PDA

Pogledaj punu verziju : Problemi kod pregojenih tarantula (Izdvojeno iz: A.geniculata)



Geni
19.03.09., 10:35
Pa gledaj to ovako, da li tarantula u prirodi svaki dan 'cepa' po jednog insekta minimum - naravno da ne, a uz to izraste zdrava i prava.
Ja sam mojim tarantulama sveo obroke na dva puta nedeljno i to im je sasvim dovoljno.

Meni je ovo normalno hranjenje. Svoje tarantule hranim svaki drugi vikend. Kod mene je jednom nedeljno 'power feeding' ::D

Elem, u dodatku na probleme sa eventulanim povredama prilikom pada zbog velikog pritiska u abdomenu kod pregojenih tarantula postoje i problemi prilikom presvlačenja. Dosta se, kao glavni uzrok svih onih smrti nakon presvlačenja, pominje curenje hemolymph-a (koja je naša reč za ovo?) na nekom nedovoljno formiranom zglobu ili čak porozan egzoskelet. Ta blaga curenja nisu lako uočljiva i potrebno je od par dana do par nedelja da pad pritiska bude dovoljan da tarantula ugine. Pregojenost je jedna od karakteristika koja može da dovede do problema prilikom presvlačenja.

Miroslav
19.03.09., 10:41
hemolymph-a (koja je naša reč za ovo?)

Nismo mi preveli tu reč, već isto govorimo hemolimfa. Moglo bi se prevesti kao krvna limfa, ali se tako ne koristi.

ZeleniMrav
19.03.09., 10:44
Pregojenost je jedna od karakteristika koja može da dovede do problema prilikom presvlačenja.

E vidis za time nisam isao!
Tj. cuo sam za taj problem curenja hemolymph-a ali nisam znao da je to povezano sa ugojenoscu T.
Ima smisla jer dok joj stari "oklop" moze izdrzati pritisak,novi koji jos nije dobio cvrstocu bi mogao lako popustiti nakon sta ga stari(vanjski) vise ne drzi.
Mislim na presvlacenje i napore koje tada trpi T.

Geni
19.03.09., 10:54
Pa ne mogu da tvrdim. Ima dosta tekstova koji to iznose kao mogućnost ali nije baš definitivno utvrđeno (a šta jeste kod tarantula). Problem je što se kod takvih slučajeva uglavnom radi o preteranom hranjenju miševima i teško je razlučiti da li je do problema dovela ishrana ili ugojenost.

Mada ima logike i u zadnje vreme se dosta pominje kao jedan od uzročnika problema prilikom presvlačenja.

marko
19.03.09., 11:19
I kažu da kod manjih primeraka (slingova) nema problema zbog preterane ishrane, kažu da sling slobodno može brutalno da se nagoji bez ikakvih posledica.

acak
19.03.09., 14:22
I kažu da kod manjih primeraka (slingova) nema problema zbog preterane ishrane, kažu da sling slobodno može brutalno da se nagoji bez ikakvih posledica.

sta su tacno "slingovi"? ne zrele tarantule? do kog precnika?

Nemanja
19.03.09., 14:50
Sling je skraceno od spiderling, sto je u prevodu mlada tarantula. Nema neke odredjene velicine do koje mozes da je nazivas ovako. To pretrpavanje dok su male je koliko sam ja shvatio jer veruju da onda vise poraste, sto je ok, ali i to bi trebalo da ima granice :D.

acak
19.03.09., 15:14
sve je ovo meni zbunjujuce do sad...
ranije sam postavljao pitanja: "da li moze da se prejede, jel ima meru" uglavnom sam dobijao odgovore da ce statit kad je sita, odbijace hranu, i da joj se moze davati dokle god prihvata hranu... znaci, oce da jede - daj joj, nece da jede - nema veze, i to je normalno.... uglavnom ne mozes da pogresis.... navedeno mi je par primera, recimo geniculata i parahybana, da su jako prozdrljive i da im abdomen postane jako velik, pa hoce da pukne ako padnu, znaci veliki pristisak, ok.....
sad se spominje i problem kod presvlacenja ako se prejede, ali u isto vreme, i da to nije problem ako je mala tarantula...

da li mogu da posle svega ovoga donesem zakljucak, da ako vrsta po prirodi nije prozdrljiva, recimo neka brachypelma, a pri tom je i mala tarantula, i hoce cesto jede... ja mogu da joj dozvolim takvo prezderavanje, nece joj smetati, samo ce joj malo ubrzati razvoj, i naravno, bez visokog terarijuma i ostrih ivica unutar njega, zbog eto, moguceg pada... ::confused:

marko
19.03.09., 15:31
Pa odgovori koje si dobio ranije su tačni.
Tarantula može da se prejede u smislu da je dovoljno jela i da će u određenom periodu ubuduće da odbija hranu. Tarantula NE može da se prejede u smislu da će da jede dok ne pukne, tj. da pukne u sred jela, to je nemoguće. Dobio si odgovor da joj se može davati hrana dokle god ona prihvata. Pa može, zašto da ne. Problem kod pregojenih tarantula može da postoji. Kod malih primeraka (recimo do 4cm) kažu da nema problema i ja verujem da problema nema iz onoga što sam video do sada.

Dakle zabune nema, sve si dobro zaključio.

acak
19.03.09., 15:52
dobro, napokon sam slozio neku sliku u svemu tome :)
hvala na odgovorima :)

StevaNS
20.03.09., 23:25
Sling je skraceno od spiderling, sto je u prevodu mlada tarantula. Nema neke odredjene velicine do koje mozes da je nazivas ovako.

Mislim da gresis Nemanja. Ako se dobro secam, na arachnoboards forumu sam prvi put video tu skracenicu i mislim da je pisalo da je to pauk izmedju 2. i 4. presvlacenja ali nisam siguran. Ako neko zna neka me ispravi. Ne mogu sad da nadjem taj thread sa skracenicama..

marko
20.03.09., 23:29
Na AB forumu sling je tarantula do recimo 4cm, znači mala tarantulica, bebac :)

StevaNS
20.03.09., 23:32
Mozda sam ja to pogresno zapamtio.. Ili su oni okvirno spominjali neka presvlacenja. Mada, to verovatno zavisi od vrste. Hvala na ispravci..

marko
20.03.09., 23:36
Nisi ništa pogrešio, sve je to relativno, nije jasno određena granica 4cm ali tu je negde. Naravno zavisi od vrste, to se podrazumeva :) Grubo rečeno sling je do 4-5cm.

Nemanja
20.03.09., 23:38
Zato mislim da ne bismo trebali da koristimo takve izraze, samo zbunjuju :D.

Geni
21.03.09., 01:02
Pa naročito jer si tačno rekao da je to skraćenica od spiderling ili po našem paučić ili tarantulica. Kada bi neko rekao 'moja tarantulica' ne bi se očekivala neka fiksna veličina jer je iz tepanja očigledno da se radi o odokativno malom primerku.