PDA

Pogledaj punu verziju : pitanja iskusnima (lasiodora parahybana)



Mile
01.03.09., 21:57
Konacno sam kupio pauka, i mnogo sam srecan, jer sam provalio da je idealan ljubimac za mene (samo bleji isto ko i ja ;))!
Kupio sam je od Zareta, vidim da je on redovan ovde... Hvala Zare jos jednom, i na razumevanju i na strpljenju!:icon_cheers:
Al imam jedan neverovatan problem, koji se pretvorio u strah da ne uradim nesto pogresno i stalno sam u nekom tripu da se nesto ne desi... a i po prirodi sam panicar...
Moja lasiodora je bas mala, i sad sam procitao na forumu da se nekom desilo da pauk nije uspeo da se presvuce i da je umro, pa se plasim da se tako nesto i meni ne desi... i pritom ja neam pojma da procenim kolika mi je temperatura u sobi, a za vlaznost i da ne govorim... jel moze neko da mi ukratko samo objasni kako se provaljuje kad ce pauk da se presvlaci, koliko to traje, sta ja treba da radim, i na koliko cesto se to dogadja...:confused:
Pitanja sam postavio ovde, da ne bih zareta cimao svakih 5 minuta na mob! :)
i jos nesto, ako moze neko ko ima lasiodoru da mi kaze kojim tempom mu pauk raste, mnogo bi mi znacilo!
eto, toliko, nadam se da cu naici na pomoc i razumevanje i da ce sve biti u redu... hvala unapred

stoxxx
01.03.09., 22:01
ubaci termometar u sobu,ako ti treba kupi i hygrometar,a kad dodje do presvlacenja ako ima problema ili za svaki slucaj povecaj vlaznost u terarijumu.pozzz

Koby_88
01.03.09., 22:18
Ovako pre svega dobrodosao :D
Termometar nije lose resenje, ali ukoliko ti nije hladno u sobi nije ti ni potreban...higrometar takodje... samo jedan deo treseta odrzavaj uvek vlaznim, dok je tarantula mala a kada poraste dovoljno velika ubaci neku posudicu u terarijum u kojoj stalno treba da ima vode....Retko ili nikad tarantulu neces da vidis da pije vodu ali nemoj to da te brine veliki procenat potrebne vode dobijaju iz hrane ;)
Pred presvlacenje opistoma tarantule potamni i pocne nekako da se sjaji pa imas osecaj da ce da pukne :D U pocetku dok je pauk mali presvlacice se cesce, a kako raste sve redje i redje... Lasidora bi trebalo dok je mala da se presvlaci na svake 3-4 nedelje i to je pauk koji brzo raste... Znaces da ce ti se tarantula presvuci i tako sto ce se prevrnuti na ledja (ne brini nije mrtva :D) onda samo jos malo navlazi treset i nista ne diraj sve ce ostalo sama odraditi...To bi bilo to uglavnom, ako te jos nesto zanima pitaj ali i iscitaj i prethodne teme ;)

radzaa
01.03.09., 22:37
iako je pitaje za iskusne pokusacu i ja da ti pomognem.
potrudi se da ga nahranis svaki 2 dan i da navlazis deo treseta takodje svaki drugi dan ili kad primetis da mu je suvlje i sto manje ga diraj (ja licno nemam pretenzija da ga vrtim po rukama).
veca temperatura+vise hrane=brze raste.
ti imas pauka koji ce za godinu dana biti poprilicno veliki

Malacrass
01.03.09., 23:54
Dobrodošao.
Moj prvi pauk je isto L. parahybana.
Kada sam je nabavio bila je jako malena, kao nokat cca.
Isto kao i ti sam tripovo i stalno baco nek bedove tipa: a šta ako ?

Nakon par tjedana sam se smirio jer nije se ništa posebno dešavalo. stajala je na jdnom mjestu, malo prošeta i tak stalno.
Hranio sam je svakih 4-5 dana cca, svaki 2-3 dana sam malkoc navlažio zemlju i terarij.
Kada se parahybana presvlači ona iznimno potamni cijela, gotovo da je crna sva. Tako mala nabrzinu s presvuče, nekih 3-4 sata. Ne presvlače se ćesto kao ostale T ali kada se presvuče naraste skoro pa duplo.

