PDA

Pogledaj punu verziju : Polna zrelost ženke (Izdvojeno iz : Brachypelma vagans parenje)



zarko
04.03.09., 20:00
koliki je rapson znekin cinimise da nije ogromna??zanimam me jer onda mogu da steknem osecaj kad su polno zrele ..zato pitam?ima li 13-14cm?

Ig0r
04.03.09., 20:31
Kod Mome ni jedna tarantula nije suviše mala ni mlada za parenje :)Z

zarko
04.03.09., 21:06
:)
pa da li mislis da ima sanse sa 12-13 cm brachypelma da se pari ?????

Ig0r
04.03.09., 21:14
Po meni je malo i ja ne bih pokušavao, čak i ako postoji teoretska šansa da bude kokona. A Kimi će napisati svoje mišljenje(ja sam se malo sprdao). U svakom slučaju ovo može biti zanimljiva tema

Bifrost
04.03.09., 22:25
Ne znam da li sam tebi dao link za arachnoboards igore, ne mogu se setim koja je T bila u pitanju, neki afrikaner ako se secam. 2 ili 2.5" i gravidna lik ih je tako dobio...

Ig0r
04.03.09., 22:38
Nisi meni, mislim da bih zapamtio. Ali afrikaneri su proseku dosta manji od američkih vrsta.
Bilo bi dobro da možemo da utvrdimo koje su posledice tog i takvog parenja. Ako se pare u zatočeništvu ne vidim zašto ne bi i u prirodi. Ali ja mislim tu na nešto drugo. Verovatno manja ženka donese na svet manji broj mladih od veće ali to ovde za sad ne možemo utvrditi za sigurno, pogotovo što taj broj varira od slučaja do slučaja čak i kad su različite vrste u pitanju i kad su ženke približno iste veličine....

kimo
04.03.09., 23:58
koliki je rapson znekin cinimise da nije ogromna??zanimam me jer onda mogu da steknem osecaj kad su polno zrele ..zato pitam?ima li 13-14cm?

Ova moja ima baš toliko. Pročitaj prvi post teme koji je najinformativniji i svako parenje po šablonu opišem :) Inače svaka tarantula kada je na nekih 60% maksimalne veličine je polno zrela. Ovo što Grof baljezga ne treba slušati. U već nekoliko slučajeva su mi govorili da su mali paukovi i sve ti su se bez problema parili. Ovo je i dokaz da može da bude i uspešno. Videćemo sada koliko će se jaja razviti u sledeći stadium, ali po čitanju na netu sam pronašao da mlade zrele ženke na svet donesu neočekivano puno jaja, ali da 1/3 recimo bude nepoplođeno. Ima čak i nekih teorija zašto je to tako. Ta neoplođena jaja nekada služe da se druga plodna i već razvijena u L1 znači "eggs with leggs" hrane na ovima :eek: To je istinito i negde na arachnoboardsu ima slika i taj koji je to slikao je imao već nekoliko takvih slučajeva. Malo nas je mislilo da uopšte mogu tada da se hrane i da im jaje i dalje služi kao hrana, ali izgleda da nije tako :) Ima tu još mnogo da se nauči o njima.

Kokon sam izvadio iz više razloga:

1. Delovao mi je krajenje čudno i previše izduženo,iako ga je ženka i dalje vucarala sa sobom.
2. Ženka nije napravila nikakvo sklonište gde bi se zatvorila pa nisam hteo ni da joj prskam vode kako bi inače radio zbog vlage.
3. Hteo sam da konačno iskusim manuelnu inkubaciju,pa mi je ovo prvo kokon koji je naleteo :)

Videćemo kako će se to odvijati,pa ćemo znati za ubuduće. Nema tu puno filozofije, ali treba iskusiti tako nešto,a ne samo čitati na drugim forumima :)

P.s. Neka moderator ovog dela izbriše prethodnih nekoliko poruka da ne kvare ovo nekoliko kvalitetnih tema :P

Ig0r
05.03.09., 00:42
Što ima bezobraznih ljudi po forumu to je strašno. Ja sam samo napisao svoje mišljenje. Meni se nigde ne žuri sa parenjima, ali kod nas postoji problem dostupnosti mužjaka pa to može biti razlog za ovo. A ti Momo što pariš paukove sa midžitima obiće ti se o glavu i stići će te surove oštrice Džeka Lalejna!

kimo
05.03.09., 01:21
Mislim da stvarno svaka ženka koja je oko 60% veličine može da se pari. Videćemo uostalom. Mislim da ovde ima sigurno oko 200 dobrih jaja, pa ćemo da vidimo hoće se brojka smanjivati ili ne.

P.s.Hehe, onda ću morati da iscimam Čaka našeg baticu pa neka se on Džeki fajtaju :P

Geni
05.03.09., 08:31
Pa većina vas znate da sam probao sa svojom ženkom vagans koja ima oko 11-12cm i koja nije htela ni da čuje za parenje. Bežala je od mužjaka koji je lupkao kao da je predator koji joj je prišao jazbini.

kimo
05.03.09., 12:42
Pa dobro, 11-12 je taman jedno presvlačenje manje od moje,zato i nije htela, itgleda da je ova moja bila na granici :) Videćemo sa ishodom jaja za koju nedelju.

marko
05.03.09., 14:13
Ne bih ni ja pario ispod 15cm, znam da piše na 1000 mesta da može ako dostigne 60% ali evo moja ženka smithi ima 12cm, to je daleko preko 60% ali je u suštini mala tarantula, ne bih to pario još 2 presvlačenja sigurno. Ajd da uzmemo npr da je 60% veličine smithi-a ~9cm, pa nema šanse da bih puštao mužijaka kod ženke od 9cm...

Miroslav
05.03.09., 15:22
A koja je po prilici veličina za A. geniculatu? Mislim da bi mogla već sa nekih 15-16cm bez problema, mada i ja sam za to da je najbolje sačekati nekih 90% veličine. Tada si siguran da će ti i jaja biti dobra i u slučaju da im se nešto desi, odmah isključuješ faktor - da je ženka bila mlada.

kimo
05.03.09., 18:03
Nema veze fertilnost jaja sa veličinom ženke, tj. ako je ženka veća ne mora da znači da će da ima plodna jaja...to nema veze nikakve sa veličinom, da ne bude zabune. Jedino zapažanje vezano za veličinu ženke je ono što sam gore napisao za veličinu legla i procenat oplođenih jaja...

Miroslav
05.03.09., 18:12
Nisam mislio na veličinu ženke u centimetrima, već na to koliko je stara. Mislio sam na 90% njihove veličine, kao ženku koja je blizu svog adultnog stadijuma.

kimo
05.03.09., 19:07
Svejedno, nema ni starost veze sa oplođenim jajima, tj. ima veze, ali ne mora da znači i da garantuje starost veći broj oplođenih i valjanih jaja.

Ig0r
05.03.09., 20:24
Svejedno, nema ni starost veze sa oplođenim jajima, tj. ima veze, ali ne mora da znači i da garantuje starost veći broj oplođenih i valjanih jaja.

Ne bih se baš složio s ovim u potpunosti+ne razumem baš najbolje šta si hteo reći.

Pitanje je koliko ima smisla govoriti o starosti jer je to pojam koji se odnosi na vreme, dok mi ovde pričamo o polnoj zrelosti koja zavisi od veličine ženke. (Znamo kako možemo uticati na brži ili sporiji razvoj tarantule pa da ne skrećem sad sa teme)
Veća ženka - veće spermateke. Milsim da ova veza još kako utiče na broj jaja koje ženka može proizvesti. Govorim strogo hipotetički jer isključujem mogućnost da kokon na bilo koji način bude loš(sva jaja neoplođena, određen broj loših jaja, itd)

kimo
05.03.09., 20:28
Samo sam hteo da kažem da može da se desi i da veća ženka ima više loših jaja od manje,ništa drugo. Nisi me razumeo. Ne vredi ovde pričati o tome kada nemam iskustva dovoljno,možemo samo nagađati...

zarko
05.03.09., 20:52
pa ko pa moze???
koliko ti treba iskustva, dokumentacije tacne pa da bi mogo bilo sta tatisticki da zakljcis...sve sto pricmao pricamo po osecaju i utisku!
ja bar tako shvatam stvari u teraristici

generalno veca zenka vise jaja...jer jaja ne zavise od verlicine spermateke vec od njene re[rpduktivog potencijala, a tarantle nose poprilicno sperme da oplode sva jaja jer ima 1000spermatozoida a nikad vise od 2 000 jaja .1 spermatozoid =jedno jaje

Miroslav
05.03.09., 23:20
Moja predpostavka da mlade ženke tarantula nose manji broj jaja (a možda i jaja slabijeg kvaliteta) potiče od toga, što kod svinja broj oprašene prasadi postepeno raste sa starošću krmače i potom ponovo počinje opadati sa njenim starenjem. To važi i za druge domaće životinje.
Nisam mogao bolje usporediti, zato što ne znam ni kako je to kod gmizavaca, a za ove životinje sam učio.

marko
06.03.09., 14:00
Ajde ko će da testira činjenicu da na 60% od potpune veličine može da se pari.
Moje mišljenje je da je to previše rano. Ko je spreman da me razuveri?
Trebao sam ja pustiti mužijaka geniculate kod ženke ~9cm, mislim da bi ishod bio jasan.

kimo
06.03.09., 14:39
Haha, ma ne bukvalno 60 %, ali video si kolike su one aureostriate i ova vagans ženka što su se sa zadovoljstom parile :) Videćemo samo još ishode :P

marko
06.03.09., 15:16
Aham, mislio si onih 60% koji su kao 80% ? :)

kimo
06.03.09., 18:38
Recimo da je tako :) Ma nije ni bitno procentualno, ali jedva čekam da vidim koliko će obvih jaja da bude ok.