PDA

Pogledaj punu verziju : Moloch Horridus (Bodljikava Agama)



acak
13.03.09., 11:56
Dali neko slucajno gaji ovog gustera, i kakve su sanse da se kupi u Srbiji, i naravno po kojoj ceni...
Po onome sto sam mogao da saznam na net-u, mnogo ekstremna vrsta, ne znam ni da li bih mogao da joj pruzim uslove u zatocenistvu... nacin na koji se hrani (hiljade mrava dnevno), kako pije vodu (preko koze, mislim tako je dovodi do usta)... ali bez obizra na sve, zivuljka koja mi strasno privlaci paznju, iako nikad nisam voleo gustere, ovo je posebno....
a evo i jedne slike sa net-a:
http://www.stranimali.it/wp-content/uploads/Thorny%20Devil_1.jpg

Svaka informacija je dobrodosla :)

nenad
13.03.09., 12:43
U Srbiji ih nema, niko ih ovde ne gaji, i ne verujem da uopšte mogu i da se nabave. Ako bi i uspeo da nabaviš ovog guštera, ne bi mogao da mu obezbediš hranu, kao što si već rekao.

Geni
13.03.09., 12:46
Pričalo se nešto malo ali džabe sve to kada ne bi nikako mogao da ga hraniš.

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?p=58635&highlight=Moloch#post58635

ganjachica zmajeva
13.03.09., 15:16
ili ti Thorny Devil, il' po srpski Bodljikavi Đavo.

Moja najveća ljubav. Htela sam da ga nabavim, chak ljudi kažu i da nije tezak za održavanje. Napravi se farma mrava u posebnom terarijumu i Đavo se ubaci tamo na par sati dnevno da jede. Nezgodno je što se hrani samo jednom vrstom mrava, neki crveno-crni, zovu se nešto na i ... ne znam napamet.

Problem je u tome što je zaštićena vrsta i jako se teško dobijaju papiri. Na dva različita foruma sam videla da se govori o dve različite cene. Na jednom da se cene kreću od 350 evra, a na dugom da mu je cena od 4000 do 5000 evra.

U Austaliji ih drže u dvorištu ako imaju u blizini neki mravinjak :D

acak
13.03.09., 15:25
da.... steta, pomislio sam da je mozda neko uspeo da pronadje alternativu hrani, recimo manje lateralise... znam da jede mrave, ali je verovatno tu gde zivi oskudno, pa i nema mnogo izbora....
al dobro, videcu sta jos mogu da saznam...
hvala u svakom slucaju :D


ili ti Thorny Devil, il' po srpski Bodljikavi Đavo.

Moja najveća ljubav. Htela sam da ga nabavim, chak ljudi kažu i da nije tezak za održavanje. Napravi se farma mrava u posebnom terarijumu i Đavo se ubaci tamo na par sati dnevno da jede. Nezgodno je što se hrani samo jednom vrstom mrava, neki crveno-crni, zovu se nešto na i ... ne znam napamet.

Problem je u tome što je zaštićena vrsta i jako se teško dobijaju papiri. Na dva različita foruma sam videla da se govori o dve različite cene. Na jednom da se cene kreću od 350 evra, a na dugom da mu je cena od 4000 do 5000 evra.

U Austaliji ih drže u dvorištu ako imaju u blizini neki mravinjak :D

u bre, pa zar tolke cene? pa pocinjem da razmisljam da kupim kartu do australije, vidim malo kontinent, upoznam nove ljude, maznem dva tri djavola iz prirode, spakujem u kutiju, i vratim se kuci:D i opet mi se isplati :D

ganjachica zmajeva
13.03.09., 15:32
^^ Što je najgore, čitala sam po forumima da ljudi to rade. Mislim, ne pakuju ih po koferima, ali ladno sednu na avion i odu u Austaliju i onda se smucaju po pustinji da bi videli ove guštere :rolleyes:

acak
13.03.09., 16:10
^^ Što je najgore, čitala sam po forumima da ljudi to rade. Mislim, ne pakuju ih po koferima, ali ladno sednu na avion i odu u Austaliju i onda se smucaju po pustinji da bi videli ove guštere :rolleyes:

potpuno ih razumem... reci mi samo na kojim forumima si to vidjala, da li se secas?

ganjachica zmajeva
13.03.09., 16:31
Ne mogu da se setim. Bez veze je što na 90% foruma jedina informacija do koje možeš da dođeš "Uf, oni su teški za držanje, jedu 1000 mrava dnevno" i onda preterivanja da jedu i do 5000 mrava. :rolleyes:

Ajde videću ako imam negde u bookmarks ili history neki forum, pa ću okačiti.

silwert
13.03.09., 17:20
meni se vise svidja ideja da sednem u avion odem do australije upoznam nove ljude, ozenim se i ostanem tamo:icon_salut: i da gajim gustere po dvoristu

acak
13.03.09., 18:30
meni se vise svidja ideja da sednem u avion odem do australije upoznam nove ljude, ozenim se i ostanem tamo:icon_salut: i da gajim gustere po dvoristu

i ja bi to najradje ;)
al aj da ne skrecemo sa teme...
kako (i)legalno nabaviti bodljikavog djavola? :D
to me sad zanima.....

kimo
13.03.09., 23:07
Toliko ima lepiš i manje zahtevnih guštera, a vi zapeli za ovog bodeža :) Šalu na stranu, šanse za gajenje nečega takvog ovde su nerealne.

Nemanja
13.03.09., 23:14
Je l tacno da se bas ta vrsta mrava koje jedu ove zivotinjice tesko gaji? Negde sam procitao ali ne mogu da nadjem...
Pravo da ti kazem acak, nemoj da se zezas sa tim I ispred legalnog, nisu dzabe stavili zabrane i tesko daju dozvole. Je l bas mora djavolak? Pokusaj sa basiliskom, malo su pristupacniji i mislim da su podjednako atraktivni, jedino sto traze vecu vlagu...

acak
14.03.09., 00:49
naisao sam na nesto slicno, zove se Texas Horned Lizard, deluje zanimljivo, i kolko vidim daleko manje zahtevno, ali tek se upoznajem sa ovim... ako neko zna nesto vise o ovome, ili slucajno ima, voleo bih da cujem iskustva.

PS. nadam se da se nece ljutiti administratori sto sad spominjem ovog gustera unutar ove teme, samo trazim alternativu... a ako nista drugo, isto je bodljikava, pa su slicne :D

kimo
14.03.09., 00:56
Teško, kod nas nema nekog izbora reptila inače,ali kako vreme prolazi širi se i taj broj :)

acak
14.03.09., 01:01
znaci nista od Horned Lizard u Srbiji, steta, tek sad vidim koliko lepih primeraka ima u ovoj grupi gustera.....
samo da pokazem jos jedan lep primerak koji sam danas video:

http://www.vivanatura.org/Phrynosoma_orbiculare_2.jpg

prosto sam odusevljen :o:o
al ###.... nema od toga nista :(

ganjachica zmajeva
14.03.09., 01:19
Meni se oni manje svidjaju, telo im je mnogo spljošteno i široko. Ali njih svi preporučuju kao alternativu. Mislim da su oni zanimljivi jer je to ona vrsta koja prska krv iz očiju (nisam sigurna, ispravite me ako grešim).

A za Đavola je potrebna dozvola jer Australija ima zabranu izvoza svojih životinjskih vrsta. Ugroženi su jer ih ljudi po putevima gaze kolima. Naišla sam na netu na tekst neke devojke (jedna od onih koji su otišli u pustinju samo da bi ih videli) koja je rekla da su duž puta od par kilometara naišli na 30-ak komada od kojih samo 9 bili živi. Sve su ih odneli kod veterinara i samo par su uspeli da spasu.

Iskreno mislim da bi im bolje bilo da su bili u nekom terarijumu.

A evo kojim mravima se hrani Đavolak

Diet

The food that the devil mainly eats is ants, often Iridomyrmex or Ochetellus (early reports[2] indicate Iridomyrmex flavipes as the predominant prey, but this species was renamed Ochetellus flavipes in 1992[3]). They can eat some thousands of ants in one day.[1] They collect moisture in the dry desert via night-time condensation of dew which forms on the skin and is channelled to the mouth in hygroscopic grooves between its spines (Bentley and Blumer 1962), and also during rain events. Capillary action allows the lizard to suck in water from its belly, all over the body, with capillaries ending near its mouth.

http://en.wikipedia.org/wiki/Thorny_Devil

nenad
14.03.09., 03:55
U pravu si, Phrynosome, bar neki predstavnici roda, prskaju krv iz očiju. Sve su to super životinje, ali Acak, ako tek počinješ sa gušterima, ne bih ti preporučio ni da razmišljaš o nekim ovako zahtevnijim vrstama.
Što se tiče Phrynosoma, koliko vidim, ima ih u Hrvatskoj, mislim da je Dragon baš postavio slike jednog od ovih guštera juče.