Mile
02.03.09., 22:36
e, hvala puno svima dosta ste mi pomogli....
jos samo jedno, ubacio sam joj 2 neka crvica koje se setaju po terarijumu tj kriket kiperu, i bukvalno prolaze maltene ispod nje i ona ih ne konstatuje... ponekad se zakopaju!
da ih vadim sta da radim?

D@nijel
02.03.09., 22:48
Ja obicno ostavim preko noci i ako ih opet vidim ujutru izvadim ih,mada nece nista da bude T ako i ostanu.Pretpostavljam da se radi o tenebriji a ona nije opasna po T.;)

Malacrass
02.03.09., 23:06
T kada je gladna i kada baciš hranu ona će instantno napasti, tj napadne onda kad skonta hranu,a to ti je u roku par sec. naravno ako je gladna.
Ja izvadim odma ako u roku par min ne napadne.

Ponekad i meni, da, znaju šetat ispod nje i okolo a ona ništa

Mile
02.03.09., 23:14
jeste tenebrija, ma ako izadju izavdicu ih, sad se zakopale!
a sad mi se pauk zakopao glavom na dole u cosak...
sta cu tek da radim kad napravim decu, kuku kad sa paukom ne mogu da izadjem na kraj :)
ma samo da poraste, bivsa devojka ima morsko prase koje mrzim, ima da joj pustim pauka da ga pojede... :D

sad sam provalio da smugne tako, nabije glavom kad ja udjem u sobu i upalim svetlo... :( ne voli me rodjeni pauk! a jel zna neko dal su muzjaci manji od zenki, jer ja jos ne znam kog je pola ovaj moj noj?

D@nijel
03.03.09., 00:11
Muzjaci jesu manji od zenki,sitniji su.Dok su T male tesko je da moze da se odredi pol.Tek kada budu pristojne velicine moze se reci kojeg su pola.

Mile
03.03.09., 00:20
e onda bih voleo da bude zenska....

D@nijel
03.03.09., 00:23
Sve ima svoje prednosti i mane,po meni su muzjaci lepsi ali je bzv sto zive krace od zenki.A zenke su mi manje lepse od muzjaka(bar meni) ali zive duze.Tako da i ja glasam ipak za zenku.

Mile
03.03.09., 13:32
ne kapiram... opet bleji zakopan, u uglu... dal treba nesto da promenim, il je to normalna pojava?

Geni
03.03.09., 14:04
Daj mu dovoljno supstrata da može da se zakopa i obezbedi mu neko skrovište. Najbolje je da mu ispod skrovišta započneš rupu koju će on nastaviti da produbljuje koliko želi.

Mile
03.03.09., 14:06
ma ima dovoljno supstrata, skoro dve njegove duzine, jer je bas mali... kapiram, znaci nije neka abnormalna pojava?

Geni
03.03.09., 14:07
Nije, čak je normalna. Još se nije odomaćio i nije sebi napravio odgovorajuće sklonište.

Mile
03.03.09., 16:52
moj paucic je zveknuo svog prvog crva... napred majstore, i sad se okrenuo glavom na gore, jes da bleji u toj rupi al zato jede...

e da, a koliko vremena treba pauku da pojede crva, ovaj moj ga zvace bas polako, i okrece se snjim gore dole...

Cold_Beer
03.03.09., 20:29
sve zavisi od velicine pauka,ako ima 2-3 cm tvoj pauk za crva ce mu trebati sat-dva da ga pojede,inace L. Parahybana je jako prozdrljiv pauk,tako da jede mnogo brze od ostalih vrsta:p

Mile
03.03.09., 22:31
pojeo ga je... nego, danas sam zalepio onaj termometar za akvarijum, i on mi pokazuje da je temp izmedju 20 i 22, pa ne znam dal je to dobro i koliko je tacno, al ionako ne mogu da uglavim neki precizniji u terarijum, da l' da pojacam klimu da radi malo jace?

marko
04.03.09., 20:41
Mile ne moraš meriti temperaturu u terarijumu, vidi samo koliko stepeni ima u sobi, ako ima preko 20 onda nema brige. S druge strane, ako ima ispod 20 opet nemoj da se birneš ako nije hladno na duži vremenski period.

Mile
04.03.09., 23:16
ok, hvala...
ma imam problem sto ne mogu da procenim, ni otprilike koliko ima stepeni u sobi, pa sam kupio onaj akvarijumski cisto orijentaciono... a kosta 60 kinti... hvala jos jednom

marko
05.03.09., 00:56
Kupio si onaj akvarijumski što izgleda kao traka? Onaj što se bukvalno zalepi na akvarijum?

