PDA

Pogledaj punu verziju : Aqua-Ter sa ribicama i gusterom



StevaNS
06.03.09., 01:01
Vec duze vreme premisljam i kontam da pocnem izradu ovih dana. Evo slike:

http://www.teraristika.org/forum/picture.php?albumid=10&pictureid=234

Dimenzije nisu konacne, vec samo okvirne. Verovatno ce biti vislji posto bi voleo da stavim neko zivo bilje (brsljan ili sl).
Dakle donji deo je akvarijum visine 20cm. Iznad polovine "akvarijuma" je deo za gustera tj. zmiju. Vertikalno stoji mrezica koja ne dopusta da suvozemni ljubimac zavrsi sa ribicama, a ima i uzdignuce koje sprecava da treset ili koja vec druga podloga zavrsi u vodi. Pretpostavljam da je to diskutabilno ali ipak mislim da cu pokusati. Naravno,
Prednosti:
1) vizuelni efekat
2) resen problem vlaznosti (naravno za one zivotinje kojima to treba)

Mane:
1) verovatno ce pomalo treseta ipak zavrsiti u vodi
2) pretpostavljam da ne bi trebalo da se drze pustinjski varijeteti jer ce vlaznost biti velika

Interesuje me vase misljenje.

nenad
06.03.09., 01:17
Viđao sam nešto slično. Na slikama naravno :D Ribice i anole, koliko se sećam. Mislim da malo treseta u vodi neće biti problem, ali da će vlaga biti problem.

Soulfly
06.03.09., 01:25
Ja sam na prvi pogled pomislio da je ovo pticija perspektiva i da je akvarijum iza terarijuma.
Ne bi bila prirodna okolina stanovniku terarijuma ali bi sigurno bilo atraktivno :D
Ali sta god da pravis dimenzije moraju da budu vece zbog lepseg efekta ;)

nenad
06.03.09., 01:29
I još jedan predlog. Možda je bolja varijanta da uzmeš nekog vodozemca. Nešto što će izlaziti i na suvo, a i povremeno biti u vodi. Većeg tritona ili nekog daždevnjaka.
Ima na netu dosta slika, pa možeš da izvučeš neku ideju
http://img.photobucket.com/albums/v485/shortyg/DSC06649.jpg
http://mediaphoto.doctissimo.fr/dossiers/r/a/ramones/elijah/IM_838372.jpg

StevaNS
06.03.09., 01:30
@nenad
Koje zivuljke bi mogle da se drze u takvom habitatu a da im ne bude problem vlaznost? Sa druge strane, zar to ne moze koliko-toliko da se resi boljom ventilacijom?

@soulfly
Da, verovatno ce biti veci. I terarijumski deo bi mogao da produzim na 4/5 akvarrijuma.

StevaNS
06.03.09., 01:33
I još jedan predlog. Možda je bolja varijanta da uzmeš nekog vodozemca. Nešto što će izlaziti i na suvo, a i povremeno biti u vodi. Većeg tritona ili nekog daždevnjaka.
Ima na netu dosta slika, pa možeš da izvučeš neku ideju
http://img.photobucket.com/albums/v485/shortyg/DSC06649.jpg
http://mediaphoto.doctissimo.fr/dossiers/r/a/ramones/elijah/IM_838372.jpg

U pa to lepo izgleda.. Ne toliko kolko ce moj da bude, ali ipak lepo.. :)

Akva-ter ce mi biti u radnji pa moram da proverim koje vrste mogu da drzim(da nisu na Cites-u).
Kako ce ribice da reaguju na dazdevnjaka, ili on na njih?

nenad
06.03.09., 01:34
Teško da bi rešio boljom ventilacijom. Ako bi uzimao guštera, onda sigurno nekog džunglaša, npr. anolu, kao što rekoh. A možeš da probaš i sa tritonima, mislim da će Stufi imati u skorije vreme par vrsta u ponudi. Ja sam mu tražio ženku Pachytriton labiatusa da je sparim sa mojim mužjakom. Oni budu oko 20 cm.

