.09., 19:00
Da to sto se predstavlja kao leming kod nas u pet shopovima je kembelov hrcak ili negde mozda sibirski (posto su oba iz istog roda-phodopus). Kineskih nema kod nas-bar ne u pet shopovima. Oni imaju duzi rep i lako se razlikuju od ostalih hrckova, zato i pripadaju drugom rodu (cricetulus).
A roborovski je takodje iz phodopus roda,s'tim da se on razlikuje jer je najmanji.
Drago mi je da se konacno raspravlja o necemu vrednom rasprave.Pozdrav svima. ;)

Lycan
21.03.09., 20:07
Smajlije ne koristim. Nikad nisam.
Ma, Krme,nisam mislio tumori simetricni,nego samskontao da ne mogu da hodaju, pa rekoh nema sanse da su testisi, ipak se njima hrani 80% predatora. Da im smetaju mudakca tesko bi bezali.
Gnjavio sam par biologa i ispada da smo svi u pravu,samo parcijalno.
Testisi su uvuceni(moja tvrdnja), kad postanu polno zreli spustaju se u skrotume(Lady-na tvrdnja) i ostaju tako, mada izgleda da to nije pravilo, i am sam radio sa bar 5 primeraka, 1 je imao spustene, 2 nisu,a nisu bili mladunci.
Za pocetnike je najbolje da se drze krmetove metode, rastojanja anusa i polnog organa.
A oko vrste, Boga pitaj, cuo sam masu naziva, leming bi trebalo da je sinonim za ruskog, to je u vise izvora nadjeno. Kineskog sam nasao kao posebnu vrstu, mada ko zna sta se prodaje.Taj rep stoji kao bitna razlika.
Nego, kakva su vam iskustva sa dva hrcka kad se spoje, a nisu mladi. sad sam upario par, pa cisto da cujem?

bubamara
22.03.09., 01:18
kod sirijskog sve može a,i ne mora..nepredvidivi su..ali,uglavnom su samotnjaci.ženka često pojede deo mladih,nekad i sve..mužjak vrlo često jede mlade.

Kod ruskog hrčaka,držanje u paru je ok..odnos oba roditelja prema potomstvu je dobar.Za roborovskog isto važi.

StevaNS
22.03.09., 23:56
Sirijske jos nisam razmnozavao. Sto se patuljastih tice i meni se cesto desilo da zenka pojede male. Receno mi je da je od stresa, pomeranja kaveza i sl.

Sto se tice naknadnog ubacivanja, bilo je problema. Imao sam 2 muzjaka i 1 zenku- svi odrasli, iz razlicitih legala. Manjeg muzjaka je zenka tukla pa sam ga izvadio posle 5min. Veci muzjak je tukao zenku pa smo i njih ih razdvojili, iako je na momente delovalo da ce se smiriti.
Ako tvoj par lepo funkcionise, nece kasnije biti problema. Ovi moji su se cim sam spustio drugog u kavez odmah tukli.

bubamara
23.03.09., 02:28
najbolje je da ubaciš iste ili slične starosne kategorije..i najbolje bi bilo da ih ubaciš u neku neutralnu teritoriju..npr.neki 3.kavez...da im oboma bude nova teritorija...mada,ja do sada nisam imao probleme kad spajam parove.malo se njuškaju..jedan prizna dominantnost drugog..legne na leđa..obično bude to novoubačeni..što ne znači da se ne mogu desiti problemi..pa,i tigrica je izuzetno blaga ptica..pa se desi da ne prihvata partnera..a,šta reći za nervoznog hrčka?!..a,što se tiče odnosa majke prema potomstvu,u zootehnici se kod odabira priplodnih životinja,konkretno ženki,gleda plodnost i odnos prema potomstvu..ako ne ispunjava ovaj drugi uslov,izbacuje se iz priploda..
U jednom kavezu imam 15 hrčaka..bilo 11 i ubacim još 4 mala...krenu stari da ih malo njuškaju..malo neki frkne,i za 10 min sve u redu...skrenem im pažnju sa hranom...

Lady A.
23.03.09., 13:58
Samo da se ubacim za sirijske hrcke-oni su iskljucivo solitarni. Znaci spajaju se samo zbog parenja i posle se opet razdvoje. Naravno verovatno ce se naci neki koji se nece poubijati u paru,al po pravilu bi trebali da se drze odvojeno. Kod sibirskih ili ruskih nije isti slucaj,posto oni mogu da zive u parovima,al je najbolje spajati mlade jedinke.
Sto se tice spustanja testisa u skrotume-pa to se kod svih zivotinja desava tek kad su polno zrele (mozda ima nekih izuzetaka,al uglavnom je tako). I kod npr. psa koji je daleko razvijeniji od hrcka testisi se spuste u skrotum tek kad dostigne polnu zrelost.
A sad zasto se nekim hrccima jasno vide testisi,a nekima ne, to je kao sto rekoh zato sto se kod nekih ne spuste i to su defekti. Meni se to jako cesto desava sa pacovima,bar jedan u leglu ima nerazvijene testise. Sto i nije cudno posto tu ima jako puno ukrstanja,parenja u srodstvu i sl. Isto je kod hrcaka.

minimall
18.11.09., 18:52
sad sam stvarno puko ko lajsna u mojim sobama se nalaze: kornjace ciklidi tarantule dolazi u posetu i jedna iguana macke psi imam i bube fobase koje koristim za hranu svi se razmnozavaju zive igraju i tako dalje ali leminzi mi nikako neidu...nemam pojma gde gresim ali da prezive kod mene 2 meseca nema sanse... hranim ih iskljucivo hranom za njih imaju vode hrane i piljevina je stalno cista ali samo jednog dana ko recimo danas umesto da ceka hranu on se izvalio na stranu trza zadnjom nogicom i umire :( kako da pronadjem uzrok pomora mojih leminga

Miroslav
18.11.09., 19:45
Dobro dezinfikuj sve što ti se nalazi u njihovom kavezu. Promeni ono što možeš. Najbolje bi bilo i da zameniš jedinke novim, u slučaju da je u pitanju neko infektivno oboljenje.
Sve to bi trebao uraditi odjednom.

minimall
19.11.09., 01:54
to sam uradio prvi put kad su mi dva crkla. posle toga sam dva puta kupovao parove i uvek ista prica.. :(((

Lady A.
19.11.09., 10:35
Od cega je piljevina? Koja je temp.tu gde su leminzi? Da li si stavljao neke otrove (insekticide,sprejeve protiv komaraca,herbicide i sl.) u blizini? I vidim da imas pse i macke - da li si 100% siguran da nemaju neku buvu? Ako one dospeju kod leminga, zacas ce uginuti od anemije jer su jako mali.

minimall
19.11.09., 14:37
piljevina je kupovna ona za glodare,temperatura sobna,nikakve otrove nisam stavljao niti imam u kuci hemikalije koje bi dovele do trovanja, nisam za buve siguran koristim frontline ali ko bi ga znao... poslednji leming je umirao kod mene na rukama:( imao sam osecaj da su mu se oduzele zadnje noge pokusavao je da se ispravi ali je izgledalo kao da nema orentaciju gde je gore a gde dole samo je trzao nogicama i umirao lagano ostale su mi jos dve zenke koje su razdvojene posto je veca malko cudana na to mislim da je zedna krvi pa me je strah da ih spojim neznam zasto sam ovo rekao ali mozda pomogne oko resavanja ove moje misterije.da me nebi neko pogresno razumeo nije upitanju tuca ili ubistvo razlog umiranja

Lady A.
19.11.09., 18:49
Sto se tice toga sto hoce da se biju-to je njihovo najnormalnije ponasanje (zato je bolje kad se spajaju dok su jos mali). A sto se tice razloga uginuca, stvarno je cudno... Ne znam, probaj da ih detaljno precesljas da vidis dal ima neka buva na njima,mozda im one prenose nesto. A ako imas buvice na psima i mackama, a koristis frontline onda znaj da ih imas i po kuci jer frontline nema sanse da pobije sve buve. Predugo se koristi kod nas, los je, a i buve su razvile rezistenciju na njega. Probaj nesto novo. Ne znam sta bi drugo moglo da bude u pitanju. Jedino su buve prenosnici koje si mogao da ne primetis. Sve ostalo mi se cini ok. Ako si, kao sto kazes, siguran da je hrana ok. Ne znam jedino kakvu im vodu dajes (gradsku,kupovnu,bunarsku...)?

minimall
19.11.09., 19:32
gradsku vodu hvala tebi na pomoci ako ti padne nesto na pamet javi

bubamara
20.11.09., 01:46
ako je sve tako,najverovatnije su buve u pitanju...njihov ujed izaziva jake alergijske reakcije,koje bez problema mogu da usmrte i većeg glodara,poput zamorca....što se tiče frontlajna,ima verzija frontlajn COMBO,koja je novija,mada moja iskustvo je,da ti ja to bacanje para..extra dobre rezultate kod glodara sam postizao sa INTOX praškom (on je oko 100-150 din,za razliku od frontlajn comba,koji je oko 800-900 din)..Intox je na bazi permetrina,i nije uopšte toxičan,a učinkovit je...i bitno je, da je i podloga očićena od buva,jer masa buva tu boravi i egzistira..Ima ga u ,pet shopovima,vetrinarskim i poljoprivrednim apotekama...utrljaš dobro prah u krzno...nema veze i ako ga aspirira i upadne u oči..i ostavi ga tako...to ponoviš posle 7-8 dana..!..i rešio si se buva...to možeš povremeno ponavljati...al,najbitnije je da eliminišeš izvor buva!..(sa,psa,mačke...)

minimall
21.11.09., 19:38
problem se nastavio.. oprao sam akvarijum od 20 l sa sircetom pa sa alkoholom pa sa feri onda dobro isšrao vrucom i hladnom vodom ubacio novu piljevinu i dava nova clana ...njihovo ponasanje se svodi na jelo vodu tocak i spavanje

bubamara
21.11.09., 22:38
pa,šta bi drugo hrčci radili????????????....ponašaju se,znači ,normalno!

i piljevinu,obavezno uzmi,npr.versele-laga,ili throls,padovan,ili neku drugu firmiranu,nemoj uzimatai od nekih stolara,jer i preko nje možeš navući razne ekto napasnike..

Lady A.
22.11.09., 12:35
Ni combo nije nista bolji od obicnog frontline-a. Neostomosan je ok,ali ne znam dal bi smeo nesto malo kao sto je leming da prskas sa njim. Ako imas vise zivotinja na istom prostoru sa buvama, tesko ces ih se otarasiti. Ali u svakom slucaju ti je najbitnije da dobro naprskas stan/kucu jer se tu nalazi najveci broj buva. Samo 5% buva se nalazi na zivotinji.

bubamara
22.11.09., 19:27
Intox je proveren...sa Neostomosanom,koga rastvaraš u vodi,kvasiš hrčka,što i nije baš pametno u ovom periodu.....par sati ne sme da liže dlaku,jer je toxičan ako se aspirira...a,uostalom i malo smrdi...to možeš za prskanje objekata...nije srećno rešenje za životinje.!

Lady A.
22.11.09., 22:06
Tacno, mislila sam da je dobar da pse i macke. I prostor naravno. Samo pazis da se ne lizu dok su potpuno mokri. Mada ja moje naprskam i ostavim da se suse sami jer nece ni da se lizu. I ako se liznu jednom-vide da nije lep ukus i vise ne diraju dlaku.

Lidiya
12.12.09., 15:37
problem se nastavio.. oprao sam akvarijum od 20 l sa sircetom pa sa alkoholom pa sa feri onda dobro isšrao vrucom i hladnom vodom ubacio novu piljevinu i dava nova clana ...njihovo ponasanje se svodi na jelo vodu tocak i spavanje


pa to je sasvim normalno :D
da rade jos nesto, verovatno bi bili hibridi ili sta vec :D [salim se, naravno]
mozes nekad da ih izvadis i drzis u rukama.. ja imam jednog koji oboooozava da se mazi.. cak imam malu cetkicu, i cim je vidi odmah izleti iz kucice.. znaci obozava da se mazi :D kad ga uzmem u ruke, odmah zaspe x))

krisTINA
15.12.09., 16:26
Zanima me da li grizu :) ? Koliko mogu da porastu?

Stiv
15.12.09., 18:10
grizu samo ako se osete ugrozenim, rastu do 8cm(duzina tela).

Joker
01.03.10., 19:38
Cao svima! Da li neko ima ruskog hrcka muzijaka , starosti preko godinu dana a hteo/la bi da ga pari...Posto imamo zenku a vec ima 2 godine pa bi hteli da je parimo kako bi nam ostao potomak, ali ne bi bas da uzimamo i muzjaka pa da gajimo miseve...Ili neki savet za pronalazak decka nasoj ljubimici, ali za vezu na kratko :p

Lady A.
01.03.10., 19:44
Ne verujem da ce vam iko donositi hrcka samo zbog parenja. :D Kupite muzjaka, pa parite zenku, a posle ako vam bas smeta da ostane kod vas, poklonite ga nekom prijatelju.

Joker
01.03.10., 19:58
Ne verujem da ce vam iko donositi hrcka samo zbog parenja. :D Kupite muzjaka, pa parite zenku, a posle ako vam bas smeta da ostane kod vas, poklonite ga nekom prijatelju.
Ma nije to problem nego starost...mora da budu priblizne starosti,a u pet shopovima se prodaju u leglima i mnogo su mali....:) u tome je problem,ne treba niko da mi pokloni hrcka,dacu ja moju zenku na 5-6 dana samo dok se ne zavrsi taj proces!:)

barakuda
02.03.10., 07:10
Hrckic ti ima 2 god? Hmm... pitanje da li ce moci da ima podmladak. Previse je stara. Ako hoces da pokusas moras to uraditi sto pre. Najbolja ti je sansa da kupis odraslog muzjaka od nekog uzgajivaca. Verovatno bi bio nesto skuplji od mladih ali ne preterano.
Kao sto sam mnogima preporucivao probaj sajt Zooberza, znam da sam vidjao dosta uzgajivaca tamo

nesha_zlocko
08.03.10., 23:58
Ovako, ne bih da se pravim pametan, ali zelim da pomognem svima koji imaju leminga i zele da saznaju nesto vise o njima.
Cuvam par koji se pre 2 dana razmnozio i jos uvek ne znam koliko mlaih imam, jer ne zelim da uznemiravam zenku i mlade i tako izazovem problem ( npr. da ih pojede )..
Muzjaka cuvam vec 6 meseci i pravo je cudo od ljubimca! Zivi u akvarijumu jer tako pravi manje buke i manje nereda ( nema trine po polici ni glodanja zica ). Jede hranu za hrcke ( mesavina: suvo voce, suncokret, psenica, kukuruz, detelina... ), sveze voce, suv hleb, COKOLADU, napolitanke, kikiriki, lesnike, list maslacka, a ponekad mu dam i malo salamice :) do sada nisam imao problema sa njim, sto znaci da ova raznolika hraa ne steti zdravlju ( mada ne garantujem da drugima nece ). Pre 2 meseca sam nabavio i zenku. U pocetku mu nije dozvoljavala da joj pridje, ali je jednog dana popustila, trebalo je samo malo strpljenja i upornosti ( kao mali princ sa lisicom ).
Parili su se konstanto tokom celog dana i onda joj je n dosadio pa ga je opet pocela terati od sebe. Odvojio sam ih, ona u svoj, on u svoj akvarijum, i vise ih nisam "spajao".
Kod nje sam u akvarijum stavio plasticnu kutiju u cijem sam poklopcu probio rupu tako da ona moze nesmetano da ulazi i izlazi....retko kada je bila unutra, ali se posle 16 dana od parenja pocela zanimati za kutiju i unositi trinu unutra. Dva dana kasnije donela je na svet male, pretpostavljam da ih ima izmedju 6 i 8 po onome sto vidim unutra dok ona jede. Moram napomenuti da je postala malo agresivnija par dana pred kocenje, sto je i normalno ( radi instnkt ).
Ukoliko negoga jos nesto zanima pitajte slobodno, rado cu podeliti ovo malo iskustva ;)

Lady A.
10.03.10., 00:19
Pa imas li ti blage veze koliko zivih bica voli da jede ono sto NE VALJA za njih? I psi vole mleko, ali ne mogu da ga svare. I iguane jedu insekte, ali ne mogu da ih svare. I jos gomila primera... I mislis da te zivotinje cim pojedu nesto lose prevrnu se na stranu i uginu?! Naravno da ne!
Ti znas da njemu to ne steti? Kako? Rekao ti je da ga nista ne boli? Zasto neka zivotinja mora da ugine da bi neko shvatio da NE SME jesti cokoladu, napolitanke...???
I jos dajes savet nekome!! A vec smo pisali koliko je humana hrana stetna za zivotinje.

nesha_zlocko
12.03.10., 10:45
Polako, nemoj da se uzbudjujes toliko bre..
Hrcak i ja nismo jos uvek toliko prisni da bi razgovarali, ali iz ponasanja zivotinje mozes zakljuciti da li je sa njom sve u redu ili ne....
do sada nikada nije bio pokunjen, uvek zivhan, bez ikakvih problema.
Naravno da mu to nije primarna hrana, ali sa vremena na vreme uzme, a u mom postu lepo pise da ne garantujem da drugima nece skoditi, tako da nisi u pravu da dajem savet, samo pisem o iskustvu...
Zivim u studentskom domu i ne mogu da kontrolisem 24/7 ko ulazi u sobu i sta radi, a posto su retki slucajevi da neko ovde ima ljubimce, on je atrakcija, i kao sto priroda nalaze, na svim mestima ( kao npr. ZOO vrtu ) gde pise da je zabranjeno hraniti zivotinje uvek mozes spaziti nekoga kako baca smoki ili tako neke "poslastice".
Elem, za sada su super i to mi je vazno, a ne razumem zasto si se toliko uzbudila kada imas zmiju i siguram sam da je do sada pojela vise miseva nego sto ce ovaj moj par da izrodi do kraja zivota

Lady A.
12.03.10., 12:20
Ako pises o drzanju leminga da bi hranio zmiju onda si promasio temu! Ovde se pise iskljucivo o ljubimcima. I ovde dajemo savete ljudima koji zele da im ljubimci budu zdravi i dugo zive. Sto odmah znaci da je tvrdnja da leming moze da jede cokoladu van pameti, posto je ona stetna za njih, uzmi i procitaj malo, dosta iztrazivanja imas na tu temu.
Stetni sastojci iz cokolade su metilksantini, teobromin i kofein i oni mogu dovesti do smrti zivotinje, i to velike zivotinje kao sto je pas,a kamoli male kao sto je hrcak. Pitaj bilo kog veterinara i recice ti da ima, koliko volis, trovanja cokoladom kod pasa.
To sto mislis da ces da vidis kad mu bude lose, tek je smesno, jer kad se pojave ti simptomi koje ti ocekujes-hrcak ce jako brzo uginuti.
A to sto ja mojoj zmiji dajem miseve (naravno ne leminge jer nisu dobri za nju) to ne znaci da cu da ih pre toga mucim. Ne mozes prirodni ciklus da poredis sa ljudskim mucenjem zivotinje.

nesha_zlocko
12.03.10., 16:21
pobedila si, bacam peskir :icon_salut:
NEMOJTE LEMINZIMA DAVATI COKOLADU, ni psima mleko ( iako su sisari ne vare mleko, oni sisaju destilovanu vodu)...
ja se izvinjavam na zabuni, ali neki jako licno i ocigledno pogresno tumace moje postove, a nemam zivaca da se raspravljam, i ne vidim poentu u tome..
Dakle, leminzi su laki za odrzavanje, jedu mesavinu za hrcke, voce i povrce, ne treba im puno prostora, ne smrde kao misevi, ne prave buku, piju vodu, iako negde pise da ne uzimaju, sada je na vama da odlucite da li cete im davati ovu sa cesme od koje mogu da dobiju kamen u bubrezima i da ih tako mucite ili cete im kupiti rosu, knjaz milos ili tako neku..
Radjaju od 1-10 mladih i po nekima je pozeljno da se ostavi da u paru brinu o mladima, ali sam ja za svaki slucaj odvojio muzjaka da ne bih rizikovao da ih pojede jer sam pre 3 godine imao takav slucaj.

sasha
12.03.10., 20:08
Vare mleko dok su stenci a kasnije nekima smeta laktoza iako su sisari,desava se to i kod ljudi.Svrha ovog foruma je da jedni od drugih ponesto naucimo i razmenjujemo tacne informacije a sve druge oznacimo kao pogresne pa nemoj da se :th_Rage2:

Geni
12.03.10., 20:16
NEMOJTE LEMINZIMA DAVATI COKOLADU, ni psima mleko ( iako su sisari ne vare mleko, oni sisaju destilovanu vodu)...


Ovo je stvarno glupost. Psi nemaju enzime da svare laktozu i ona ostaje nesvarena u crevima i dolazi do fermentacije što izaziva proliv. Svaki vlasnik psa zna da im ne treba davati mleko.

Lady A.
13.03.10., 01:34
Dobro je sto si ti dosao da dajes savete, a ne znas ni osnovne stvari o nekim zivotinjama. I stvarno mi nije jasno sto se ti ljutis, kad nisi u pravu. Mislim da je ovde kraj svakoj raspravi.

Geni
13.03.10., 05:41
Mnogi ljudi tu greše i nije to toliko strašno, samo je kod nas to slabo objašnjavano pa mnogi misle da su to babske priče. A i ovde mnogi hrčke i slične glodare gaje kao hranu za reptile pa i ne brinu baš toliko o njihovom zdravlju.

Činjenica je da čokolada sadrži Theobromine (napisao sam lepo latinski naziv i lako je po nemu uraditi pretragu) koji je dokazano toksičan čak i za velike životinje poput pasa a kamoli za male leminge. Veoma je lako tako malom glodaru dati dovoljnu dozu čokolade da ga to ubije. Svako ko drži ova mala stvorenja kao kućne ljubimce bi morao na to da obrati pažnju i da im nikako ne daje čokoladu.

Kod nas je često u pitanju i nevoljnost ljudi da objašnjavaju stvari. Anegdotica - moj dugar je jednom pomenuo veterinaru, kada je vodio psa na neki pregled, da je njegova ćerkica psu davala čokoladu i da je pas obožava. Veterinar je naravno odmah rekao da se to nikako ne radi i da je to veoma loše i na pitanje zašto je loše je nevoljno odgovorio da se pas navikne na slatko i neće onda da jede normalnu hranu. Pošto je pas jeo normalno sve što mu se ponudi (rotvajler) oni su nastavili da mu daju povremeno čokoladu dok im na nekoj izložbi, vlasnik drugog rotvajlera nije objasnio sve posledice i uputio ih na balkankinology forum da se bolje informišu. Naravno da je veterinar znao zašto ne treba davati čokoladu ali je možda navikao da ne daje objašnjenja već da samo kaže da se nešto ne sme. Ko roditelji kada su nam govorili - "Ovo ne smeš", "Zašto", "Zato što ja tako kažem". To nije imalo nikakvu funkciju u našem obrazovanju. Treba uvek lepo objasniti zašto je nešto opasno.

Lady A.
13.03.10., 10:28
Upravo tako, forum i jeste tu da se takve stvari lepo objasne. Mada se najcesce oni kojima se objasni ljute kad nisu u pravu.
I hvala Geniju sto se umesao u temu. ;)

Djordje93
06.06.10., 22:15
minimall
ne znam sto ti ne ide sa rusima(leminzima) ja sam imao jednog,msm muzijak,poklonila mi ga komsinica jer su joj se kotili ko ludi i nije znala sta ce sa njima..e sad..ja sam uzeo stari aq,mozda 35 litara,ubacio piljevinu unutra,neko drvce da se pentra,tocak,hranilicu,pojilicu i to je to..hranio sam ga cime sam tigao,veruj mi bio je predebeo a oko temperature nikad nisam pravio neki problem..cak sta vise bio je u garazi,pa ti vidi..uvek me cekao tako sto se propne,ali najbolje od svega je sto iskoci sam ne ceka me da ga uzmem.. :)

bokisa
13.11.10., 21:09
sta da radim molim vas recite mi mom zenskom hrcku izaslo malo jajo pored pise....
sta da radim molim vas ko boga reci te mi.......

aloBre
24.12.10., 15:26
Imam pitanje?
Pre 4 dana sam dobio leminga,sve je bilo ok,poceo je da ima poverenja pa mi ije bezao,prilazio mi je sve,sve super,i onda juce,tako odjednom,kada priblizim prst njemu,on pridje uhvati prst i onda njusi,njusi pa me na kraju ujede,i tako svaki put.
Sta bi to moglo da znaci? I da penje se na stvari koje mu se nalaze terarijumu,i pokusava da izadje napolje tako sto skace sa tih stvari(ali nije mu uspelo). Sta je od ovoga normalno? :)

spiderboy
25.12.10., 09:57
sasvim normalno ponašanje,ništa neobično

aloBre
25.12.10., 19:14
hvala,cudi me samo sto se nije ponasao ovako "zivahno" prvih dana

Imam jos jedno pitanje: Kako da razlikujem muzjaka i zenku?

Smajli
27.02.12., 01:10
hvala,cudi me samo sto se nije ponasao ovako "zivahno" prvih dana

Imam jos jedno pitanje: Kako da razlikujem muzjaka i zenku?

Mene zanima isto. Dobila sam ovu životinjicu pre par dana i svaki put kad sam pokušala da je pomazim ona je pokušala da pobegne. Da li ćemo se sa vremenom sprijateljiti? :)

kiki fauna 014
11.01.16., 16:13
e znam da se mnoogo kasno javljam ali za one koji tek ulaza evo moja mala preporuka iz ličnog iskustva:
Ishrana mu je bogata može se reći pravi gurmani, mogu jesti mix hrane za hrčke ali mogu jesti i povrće osim šargarepe kukuruza ŠEĆERCA / mogu jesti običan/.
Što se tiče voća to ni slučajno! Citrusno voće , i suvo voće je za njih kao otrov. Jogurt i mleko obožavaju.
Što se tiče uređenja AKVARIJUMA trebalo bi im staviti tunelčiće / može tuba od toalet papira/ zato što su znatiželjni, točak, kameNJE ne kamenčiće. vole i travu, a listove maslačka i paprike obožavaju.

može naravno i voda

verovatno, tako je bilo sa mnom

mužjaci:
udaljenost od analnog otvora do polnog organa je u zavisnosti od starosti mužjaka 0,5 ,1,1,5 , 2 cm

ženke:
analni otvor i polni organu su skoro jedan uz drugi

eto