Mile
05.03.09., 01:03
da, e sad ne znam koliko je tacan, mada po mojoj proceni ima vise od 20 stepeni, jer sam permanetno u majci, a i ovo sranje pokazuje 22 stepena, a klima radi na 25 pored sobe, jer nemam grejanje u sobi...

marko
05.03.09., 01:50
Tačan je onoliko koliko košta :) Ako si ti u majici (kontam kratkih rukava) onda je sve ok.

Mile
05.03.09., 20:30
Jel moze neko da mi objasni zasto moj pauk vec dva dana bleji zakopan... nasao je neki cosak, i stalno se ukopava malo po malo, i ide sve dublje, da ne radim nesto pogresno? Koliko sam razumeo lasiodora ne bi trebalo da bleji zakopana... a nije mu ni hladno ni suvo...

zarko
05.03.09., 20:49
seerch koristi...forum citaj

Geni
05.03.09., 22:06
I da te umirim... treba da bleji zakopana. Tada je najsrećnija.

Mile
05.03.09., 23:08
seerch koristi...forum citaj
Zare precesljao sam sve, i slabo sta sam nasao, il to, il sam ja retardiran...

Geni
05.03.09., 23:12
Više je mislio na neke opšte stvari o tarantulama... Sve terestrijalne vrste će kopati ili bar iskoristiti rupu koju već nađu. Nema ni jedne vrste koja voli da stoji na otvorenom na sred terarijuma.

Dok su male ovo je naročito izraženo i tada se neke ponašaju kao kopači sa sve tunelima.

Dakle, sve male terestrijalne tarantule će da se ukopavaju i ta tendencija se smanjuje kako rastu ali se nikada ne gubi.

Mile
05.03.09., 23:20
a nema neko pravilo koliko umeju dugo da budu ukopane, kad izlaze itd.
hvala geni

Miroslav
05.03.09., 23:23
Sa starenjem će ti sve više vremena boraviti van rupe. Trebala bi već sa 5-6cm veličine, da vreme uglavnom provodi van rupe, ali u njenoj blizini, kako bi u slučaju opasnosti mogla brzo šmugnuti u nju.

Geni
05.03.09., 23:25
Pa evo ovako, imam odraslu ženku koja svoje vreme provodi potpuno u rupi. Izlazi samo kada je gladna (srećom kod parahybane to je jako često).

Mile
08.03.09., 16:05
iam jedan mali problem, pa sam hteo da se konsultujem sa vama...
stavio sam jedan kamicak, od otprilike nekih 6 cm, i naslonio sam ga u ugao kriket kipera. e sad, moj pauk je odlucio da bas ispod njega pravi rupu, i stalno ga potkopava! u pocetku je bilo sve ok, al on kopa sve dublje i dublje, i sad se plasim da mu se taj kamen ne strovali na glavu... ako sklonim taj kamen, onda njegova rupa gubi smisao, jer ostaje na otvorenom, a ako ga ostavim, i on ga potkopa, moze da se desi da se prevrne, a mozda i nece, jbmliga... jel ima neko neku ideju? ja sam pokusavao malo da ga mrdnem da ga ucvrstim, al ovaj je uporan... preko dana ne kopa, al nocu sta napravi, ja kad se probudim ne mogu da verujem... pokusao sam da uslikam da bude jasnije, al se ne vidi bas najbolje, pa zato nisam okacio slike!

marko
08.03.09., 16:37
Imam ideju, skloni kamen odmah a tvoj ljubimac će da iskopa novu rupu koja će da ima smisao ;)

Mile
08.03.09., 17:22
mislis, znaci nece mnogo da se potrese sto sam mu rasturio gajbu?

LARYBG
08.03.09., 17:24
nece se uopste potresti izvadi joj kamen! iskopace ona novu rupu veoma brzo!

Mile
08.03.09., 17:52
e hvala, sad sam ga malo ucvrstio pa cu da ga ostavim da vidim dal ce da se stabilizuje sa kopanjem jer ovako bas izgleda do jaja, jer je napravila kucicu bas uz zid i ja je vidim sve vreme... ako nastavi da kopa, vadim ga...

