PDA

Pogledaj punu verziju : Problem sa miševima!



ExigE
14.03.09., 12:58
Imam 3 misa(1 muzijak 2 zenke). Jedna zenka je nosila mlade i ja sam je odvojio od ostalih nekih 7 dana prije okota. Sve je bilo ok, hrana, voda, temperatura. Niko je nije ometao, miseve ne drzim u prometnom djelu, znaci niko ama bas niko ih ni ne vidi a ne da ih dira. Jutros se probudim ona poklala sve! U cemu je problem?

nenad
14.03.09., 13:02
Problem je u miševima. To se stalno dešava, kako sam ja primetio. Svi preporučuju gajenje pacova, jer ženke pacova ne jedu mladunce.

ExigE
14.03.09., 13:07
Hmm a koliki su mladi od pacova pri rođenju? Kolko su veci od miseva pinkiya? I da li ce ga zmija normalno prihvatiti?

kimo
14.03.09., 13:36
Ne vredi ti to, jer će ti mladi pacovi biti preveliki za mladog kukuruznog smuka...ako na to misliš, inače svi hvale pacove,ali je problem za male zmije sa njima...

ExigE
14.03.09., 13:38
Ma haj vidjet cu sta ce bit sa drugom zenkom i ona ceka mlade. A nadam se da ce sve biti ok.

mare_lacerta
14.03.09., 13:52
Ja nikad nisam imao problema sa time...imam jednog muzjaka i tri,cetiri zenke i nikad nisu ubili malce...cak imam i tri misa od po mesec dana sa njima...svaki put se kote na istom mestu i sve zenke cuvaju mlade iako nisu njihovi...

ExigE
14.03.09., 14:06
Hmm onda su ovi moji ludi! Al et cuo sam da se cesto zna to desiti...

dule87
14.03.09., 15:18
Ovo o cemu prica Mare Lacerta, je bilo i kod mene, al samo sa prvom generacijom miseva, cak sam negdje i sliku stavi kako se zajedno brinu za mlade.. Ali nakon toga, krenuo je pokolju :) Sad od okota ostanu jedva 2-3 mlada koja prerastu pinky fazu, tako da jedva cekam da getula jos malo poreaste i da je "prebacim" na mlade pacove.., i da totalno ukinem miseve..

spiderboy
14.03.09., 16:57
to se dešava obično kod miševa koji prvi put imaju male,sačekaj drugo leglo pa će verovatno da bude sve ok,u suprotnom treba tu jedinku odstraniti iz uzgoja(neka zmija će se obradovati),jer najverovatnije se neće nikad odvići od toga,kad su svi zajedno kad se kote ženke u grupi gde i živi obično mali nestanu nakon par dana,retko koja matična grupa odgaja svoje male da svi budu na broju,zato ti je najsigurnije rešenje da odvojiš trudnu ženku da se okoti na miru mada ni to ne mora da znači,kao u tvom slučaju

ExigE
14.03.09., 19:02
E neznam sta da kazem... Jednostavno mi nije jasno zasto pojedu mlade. Sve se zivotnje bore da se mnoze i povecavaju svoj broj a oni ubijaju svoje mlade.

dule87
14.03.09., 19:56
Pa nemoj toliko da te to cudi.., ipak su te zivotinje dosta promjenile svoje prirodne navike i nagone, a da ne spominjem ukrstavanje i pranje izmedju roditelja i djece..itd

spiderboy
14.03.09., 20:38
upravo tako,čisto sumnjam da bi oni opstali u divljini,čak ne mogu da trpe ni veći pad temperature,ako se potrefi neka grupa koja harmonira onda super,u suprotnom mora se selektirati

Celav
16.03.09., 11:44
Ako neces da se mucis oko uzgoja miseva javi se Pedji sa foruma,on ih ima,i smrznute:). Uzmes 5-10kom ili koliko vec hoces i miran si.

ExigE
16.03.09., 18:09
@Celav: Uzimao sam :D Potrosi se a i ne isplati se da mi salje. Nasao sam dobar izvor hrane na veterinarskom fakultetu tak da se vise i ne brinem.

