PDA

Pogledaj punu verziju : zmije na CITES listi



mare
31.03.09., 19:17
Od mnogih vrsta koje mi cuvamo i koje se najcesce cuvaju kao ljubimci, koje se nalaze na CITES listi?

Vucko
31.03.09., 19:37
Pogledaj na www.cites.org

mare
31.03.09., 19:42
pogledao sam naravno :), ali me zanima vise vrsta od onih koje mi imamo. Ne znam bas puno vrsta, a ovde ima poznavaoca, pa bi bilo lepo da nam iskuckaju neki mali spisak :)

nenad
31.03.09., 20:29
Samo Boidae, odnosno svi pitoni i boe. Od ovog ostalog što se čuva kod nas, ništa nije na CITES-u. Inače, mali broj colubrida je na listi, jako malo elapida, i tek poneka viperida. Što se tiče ovih drugih porodica, to se kod nas ne čuva, i neće se skoro čuvati, siguran sam :D

mare
31.03.09., 21:01
hvala, to me je zanimalo :)


Što se tiče ovih drugih porodica, to se kod nas ne čuva, i neće se skoro čuvati, siguran sam :D

nikad ne reci nikad. ako se svi potrudimo bice za par godina svega i svacega u nasim terarijumima. ja sam vec bacio oko na neke perverzije :D

NecrovoX
31.03.09., 21:11
Sta bi sve ovo trebalo da znaci za nas koji pocedujemo ili cemo da posedujemo zivotinje sa te liste?
Naravno pod uslovom da nemamo nameru da ih uvozimo ili izvozimo.
Treba ce kao neka dozvola za drzanje ili slicno? Ili se ovo samo odnosi na trgovinu?

zarko
31.03.09., 21:25
potrebno ti je da imas papir koji je dokaz da je zivotinja CB i legalno uvezena. nema zaobilaznice oko citesa jer smo mi potpisnici od 2001 god...

nenad
31.03.09., 21:59
hvala, to me je zanimalo :)



nikad ne reci nikad. ako se svi potrudimo bice za par godina svega i svacega u nasim terarijumima. ja sam vec bacio oko na neke perverzije :D

Siguran sam da neće. Druge porodice zmija nisu popularne ni u inostranstvu, i vrlo se retko viđaju. To nisu vrste za koje ljudi ovde znaju, niti ih zanimaju. A i ako saznaju za njih, teško da će ih zanimati. Nisam baš preterani optimista, jer npr. forum postoji 3 godine, čini mi se, a nema ni 700 članova. Ljudi slabo kupuju životinje, osim možda tarantula, a posebno su slabo zainteresovani za neke druge vrste zmija i guštera, osim onih uobičajenih. A često ni za njih nisu zainteresovani :D

mare
31.03.09., 22:35
Biće više članova, samo polako, dok se ljudi zainteresuju. A samim tim će se verovatno i zainteresovati za još neke vrste osim desetak najdostupnijih. U suštini potrebna je edukacija okoline i siguran sam da ce u nekom narednom periodu biti mnogo više ljudi koji kupuju zmije. Ipak je ovo relativno nov hobi kod nas :)

gordond
31.03.09., 22:37
potrebno ti je da imas papir koji je dokaz da je zivotinja CB i legalno uvezena. nema zaobilaznice oko citesa jer smo mi potpisnici od 2001 god...

Kontam da ti to treba samo ako drzis neku CITES zivotinju u prodaji ili u nekoj slicnoj situaciji. Sumnjam da ce ti doci na kucnu adresu i uzeti ti zmiju. Bar ja za tako nesto jos nisam cuo.

mare
31.03.09., 22:43
Male su šanse da ti dodje neko kući. Kako bi inače neko znao da imaš CITES životinje?Osim ako te neki komšija ne prijavi ili nešto tako.
A kako se uopšte dobijaju CITES papiri?

StevaNS
31.03.09., 23:16
da se opet osvrnem na vec pricano, posto sam neki dan opet bio u Inspekciji za zastitu ziv. sredine.

Dakle, prema predlogu novog zakona zivotinje sa Appendix-a I Cites liste NE SMEJU da se drze ni pod kojim okolnostima. I sad pre nego sto me svi napadnete procitajte post do kraja. To stvarno deluje suludo a i sama inspektorka ne veruje da ce takav zakon zaziveti bez izmena i dopuna, posto, kako i sama kaze, onda ni ZOO vrtovi nece moci da drze te zivotinje. Znaci verovatno ce doci do izmena, ali ne zna se kad i kojih. Da je pohvalim, ona se isto zalaze za podsticanje razmnozavanja kod nas, naravno uz strogu kontrolu ako se radi o vrstama sa Cites-a, jer se na taj nacin suzbija sverc, dok se na onaj prethodni nacin samo podstice. Jer, svi znamo da hocemo te ljubimce, jel tako?;)

Za sada, inspektori ne idu po kucama osim po prijavi. Tako da pazite da ne stajete komsijama na zulj. Naravno, pet shopovi su nadrapali ako drze zivotinje sa Citesa bez papira.

