PDA

Pogledaj punu verziju : neznanjem do problema!



Duleslash
18.03.09., 16:01
Evo jedne novosti koja mi je prouzrokovala problem...:(
Naime, nekoliko veterinara ili studenta (trebalo bi iz Beograda)
Reklo je devojci moga brata da je CK snake** otrovna:eek:!?!?
Rekli su da nije mnogo otrovna , ali da jeste (koliko je to glupo receno!?).
Planiram da nadjem neki kontakt od tih neafirmisanih i glupih pametnjakovica, da im objasnim par stvari.:mad::club:

**CK snake - California King snake (srb. Kalifornijska kraljevska zmija :) )

nenad
18.03.09., 16:16
A šta je CK snake? Lampropeltis getula californiae? Mnogo me to podseća na ono komunističko CK - centralni komitet :D

Duleslash
18.03.09., 16:22
evo ispravljeno ;)

nenad
18.03.09., 16:25
Najbolje ubuduće koristi naziv getula, ili kingsnake, da ne bude zabune ;)
Inače, naravno da nisu otrovne. Verovatno su ih pomešali sa koralnim zmijama.

Duleslash
18.03.09., 17:49
Najbolje ubuduće koristi naziv getula, ili kingsnake, da ne bude zabune ;)
Inače, naravno da nisu otrovne. Verovatno su ih pomešali sa koralnim zmijama.
da , al me buni shto je rekao da su malo otrovne , pa ova glupost zvuci istinito!
ako je mislio na koralnu , onda ima problem sa "malootrovnom" koralnom...

silwert
18.03.09., 21:03
sto prozivate ne upucene veterinare kada oni nemaju pojma o toj tematici jer to se ne uci na faxu :(

jel to neka nova podela zmija na malo otrovne zmije i mnogo otrovne zmije ;)

nenad
18.03.09., 21:32
jel to neka nova podela zmija na malo otrovne zmije i mnogo otrovne zmije ;)

Nije nova, ta podela postoji odavno i validna je. Ne razumem zašto je ljudi stalno dovode u pitanje. Kao što postoje lake i teške droge, npr. tako postoje poluotrovne i otrovne zmije. Među pravim otrovnim zmijama postoje zmije sa jako blagim otrovom. One ne mogu da se porede sa zmijama sa jakim otrovom. Primer - šargan (Vipera ursinii) i crna mamba (Dendroaspis polylepis). Za jednu može slobodno da se kaže da je malo otrovna zmija a za drugu da je mnogo otrovna zmija. ;)

Dovoljno je samo pogledati situaciju kad su u pitanju zmije Srbije i Crne Gore - belouška (Natrix natrix) ima blago toxičnu pljuvačku. Ne može da se svrsta u otrovne zmije, nema prave otrovne žlezde. Ipak, njena pljuvačka kad se ubrizga u telo sitnih životinja, izaziva smrt. Malo jači otrov u pljuvački ima šilac (Platyceps najadum) sa nešto jačim efektom. Ni ova zmija se ne ubraja među otrovne. Posle nje zmajur (Malpolon insignitus), otrovni smuk, sa uvećanim zadnjim zubima i žlezdama u kojim proizvodi otrov. Otrov je bezopasan po ljude, izazva vrlo slabe efekte, pa zbog toga ovu i mnoge slične vrste, mnogi ne ubrajaju u prave otrovnice. Onda primer viperida, šargan (Vipera ursinii) sa praktično najslabijim otrovom među viperama, prava otrovnica, sa šupljim uvećanim prednjim zubima, koji mogu da se pomeraju. Opet, izaziva jako malo efekata kod čoveka, pa je otrov zanemarljiv. I, na kraju, da pomenem poskoka (Vipera ammodytes), čiji otrov, mada u retkim slučajevima, može da ubije čoveka. U svakom slučaju, primanje seruma posle ujeda je praktično obavezno. Mislim da je dovoljno pogledati ovu gradaciju pa razumeti zašto se kaže malo otrovne i jako otrovne zmije.
Kad neko kaže da su neki pauci i tarantule manje a neki više otrovni, niko ga ne pita - zar postoje manje i više otrovni pauci?

Što se tiče naših veterinara, realno, oni i ne moraju da znaju ništa o zmijama. Retko ih leče, i na faxu skoro ništa o njima ne uče. Mada je u svakom slučaju glupo da oni neupućeniji među njima daju nekom informacije, jer ih ljudi smatraju upućenima.

mare
18.03.09., 23:00
pa tacno da veterinari ne moraju nista da znaju o zmijama, ali ipak njihova struka je vezana za zivotinje i mozda bi trebalo da se uzdrze od lupanja gluposti. a na nama je da ljudima u nasoj okolini priblizimo svet egzotike i da im objasnimo da zmije nisu strasne i da nece umreti ako ih smuk gricne i da ne treba da tamane sve sto nema noge i gamize po zemlji :)

Duleslash
18.03.09., 23:25
ma kretenizam... nervira me kad se neko "trti" , a nema pojma...

silwert
18.03.09., 23:35
eto sada imate buduceg veterinara koji ce znati da kaze koje su to manje otrovne a koje vise otrovne zmije

Geni
18.03.09., 23:42
Samo ne vidim kakve veze ovo ima sa veterinarima? Ima ljudi koji vole da tvrde stvari koje ne znaju i ljudi koji to ne rade. Ima ih u svim kategorijama društva i svih obrazovanja. Otrovnost zmija se (ako je verovati Vuletu ::D) ne uči na veterinarskom fakultetu te nema ni rezona da se očekuje da oni to znaju.

To je jednostavno odlika nesigurnih ljudi koji su navikli da budu okruženi 'pametnijim' od sebe pa neko svoje znanje pokušavaju da proguraju na mišiće. Na žalost, česta pojava.

nenad
18.03.09., 23:45
Jačina otrova može dosta da se razlikuje čak i unutar rodova. Recimo rod Bitis, ima tri izuzetno otrovne vrste - B. gabonica (gabonska šarka), B. arietans, B. nasicornis. Ali u rod su svrstane i vrste sa izuzetno blagim otrovom, kao B. cornuta, B. albanica, i druge, prilikom čijeg ujeda se nikad ne daje protivotrov, jer je otrov blag.
Ima primera i u rodu Crotalus (zvečarke), vrsta C. cerastes, C. enyo, i druge, nemaju otrov opasan po ljude, dok su C. adamanteus, C. atrox, i druge, jako smrtonosne.

silwert
19.03.09., 00:25
koliko sam ja bio prisutan na predavanjima ni jedan profesor nije pomenuo ni jednu zmiju i njene otrove koliko je koji jak

Bifrost
21.03.09., 01:23
Mozda je receno sa odredjenom namreom. Ljudima je muka da se bakcu sa drugim ljudima. Ako je zivotinja izlozena negde i neko pita da li sme da je pipne ili drzi, najlake je reci otrovno je ;)