SpiderInsomnia
18.03.09., 10:00
Vidim temu, pa rekoh valjda je i ovo problem - naime, miševi neće da mi se pare!! :) :) :( Stoje u podrumu, gde je hladno, oko 10-ak stepeni nikad minus, uvek je polumračno, znači ima svetla ali pretežno je mrak, redovno jedu, jedan mužjak na tri ženke, i tako tri "ekipe" u 3 dovoljno prostrane plastične kutije sa skrovištima, na tresetu, ne manjka im ništa ... ali od pinkija ništa. Razmišljam da nije nedostatak svetla ili temperatura? Nalazim oprečna mišljenja, a nemam uslova da ih grejem ili prenesem u stan. Da li je neko imao slična iskustva? Inače, imam ih od oktobra prošle godine što znači da su već u srednjim godinama. :) Pitanje - da menjam grupu ili da im menjam uslove? Plašim se da sa sledećom ekipom opet ne bude istih problema, zato što možda neki uslov nije OK? Hvala i pozdrav...

ExigE
18.03.09., 12:01
Vidim temu, pa rekoh valjda je i ovo problem - naime, miševi neće da mi se pare!! :) :) :( Stoje u podrumu, gde je hladno, oko 10-ak stepeni nikad minus, uvek je polumračno, znači ima svetla ali pretežno je mrak, redovno jedu, jedan mužjak na tri ženke, i tako tri "ekipe" u 3 dovoljno prostrane plastične kutije sa skrovištima, na tresetu, ne manjka im ništa ... ali od pinkija ništa. Razmišljam da nije nedostatak svetla ili temperatura? Nalazim oprečna mišljenja, a nemam uslova da ih grejem ili prenesem u stan. Da li je neko imao slična iskustva? Inače, imam ih od oktobra prošle godine što znači da su već u srednjim godinama. :) Pitanje - da menjam grupu ili da im menjam uslove? Plašim se da sa sledećom ekipom opet ne bude istih problema, zato što možda neki uslov nije OK? Hvala i pozdrav...

Kolko cesto ih pratis(gledas,provjeravas)? Si siguran da ih ne pojedu?

Lady A.
18.03.09., 12:55
10 stepeni nije ni blizu dovoljno ako mislis da ti se misevi ikada razmnozavaju. 18-20stepeni minimum. Zato se ne razmnozavaju. Nijedan mis se nece pariti na toj temperaturi.
A sto se tice ostalih problema tipa jedenje malih i sl.-to je kod miseva najnormalnija pojava. Mozes da im pruzis najbolje uslove i da se nikad ni ne pare ili da uvek jedu male. Ja sam ih cuvala bar dve godine u svim ok uslovima i jedva da je bilo nesto malih, i sad ih imam,al za svoju zmiju uvek kupujem miseve. Tako da to ne treba nikoga da cudi.

ExigE
18.03.09., 13:40
Zato sam ja upratio ovu drugu zenku pri porođaju hehe i odma vadio malce :D Jes da su mali al cu davat po 2-3 odjednom hehe

SpiderInsomnia
18.03.09., 17:37
Hvala svima ... :) Nego, da li im ne smeta to što nemaju svetlo (kutija na kutiji, pa ulazi jako malo svetla), kada već rešavam temperaturu da rešim i svetlo ...

spiderboy
18.03.09., 17:42
ma to je ok,ali šta ćeš ako ti trebaju odrasli miševi za veće zmije,nećeš ih valjda ti dojiti,hehe,šalu na stranu kao što ti je lady.a rekla moraš im dignuti malo temperaturu,probaj kutije obložiti stiroporom pa možeš i lampom da ih greješ,a to jedenje pa postoje stalno neke jedinke koje to rade,njih treba odstraniti iz uzgoja,svetlo im nije neophodno sasvim se dobro osećaju u polumraku

Lady A.
19.03.09., 13:44
Upravo tako, polumrak im cak vise odgovara. I sto je bitno ne diraj ih kad se misica okoti, posto moze od stresa da ih pojede. I nikako ne menjaj piljevinu. Znaci kad se okoti ne diraj podlogu dok ih ne othrani.
Takodje ako stalno uzimate male od misice tako da ona ne othrani ni jedno znatno ce krace ziveti. Zato bi trebalo uvek ostaviti bar jednog misa da ga ona othrani. ;)

Malacrass
21.03.09., 21:29
Na zekoiprijatelji.com imaš podosta korisnih info o parcovim što se tiče držanja/ razmnožavanj i ponašanja. Al vidim da je tu rečeno dosta o situaciji.

