PDA

Pogledaj punu verziju : Pojačana ishrana ("power feeding")



acak
18.03.09., 14:20
Nesto me cudi :S jel dobro to sto ova moja geniculata ne odbija hranu ? ? ?
Da nece nesto da joj bude od tolike hrane.
Danas necu da joj dajem da jede.
Juce je pojela 2 crva jel to normalno ?
Nije ni jednom odbila hranu neznam dali je ok to sto jede ko pomahnitala ? ? ?

ma hrani ti nju slobodno svaki dana ako ona hoce da jede, mozes cak i da povecas malo temperaturu u terarijumu do nekih 30C, bice zivahnija, vise ce jesti, ubrzace joj se metabolizam, brze ce rasti, bice verovatno i veca od proseka kad poraste, jaca i zdravija :) znaci zver :D:exclamation:

LARYBG
18.03.09., 14:23
brze raste krace zivi :)

Miroslav
18.03.09., 14:34
Ne slušaj Acaka, već slušaj Marka. Jedan od razloga ti je naveo LaryBG.

acak
18.03.09., 14:53
pa dobro, nek odabere covek sta mu se vise svidja... :)
kad ste vec rekli da krace zivi (znam da sad idem u off, ali se namece pitanje): da li znate provereno, kolko krace zivi? ako recimo neka zenka geniculate moze da zivi u normalnim terarijumskim uslovima 15-20 godina, koliko bi joj se zivot skratio zbog "napredne ishrane" ???

marko
18.03.09., 15:27
...ubrzace joj se metabolizam, brze ce rasti, bice verovatno i veca od proseka kad poraste...Baš mislim suprotno, mislim da će biti manja od proseka (ako uopšte ima uticaja na veličinu jedinke mislim da nema pozitivnog uticaja).

Ne znam se provereno koliko kraće živi jer se to ne može proveriti.
Jedno je sigurno, žive kraće.

acak
18.03.09., 15:35
Baš mislim suprotno, mislim da će biti manja od proseka (ako uopšte ima uticaja na veličinu jedinke mislim da nema pozitivnog uticaja).

Ne znam se provereno koliko kraće živi jer se to ne može proveriti.
Jedno je sigurno, žive kraće.

ne znam odakle ti informacija da ce biti manja od proseka, zato sto sam pronasao bas suprotne informacije, a reci cu ti i odakle... tako da ako gresi knjiga, gresim i ja..
evo linka:

http://books.google.com/books?id=qNfQ_RQcnc8C&pg=PA226&lpg=PA226&dq=power+feeding+tarantula&source=bl&ots=HhRcPdaHl6&sig=xacpxt5ZwJvDAs575g4kj6U49PU

u pitanju je poznata i prihvacena knjiga "The tarantula keeper's guide
By Stanley A. Schultz"

pise bas na toj stranici, nadam se da ce se lepo videti.
ispravi me ako gresim... ;)

marko
18.03.09., 15:56
ne znam odakle ti informacija da ce biti manja od proseka...
Iz iskustva, ne ličnog (dakle nisu moje tarantule) ali informacija nije iz knjige.

Naime, pročitao sam Tarantula Keeper's Guide prošle godine nego ne kontam u kom kontekstu su rekli sledeće: "Power feeding ... blabla... the tarantulas may mature several months to several years earlier than expected. At the same time, they will be much larger and more vigorous."

Da li su mislili "Istovremeno će biti mnogo veća..." ili "Za isto vreme (isti period) će biti mnogo veća". Šta god oni mislili i dalje tvrdim da će primerak biti manji od proseka (ili prosečan) ali nikako kapitalac. Evo neka se javi Zoki i kaže veličinu njegovih mužijaka. Mislim da je svaki bio ispod proseka, bio je sitne građe. A takođe neka se javi Geni koji od svake tarantule izvuče maksimum normalnom ishranom i "dugim životom". Opet pominjem njegovog mužijaka geniculate koji je bio kapitalac u svakom smislu te reči.

acak
18.03.09., 16:06
ok, to moze biti dvosmisleno, jedino sto jos mogu da pitam Zokija i Genija, koje su velicine bili (iste vrste, isti pol) posle 4-5 godina starosti, pa da tako uporedim...???

