PDA

Pogledaj punu verziju : Terarijum za bou..



NecrovoX
26.03.09., 22:30
Postavio sam sijalicu (crvenu reflektorku-60w) u terarijum.Povezao sam je na potenciometar (dimer) i namestio da temp ispod sijalice bude 33stepena,na sredini ter oko 28,a na suprotnom kraju oko 25 stepeni
Rekli su mi da stavim od 40w,ali ja sam ucinio ovako da bih mogao da smanjujm ili povecavam u zavisnosti od potreba tj temp u sobi.
Jedini problem mi je sto je sijalica malo velika i plasim se da se zmija ne opece na nju..
Posto je lako moze dohvatiti..
Da li da izvadim sijalicu van terarijuma? Ili ce biti ovako ok,valjda nije toliko debilna da se zalepi za sijalicu?
Pogledajte slike pa recite misljenje...Imam jos koju nedelju dokne stigne zmija,tako da dotle mogu da vrsim modifikacije.

gordond
26.03.09., 22:52
Kao prvo, ovo bi trebalo da ide u ''Vasi terarijumi'';)
Kao drugo, bas se dosta pisalo o tome da li treba sijalica da ide u terarijum ili je za svaki slucaj bolje da ide izvan zbog opekotina. Mislim da se to nalazi u ''grejanje terarijuma'' ili tako nesto, ne znam tacno. Zmije nisu bas najpametnije, ali su poprilicno radoznale tako da ti predlazem da izvadis sijalicu. Predpostavljam da si terarijum kupio od Pedje posto imam isti takav. Ja sam sijalicu izvadio napolje. Kupi obicnu stonu lampu i stavi je sa jedne strane terarijuma. Temperatura ti bude skoro ista a ne izlazes zmiju opasnosti i jos pri tom dobijes vise mesta u terarijumu...

nenad
27.03.09., 01:37
Tako je. I nemoj da naslanjaš sijalicu na staklo terarijuma, ako je staviš izvan, jer će ti staklo pući.

mare_lacerta
27.03.09., 01:42
Mozes da stavis iznad mrezice za ventilaciju,tako bi ti bilo najbolje ;)

gordond
27.03.09., 01:51
Zasto bi tako bilo najbolje? Mislim bas suprotno. Ako se stavi iznad mrezice, onda ce se grejati vazduh koji ulazi u terarijum. Samim tim ventilacija nece biti dovoljno dobra jer je topliji vazduh laksi i kruzice uglavnom u gornjim delovima terarijuma. Takodje mislim da temperaturna razlika nece biti dovoljno izrazena jer ''hladniji'' deo terarijuma nece imati sta da hladi.

mare_lacerta
27.03.09., 01:53
Slazem se sa tobom gordond ;) moja greska...

Chobi
27.03.09., 02:00
Nizak je terarijum i velike su sanse da ce se opeci. I ako ne bude isla ka svetlu opeci ce se kad je iskljucis a ona bude jos vruca. ###, ne znam sta da ti kazem... Kako se otvara krov odozgo? Da li mozes da napravis na njemu otvor za sijalicu?
I zasto crvena sijalica??

...you don't have to put on the red light... :)

gordond
27.03.09., 02:07
Na sredini je 1/3 krova terarijuma koja sluzi kao poklopac. Zaista nema potrebe da se muci da pravi otvor u staklenom poklopcu kad se vrlo jednostavno problem resava lampom. Najjeftinije te izadje stona lampa kod kineza (190din je ja platio);)
Ups, ovo ispade reklama za kineske prodavnice:D

kimo
27.03.09., 02:13
Nema toliko veze ta sijalica sa ventilacijom, ja imam sijalice iznad mnogih terarijuma sa ventilacijom gore i nikada nisam imao problema sa tim...pošto je mrežica plastična pazi da se ne istopi i zmija pobegne...

gordond
27.03.09., 02:15
Mozda ti nisi, ali otkud znas da i zivotinjama prija:D Kao sto si i rekao mrezica je plasticna i moze da se lako istopi...

freepartyman
27.03.09., 05:26
Da li se nekom od vas zmija opekla na sijalicu pa odgovarate od sijalice u terarijumu??? Jer ljudi koji drze zmije po deset godina nisu imali problem;)

dragon
27.03.09., 07:49
Mol prijatelj ima kraljevskog pitona koji se opekel dva puta na sijalicu u terariju. Ja isto imam sijalicu u terariju, ali je zaštičena mrežicom. Ako se ti možeš opeči može se i zmija .

kimo
27.03.09., 10:52
Mozda ti nisi, ali otkud znas da i zivotinjama prija:D Kao sto si i rekao mrezica je plasticna i moze da se lako istopi...

Haha, zato što mnogo godina tako držim, a da im smeta sigurno bih primetio za to vreme ;)

gordond
27.03.09., 11:33
Da li se nekom od vas zmija opekla na sijalicu pa odgovarate od sijalice u terarijumu??? Jer ljudi koji drze zmije po deset godina nisu imali problem;)

Isto tako svi u kuci imamo sporet, a samo se nekima desilo da su se opekli... Niko ne tvrdi da ce se zmija opeci vec da postoje sanse. Zato bolje spreciti nego leciti;)

Chobi
27.03.09., 11:39
Od cega su vam te zastitne mrezice ako se i one ne greju pa sa na njima ne moze opeci isto tako???

gordond
27.03.09., 12:01
Mrezice mogu da se naprave od mrezastih casa za olovke. One jesu metalne ali je temperatura na njima dosta manja nego na samoj povrsini sijalice. Naravno kad se pravi, trebalo bi gledati da mrezica bude sto vise odmaknuta od same sijalice sto u ovolikom terarijumu predstavlja problem jer ce zauzimati previse mesta...

nenad
27.03.09., 12:58
Da li se nekom od vas zmija opekla na sijalicu pa odgovarate od sijalice u terarijumu??? Jer ljudi koji drze zmije po deset godina nisu imali problem;)

Imaš slike spaljenih zmija na netu, čak su i bile postavljane na forumu. Što se tiče ličnog primera, nije mi se desio nikad, ranije sam držao sijalice u terarijumu, dok sam čuvao domaće zmije, i nisam imao problema. Ali imam poznanika čiji se terarijum sa boom zapalio zbog sijalice. Odnosno treset se zapalio, ali je srećom čovek bio prisutan i uspeo da spasi zmiju na vreme.

NecrovoX
27.03.09., 17:37
Mislim da cu da odnesem to parce stakla od poklopca da se u njemu isece rupa,na to nalepim metalnu mrezicu i onda na to stavim saksiju/crep od cveca u kojem se nalazi sijalica.Naravno okrenem tu saksiju naopacke.
Ta keramika bi trebalo dovoljno da izoluje toplotu da ne pobegne bas sve napolje i da vecina ode u terarijum..Posle ovih vasih saveta i sve to,cini mi se da je tako najpamatnije.
Ventilacija ostaje bez sijalice iznad,ulazi nezagrejan vazduh unutra,u terarijumu ima vise mesta i uveliko je smanjen rizik od opekotina.

E samo jos jedno pitanje..Koliko se zagrevaju oni grejaci sto idu ispod terarijuma?
Planiram da postavim ovu sijalicu da radi od 6h do 21h,pa onda kada se ona ugasi da se ukljuci taj grejac i da odrzava neku temp od 20 do 25 stepeni.Posto mi nocu zna biti dosta hladno u sobi moram da odrzavam neku prihvatljivu temp u terarijumu.
E sad,moje pitanje je da li ja ispod terarijuma mogu staviti i parce stiropora? Bas zato da bi izolovao taj grejac,da mi ne greje taj ormar na kojem se nalazi vec samo terarijum..PA me brine da li je to pretoplo tj da li ce se mozda topiti taj stiropor?
Posto ne znam koliko greje,a na njemu nista ne pishe..Kontam da nije jako,ali eto cisto da pitam.
Grejac je zoomedov od 8w.

Ps.sijalica je crvena jer mi tako izgleda gotivnije i nije mi onda stalno preterano svetlo u sobi,vec onako sexy crveno ;) Like a whore house :) :)
I da,terarijum jeste kupljen od Pedje.

I kolika treba da bude posuda za vodu? Zmija je trenutno oko 70 cm,dakle hoce li neka posuda precnika 15cm biti dovoljna?

gordond
27.03.09., 21:12
Proceni da li moze cela da stane u tu posudu...

spiderboy
27.03.09., 22:36
predmeti namenjeni za dekoraciju terarijuma je najbolje ispeći u rerni pošto u pukotinama vinove loze uvek mogu neki paraziti da se uvuku,rub crepa,saksije možeš obraditi turpijom da ne bi bili oštre ivice,crep možeš lepiti silikonom mani se blata,za činiju možeš koristiti bilo šta što je dovoljno veliko da zmija može skroz da stane unutra

nekrovox već sam ti u ovom postu odgovorio na pitanje što se činije tiče,pa stvarno malo pročitajte šta vam ljudi pišu...
evo i link http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=5981

Chobi
27.03.09., 22:43
Malopre sam procitao zanimljivu stvar koju je spomenuo Necrovox a nisam video ranije nista na tu temu-KOLIKO TREBA DNEVNO DA BUDE UPALJENO SVETLO U TERARIJUMU?
Izvinjavam se sto je ovo konkretno van teme ali mislio sam da je bzv da otvaram temu za jedno pitanje i odgovor... Moderatori, ako gresim, ispravite me (otvorite ovo kao moju temu-hvala)

freepartyman
27.03.09., 22:48
Ciklus noc dan je veoma bitan za zmije..Otprilike oko 14 sati noc 10 sati dan ili 12 sati noc 12 sati dan..;) Kod mene je naprimer 11 sati noc 13 sati dan;) Noc=mrak Dan= upaljeno svetlo u terarijumu

Chobi
27.03.09., 22:55
Hvala ti. Ja sam furao 12-12, znaci nisam mnogo omasio.
Znaci Necrovox, greska bi bila da ti sijalica radi od 6 do 21.
Toliko o tome.

gordond
27.03.09., 23:04
Po mom misljenju i ne bi. Ne gajim boe, ali one u prirodnom stanistu imaju duzu obdanicu od noci tako da mislim da ce im mozda vise prijati svetlost od 6-21h nego npr. od 7-19h...

Chobi
27.03.09., 23:15
Eto ti sad....Ovo je mozda ipak za premestanje...
Znaci ja sad ne znam na koliko da stelujem tajmer....

freepartyman
28.03.09., 00:40
Samo ti nasteluj na 12 / 12 ;) Boe u prirodi jedu i razne vrste ptica pa ih mi nehranimo njima;)

NecrovoX
28.03.09., 17:35
Ja sam cuo da noc treba da im je barem 8h. Po onom kako sam ja zamislio noc ce joj biti 9h.
A svakako leti ni ne mozes namestiti vise.Jer svice vec u 5h,a vidno je do barem 20h.Tako da ako imas prozor u sobi opet ce ti biti isto..

A sto se tice toga da se hrane i pticama,ja planiram da je hranim i golubovima kada odraste..Naravno uz prethodno zamrzavanje istih da bi im pobio sve parazite.

Spiderboy bio sam procitao ono sto si napisao jos u onoj temi,samo ### smetnuo sam sa uma velicinu posude..
Ali ono za lepljenje sam bio poslusao tvoj savet i koristio silikon,obradio ivice crepa da ne budu ostri itd...


A za onaj grejac mi jos niko nije odgovorio..Ali ja sam pokusao u svakom slucaju i cini mi se da nece smetati da stoji stiropor ispod toga..Cini mi se da se ne zagreje bas previse..

poskok
28.03.09., 17:41
ako hoćeš da pratiš tempo dan-noć treba da uzmeš u obzir da upaljeno svetlo u terarijumu daje intenzitet najpribližniji podnevnom svetlu. boe u prirodi imaju dužu obdanicu, ali žive u rastinju gde jak inetnzitet svetla sigurno ne traje 12 sati. ako ti terarijum nije u podrumu, odnosno, ako ima makar i malo dnevnog svetla, sigurno ti nije potrebno 13h rada rasvete...

nenad
28.03.09., 18:25
Mislim da to nije toliko bitno, koliko ljudi misle i pričaju. Moj drug je bar jedno dve godine držao bou ceo dan i noć pod svetlom sijalice, jer nije znao da noću treba da padne temperatura. Boa nije imala mesto za skrivanje, i stalno je bila izložena svetlu. Međutim, ponašala se normalno, nije bila pod stresom, i sad joj ništa ne fali. Ne kažem da to treba tako, samo kažem da možda nije toliko bitno, koliko ljudi misle.

poskok
28.03.09., 18:38
tempo dana i noći (svetla i mraka) sigurno da igra bitnu ulogu u svačijem životu, pa i u životu reptila. tolerancija na "eksperimente" verovatno zavisi od jedinke do jedinke (i od onog što smatramo normalnim ponašanjem). ipak, slažem se sa nenadom da to nije baš toliko bitno, naročito ako pojam rasvete odvojimo od pojma grejanja...

nenad
28.03.09., 18:40
Samo mislim da ne treba preterivati, i da neće biti neke razlike u tome da li je to 8, 9, ili 10 sati.

poskok
28.03.09., 18:49
i ja verujem da to nije toliko bitno. hteo sam da kažem da mislim da je preko 10h rada rasvete u terarijumu u osvetljenoj prostoriji nepotrebno.

NecrovoX
28.03.09., 21:51
U sustini da,nije bas frka za koji sat,ali treba da postoji ciklus dana i noci.To je ipak potrebno..

spiderboy
28.03.09., 21:56
po meni sve od 8-10 sati noći je ok

NecrovoX
31.03.09., 18:11
Evo zavrsio sam sa pripremanjem i doterivanjem terarijuma..
Pa imam jos par pitanja..

1- Da li da stavim bravice i na ovaj poklopac gde je ta saksija sa svetlom? Hoce li ona moci to ovako da digne i pobegne? Ispos saksije je isecen krug na koji je zalepljena sitna metalna zica,tako da ne moze doci u direktan kontakt sa sijalicom.Ali da li moze dignuti taj ceo poklopac sve sa saksijom? U pitanju je boa constrictor...

2-I prilikom pecenja svega za terarijum uspeo sam da ostavim granu malo duze u rerni i vidi se na par mesta da je pocrnela..Nije pocela bas da gori ali nije bila ni daleko od toga.Pa se sada u terarijumu malo oseti paljevina,el to veliki problem? Da resim drugu granu?
Mislim onako pre se osetio treset,a sada ovo..Kontam da nije neka frka zbog tih mirisa,zar ne? Mozda miris paljevine zamaskira eventualne mirise fekalija :)


Hvala vam unapred na savetima i sugestijama!

nenad
31.03.09., 18:43
Stavi bravice i na taj poklopac. Zmije često znaju da podignu i težak poklopac i izvuku se napolje. I mislim da ti je taj kamen nepotreban, nije joj baš praktičan zbog oblika, a samo joj oduzima mesto u terarijumu.

NecrovoX
31.03.09., 21:02
Kamen je tamo da bi drzao granu na mestu..Naslonjen je na nju tako da joj ne dozvoljava da se pomera..Bas sam ga uglavio izmedju raslji te grane da je ona ne bi pomerila.
Dakle bravice i na drugi kraj..Ce da bude! :)

A ono sto se oseti malo paljevine od grane? Smeta li to po tvome misljenju?

Chobi
31.03.09., 21:13
Mislim da ne smeta i da ce brzo da se izvetri. Meni je grana (ne znam kog drveta) smrdela jer se grejala/susila ispod sijalice pa se izvetrilo.
A da li ti je ispod poklopca na krovu mrezica nezavisno zalepljena za krov terajijuma?

NecrovoX
31.03.09., 21:27
Ovo na slici je donji deo tog poklopca...
Jedino me plasi da se od temp ne odlepi taj silikon..
Jer cim sa bio doneo kuci,dok jos nije bilo u potpunosti suvo,ja sam to namestio i upalio svetlo.I onda mi jedna od te 4 stranice otpala.Sutradan sam je zalepio opet silikonom koji imam kuci,sacekao da se osusi 24h i opet postavio.Onda je bilo sve ok.Ta stranica je super,ali ove ostale tri su onako..Drze se,ali eto vide se i na slici ti pobeljeni delovi,e tamo je odlepljeno,tako da nije savrseno zalepljeno,ali u svakom slucaju lepo drzi..brine me samo da ne krene dalje da se odlepljuje.
Koliko sam skontao i razlikuje se silikon sa kojim su oni lepili od ovog mog.Moj bas drzi...
Ala ja fantaziram,a? ;)

Chobi
31.03.09., 21:40
Proceni tezinu tog dela krova. +saxija
Ja mislim da boa od tih 70-ak cm ne moze da ga digne niti da ce da pokusava, ali nije na izmet da ga pricvrstis.
E sad za mrezicu ne znam sta da ti kazem. Ja, dok sam imao stakleni krov svoju mrezicu sam lepio trakom od spolja,a nisam je grejao.
To sa silikonom....najbolje da proveris par dana pre nego sto zmija stigne, da li se greje,otapa,otpada,smrdi....da imas vremena da intervenises.

NecrovoX
31.03.09., 21:45
Ma te dve bravice me kostaju 146 din! Tako da za te pare necu da se zezam,bolje da stavim i to pa da sam miran,nego da rizikujem bekstvo.

Evo namestio sam sve,pa nek radi..Zmija stize u subotu,tj ja idem do pedje po nju.A dotle cu videti sta se desava.
U najgorem slucaju cu staviti zicu spolja,tj na gornju stranu,direktno ispod saksije i smisliti neki drugi nacin da to pricvrstim..

gordond
31.03.09., 22:26
ali nije na izmet da ga pricvrstis.


Sta je ovo trebalo da znaci:th_ROTFLMAO:

@NecrovoX
Mislim da si malo preterao sa nanosenjem silikona...

NecrovoX
31.03.09., 22:30
Mislim da je trebalo da bude "nije na odmet,..." :)

Hehehehe,na kojem delu? Na bravicama ili na kucici za skrivanje ili na poklopcu tj mrezi?
Covece,stvarno preterujem,ceo terarijum ce mi biti od silikona!
My snake lives in silicone valey,what about yours? :) :)

gordond
31.03.09., 22:34
Upravo sam to hteo da ti kazem, imas previse na svim delovima koje si sam lepio;)
To oko bravica pokusaj malo da sredis bar sa prednje strane da izgleda koliko toliko lepo, a to na mrezi ne moras mozda ni da diras posto se ni ne vidi. Ne bi trebalo da ''otpadne'' samo je po meni previse.

Chobi
01.04.09., 00:29
:) mnogo vas dvojica mislite

NecrovoX
01.04.09., 16:34
Ma neka ga..Nece ici na izlozbu terarijuma :) Svakako je ovo samo za prvu godinu dok ne sredim veliki.. Ali stoji da jeste ovako malo ruzno.

Chobi
02.04.09., 00:30
ma daj...to ti je prvi terarijum. i moj je bzv estetski ali bitno je da je "iznutra", zmiji OK. Hica je i meni bila kad sam nabavljao zmiju pa nisam imao ni vremena ni informacija da nesto bolje napravim.
Drugi ce biti bolji.