nenad
06.03.09., 01:36
Pravo da ti kažem, ne znam. Ako su ribice dovoljno krupne, ne bi trebalo da bude problema, triton ih neće dirati. Što se tiče bakterija, ako nije mala litraža, ni to ne bi trebalo da bude problem.
Sad sam gledao CITES, na listi su samo gigantski daždevnjaci i axolotli, ostali nisu ;)

gordond
06.03.09., 01:39
A zasto ne bi umesto mrezice stavio staklo? Kontam da bi time dosta smanjio vlaznost, a sigurno ne bi imao problema sa ciscenjem i menjanjem treseta.

StevaNS
06.03.09., 01:46
Hvala nenade. I ja sam malo istrazivao. Mogu da se drze sa manjim ribicama tipa platike i neonke. Jos cu se malo raspitati. Interesantno mi je da mozda odradim neku fontanicu tipa vodopad, kao na onoj slici.

Gordone prva zamisao mi je bila da drzim neku zivotinju kojoj pogoduje velika vlaznost. Mada, ta zica nekako deluje kao kavez pa narusava prirodu..
Mozda bude neka slide varijanta pa da moze da se menja zavisno od potrebe.

gordond
06.03.09., 01:50
Ok za vlaznost, na to sam manje vise mislio. Samo sam mislio zbog izgleda i onog ''da treset ne upada u vodu''.
Inace, ideja mi se jako svidja i mislim da to moze super da ispadne.

Nemanja
06.03.09., 07:45
Jedno sto trebas da uzmes u obzir je razlika u potrebnoj temperaturi za zivotinju koju ces drzati u terarijumu i temperaturi akvarijuma. Ako je za terarijum potrebna veca temperatura, a za ribicie malo hladnije, uvek ce se zavrsiti na tome da si ili pregrejao ribice ili uskratio gusteru toplotu. Tako da juri neki sklad i mislim da tome odgovara triton :D.

Pozdrav i nadam se da sam pomogao!

StevaNS
06.03.09., 08:03
E vidis, o tome nisam razmisljao..

Nemanja
06.03.09., 08:07
Ako se resis ipak za nekog "toplijeg" gustera, javi se da pronadjem neku adekvatnu izolaciju :D.

StevaNS
06.03.09., 08:20
Ako se resis ipak za nekog "toplijeg" gustera, javi se da pronadjem neku adekvatnu izolaciju :D.

Sta si imao na umu?

Uskoro cu imati leopard gekone. Kontam da za njih bas i nije preporucljiva ta kombinacija.
Uglavnom vecini akv. ribica bi trabalo voda da bude oko 25-26 stepeni. Ne znam koliko bi to uticalo na gornji habitat ako je direkt iznad njega sijalica koja ga greje.
Pretpostavljam da cu morati da napravim pa vidim kako se odvija "situacija"..

Nemanja
06.03.09., 09:01
Pa nemam bas neku ideju tj. imam mnogo, ali svakako bih vise lupetao nego sto bih ti pomogao. Morao bih malo da potrazim, da nadjem nesto sto tanje, da ne bi kvarilo estetiku :D.

silwert
06.03.09., 12:39
mislim da pravljenje takog terarijuma iziskuje mnogo istrazivanja da bi uskladiio potrebne temeperature za ribu i gusterea
ja ti mogu pomoci sa ribama i potrebama u temperaturi ako je za gustera potrebna temperatura od 26+ pod njim se mogu drzati skoro sve vrste ciklida jer oni i onako vole topliju vodu
ako sijalica bude iznad suvog dela i grejala gstera nece doci do prevelikog povecanja temperature u vodenom delu mozda ce je povecati za 1-3 stepena ali to sve zavisi od ventilacije jer ako je adekvatna ventilacija nece doci do povecanja temperature vode
sto se tice treseta u vodi to nesmeta nikom samo nije lepo za oci

indijanac
07.03.09., 10:42
pa lepa je zamisao...posteno..
nego kako ces da cistis akvarijum?
i kog ces gustera da ubacis?

kimo
07.03.09., 12:02
To je jako komplikovano napraviti da bude funkcionalno i da se lako čisti. Možeš da napraviš neki vivarijum u kom će biti deo sa vodom recimo 10-20% baze vivarijuma, pa uz adekvatnu ventilaciju da napraviš dobre uslove za oboje. Tu bi mogao da držiš nekoliko vrsta anola,neke manje dnevne gekone i eventualno patuljaste kameleone ako temperatura neće prelaziti 26 stepeni. Ako se voda zagreva ili uopšte taj tvoj aqua - terarijum onda će para koja se bude stvarala dodatno da zagreva prostor što može biti veliki problem.

StevaNS
07.03.09., 17:27
pa lepa je zamisao...posteno..
nego kako ces da cistis akvarijum?
i kog ces gustera da ubacis?

Pa razmisljam o nekoj varijanti da deo za gustera bude odvojiv. Ali u svakom slucaju, isprobavam neke nove varijante filtera koji ne bi trebalo po 6 meseci da se ciste, tako da nece biti prevelik problem. Zamena vate ide kroz poseban poklopac ali to je komplikovano za crtanje pa sam izostavio.
Ne znam jos za gustera.. U opticaju je i king snake ili smuk.

nenad
07.03.09., 18:03
King snake traži prilično suv terarijum, teško da bi to moglo za nju.

StevaNS
07.03.09., 19:06
Smandrljacu ja neki probni akva-ter, pa cu pratiti kako se razvija temp i vlaznost, pa tek onda odrediti koju zivotinju da stavim. Cak i ako se odlucim za dazdevnjake, praticu sta i kako pa da znam za ubuduce..

dule87
07.03.09., 19:11
Ako su vec i zmije u opticaju, onda ubaci duginu bou, bar dok je mala, a to ti je sigurno 1-1,5 godina..A ako napravis dovoljno veliki viv.-ter., moze ona tu da bude cijeli zivot.. ;)
Uslovi koje si nabrojao su savrseni za nju, visoka temepreatura, vlaga, bazeni-bare.., a mozes takodje da ubacis i neke juzno americke ribice (ciklide ili tako nesto), i da nabravis pravi prirodni habitiat..

StevaNS
08.03.09., 09:46
Ako su vec i zmije u opticaju, onda ubaci duginu bou, bar dok je mala, a to ti je sigurno 1-1,5 godina..A ako napravis dovoljno veliki viv.-ter., moze ona tu da bude cijeli zivot.. ;)
Uslovi koje si nabrojao su savrseni za nju, visoka temepreatura, vlaga, bazeni-bare.., a mozes takodje da ubacis i neke juzno americke ribice (ciklide ili tako nesto), i da nabravis pravi prirodni habitiat..

E pa to ce biti problem.. Akva ter ce biti eksponat u mojoj radnji tako da zivotinje sa Citesa ne dolaze u obzir. Osim ako neko ima bou sa papirima na prodaju? :rolleyes:

Jos jedna varijanta- tarantula

???

Nemanja
08.03.09., 10:49
Jos bolja varijanta, vise tarantula?? Sto ne bi uzeo tarantulu, ako kazes da temperatura u akvarijumu treba da bude oko 26 stepeni. Jedino sto bi morao da uzmes vece primerke, jer ti ovako ne bi bile zabavne za musterije :D. Po onom crtezu, na mestu gde si hteo terarijum, imas mesta za dve tarantule :D. Jedino sto bih ja potpuno izdvojio terarijum od akvarijuma i odbacio onaj sistem sa mrezicom.

dule87
08.03.09., 12:09
E ### fakat lose.. Nisam znao da je i dugina boa na CITIES...

nenad
08.03.09., 12:11
Sve Boidae su na CITESu. Pored njih, tek po neka zmija.