PDA

Pogledaj punu verziju : Teratolepsis fasciata- Viper gecko



zarko
25.03.09., 16:27
T fasciata ili carrot tail gecko koji dolazi na svet sa svega 2,5cm (manje od 1g) a raste do 9 mozda 10cm.braon bez sa belim flekama i sa jako interesantnim debelim repom.

postojbina juzni deo Pakistana.

jedu SVE,sve sto mogu da smeste u usta to je na meniu.zbog toga su jako zahvalni za cuvanje. nisu osetljivi, poput leopard gekona . moguce je uzimati ih u ruke. ne hodaju po staklu mada je moguce da male zateknemo kako severu svojim malim nokticima.

temepratura od 20 do 33 C u toplijem delu. traze jako mali terarijum ali je interesantno sto mogu da se cuvaju u kolonijama, ali samo 1 muzijak po grupi.

mogu dase cuvaju na pesku..mada mlade je blje staviti na tolet papir. povremeno prskanje vodom i cinijica adekvatne velicine neophodna.

nocni su gusteri ali se redovno suncaju tokom dana...nisu u opste plasljivi niti histericni....retko kad se deis da se pomere sa mesta suncanja nakon otvaranja terarijuma, retko kad i glavu da podignu ...
predivni gekoni.

razlikovanje polova je prilicno jednostavno,muzijaci iaju hemipenisalne kese jako izrazene kao kod piktus gekona. polno zreli sa 6-9 meseci ...

http://img15.picoodle.com/img/img15/3/3/25/zarko/f_kjighi020m_e60ecc0.jpg
http://img03.picoodle.com/img/img03/3/3/25/zarko/f_slhlaj017m_a9515cf.jpg

http://img02.picoodle.com/img/img02/3/3/25/zarko/f_slhlaj019m_aa411d2.jpg

http://img02.picoodle.com/img/img02/3/3/25/zarko/f_kjighi022m_45b3f0a.jpg

IV@N
25.03.09., 16:57
joj sine takve gugije ja zelim...imam jedan terarijum 40x50x30 samo da li ce ih biti u ponudi i cena?i koliko moze da ih stane tu?

kimo
25.03.09., 17:32
Može da stane više od jednog, ali naravno se ne preporučuje sem ako nisu ženke i ako se slažu i slične su veličine i starosti. Super su to gekoni. Mada ti u takav terarijum možeš dosta vrsta gekona da staviš...

IV@N
25.03.09., 17:47
ja sam mislio 2 zenke i jednog muzjaka jel ok? ali stalno da budu zajedno jel to moze?

zarko
25.03.09., 18:27
kod njih moze da ih nikad ne vadis..naravno mora da se prati ak ose desi da zenke gube vise tezine ili ne jedu kako treba ,vadis muzijaka!
naravno da mogu da ih nabavim ali tek za jed no20ak dana jer su mi sad stigli novi gusteri tako da sledeca tura...
cena .... pa od 35-70e zavisno od velicine i ponude!
na pm ako zelis da se dogovorimo nesto.

IV@N
25.03.09., 18:35
ma ok samo lagano ja sam mislio prvo jednu zenkicu pa jos jednu i na kraju muzjaka...malo po malo..ali to tek za nekih mesec 2 dana posto moram da napravim i policu vivarijum mi je u izgradnji i tako...pozz

zarko
25.03.09., 19:26
ma ok planirma da ih donesem i a prodaju. mada problem je u tome sto sma povecao prostor pa sve zadrzavam za sada ima preko 35 gustera... i to nista nije u ponudi, pa se plasim ako dodje jos fasciata da cu ih zadrzati. a i tek ljudi pocinju da se interesuju a gekone ,osim za leo.
tako da mi nije zurba...a i povucen iskustvom ljudi hoce svasta a onda odustanu kad doneses...tako da lagano sve.
za sada mi je vazn oda sam ih nabavio za sebe.

IV@N
25.03.09., 19:29
ok javim ti ja kad ih budem zeleo zare jos 2 posta i 4000!

IV@N
25.03.09., 19:31
nego jos jedno pitanje koliko im treba vremena da porastu do 10cm? i koliko zive?

zarko
25.03.09., 19:39
pa polno su zreli sa 6-9 meseci...pretpostavljma da 80% sovje pune velicine i tezine postignu do 9 meseci.
zaparenje ne bih iso ranije od toga...

IV@N
25.03.09., 20:29
u super jedva cekam da zavrsim ter pa da ih kupim bas su extra a rep im je najaci ::D

zarko
25.03.09., 20:41
rep im je prelep ali da vidis samo kako krkaju lepo ...mozes bez problema da ga stavis u dlan.jako su mirni ...
gekon je ispunio sva moja iscekivanja

IV@N
25.03.09., 20:51
extra nego da te pitam js nesto primetio sam kod svih gekona da pocnu da masu repom pre nego sto napadnu zasto?
http://www.youtube.com/watch?v=GjuItXYqhQ8

zarko
25.03.09., 21:16
pa tak ose koncentrisu :)
moguceje da masu repom da bi insekt obrato paznju na to tamo ..sto je obicno 5-25cm daleko ...a usta gustera su blize ...pa ko madjionicar..dok gledas u saku koja se krece on vadi kartu iz rukava.
ali nisma do sad nigde video neki info o tome ...samo razmisljam na glas ;)

poskok
25.03.09., 22:50
Prelepi gekoni, čestitam :) Lepo je to što se neke nove vrste polako probijaju do nas. Za koju godinu imaćemo i mi šarenu i lepu terarističku scenu...nadam se :)

zarko
25.03.09., 22:57
pa malo je ljudi koji su zainteresovani da ozbiljno udju u tako nesto.
i ako sam pre 2-3 god doneo piktuse, razmnozio to ocigleno nista nije zazivelo. preko 20 malih je bilo i ocigledno da su svi otisli za madjarsku dok za neke znam da su ih ljudi upropastili...kao jedan lik ovde kod mene.jednostavno ga je trovao vlagom.

tako da gekoni ce tu biti povremeno ali uvke u senci komercijalnih vrsta...nisu gekoni za pipanje sto odbija potencijalne terasticare.

ali da ne skrecem sa teme. jako interesantno kod viper gekona je to sto oni stvarno mogu da se cuvaju u kolonijama...a posot su mali terarijum ne mora da bude veliki.
slabo se penju po staklu i lako razmnozavaju tako da su veoma jednostavni za drzanje.
mozda ce to privuci neke ljude...videcemo.
samo znam da ih ja zelim jos

kimo
25.03.09., 23:26
Super su svi gekoni :)

Ja sam mišljenja da kada bi bilo iz domaćeg odgoja više vrsta, više bi se ljudi i interesovalo, a kao i po običaju ovde sve ide polako, pa tako i gekoni...to će se sigurno promeniti vremenom,samo je pitanje kada...

IV@N
25.03.09., 23:29
ja cu da kupim zenkicu za mesec 2 pa onda muzjaka pa da pokusam :D
i na kraju jos jednu zenkicu

poskok
25.03.09., 23:56
Doklegod neko pokušava i trudi se, ima nade. Većinu je oduvek usmeravala manjina, nema razloga da ovde bude drugačije :) Kad bi bar jednom godišnje imali neki jači reptil šou, međunarodnu izložbu ili sl. da ljudi vide... Da ne skrećemo sa teme, viper geko je stvarno odličan, šara mu je kao kod neke vipere (mali otrov:). Po meni, ima potencijala da se uvuče u domaće terarijume.

kimo
25.03.09., 23:57
Samo lagano, nijedna vrsta reptila se ne može tek tako spariti...nemoj da razmišljaš odmah sada o parenju, nego prvo nabavi jednog, proveri da li je sve ok posle par meseci pa onda drugog, pa ih držiš svakako odvojeno neko vreme, karantin, pa onda puštaš da se pare itd...nije to baš tako prosto. Naravno poželjno bi bilo testirati im izmet na parazite i bakterije uvek kada ih kupuješ.

zarko
26.03.09., 00:03
da bre,zna li neko sto viper gekoni???

IV@N
26.03.09., 00:36
pa naravno kimo necu ja cim ih kupim istresem ih u ter i oni se ..... nisam budala naravno sve polako.... :D prvo jednog pa lagano da ga upoznam :D

poskok
26.03.09., 11:24
Šara im je stvarno asocijativna, možda zbog toga..?

zarko
05.04.09., 23:59
http://img02.picoodle.com/img/img02/3/4/5/zarko/f_slikede024m_8366e75.jpg

pogledajte smao sclaes/krljust kako god , na repu predivno