PDA

Pogledaj punu verziju : da li egzoticne zivotinje mogu da uticu na zdravlje(negativno)?



IV@N
23.03.09., 15:09
to jest moja keva mi prodaje neke price kako od moje gatalinke mogu da mi izadju male bradavice na licu i kako od gustera mogu da se razbolim i trte mrte.... nego da li nase zivuljke mogu da uticu na zdravlje?

nenad
23.03.09., 15:20
Možeš da se razboliš ako konstantno ljubiš reptile, ili malo teže, ako ne pereš ruke posle uzimanja reptila. Naravno, niko od nas to ne radi, pa nismo ni imali problema sa salmonelom ili ešarihijom koli, i slično. Što se tiče bradavica, to su izmišljene priče.

ExigE
23.03.09., 16:18
Heh pa mozes da se razbolis veoma lako ako ne odrzavas higjenu(pranje ruku poslije diranja zivotinje, diranje oko usta itd.)... Ali vece su sanse razboliti se od hrane kojom hranis zivotinju(za one koji imaju zivotinje koje jedu miseve, pacove..). Samo udisanje urina od zarazenog misa moze dovesti do nekoliko bolesti koje imaju uticaja na covjeka a među njima je i Lymphocytic choriomeningitis.

LARYBG
23.03.09., 16:20
ja gledao u nekoj emisiji o iguanama da 90% iguana u zatocenistvu zarazena salmonelom.

nenad
23.03.09., 16:22
Ne verujem da je to česta pojava kod miševa iz uzgoja. Nikad nisam čuo da se nekom to desilo. Ja miševe uvek zamrzavam, niska temperatura ubija mikroorganizme ;)

Nisu iguane zaražene salmonelom, nego je normalno imaju u svom organizmu, kao i ostali reptili. Njima ne smeta.

silwert
23.03.09., 16:34
:):):D:D:):)
to je jedna velika zaraza krenes sa jednom zivotinjicom i uskoro ih bude 100
ne znam nikog ko se zarazio preko reptila ili pauka, ali zato znam brdo dece koje imaju gliste jer nisu prali ruke kada su mazili psa
da ne nabrajam koje bolesti mogu samo psi da prenesu kada dodamo macke to je vise bolesti nego koje mogu da prenesu reptili

nenad
23.03.09., 16:41
... A kad tome dodamo i ptice, koje takođe mogu da prenesu razne bolesti ljudima...

Nego, salmonele dobijene od reptila, kod nas nema. Bar ja nisam čuo. To ne znači da se ne dobija, nego da kod nas malo ljudi čuva reptile, ili da vode računa dovoljno da se ne zaraze. Evo jedan zanimljiv tekst o tome http://exoticpets.about.com/cs/reptiles/a/reptsalmonella.htm

LARYBG
23.03.09., 16:51
silwert covek ne moze da dobije psece gliste. decije gliste prenose muve,i sa coveka na coveka. od psa mozes dobiti neke sasvim trece parazite ali gliste nikako.

IV@N
23.03.09., 17:02
e hvala mnogo nego mi keva napunila glavu glupostima pa se ja uplasio malo
::D

nenad
23.03.09., 17:02
Biće da mogu i gliste da se dobiju, ali ne često. Evo šta sam ja našao:
"Ukoliko dijete proguta invaziono jajašce pseće gliste (Toxocara canis), u crijevu se oslobodi larva, dospije u jetru, pa iz nje u druge organe, a najčešće je to oko. Na sreću to se veoma rijetko događa, takva se ličinka naziva Larva migranis." (http://foursoftpaws.yuku.com/topic/2633)

Ali nije samo problem u bolestima pasa, nego i u prljavštini na njihovom krznu. Na krznu može da bude svega i svačega, čime dete može da se zarazi ako ne vodi računa o higijeni.

LARYBG
23.03.09., 17:12
moze da im bude prljavstina na krznu ako su psi iz dvorista ili naravno ulicni psi. ali ako je rec o psu iz stana o kome se vodi racuna nikakve bolesti ne bi trebao da nosi na krznu. moj pas sa mnom spava na krevetu vec sest godina i nikada nisam imao problema sa bilo kakvim parazitima, pa cak ga i ljubim i mazim. od psa se mogu dobiti veoma opasni paraziti to su uglavnom pantlicare neke od njih mogu da se odstrane jedino hiruskim putem ali to je mnogo mnogo mnogo retko pogotovu u srbiji. ipak pola sveta gaji pse i 99% ljudi nikad nije imao problem sa tim.

nenad
23.03.09., 17:18
Slažem se, kućni pas je nešto sasvim drugo. Ali ne zaboravi na gutanje dlaka. Kad čuvaš psa ili mačku celog života, nagutaš se dlaka, koje, koliko ja znam, mogu da se natalože u organizmu, i izazovu razne probleme.
Naravno da ogroman broj ljudi čuva pse i da nemaju problema sa njima, ali ja samo hoću da kažem da smatram da ćeš pre imati zdravstvenih problema od krznenih životinja, nego od reptila.