Mile
11.03.09., 12:15
posto je moja T iskopala poprilicno veliki brlog, zanima me dal ce se ona presvlaciti tu, kad do toga dodje, il ce to da obavi negde napolju?

rassa
11.03.09., 12:20
presvuce se gde joj se svidi

Miroslav
11.03.09., 12:27
Mislim da će to obaviti u brlogu. Ipak su tarantule najosetljivije kad se presvlače, pa će to obaviti na nekom sigurnom mestu, a to je brlog. Pred samo presvlačenje će i zatvoriti ulaz u jazbinu, tako da nemoj da te to brine.

Mile
11.03.09., 18:08
ona se zakopala cela, koliko ja vidim ne moze da izadje, mada ima jedna mala rupa, kroz koju sam joj ja danas dao poprilicno veliku tenebriju, i jela je ko da nikad pre nije jela... kod mene je nekih 12 dana i vec je jela 3 puta, a koliko sam skapirao one prestanu da jedu pred presvlacenje... ne znam, ma kako se zakopala tako ce i da se otkopa!
mada ne znam sto se zakopala, meni ne deluje de je zrela za presvlacenje posto izgleda isto kao kad je dosla...

Miroslav
12.03.09., 00:50
Ostavi ju slobodno unutra. Ako joj nije vreme presvlačenju otkopaće ona sama taj otvor. Daj joj vremena da se navikne na novo okruženje.

Mile
13.03.09., 20:26
au bre... zakacio sam nekog ludog pauka! ima 5 cm treseta, i iskopao je brlog skroz do plastike, a nema ga 2 cm, jel treba nesto da radim, da menjam, nije mu hladno to sigurno!

Miroslav
13.03.09., 23:43
Ništa ne diraj! Pusti ju da kopa. Takav joj je instikt. Sigurno nećeš imato problema sa hranjenjem. Staviš bubu kod otvora njene rupe i ona će ga osetiti.
Tako je i moja A. geniculata kopala kad je bila mala. Kad je došla do dna onda je krenula da kopa po dnu i posle tu napravila malo veću 'prostoriju'. Jednom nije izlazila uopšte između dva presvlačenja. Samo je čekala plen na ulazu, sa unutrašnje strane.

Mile
14.03.09., 00:39
Ništa ne diraj! Pusti ju da kopa. Takav joj je instikt. Sigurno nećeš imato problema sa hranjenjem. Staviš bubu kod otvora njene rupe i ona će ga osetiti.
Tako je i moja A. geniculata kopala kad je bila mala. Kad je došla do dna onda je krenula da kopa po dnu i posle tu napravila malo veću 'prostoriju'. Jednom nije izlazila uopšte između dva presvlačenja. Samo je čekala plen na ulazu, sa unutrašnje strane.
ma ne diram nista, ok, samo mi nije jasno...
a, i, da, izlaza, otvora, kako god, nema, apsolutno je zakopana sad!

Miroslav
14.03.09., 00:47
Trenutno uređuje unutra. Posle će prokopati. Pusti ju slobodno par dana, neka se zabavlja.

Mile
15.03.09., 15:19
jel vam se desavalo da T napdane tenebriju, pa da je pusti?
ja ubacio crva, ona ga ujela dva put, i nista, pustila ga da ode... jbmliga
al makar je napravila ulaz/izlaz iz brloga
e, i jos nesto, jedna tenebrija se pretvorila u neko cudno stvorenje, larva, lutka, sta li je, ne znam sta da radim sa tim, da bacim, da pustim da izraste u leptira? :)

marko
15.03.09., 17:41
Dešava se, izvadi crva i probaj za par dana opet.
Sa lutkom radi šta ti volja :) Izaći će buba iz nje.

Mile
15.03.09., 20:23
e, donela keva iz sela neke kao, pa ne znam sad nisu pecurke, one sto rastu iz panja, jbmliga, gljive, mislim, onako, bas su tvrde, to realno ne bi smelo u terarijum, a?
sa tom bubom, sto izadje iz lutke, jel mogu da hranim T, il jok?
sta da radim da mi se vise ne pretvaraju larve u te bube?
e, vidim nesto po forumu da treba da se "prska" voda po zidovima ter, pa sad ne znam, meni je treset vlaznjikav, a i vidim da se pauk nesto i ne buni, ima ćasu sa vodom... bleji u brlogu, tako da nesto nije u redu, verovatno bi primetio?