Sve čekam da se toncek javi da kaze kakve je on probleme imo sa štakorom =)
baš me zanima dal ga je uhvatio =)

burmanac
22.03.09., 23:24
Temp moras dici na 20 a mozda i vise.Moguce je da je misica imala tezak okot pa ih je ubila a ako ih je pojela rjesi je se jer kad jednom to uradi nece prestati a neke jednostavno imaju taj kanibalizam u sebi.Ja ti preporucujem da uzmes vise zenki i da pratis koje su dobre majke i koje bacaju veci broj mladunaca tako da ostavis njihove mlade zenke i tako da napravis selekciju.Desava se i da ti prodaju takvu zenku jer znaju za to i misle kako ti treba da nahranis zmiju te da to neces ni skontati.

ExigE
25.03.09., 10:56
Temp moras dici na 20 a mozda i vise.Moguce je da je misica imala tezak okot pa ih je ubila a ako ih je pojela rjesi je se jer kad jednom to uradi nece prestati a neke jednostavno imaju taj kanibalizam u sebi.Ja ti preporucujem da uzmes vise zenki i da pratis koje su dobre majke i koje bacaju veci broj mladunaca tako da ostavis njihove mlade zenke i tako da napravis selekciju.Desava se i da ti prodaju takvu zenku jer znaju za to i misle kako ti treba da nahranis zmiju te da to neces ni skontati.

Hvala na info. Inace ja uzimam miseve sa Vet. Fakulteta. Tak da i ne gledam koja je kakva jer se to bas nemoze ni znati. Al et nisam imao srece sa tom misicom al sa drugom je ok sve.

spiderboy
25.03.09., 20:36
kako se ne moše znati?naravno može da se vidi da li miš star ili je mlada jedinka u pitanju,starije jedinke obično budu krupniji ali u isto vreme se vidi na njoj da je "istrošena",ponekad nakostrešenog krzna,što kod mladjih miševa nije tako

ExigE
25.03.09., 21:47
kako se ne moše znati?naravno može da se vidi da li miš star ili je mlada jedinka u pitanju,starije jedinke obično budu krupniji ali u isto vreme se vidi na njoj da je "istrošena",ponekad nakostrešenog krzna,što kod mladjih miševa nije tako

Ok sve to al nemogu znati koja jede mlade a koja ne...

spiderboy
25.03.09., 22:51
aha na to si mislio,sorry pogrešno sam protumačio,hehe,pa da to se ne može videti,ali ako uzimaš od nekog koga znaš onda možeš da ga zamoliš da ti da miševe za tvoje trenutne potrebe,ako su za hranu onda svejedno a ako su za dalji uzgoj onda to naglasi pa vidi da ti daje mlade zdrave ženke pa možeš sam da napraviš selekciju ako je to potrebno,a da ako je moguće mužjaka od nekog drugog,najbolje iz drugog grada da bi što više smanjio inbreeding(parenje u krvnom srodstvu),jer to može da ti ugrozi posle ceo uzgoj

ExigE
25.03.09., 23:32
aha na to si mislio,sorry pogrešno sam protumačio,hehe,pa da to se ne može videti,ali ako uzimaš od nekog koga znaš onda možeš da ga zamoliš da ti da miševe za tvoje trenutne potrebe,ako su za hranu onda svejedno a ako su za dalji uzgoj onda to naglasi pa vidi da ti daje mlade zdrave ženke pa možeš sam da napraviš selekciju ako je to potrebno,a da ako je moguće mužjaka od nekog drugog,najbolje iz drugog grada da bi što više smanjio inbreeding(parenje u krvnom srodstvu),jer to može da ti ugrozi posle ceo uzgoj
Nemam gdje nabaviti sem na vet. faxu. I tu kradem haha al haj potrefi se i dobrih zenkica :D

spiderboy
25.03.09., 23:39
sram te bilo:12n:
ipak vidi da imaš mužjaka sa strane,možeš u bilo kom pet shop-u sa glodarima nekog mladog mužjaka da uzmeš

ExigE
26.03.09., 00:27
sram te bilo:12n:
ipak vidi da imaš mužjaka sa strane,možeš u bilo kom pet shop-u sa glodarima nekog mladog mužjaka da uzmeš

E problem je sto kod nas nema na prodaju bjelih miseva...U jednom pet shopu ih uzgajaju al samo za svoje zmije koje drze kao exponate... Zato moram krast po fakultetima haha:cool: