PDA

Pogledaj punu verziju : Priča o mužijaku (Izdvojeno iz: Pojačana ishrana)



Geni
19.03.09., 08:45
Pa brži rast mužjaka je pandan veličini i snazi kod sisara, mužjak tarantule koji prvi dostigne polnu zrelost će pre spariti ženku i samam tim će njegovi geni ići dalje :) Prirodna selekcija preferira mužjake koji brže dostiži polnu zrelost.

Preterano hranjenje dovodi do drugih problema o kojima je već pisano. Najčešći problem je pregojaznost koji prouzrokuje jako naduven abdomen i predstavlja ozbiljnu opasnost odsmrti ukoliko tarantula padne i abdomen pukne. U literaturi se pominje i smanjen uspeh kod parenja kod pregojaznih ženki Theraphose blondi (a verujem i da je tako kod drugih).

Što se tiče životnog veka, ne verujem da se mnogo testiralo na ženkama jer inače jako dugo žive pa je teško utvrditi koliki je uticaj pojačana ishrana imala na životni vek.

Miroslav
19.03.09., 10:36
Pa i nije baš tako kod sisara. Bitnija je veličina, jačina ili boja. Većina sisara u svom životnom veku imaju više sezona parenja, tako da na njih ne utiče mnogo to kad će postati polno zreli.
Mislim da je kod tarantula bitniji pristup ženki, nego to kad je mužjak postao polno zreo.

Ig0r
19.03.09., 11:09
Mislim da je kod tarantula bitniji pristup ženki, nego to kad je mužjak postao polno zreo.

Ne shvatam ovo. Kako misliš pristup ženki? Način na koji mužjak prilazi ženki?
Kod ovih primitivnih bića sve je instinktivno. Ne verujem da imaju neku taktiku kad prilaze ženki. Ženka može biti raspoložena ili ne i od toga će zavisiti da li će se pariti(ali kao što naše bogato iskustvo govori ne i da li će biti rezultata parenja).
Nije mi jasno ni ovo "to kad je mužjak postao polno zreo". Ako postane polno zreo pre drugih mužjaka ima veće šanse da se pari sa ženkama u okruženju. U prirodi postoji ciklus, tj vreme gad se tarantule pare, kad se razmnožavaju, kad se presvlače, itd. Ako mužjak ne uspe da se prilagodi tom ciklusu koji diktiraju ženke, nema šanse da se pari...

Geni
19.03.09., 11:13
Miroslav je mislio na to da ima sreću da mu se u blizini nalaze nekoliko ženki koje može da spari pre no što ga nešto pojede jer se šetka okolo :) i tu je u pravu ali to je faktor koji ne može da se kontroliše. U pitanju je sreća.

Ig0r
19.03.09., 11:20
Oke. Na to nisam pomislio, nekako mi se podrazumeva...

Geni
19.03.09., 11:26
Bilo bi jako zanimljivo da nađem neki primer kako se jedno leglo tarantula u prirodi nastani na nekom lokalitetu. Mi nagađamo ali nemamo nikakve konkretne podatke šta se tu u stvari dešava. Ima podataka da oko 10% samo preživi tako da ukrštanje i nije toliki problem jer se jedinke iz više legla izmešaju prilikom nastanjivanja neke teritorije.

Ali opet, to je samo nagađanje

Miroslav
19.03.09., 11:31
Ako postane polno zreo pre drugih mužjaka ima veće šanse da se pari sa ženkama u okruženju.

Ovo jeste tačno. A da li se ženke pare samo u određeno godišnje doba ili manje-više tokom cele godine. Ako je tokom cele godine, onda je svejedno kad si postao polno zreo, bitnije je da pre stigne do nje. Isto važi i za jedinke iz istog legla. Neke ranije, a neke kasnije polno stasavaju, pa tu opet svako nađe svog partnera, tačnije mužjaci koji kasno stasaju imaju mogućnost da se spare sa nekom od tih ženki (što je genetski nepovoljno).