Geni
18.03.09., 16:06
Moje iskustvo ja takvo... Niža temperatura i umerenija ishrana dovodi do većih primeraka koji kasnije sazrevaju. Mada, to je moguće utvrditi samo kod mužjaka.

marko
18.03.09., 16:11
Tako je, samo kod mužijaka jer je njihov životni vek mnogo kraći pa se može "izmeriti" tj testirati ovaj nesporazum.

@acak - iste vrste isti pol? Nisu imali iste vrste ali da te pitam u tom ogledu koji su radili u TKG (Tarantula keeper's guide) kakvi su bili rezultati nakon ogleda? Nije bilo ogleda. Piše samo ta jedna rečenica i ništa više. Samo ti skrećem pažnju da informacije iz knjiga ne uzimaš zdravo za gotovo. Ne kažem da TKG ne valja, daleko od toga, knjiga je fenomenalna ali nema ogleda za tu informaciju pa ti mi iznosimo lična iskustva.

Drugim rečima, da je ta informacija iz knjige tačna, Zoki bi do sada imao par mužijaka kapitalaca a ne par mužijaka ispod proseka (neki od njih su već pokojni, r.i.p.)

acak
18.03.09., 21:05
ok, kolko vidim vi imate ta iskustva sa muzjacima, da li je takva situacija i sa zenkama, koje ipak zive duze i po 3-4 puta? meni i dalje nije jasno i logicno da neko ko se dobro i redovno hrani, kvalitetnom hranom (mislim da je vecina ovih buba i crva na nekim koncetratima i ok hrani kod uzgajivaca a i privatno), ima dobre uslove u terarijumu, toplota, vlaga, umesto da napreduje, i bude bolji, veci, jaci, ispada da propada?? mogu da razumem kraci vek, brzi je metabolizam, ali ne i da losije napreduje??

off: zamolio bih admine da ove poslednje postove prebaci u novu temu ili da predju u vec postojecu, ako takva postoji, na temu power feeding...

Geni
18.03.09., 21:43
Ovde se malo greši u terminima, bolji veći i jači nisu sinonimi kada je tarantula u pitanju. One se ne bore između sebe pa da jači i veći opstaju. Biti veći nije obavezno i prednost.

acak
18.03.09., 22:14
pa u prirodi generalno vece jedinke pojedu manje, velicina u prirodi jeste bitna, ne kazem da je to pravilo, u vecini 95% slucajeva, to preovlada..
i zar T ne ubija drugu T?

Geni
18.03.09., 22:15
Kao što rekoh, to ne važi kod tarantula.

acak
18.03.09., 22:35
nisam znao, mada cela ova prica i nije o tome... vec da li ce tarantula vremenom biti krupnija ako je hranis cesce....

marko
18.03.09., 23:34
ok, kolko vidim vi imate ta iskustva sa muzjacima, da li je takva situacija i sa zenkama, koje ipak zive duze i po 3-4 puta?...Kakva je ovo diskriminacija prema ženskom polu? :D Zašto bi se proces razlikovao kod ženke i mužijaka? Zar nije dovoljan samo jedan "power feeding" slučaj gde jedinka nije završila kao kapitalac pa da ta rečenica iz knjige padne u vodu? Opet napominjem da ne razumem u kom kontekstu je rečena ta tvrdnja (jer može da se tumači na dva načina).

Bifrost
19.03.09., 00:07
Ja samtram da nije bitno koliko cesto/retko hranis vec cime hranis. Raznovrsna i hranljivija ishrana.. Dovode do kapitalnog primerka. Sta je sad hranljivije ne znam ali tvrdim za cineree da su odlicne, negde sam bio procitao na netu da je bolja od cvrcka ali ne mogu nadjem. ako neko nadje to ili suprotno voleo bih da vidim.

homer
19.03.09., 00:07
A da pri tome ne zaboravite spomenuti jako cestu pojavu sterilnosti muzjaka koji su odrasli na taj nacin...
Nije sve u velicini ::D

marko
19.03.09., 00:19
Premestio sam poruke u novu temu i sad konstruktivna priča može da se nastavi dokle god hoćete :)

E sad, poznati su slučajevi da se taratnula presvuče dva puta u jaaako kratkom roku (iz nepoznatih razloga ili zbog povrede) i da se pri tome uopšte ne povećaju. Dakle jako kratak period između dva presvlačenja nameće jako malo vremena da se novi egzoskelet razvije normalno kao što bi se inače razvio da je sve u redu. Kada kažem "da se razvije normalno" mislim da se razvije novi "veći" egzoskelet. Prilično sam svestan toga da se novi egzoskelet ne razvija svo vreme između dva presvlačenja već da se to dešava u određenom periodu pred presvlačenje ali ostavimo ovaj podatak po strani, i dalje mislim da je malo vremena za razvoj novog "normalnog" egzoskeleta.
Ubrzani metabolizam prouzrokovan pojačanom ishranom takođe skraćuje vreme (drastično) između dva presvlačenja pa iz tog razloga mislim da ni ovde nema dovoljno vremena da se razvije egzoskelet "normalne veličine" (tj veći nego prethodni).

Eto zašto i dalje stojim iza ideje da će pojačana ishrana dati manje primerke. Nisam uzeo tu ideju zdravo za gotovo već sam stvorio neku sliku u glavi iz onoga što sam do sada video i onoga što znam. Ovo sve što sam napisao je naravno moje mišljenje (može da se desi da je to sve gomila bulšita) ali ću ostati u tom ubeđenju dok ne naučim drugačije. :)

acak
19.03.09., 00:20
Kakva je ovo diskriminacija prema ženskom polu? :D Zašto bi se proces razlikovao kod ženke i mužijaka? Zar nije dovoljan samo jedan "power feeding" slučaj gde jedinka nije završila kao kapitalac pa da ta rečenica iz knjige padne u vodu? Opet napominjem da ne razumem u kom kontekstu je rečena ta tvrdnja (jer može da se tumači na dva načina).

pa pazi diskriminacija ocigledno postoji u samoj prirodi...
nikad mi nije bilo jasno zasto muzjak zivi samo 4-5 godina, a zenka moze i celih 30 godina. jel muzijak odbija da zivi dalje ?? ili su zenke jednostavno drugacije gradjene, pa su samim tim dugovecnije? pa iz tog razloga, dolazim do zakljucka, da bi se zenke drugacije ponasale od muzijaka, sa tom pojacanom ishranom?

i zelim to da ispitam... ja za sad imam samo knjisko i internet znanje (i par meseci gajenja T), nemam dugogodisnje iskustvo u gajenju T, ali me zanima iskustvo drugih, koji to rade duze....

e sad da li ce biti muzijak i zenka plodni ili ne, to vec ne znam, a i nije mi tolko bitno u ovom trenutku. samo zelim da saznam, najbolji i najefikasniji nacin hranjenja T, da brze napreduje.

KLOKI95
19.03.09., 00:55
Onda sada ide dijeta ::D
Svaki drugi dan jedan crvic.
Pa sta da joj radim...
Nece nista da joj bude i owako izdrze da je jedu ni po godinu dana.

Ig0r
19.03.09., 01:33
Do sad ti je sve rečeno. Ako hoćeš da ti brže napreduje, pojačavaj hranu i temperaturu. Imaj na umu da ćeš tako drastično smanjiti životni vek tarantule.
A objašnjenje za to zašto mužjaci žive kraće je vrlo jednostavno i logično. Tako je majka priroda rešila problem ukrštanja jedinki iz istog legla - mužjaci stignu i da uginu a ženke nisu još sazrele. ipak u zatočeništvu je moguće to izvesti forsiranjem ženke a usporavanjem mužjaka. Naravno nije preporučljivo ali je brz način da se dođe do legla(upitnog kvaliteta) i samim tim i nekih para...

marko
19.03.09., 02:05
pa pazi diskriminacija ocigledno postoji u samoj prirodi...
nikad mi nije bilo jasno zasto muzjak zivi samo 4-5 godina, a zenka moze i celih 30 godina.Ne shvatam to kao polnu diskriminaciju. Recimo da je jedan od razloga "kratkog" života mužijaka ovo što je Grof rekao mada razloge za to ne treba tražiti, priroda je nametnula tako. Mužijak sazri za par godina i ostaje mu samo da odradi svoju životnu ulogu, da produži vrstu i može da umre (surovo ali tako je). Dakle ako ima sreće oplodiće par ženki i završio je karijeru. Par puta je produžio vrstu (ako mu se posreći) i kraj. Ista stvar je sa ženkom ali se sporije odvija. Ona takođe polno sazri za par godina ali nastavi da živi duže. Pri tome ona takođe par puta produži vrstu i okonča život. Bez obzira što živi 10ak 15 godina duže, nema šanse da za života izbaci 15 kokona.