marko
16.03.09., 00:15
Sa bubom naravno možeš da nahraniš tarantulu, gledaj samo da buba nije veća od ljubimca :) Što se tiče pretvaranja crva u larve ne možeš da uradiš gotovo ništa, mislim da možeš samo da odložiš taj proces tako što ćeš crve staviti na hladnije mesto ali kad tad će se "ulutkati". Moraju da rastu :) Da fajtaš nema potrebe ako vlažiš jedan deo treseta i imaš posudu sa vodom pride. Dakle nemoj da fajtaš. Za gljivu ne znam šta da ti kažem.

nenad
16.03.09., 00:18
Možeš da držiš tenebrije u frižideru, to ih neće ubiti, ali će ih sprečiti da se ulutkaju.

zarko
16.03.09., 01:46
i ispostices ih ...gutload OBAVEZAN nakon toga!

nenad
16.03.09., 01:47
Naravno, dok su u frižideru, ne jedu ništa. Kad se izvade, bar par sati moraju da budu u hrani.

Mile
18.03.09., 22:24
iam jedno pitanjce...
povremeno se kod moje T u brlogu pojavi na zidu kapljica vode, kao suza recimo, te velicine, pa me sad zanima, posto znam da ja nisam prskao nista, niti je ta kap mogla, po nekim misticnim zakonima fizike, samo tu da se pojavi, odakle ona tu, i jel neko ima iskustva sa nekom slicnom pojavom....
dal je sve ok sa mojom T?

LARYBG
18.03.09., 22:59
pa to je verovatno kondenz od vlage!

marko
20.03.09., 00:11
iam jedno pitanjce...
povremeno se kod moje T u brlogu pojavi na zidu kapljica vode, kao suza recimo, te velicine, pa me sad zanima, posto znam da ja nisam prskao nista, niti je ta kap mogla, po nekim misticnim zakonima fizike, samo tu da se pojavi, odakle ona tu, i jel neko ima iskustva sa nekom slicnom pojavom....
dal je sve ok sa mojom T?Evo upravo to vidim kod H.maculate na zidu. I ranije sam video to kod nje i kod još nekih vrsta ali ne mogu da se setim kod koga. Ne treba ništa da te brine. Ne znam da li si nekada video kako kapljica vode visi tarantuli "iz usta" pa se onda "umivaju" (čiste šta god) sa tom kapljicom? Verujem da je upravo ta kapljica završila na zidu posude. Nije nikakva misterija :)

Miroslav
20.03.09., 02:40
Mislim da se ta kapljica uglavnom javlja kod tarantula koje kopaju, da li u toku celog ili samo dela svog razvoja. Viđao sam tu kapljicu, nekoliko puta, kod moje genikulate dok je imala svoj tunel.
Ne znam tačno njeno poreklo. Može biti da se tu 'zalepio' deo kapi od umivanja ili je nastala od kondenzacije (ipak je u rupi druga vlažnost i cirkulacija vazduha) ili ju je jednostavno tarantula instiktivno tu donela kao rezervu, da ne mora izlaziti iz rupe i izlagati se potencijalnim predatorima.

Mile
20.03.09., 15:59
hvala...
jos nesto, cini mi se, kad pomirisem, da u kriket kiperu malo mirise cudno tj, onako vlazno, ne znam, kao u podrumu, recimo na budj, mada ne vidim da se igde budj formira... jel treba da promenim podlogu, ili nesto drugo, ne znam, da sipam manje vode?

Miroslav
20.03.09., 18:10
Sipaj manje vode (u slučaju da ti je treset baš vlažan) i ako imaš panj, koru drvata ili nešto tome slično, proveri ih da se nije na njima uhvatila buđ.

LARYBG
20.03.09., 18:19
ja mislim da je to normalno sto mirse "vlazno" ali ako se bas jako oseca malo smanji vlaznost!

Mile
20.03.09., 18:38
nije jako, mada mislim da je to do ventilacije, posto, ja kad sam kuci drzim kriket kiper otvoren, jer je pauk sve vreme u brlogu, i mirise manje...

Mile
04.04.09., 21:58
Prošlo je malko više od mesec dana od kako imam moju T, a još se nije presvukla, mada sam primetio da je zatvorila ulaz, a i poslednji put je odbila hranu iako je hranim na 5 dana! Da joj ponudim opet da jede, il da je iskuliram, pošto poslednju tenebriju koju sam ubacio još uvek nisam našao, mada sam ubeđen da je T nije pojela... E sad, jel može da se desi da se tenebrija "ulutka" u terarijumu, il to može da se desi samo ako ima hrane? Znam da je pitanje presvlačenja obrađeno gotovo svuda, al moram da pitam, dal je ok što se moja T ne presvlači, a koliko sam razumeo kad su tako male, kao moja, presvlače se češće...

marko
04.04.09., 23:19
Ako si nudio skoro hranu i odbila je, probaj opet za 10 dana (ako se ne presvuče u međuvremenu). Ako hoćeš da budeš siguran da li je jela ili nije, ti presudi toj tenebriji (zgnječi joj glavu) i stavi je u posudu na vidno mesto (ovo mi nešto poznato, kao da sam iste reči već negde pisao). Pogledaj sutra da li je tenebrija na istom mestu, ako je netaknuta izvadi je i ponovi proces za 10 dana. Može biti da će presvlačenje s obzirom da je parahybana ~2cm ali ne mora da znači. Istina je da se manji primerci češće presvlače ali termin "često" je veoma relativan. Bilo kako bilo ne treba da brineš zbog ove pauze u ishrani niti zbog toga što se tarantula zatvorila.

StevaNS
04.04.09., 23:35
Meni je A. Juruenicola stradala pri presvlacenju jer sam ostavio zivu tenebriju u ter-u.. Jeste da je vec bila buba, ali i crv moze da ubije T. Najsigurnije je da joj zgnjecis glavu kako je Marko rekao, da ne moras posle da kopas po teru da je nadjes..

Mile
05.04.09., 22:56
Hvala na savetu... Našao sam tenebriju i izvadio sam je, pa ću probati za koji dan da je nahranim opet...
Vi predlažete da stavim mrtvu tenebriju na vidno mesto u terarijum, iako je tarantula u brlogu, da proverim da l' sam dobro razumeo... Što znači da ako je gladna, da će izaći iz brloga?

marko
05.04.09., 23:00
Tako je. Ako je gladna verovatno će noću (daleko od očiju znatiželjnih ljudi :) ) izaći iz brloga u potrazi za hranom i naleteti na klopu skoro pa serviranu na poslužavniku. Ako ne izlazi iz brloga onda je jasno, nije gladna, možda se sprema za presvlačenje a možda se i ne sprema nego jednostavno nije gladna.

Mile
05.04.09., 23:12
E sad još nešto, ja držim poklopac od kriket kipera otvoren već duže vreme, jer mi se nekako čini da je ventilacija loša kad je poklopljen... Koliko je to pametno? U smislu da T ne izađe napolje, mada nisam primetio da joj je interesantno da se nešto penje...

Koby_88
05.04.09., 23:23
Zatvori ga ako ne zelis da T trazis po sobi....

marko
05.04.09., 23:24
Hehehe, nije kriket već kriter (eng. kritter keeper). Kriket je sport :)

Jako loša ideja, zatvori pod hitno! Odlična je ventilacija na kiperima, ne brini se ništa.

Miroslav
05.04.09., 23:25
To ti uopšte nije pametno. Nikad ne znaš kad će izaći i popeti se. Svaki kriter kiper ima dobru ventilaciju, tako da ne moraš da brineš zbog toga. Obavezno vrati poklopac.

Još jedan, ne toliko siguran, način da proveriš da li je T gladna je da sa nečim malo čačkaš mrežu i ako krane u tom pravcu, kao da hoće da ulovi nešto, moguće je da je gladna. Naravno tako može reagovati iz straha ili 'znatiželje'.
Kad joj budeš stavljao tenebriju, samo joj prstima smrvi glavu i ostavi.

@Marko: i ja sam mislio da mu je naziv kriket, ali evo ispravih.

zarko
05.04.09., 23:33
ja ih zovem kriket kiper jer su svi kupovali da bi cuvali cvrcke pa je otusd i kriket kiper

Nemanja
05.04.09., 23:46
Kad ste vec kod tih kipera, mislim da ni kritter keeper nije pravi naziv tj. trebalo bi da bude Critter keeper. Trazio sam "kritter" u raznim recnicima i nigde nisam pornasao da je ovako spelovana rec, dok critter mozete naci u skoro svakom online recniku i svuda je slicno opisano znacenje.

marko
06.04.09., 00:06
Zar naziv nečega treba da ima prevod? Nema veze, zovite ih kako god hoćete :)
Da se mi vratimo na temu.

StevaNS
06.04.09., 00:46
Vi predlažete da stavim mrtvu tenebriju na vidno mesto u terarijum, iako je tarantula u brlogu, da proverim da l' sam dobro razumeo... Što znači da ako je gladna, da će izaći iz brloga?

Pa nije bas mrtva. Ja sam primetio da kad im zdrobim glavu nekada prezive jos dva-tri dana, samo sto ne kopaju. Ako je bas gadno sk...m onda samo lezi a kad je pipnem onda mrda, dok ako samo vrh zdrobim onda oce da "seta" ali ne ukopava se. Medjutim, bilo je i mrtvih i T ih je jela bez problema.

Inace, i ja sam mislio da je kriket kiper, zbog cvrcaka.. hehe valjda sam one engleske postove citao napamet...

Geni
06.04.09., 08:34
Obavezno zatvori jer ćeš je pre ili kasnije tražiti po sobi. Samo je pitanje vremena.

Inače, ja sam ih oduvek zvao Cricket keeper i tako ću ih i dalje zvati ;)

StevaNS
09.04.09., 14:10
Inače, ja sam ih oduvek zvao Cricket keeper i tako ću ih i dalje zvati ;)

pa da.. Mene ono critter uvek podseti na film Critters! kultni horor film iz 80-tih, 90-tih. Znate, one male chupave loptice sa strava zubima sto se kotrljaju i zderu sve i svakog! Jedan od mojih omiljenih filmova kad sam bio klinac... Ali, nekako mi ne ide uz ono malo plasticno go..nce.. koje inace sluzi za cvrcke.. :)

dule87
10.04.09., 16:58
pa da.. Mene ono critter uvek podseti na film Critters! kultni horor film iz 80-tih, 90-tih. Znate, one male chupave loptice sa strava zubima sto se kotrljaju i zderu sve i svakog! Jedan od mojih omiljenih filmova kad sam bio klinac... Ali, nekako mi ne ide uz ono malo plasticno go..nce.. koje inace sluzi za cvrcke.. :) Jel mislis na gremline (ber su ih tako kod nas prevodili...)

Geni
10.04.09., 17:26
Ne, potraži na IMDB film Critters

A i neka me neko podseti da ovo prebacim u kafić da ne kvarimo temu.

Mile
12.04.09., 21:22
Nego, tarantula mi se upravo presvlači i sve deluje ok, izvukla je sve noge i košuljica je relativno daleko... Al me zanima koliko planira da leži ovako na leđima, i kako ja mogu da znam da li je sve u redu?

Cold_Beer
12.04.09., 21:38
Nego, tarantula mi se upravo presvlači i sve deluje ok, izvukla je sve noge i košuljica je relativno daleko... Al me zanima koliko planira da leži ovako na leđima, i kako ja mogu da znam da li je sve u redu?

Ma ne brini se nista,cim se skroz izvuce iz svoje stare kosuljice,lezace jos malo na ledjima,dok ne sakupi snage da stane na noge,jer je presvlacenje za nju naporan proces. Nemoj da je diras par dana,dok joj skelet ne ocvrsne.;)

Mile
12.04.09., 23:53
E, super je sve prošlo, stala je na noge, i deluje mi mnogo veće nego ranije...
Izvadio sam košuljicu, vrlo pažljivo, nije se ni pomerila... Neću je hraniti jedno nedelju dana... A što je najgore, uopšte nisam očekivao da će da se presvuče, jer je jela u petak... Al ni to nije moralo ništa da znači... Gledam je svaki dan, i danas nisam bio bukvalno ceo dan kući i ona se presvuče, i kad sam ja naišao već je izašla cela... Al i bolje, da sam je video na pola presvlačenja verovatno bi se uspaničio...

E hteo sam da pitam... Pauk se presvukao u brlogu, i pošto je baš porastao, sad mu je brlog mali, jedva da može da se okrene unutra, a neće da izlazi, ili ne može, ne znam... Pa... Jel treba ja nešto da radim tu?

LARYBG
15.04.09., 23:08
nista ne radi izaci ce on sam kad bude hteo.

Cold_Beer
15.04.09., 23:10
Sacekaj da pojede nesto,nece mu smetati da se stisne jos malo. Kasnije ga prebaci u neki veci brlog :)

Ig0r
16.04.09., 00:55
Predpostavljam da je to prvi put da se taratnula presvlači kod tebe. Osnovno pravilo je da ne diraš ništa jer su one tad najosetljivije. Ne brini ti ništa za brlog. T su primitivne životinje i svi procesi kod njih su instinktivni ili prirodni, tako da ne može da se desi da se tarantula greškom presvuče u malom brlogu pa da iz njega ne može da izađe ili da se zaglavi u njemu niti bilo šta slično... Kod ovih životinja do greške ne može doći budući da nisu racionalna bića. Ne brini ništa i uživaj. Biće veća i lepša kad izađe;)

Mile
28.04.09., 19:34
Hteo sam da pitam... Primetio sam, od kad držim kriket kiper zatvoren, na vaš savet, da se formira neka beličasto-sivkasta, da kažem, materija, na tresetu... Pretpostavljam da je to neka vrsta buđi, ili nešto slično... Liči na inje, i nije to sad u nekom preteranom obimu, pa me zanima, da li treba nešto da menjam, i šta da radim... E da, ta pojava je i razlog što sam terarijum držao otvoren, i tada se to nije pojavljivalo...

LARYBG
28.04.09., 19:36
smanji vlaznost .

Mile
28.04.09., 22:45
Kako? Sipam u onu posudicu povremeno vodu, i kad se ona isuši, posle par dana, ja dolijem... A posudica je baš mala... Manja od običnog čepa... Da ne dolivam neko vreme?

Cold_Beer
28.04.09., 23:02
Smanji vlaznost treseta,a u posudicu uvek stavi svezu vodu,podigni vlaznost treseta samo kada T. treba da se presvuce

rassa
28.04.09., 23:38
nemoj ceo treset da vlazis
mozes da dolivas tu posudu i da oko nje malo pokvasis, ali ne treba ceo treset da ti je vlazan

Mile
28.04.09., 23:41
Ma nije ceo treset vlažan, sam jedna petina... Sipam u posudicu, a ako nje ono što je višak od jedne rakijske čašice...

rassa
28.04.09., 23:45
kakva ti je ventilacija, mislim od te posude :D

marko
29.04.09., 01:05
Može to i jednostavnije, ne dolivaj vode dok se treset skroz ne osuši i rešio si problem.

Miroslav
29.04.09., 03:06
Mislim da je tebi samo površinski deo treseta suv, a sve ono ispod poprilično vlažno, pa ti je i pored sve te ventilacije velika vlaga. Ostavi sad neko vreme da se sve to malo isuši, skini te delove gde ima buđi (ako hoćeš) i onda nastavi umereno vlažiti. Ne traži ona neku veliku vlažnost (oko 65%).

djole2601
26.10.09., 11:19
e ćao, i ja imam l.parahybanu. Kupio sam je od jedne moje drugarice, koja baš i nije bila stručna oko čuvanja.Tačnije, hranila je jednom, dvaput mesečno. što znači da je jako mala ( oko 6,7 cm :( ) stara je 2 god. da li je to neki veći problem? :confused:
p.s. znam da ovo i nije vezano za vaš trenutni razgovor oko vlažnosti treseta, ali nek odg neko ako može da mi pomogne... hvala :)

rassa
26.10.09., 12:21
nije nikakav problem ;)

djole2601
11.11.09., 03:27
e da pitam samo. :)
čuo sam da taranutule jedu i male miševe.
moja ima 6, 7 cm jel je u mogućnosti da pojede malog mišića? :)

Miroslav
11.11.09., 10:37
Ako joj je to raspon nogu, onda nemoj još da ju hraniš miševima. Sačekaj barem nekih dva presvlačenje. I nemoj preterivati sa miševima, zato što se može desiti da joj se kod sledećeg presvlačenja ne razviju zubi u potpunosti.

rassa
11.11.09., 12:01
ako hoces da je hranis misevima radi to samo jednom izmedju presvlacenja...ali ne sada, mala je jos...


s sta je sa ribom? desava li se isto u vezi zuba :D

djole2601
11.11.09., 19:21
ok hvala na savetu.
da to joj je raspon nogu.
ma gledao sam neke klipove na youtubu i bilo mi mng interesantno :D
ipak ću da se suzdržim :( :D

radzaa
11.11.09., 19:38
ja sam kupio 2 misa i sa parahybanom nisam imao problema ali ona seka persa od geniculate nije svog htela ni da ga pogleda i sad mi je mis viska. deci je bio zanimljiv 2 dana a sad mi smrdi u praznom ter. mislim da ce parahybana imati jos jedan obilan obrok i ako nisam planirao:club: