PDA

Pogledaj punu verziju : Uzimanje i vracanje zivotinja iz prirode



Stricek matija
29.01.07., 10:28
Uzimanjem životinja iz prirode i opet puštanjem nazad možete učiniti samo štetu na cjelokupnu populaciju tih životinja... i to nebi trebali radit.... ako se životinja uzme iz prirode onda i ostaje u terariju do kraja....

životinje iz prirode se uopće nebi trebalo uzimat...velika je mogućnost nametnika..bolesti i ostalih #####rija... Lacerte kao i većina ostalih životinjskih vrsta sa područja Balkana se mogu kupiti iz privatnog uzgoja... a sigurni ste da dobivate zdravu životinju....

esdy_11192
29.01.07., 13:39
Sto se tice povratka u prirodu, mislim da reptili nemaju neki problem adaptacije u prirodi.. Pogotovu ako su vec uzeti iz prirode...

Btw, poznate su polpulacije Tockay geckoa.. Ili evropskih Lacertida koje su se nastanile u americi i razmnozavaju se..

Stricek matija
29.01.07., 15:50
što se tiće puštanja u divljinu...ne govorim ja da se vraćeni gušteri neće snać u divljini i eventualno uginut..govorim o tome da se može izazvat "ekološka katastrofa"... putem unošenja "drugih/krivih" gena na područje jedne populacije ako je životinja uhvaćena na drugom lokalitetu...miješanje podvrsta.... bolesti koje je određena jedinka mogla pokupiti od drugih životinja u zatočeništvu i to prenijeti na populaciju u prirodi... više štete se može nanijeti vraćanjem jedinke u prirodu nego uzimanjem iz prirode... vraćanjem životinja u prirodu se bave znanstvene institucije.... vraćanje životinja u prirodu je kazneno djelo a životinjama može više naštetiti nego pridonijeti...

kimo
29.01.07., 21:24
Možeš ti gajiti i zaštićene vrste, kao što se i radi, treba ti samo dozvola, koju ovde još dugo nećeš moći dobiti, jer ovi iz ministrastva ne znaju ni kako da ti objasne ni gde da te upute, a kamoli kako da izdaju to, jer nije ni zakonom regulisano kako treba, već sam probao i nema ništa od njih, jer ni sami ne znaju šta traže od nas hobista.

esdy_11192
30.01.07., 00:33
što se tiće puštanja u divljinu...ne govorim ja da se vraćeni gušteri neće snać u divljini i eventualno uginut..govorim o tome da se može izazvat "ekološka katastrofa"... putem unošenja "drugih/krivih" gena na područje jedne populacije ako je životinja uhvaćena na drugom lokalitetu...miješanje podvrsta.... bolesti koje je određena jedinka mogla pokupiti od drugih životinja u zatočeništvu i to prenijeti na populaciju u prirodi... više štete se može nanijeti vraćanjem jedinke u prirodu nego uzimanjem iz prirode... vraćanjem životinja u prirodu se bave znanstvene institucije.... vraćanje životinja u prirodu je kazneno djelo a životinjama može više naštetiti nego pridonijeti...

To si potpuno u pavu.. Ne bi mogao nista da dodam na to.... Odlicno napisano... :)

esdy_11192
30.01.07., 00:35
Možeš ti gajiti i zaštićene vrste, kao što se i radi, treba ti samo dozvola, koju ovde još dugo nećeš moći dobiti, jer ovi iz ministrastva ne znaju ni kako da ti objasne ni gde da te upute, a kamoli kako da izdaju to, jer nije ni zakonom regulisano kako treba, već sam probao i nema ništa od njih, jer ni sami ne znaju šta traže od nas hobista.


Da se ja pitam.. Niko ne bi smeo da hvata divlje zivotinje.. Pa cak ni teraristicki entuzijasti kao mi... iako zelembac nije preterao ugrozen, tako krene... Desila se takva situacija sa Testudo graeca.. Nekad je bila rasirena po Balkanu sad joj je granica Srbija i to se jedva nalazi kod nas nagranici sa Bugarskom..