Ja planiram (nadam se vec na jesen) legalan uvoz neke vrste. Za pocetak nece biti sa Citesa. Verovatno L. gekoni, agame ili nesto sl. Videcu kako budem mogao da iskoracam finansijski a i sa carinom. Nadam se da cu uspeti nesto da dogovorim sa palickim ZOO vrtom da mi oni odrade karantin, jer verujem da ako na paketu pise da je za ZOO vrt, lakse ce proci granicu bez puno zadrzavanja. Cilj mi je da uvezem razlicite morfove pa da ih razmnozavam. Ali, o tom potom.. Kasnije,kada se zakon iskristalise, dolaze u obzir i zivotinje sa Citesa.

nenad
31.03.09., 23:28
Naravno, pet shopovi su nadrapali ako drze zivotinje sa Citesa bez papira.


Izgleda da to važi samo za Vojvodinu. Po Beogradu ima pet-šopova u kojima kao eksponati stoje pitoni i boe, pa ih niko ne ganja. Za jedan znam sigurno da ga posećuju inspektori, ali nisu nikad pravili probleme.
...
Ja sam rekao da kod nas pripadnici manje poznatih porodica neće početi da se gaje, bar ne uskoro (možda za 20-30 godina) i stojim pri tome. Ne mislim da neće početi da se gaje druge vrste pored ovih koje se gaje, nego pripadnici drugih porodica. U svetu se najviše čuvaju članovi 4 porodice zmija, ovo ostalo je izuzetno retko. Ja znam da će kod nas početi da se čuvaju i neke nove Colubridae, i ređe vrste, itd, jednog dana, ali ne verujem da će se pojaviti i Acrochordidae, npr, ili Uropeltadae, Cylindrophiidae, jer to ljudi stvarno retko čuvaju. A, ima dosta tih manjih porodica.
Dakle, biće novih vrsta, ali iz uobičajnih porodica.

StevaNS
31.03.09., 23:37
Izgleda da to važi samo za Vojvodinu. Po Beogradu ima pet-šopova u kojima kao eksponati stoje pitoni i boe, pa ih niko ne ganja. Za jedan znam sigurno da ga posećuju inspektori, ali nisu nikad pravili probleme.
...


Pa mozda imaju neke papire. Cujem da se to moze "resiti" preko nekih ZOO vrtova itd..

nenad
31.03.09., 23:39
Ma, nemaju, što je najbolje. I meni je bilo čudno.

Vucko
01.04.09., 00:48
Osoba koja vam je prodala zivotinju sa cites liste duzna je da vam izda potvrdu da je prijavljena kao odgajivac sa izlaznom dozvolom zemlje izvoznice i potvrdu o ulazu zemlje uvoznice!!!Citam sa moje licne prijave:(Moguce je razmnozavanje i dalja prodaja ali morate biti registrovana odgajivacnica ---sto nije niko kod nas!!!Zooloski vrt???Neverujem!!!Morala bi se vrsiti evidencija svakog izlezenog primerka i osobe kod koje se zivotinja nalazi......Pitajte Coleta koliko puta su dolazili da prebrojavaju maticno leglo kornjaca i podmladak!!!Surova istina je da je Vojvodina jedina na meti inspektora!!!
Mozes se resiti problema ali da drugom navuces bedu na vrat..............
Ako sam vec upao u govna valjacu se sam............
A i nismo bas nesto nadrapali...........

StevaNS
01.04.09., 00:50
da se vratim na ovo-

A kako se uopšte dobijaju CITES papiri?

na legalan nacin ne mozes naknadno da dobijes papire. Nego, kada kupujes zivotinju, od registrovanog odgajivaca, sa njom dobijes i Cites potvrdu. Kao sto Vucko kaze za sada kod nas ne postoje odgajivaci zivotinja sa Citesa.
Dakle, ako hoces legalno, odes na net (ustvari, pa vec si tu..:eek:) potrazis nekog ko to radi (ja sam npr. nasao neki rezervat ili tako nesto u Tanzanijji). Kazes sta hoces, oni ti posalju njihovu dozvolu za izvoz i gomilu papira, ti sa tim odes u Ministarstvo, trazis dozvolu za uvoz, das papire, cekas celu vecnost, dobijes dozvolu, porucis zivotinju, ona stigne avionom, neki carinik vidi da pise "zmija" (ili guster ili sta vec),pozove celu armiju svih mogucih inspektora i tzv. strucnjaka, oni procene da je sve u redu i ti dobijes svoju, ako ne uginulu, ali zestoko izmaltretiranu i izgladnjenu, mozda bolesnu zivotinjicu.

Ma malo sam karikirao ali to ti otprilike to. Svede se na to da je najlakse naci neki oglas na netu, kupiti i praviti se lud.. za sada.. :)


Zooloski vrt???Neverujem!!!

Znam ko je to uradio i koji ZOO vrt, ali necu da lajem...

Vucko
01.04.09., 01:10
Ma ok.je ako je uspelo..........to i netreba da se spominje...........
Mogao sam i ja da se izvucem ali bi tad neko drugi bio na mom mestu.......
Ma za sad vodimo na sudu :D Mozda bi trebalo da obezbedimo prenos sudjenja kao sto prenose one iz Haga :D :D :D

StevaNS
01.04.09., 14:44
pa, ne treba da se spominje da ne bi video neko ko ne treba, ali sa druge strane mozda pomogne nekom sa foruma da resi svoj problem.
a te varijante sa cinkarenjem da resis problem su sasvim uobicajene kod nas... evo, bas nedavno se jedan moj poznanik vratio u KPZ Kamenica na, hm.. duzi period, a prosli put kad je bio.., pa.. reci cu samo da nije ostavio dobar utisak i da mu sad nece biti veselo..

mare
01.04.09., 20:48
Ja znam da će kod nas početi da se čuvaju i neke nove Colubridae, i ređe vrste, itd, jednog dana, ali ne verujem da će se pojaviti i Acrochordidae, npr, ili Uropeltadae, Cylindrophiidae, jer to ljudi stvarno retko čuvaju. A, ima dosta tih manjih porodica.
Dakle, biće novih vrsta, ali iz uobičajnih porodica.

Ok, ali porodice koje si ti naveo zive u specificnim uslovima koji nisu bas primamljivi teraristima.
Acrochordidae - porodica ima 3 vrste, to su vodene zmije. JEdna vrsta je morska, druge dve slatkovodne. hrane se ribom.
Uropeltadae - porodica ima 47 vrsta, maksimalna velicina je oko 57cm i uglavnom zive pod zemljom.
Cylindrophiidae - porodica sa 10 vrsta, zive u tropskim sumama, zakopavaju se u lisce i zemlju i jedu crve i insekte.
(znam da ti ovo znas, ali ostali mozda ne znaju)
Meni ne zvuce previse interesantno za cvanje, ali zato meni zanimljivo izgledaju zmije iz porodice Tropidophiidae, odnosno patuljaste boe.

sve u svemu, Colubridae bi trebalo sa brojem vrsta da budu sasvim dovolje za sve nas :)

NecrovoX
01.04.09., 21:04
I sta ako me neki komsija prijavi? Moze da dodje inspekcija i da mi oduzme bou?
El je iko cuo da se tako nesto desava kod nas?

StevaNS
01.04.09., 21:26
koliko ja znam, za sada se desilo samo pet shopovima.

NecrovoX
01.04.09., 21:27
Brine me to "za sada" ....

StevaNS
01.04.09., 21:31
ma sta brines.. kako se snalaze ostali na forumu? nikako.. cutu i uzivadu...

NecrovoX
01.04.09., 21:40
Sve je to lepo i ok. I ja cu tako...
Samo me brine da nekom idiotu ne padne na pamet suluda ideja da je to kljucna stvar za ulazak srbije u EU,pa onda da krenu da nas smaraju..Nista me ne bi cudilo od ovakvog drzavnog sistema!

Vucko
01.04.09., 22:05
Ne znam da li si procitao temu u kaficu kad je Nenad napisao da mu se neka drugarica pohvalila nekim likovima koji su slucajno iz udruzenja za zastitu zivotinja kako njen drugar ima zmije a oni odma pitali da li ima papire???

sto rece Krme uzivaj ali cuti :X

mare
01.04.09., 22:11
Držimo se u ilegali dok se jednog lepog dana ne nadje neko rešenje :)

StevaNS
02.04.09., 00:40
Da, to sam i zaboravio da napomenem. Potpuno si u pravu.