LARYBG
23.03.09., 17:30
ok i to je sasvim moguce ne razumem se u bolesti egzoticnih zivotinja i parazite koje oni nose, ali provereno poznajem najmanje 30 ljudi koji imaju pse i nemaju bas nikakve probleme. ali u svakom slucaju i kod cuvanja egzoticnih i ne egzoticnih zivotinja treba mnogo voditi racuna o higijeni i njihovoj i nasoj. mada jos davno citao da su se ljudi gadno razboleli od nekih wc gustera od neke misteriozne bolesti verovatno iz njihove postojbine tako da bih i na to obratio paznju svakom ko kupuje egzoticnu zivotinju. uglavnom ova pricaje pocela time sto je silwert izjavio da zna BRDA dece koja su se zarazila psecim glistama sto naravno nikako nije tacno necu da kazem da laze ali se mozda malo zbunio. ajde da je rekao znam jednog malog ili tako nesto ali brda dece tesko.
e da a sto se tice gutanja dlaka(psecih) za macije sam i ja nesto slicno cuo. nemas problema sve dok ih ne udahnes to jes dok ti ne udju u pluca sto moze biti veoma veoma opasno,ali opet moram da dodam to je mnogo mnogo tesko da ti se desi.

nenad
23.03.09., 17:40
ova pricaje pocela time sto je silwert izjavio da zna BRDA dece koja su se zarazila psecim glistama sto naravno nikako nije tacno necu da kazem da laze ali se mozda malo zbunio. ajde da je rekao znam jednog malog ili tako nesto ali brda dece tesko.

Pa nije rekao da su se zarazila psećim glistama. Možda su sa krzna uličnih ili dvorišnih pasa, preko prljavštine dobijali obične gliste, otkud znam.

LARYBG
23.03.09., 17:44
skoro sve gliste koje covek nosi se dobijaju na sasvim drugi nacin uglavnom preko muva ili muvinih jaja dovoljno je da sleti na recimo jabuku i to je to. ali stvar je u tome sto se te gliste veoma lako prenose sa coveka na coveka. evo jedan mali tekstic o decijim glistama koje su najcesca kod dece a i kod odraslih.


Ove gliste su male, bele i tanke kao konac. Mužjak je dugačak 2 do 4, a ženka 9 do 12 milimetara. Žive i razmnožavaju se u tankom crevu. Ženke nose jaja u slepom i debelom crevu. Izmet bolesnika obično sadrži mnoštvo i jaja i parazita.

Preko muva i sa prašinom jaja dospevaju na hranu, na voće i povrće ili u pijaću vodu, i tako zaraze zdrave osobe. Ako ne održavaju čistoću ruku, glistama se mogu zaraziti i osobe koje neguju bolesnu decu. Zatim, vrlo je česta pojava da deca stalno sama obnavljaju svoju zarazu. Češući se oko čmara, ona svojim noktima pokupe jaja ovih glista pa ih preko hrane ili stavljajući prljave prste u usta unesu ponovo u svoja creva,

Poremećaji koje ove gliste izazivaju sastoje se u večernjem svrabu oko čmara. Od češanja prljavim prstima koža se razgrebe, ojede i zapali. Svrab ne da deci da spavaju, ili spavaju nemirno, nervozna su, trzaju se, dobiju pokoji put grčeve i slaba su. Ove gliste mogu ponekad da prouzrokuju zapaljenje slepog creva.

Oboljenje se lako utvrdi pregledom izmeta, u kome se vidi mnoštvo isprepletanih belih glistica

lk
23.03.09., 20:53
sta svinja pojede u toku zivota... ja i dalje volim sunku:))))

silwert
23.03.09., 23:50
Pa nije rekao da su se zarazila psećim glistama. Možda su sa krzna uličnih ili dvorišnih pasa, preko prljavštine dobijali obične gliste, otkud znam.

tacno je da nisam reko sa kojim glistama

Malacrass
01.04.09., 16:02
Koliko sam gledo po discoveriu postoje neke žabe i neki gušteri valjda koji koriste neke bakterije i čudne "sokove" iliti izlučevine koje su spomenuli da mogu škodit čovjeku.
Tj ne da bi ga mogle ubit već oni te sokove/izlučevin koriste kako bi isparavanjem i mirisima omamile životinju i onesposobili ju. Spomenuli su kako nije smrtonosno za čovjeka već da mogu zadat jače glavobolje i moguće je dobit osip i razna crvenila ako dođe do dodira sa tim što izlučuje...

Ako bud reprize probat ću zapamatit imena tih životinja...

nenad
01.04.09., 16:10
Da, ali tako nešto se ne čuva...
Postoje i otrovne zmije koje mogu negativno da utiču na zdravlje čoveka :D

IV@N
03.04.09., 20:59
kad smo vec god ovoga nenade da li te je nekada ugrizao otrovni zmijuljak?

nenad
03.04.09., 21:28
Ne, i potrudiću se da tako i ostane.