...jel muzijak odbija da zivi dalje ?? ili su zenke jednostavno drugacije gradjene, pa su samim tim dugovecnije? pa iz tog razloga, dolazim do zakljucka, da bi se zenke drugacije ponasale od muzijaka, sa tom pojacanom ishranom?Nisu ženke drugačije građe (zanemarimo anatomske razlike polno zrelog mužijaka, sekundarne polne organe i kukice).




Onda sada ide dijeta ::D
Svaki drugi dan jedan crvic.
Pa sta da joj radim...
Nece nista da joj bude i owako izdrze da je jedu ni po godinu dana.Dijeta nije svaki drugi dan po crvić. Daleko je od toga, pre bi dijeta bila dva obroka mesečno.

KLOKI95
19.03.09., 11:57
Dijeta nije svaki drugi dan po crvić. Daleko je od toga, pre bi dijeta bila dva obroka mesečno.
Da ali necu da joj dajem toliko retko hranu.Ovako mi dodje najbolje.
Kad poraste posle cu poceti sa redjom ishranom za sada neka je ovako.

Mile
20.03.09., 16:29
Znaci stav je da generalno T treba hraniti jednom nedeljno, jednom na dve nedelje, koliko sam ja razumeo, ne samo iz ove teme, nego i one o problemima sa "pregojenim" T...
a ja se bio zabrinuo sto moja Lasiodora jede tek jednom, dva put nedeljno (skapirao sam bio da su one prozdrljive i da retko odbijaju hranu)

@ KLOKI95
ako ti ljudi koji se bave tarantulama vise godina, a u svakom slucaju mnogo vise od tebe, daju prijateljski savet, onda ga prihvati zarad zdravlja tvojih T... ako ti bas toliko znaci da gledas tarantule kako jedu svaki dan, ti ih onda hrani tako, ali budi svestan da im, ocigledno, time ne cinis uslugu!

Nemanja
20.03.09., 21:43
ako ti bas toliko znaci da gledas tarantule kako jedu svaki dan, ti ih onda hrani tako, ali budi svestan da im, ocigledno, time ne cinis uslugu!



Ili kupi jos 6 tarantula, pa svaku hrani jednim danom u nedelji :D.

KLOKI95
20.03.09., 23:07
Slusacu ih u buduce ali koliko sam bio po forumu do sad sam ja skapirao da tarantulu treba hraniti koliko ona oce da jede a ne na svaki 2.-3. dan.
Od sad i ja pocinjem tako a ti nemanja sto kazes za 6 T. kupicu sigurno jos mozda i vise od toga !

acak
20.03.09., 23:10
ma moze slobodno da je hrani 2 puta nedeljno, sa crvicima, i nece joj naskoditi, ne treba sad ici iz krajnosti u krajnost, i reci: "e sad cu da je hranim 2 puta mesecno"... ipak je to kolko sam shvatio manja tarantula, i za njih "power feeding" nije tolko problematican, cak i nije lose tako je hraniti do neke velicine koja polako prelazi u polu-odraslu...
citajuci po drugim sajtovima i forumima, dosao sam do zakljucka, da tako nagojene, vece tarantule, umeju da imaju problema prilikom presvlacenja, i mogu postati sterilne... ali ni to nije uvek slucaj, i dalje je to diskutabilno, pa se dolazi do zakljucka, da to zavisi od primerka do primerka, kao sto recimo 2 primerka iste vrste mogu imati razlicit temperament... iako u nekoj knjizi pise: "ova vrsta je mirna, ne pokazuje zube", a ispadne na kraju da oce i da rezi... ###, sta ce jadna tarantula, ne zna da cita, pa nije znala kako njena vrsta treba da se ponasa....
znaci sve je slucaj do slucaj....
ali generalno kad su manje, imaju manje tih problema vezanih za "power feeding"...

Nemanja
20.03.09., 23:25
Malo sam se nasalio :D. Sve je to individualno, tako da ne mozemo ni mi bas nesto da pricamo kao opste. Imam samo jedno zapazanje, nemojte sad da preterate sa hranjenjem, iako su tarantule jos male, jer ce kasnije mnogo duze da "poste". Tako sam ja prvu tarantulu, geniculatu, prehranio, pa sam se uspanicio kad nije htela da jede mesec i po dana.

acak
20.03.09., 23:34
predpostavljam da se posle tih mesec i po i presvukla ?

Nemanja
20.03.09., 23:46
Ne, jela je posle pauze jedno 6-7 puta, pa se tek onda presvukla.