PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoć - tajmer



ACO87
16.03.09., 07:55
Da li zna neko kako da napravim (i da li je moguce da se napravi) neki automatski prekidac ili tako nesto sto bi mi omogucilo da mi se sijalica ukljucuje i iskljucuje u odredjeno vreme...Hvala.

spiderboy
16.03.09., 09:22
ne treba da praviš,ima se gotovi timer-i da se kupe u radnjama za elektriku,mislim da čak nisu ni nešto skupi

gordond
16.03.09., 10:02
Imas mehanicki i digitalni timer. Mehanicki moras da podesavas svaki dan dok digitalni jednom namestis i miran si. Razlika u ceni je oko 150din. Digitalni se krecu od 650-750din. u zavisnosti od toga gde ga kupujes...
Zaista nema potrebe da se njakas oko toga, nije previse skupo...

Nemanja
16.03.09., 10:07
A zasto mora mehanicki da podesava svakog dana? Imam mehanicki i podesavam ga samo kada nestane struje ili kada hocu da promenim trajanje dana/noci. Ipak i ja preporucujem digitalni, jer je mnogo laksi za podesavanje :D.

gordond
16.03.09., 10:11
Meni tako rekose, iako su na tom mestu imali samo mehanicki tako da im nije bio cilj da me uplase;). Ja kad sam video sve one silne ''dugmice'' na mehanickom odmah sam odustao i uzeo digitalni. Verovatno zavisi od modela do modela. Kad sam rekao da digitalni kosta od 650-750din, mislio sam na model koji se kod nas najcesce prodaje. Verovatno ima i skupljih i kvalitetnijih.

Nemanja
16.03.09., 10:21
Mozda nisu znali da moze :D. Pre nekoliko dana mi je zena u elektro radnji rekla da nemaju fasunge, a oni stajali na polici pored nje :D. U pravu si, razlika je od modela do modela, stariji moraju da se podesavaju svakog dana. Ima i skupljih i kvalitetnijih, ali mislim da znam koji ti imas i mislim da je on vise nego dovoljan :D.
Dakle, da ne skrecemo sa teme, pravac elektro radnja i trazis digitalni tajmer. Mehanicki uzmi samo ukoliko nema digitalnih.

marko
16.03.09., 11:04
Mehanički je provereno ispod 300 dinara (oko 250 ako se dobro sećam). NE mora da se namešta svaki dan :) Nemoj da te uplaše oni silni dugmiči, veoma je jednostavan za upotrebu.

kimo
16.03.09., 12:09
Čak šta više, ja glasam za mehanički! Jako je lak za nameštanje i namešta se samo jednom...inače digitalni je problem namestiti ako nemaš uputstva...kao ja recimo :)

IV@N
16.03.09., 12:29
na mehanickom sam ja stavio 6 ukljucenih dugimica i 6 iskljucenih i tako sve dok ne zavrsim krug sada mi se svetlo gasi na svakih 12sati ukljucuje se u 8 ujutru a gasi u 8 uvece samo sto malo nervira jer nocu se cuje kako radi(otkucava) ali naviknes se...

ACO87
16.03.09., 13:12
Hvala vam...

markozmaj
16.03.09., 13:32
Ja takodje imam mehanicko kod agame i sljaka vec evo 1mesec dana bez greske. A placen je 200 din u pancevu kod kineza :D

gordond
16.03.09., 17:24
Čak šta više, ja glasam za mehanički! Jako je lak za nameštanje i namešta se samo jednom...inače digitalni je problem namestiti ako nemaš uputstva...kao ja recimo :)

Pa valjda dobijes uputstvo uz njega i vrlo ga je jednostavno podesiti.

Ja sam vidjao i mehanicke koji kostaju i po 700din tako da sto se tice cene sve zavisi od modela i kvaliteta...
Ponovo dajem prednost digitalnom, potpuno je necujan a i imas sat na njemu (dve muve jednim udarcem) :D

Stufy
16.03.09., 17:55
Pa i moj mehanicki je potpuno necujan a platio sam ga 300 dinara.

ExigE
16.03.09., 18:15
Hmm ja koristim nest mnogo bolje od timera :D E vidite ja sam uradio svoj jedan sklop(šemu spajanja i komponente napisat cu vam u drugom postu). Radi na principu foto celije tj komponente koja je osjetljiva na svjetlost("oko"). Kad je dan ona drzi iskljucenim elektricni krug i sijalica ne svjetli, cim padne mrak fotocelija aktivira strujni krug. Mnogo lahko za napraviti i jeftino. Samim ovim sklopom ukidate nezeljene gubitke elektricne energije. Napisat cu vam kasnije post. Moram otici popisati sta sam sve koristio :D

zarko
16.03.09., 18:21
pametna stvar ...ima jedno ALI!
fotoperiod mnogim zivotinjama je duzi nego sto je kod nas...npr 14 sati i sl...inace super si to smislio svaka cast ,to je idealno za zivotinej koje se ne pare

ExigE
16.03.09., 18:24
Pa vidis u taj sklop sam stavio i potenciometar koji podesava osjetljivost "oka". MOzes da postavis da i pri malom zamracenju pali strujni krug. Sve cu to pojasniti u postu u kojem bi objasnio kako napraviti ovaj sklop.

zarko
16.03.09., 18:39
odlicno
svAKAti cast na ideji

gordond
16.03.09., 18:43
Ideja je stvarno odlicna. I predpostavljam da je necujan:D

Aj postavljaj kako si napravio;)

ExigE
16.03.09., 18:52
Necujno je hehe Postavit cu veceras. Nisam sad kuci...

markozmaj
16.03.09., 21:54
E tu postoji jedan problem :D
Kod mene u sobi je stalno mrak jer su mi saloni zatvoreni zbog akvarijuma :D

Nemanja
16.03.09., 22:08
Hmm ja koristim nest mnogo bolje od timera :D E vidite ja sam uradio svoj jedan sklop(šemu spajanja i komponente napisat cu vam u drugom postu). Radi na principu foto celije tj komponente koja je osjetljiva na svjetlost("oko"). Kad je dan ona drzi iskljucenim elektricni krug i sijalica ne svjetli, cim padne mrak fotocelija aktivira strujni krug. Mnogo lahko za napraviti i jeftino. Samim ovim sklopom ukidate nezeljene gubitke elektricne energije. Napisat cu vam kasnije post. Moram otici popisati sta sam sve koristio :D

Kako to nocu ukljuceno svetlo a danju iskljuceno? Je l to 24 sata osvetljen terarijum (danju prirodnim svetlom, nocu sijalicom) ili postoji nesto sto ja ne kapiram?

ExigE
16.03.09., 23:09
U pravu si ti. E vidis ja sam to koristio za grijanje(keramicko). Preko dana sunce grije preko noci mali keramicki grijac odrzava temperaturu na nekih 22-23. E sad ja sam malo citao sta ovdje ACO i ostali zele tj. hoce da im se svjetlo pali samo(tj. kad je mrak) i ja sam ponudio svoje rjesenje(logika=sta ce im svjetlo ak je dan). Nek napise ko sta zeli mozda mogu pomoci :D Elektronika je cudo hehe

ExigE
16.03.09., 23:12
E tu postoji jedan problem :D
Kod mene u sobi je stalno mrak jer su mi saloni zatvoreni zbog akvarijuma :D

E ti mozes "oko" izbaciti kroz najblizi prozor i napraviti suprotno djelovanje. Da ti svjetlo svjetli dok je napolju dan a da se gasi kad se napolju smraci. I to je lako.

gordond
16.03.09., 23:15
Ma treba obrnuto. Kad je dan treba da se pali svetlo tj. uticnica (ili vise njih u zavisnosti od broja terarijuma/akvarijuma) da bi grejalo, a preko noci da bude ugaseno. Kontas? Treba da imitira dan i noc u terarijumskim uslovima.

...E na to sam mislio:D

ExigE
16.03.09., 23:19
Ma treba obrnuto. Kad je dan treba da se pali svetlo tj. uticnica (ili vise njih u zavisnosti od broja terarijuma/akvarijuma) da bi grejalo, a preko noci da bude ugaseno. Kontas? Treba da imitira dan i noc u terarijumskim uslovima.

...E na to sam mislio:D

Heh pa tako recite :D
Et i kod tebe moze taj nacin rada. Obrnuti tj. kad je dan senzor drzi relej ukljucenim kad je noc ugasi ga. Ajd sutra cu poradit na tome... Pa vam postavim šemu spajanja i komponete

ACO87
17.03.09., 02:43
E sad ja sam malo citao sta ovdje ACO i ostali zele tj. hoce da im se svjetlo pali samo(tj. kad je mrak) i ja sam ponudio svoje rjesenje(logika=sta ce im svjetlo ak je dan).

Greska,meni treba da se pali ujutru a gasi uvece..agame su dnevne zivotnje..svetlo nocu mi ne treba

bubamara
17.03.09., 23:54
uzmi digitalni..za razliku od mehaničkog,na njemu možeš da namestiš više varijanti...za svaki dan u nedelji da ti pali u zadato vreme..npr.ako hoćeš svaki drugi dan,ili vikendom da ti radi duže ili kraće...ili npr.RANDOM opcija..razlika ti je je 200 din,a mogućnosti su mnogo veće..ja imam nekoliko digitalnih,i prezadovoljan...i najvažnije,nestanak struje mu ne remeti rad!

ACO87
18.03.09., 03:51
Hvala ljudi puno...sutra cu procunjati po gradu da vidim ima li da se kupi..pozdrav

Nicin
13.02.10., 22:36
Jel zna neko gde ima na novom beogradu da se kupi neki od ovih tajmera