Što se tiče pristupa ženki, gledao sam na TV-u da kod jedne vrste pauka, ženka neće prihvatiti mužjaka, ako joj se ne svidi kako lupka ekstremitetima. Predpostavljam onda da to lupkanje ima uticaja i kod tarantula.

Geni
19.03.09., 11:38
Nema. To je samo kod paukova i tu se konkretno radi o skakačima koji imaju ceo ples koji prikazuju ženkama - verujem da si njih gledao, snimci su fantastični.

marko
19.03.09., 11:55
...Ako je tokom cele godine, onda je svejedno kad si postao polno zreo, bitnije je da pre stigne do nje...Nije, bitnije je ko ima više sreće (kad moram tako da napišem). Ženka koja se pari danas može da se pari i sutra. Tako da ako u trci dva mužijaka jedan stigne do ženke danas a drugi sutra, ne mora da znači da neće biti parenja sa drugim mužijakom. Nego o čemu smo ono pričali? Power feeding :)

Geni
19.03.09., 11:58
Mada, ovde možda i grešim jer ja ne znam da li lupkanje ima neku ulogu u parenju. U zatočeništvu se mužjak stavi kod ženke i on odmah lupka (što se od njega i očekuje), onda čekamo reakciju ženke. Smatramo da ukoliko je polno zrela, nije pred presvlačenje, sita je i oseti mužjaka iste vrste da će i ona početi da lupka i ukoliko to uradi, pušta se mužjak. Moguće je da može da joj se neki mužjak ne svidi ali nemam informacija o tome.

I Marko, rasparčaj i ovo i ono u temi o geniculati ;)

Miroslav
19.03.09., 12:41
Sumnjam da bi lupkali bez ikakvog razloga tj. samo da najave svoje prisustvo. Ili to lupkanje zavisi od vrste do vrste, pa tako ukoliko je i ženka iste vrste, ona mu odgovori ili mužjak na takav način pokušava da zavede ženku.

Može li neko da ubaci mužjaka jedne vrste kod ženke druge vrste i da ih za svaki slučaj odvoji staklom (ili tako nečim), pa da vidimo da li će doći do lupkanja i da li će ženka na isto odgovoriti lupkanjem ili napadom.

Geni
19.03.09., 12:45
To je probano i ženke ne lupkaju. Čitao sam svojevremeno neke tekstove o tome. Nisam siguran za mužjaka jer se uglavnom sve vrti oko ženke i njenog raspoloženja. Ne znam da li bi mužjak lupkao da oseti ženku neke druge vrste.

Mada, bilo bi lepo probati šta bi se desilo i to ču i da uradim. Staviću mužjaka jedne vrste kod polno zrele ženke druge vrste pa da vidim šta se dešava. Naravno, neću ih pustiti.

ZeleniMrav
19.03.09., 13:16
Ne znam da li bi mužjak lupkao da oseti ženku neke druge vrste.

Mozda postoji neki "pattern" tj. obrazac/sljed kako oni lupkaju.
A razlikuje se od vrste do vrste.I po tome se raspoznavaju.
Poznato je da mnoge zivotinjske vrste koriste sl. pristupe "komunikacije".
Trebalo bi napravit neku studiju toga,snimit lupkanje muzjaka i zenke pa onda usporeno analizirat dal ima kakvih poveznica/ponavljanja.To mislim na strucnjake koji se time bave.
Mozda ako muzjak ne moze pratiti zenku u "ritmu" znaci da nije dovoljno "sposoban" i time zenka zna da nije dobar kandidat za parenje.
Kod T se ionako sve svodi na vibracije pa ne vjerujem da je lupkanje kod parenja nasumicno.
I mozda je to genetski odredjeno kod vrsta.

rassa
19.03.09., 13:21
evo jednog lupkanja i reakcije na isto

SOQCqPT_eSA