PDA

Pogledaj punu verziju : Lamprophis fuliginosus - Afrička kućna zmija



mare
01.04.09., 22:10
da predstavim jednu zanimljivu i jako lepu zmiju iz roda Lamprophis. Poreklom je iz Afrike gde nastanjuje sva područja ispod Sahare. Veoma je živahna i brza zmija, ali se lako navikava na ruku. zahteva temperaturu izmedju 18 i 25 stepeni i vlažnost vazduha imedju 45 i 65%. Polovi se lako razlikuju, ženke su veće, rastu do 120cm, dok mužjaci ne prelaze 75cm. Interesantno je da su joj oči kao kod viperida, tj. zenice su joj uspravne.
Biće još slika, samo da uspem da je uhvatimkad je mirna :)

http://i40.tinypic.com/25hl574.jpg

moja zmijica, ženka ok 45 cm

ExigE
02.04.09., 11:09
Stvarno je lijepa. Cijena? Oci i boja extra!

mare
02.04.09., 21:23
Još malo slika :)
http://i42.tinypic.com/ax1854.jpg

http://i39.tinypic.com/28cm26g.jpg

mare
02.04.09., 21:29
oci kao kod otrovnica
http://i41.tinypic.com/33le93p.jpg

nenad
02.04.09., 21:52
oci kao kod otrovnica


Pa ne baš. Pre bih rekao oči kao kod viperida. Elapidae uopšte nemaju takve oči ;) kao ni Atractaspididae. Mnoge Colubridae imaju takve zenice, uglavnom noćne vrste. A imaju i Boidae, takođe.

Meni su fuliginosusi genijalne zmije. Dok ih nisam video uživo, nisu mi bili toliko zanimljivi.

mare
02.04.09., 22:32
Pa ne baš. Pre bih rekao oči kao kod viperida. Elapidae uopšte nemaju takve oči ;) kao ni Atractaspididae. Mnoge Colubridae imaju takve zenice, uglavnom noćne vrste. A imaju i Boidae, takođe.


slažem se :). nisam precizirao porodice nego sam uopšteno rekao otrovnice ;).
meni su fulinginosusi bili lepi i na slikama, ali kad sam ih prvi put video uživo i uzeo u ruke, oduševio sam se :)

nenad
03.04.09., 00:46
Sjajna zmija, dosta mirna. Ima prelepu glavu. Opasan žderonja, jede ko luda.

SpiderInsomnia
03.04.09., 12:26
Uuu što je lepa! Jel agresivna kad jede? Ja sma na netu video da su ove zmije braon, ovo je neka podvrsta?

nenad
03.04.09., 15:55
Ima ih i braon. Ovo je crna morfa. Nije posebna podvrsta.

spiderboy
06.04.09., 13:09
ma super su zmije ova moja je izuzetno mirna i jede ko luda imaju izuzetno velika usta pa može i veći plen da proguta(ako uporedjujem sa lampropeltisima),što je interesantno kad jede skoro uvek skroz izvrne glavu ne znam da li je to karakteristično za ovu vrstu,mare da li i tvoja tako jede?
otkud znaš da je ženka,jer ja sam sa ovom mojom u dilemi kako god gledao ali mislim da je mužjak
ima ih i u braon boji ali oni mise ne svidjaju,a ovo kad počne da se presijava na svetlu,ma nema joj premca:12n:

mare
08.04.09., 22:04
Ova moja još uvek nije htela da jede kod mene. Odbija da jede svaki put. danas sam joj ubacio živog pinkija i već 4 sata ga kulira. neće ni da ga pogleda.
Pisalo na kutijici iz koje sam je izvadio da je ženka, kad sam bio kod Pedje da je uzmem :)

nenad
08.04.09., 23:42
Čudi me da ti nije jela, one su poznate kao žderonje. Mogu stalno da jedu, i ludački se bacaju na hranu. Možda treba da se presvlači.

mare
08.04.09., 23:49
Mislim da nije presvlačenje u pitanju. Oči nisu zamućene, koža joj je sjajna, ništa što ukazuje na presvlačenje. Ostaviću joj pinkija dok ga ne pojede.

ExigE
09.04.09., 11:24
Ostavi joj pinkija preko noci... 100% ce ga pojesti ;)

mare
09.04.09., 18:27
ma kakvi, iskulirala je pinkija. sad sam dosao sa posla, a pinki je jos tu. dacu ga nekoj drugoj zmiji, pa cu probati opet za par dana.

ExigE
09.04.09., 22:13
Kazem ti ostavi ga preko noci... Moja tako nije htjela da jede. Nekoliko puta po danu odbijala i nije htjela da jede neko vrjeme. I jedno vece ostavim ga ujutro se probudim nema ga. To mi se jos jednom ponovilo i opet je pojela preko noci. Ipak zmije su aktivnije nocu i vise traze plijen zato su vece sanse da ce ga pojesti. Sretno :D

nenad
09.04.09., 22:29
Pa nije baš da su zmije aktivnije noću. Ima i noćnih i dnevnih vrsta. Dnevne vrste će lakše jesti danju. Ali, sve jedno, fuliginosus je noćna zmija. Preko dana uglavnom spava, tako da se slažem. Koliko vidim, Mare je i ostavio pinkija preko noći.

ExigE
09.04.09., 22:34
Naravno da ima dnevnih i nocnih...Njegova je nocna zato sam i rekao. A vidio sam da je napisao da je vidio da zmija nije jela kad je dosao sa posla pa sam pomislio da je ostavio misa prije nego je krenuo na posao. :D

mare
09.04.09., 23:26
Ostavio sam joj živog pinkija juce popodne i danas kad sam dosao sa posla on je još uvek bio tu, tumarao je po tresetu(jadničak). Tako da je pinkija za večeru dobila E. helena :), a fulinginosus će dobiti za par dana. Sačekaću da ogladni.
Inače, E. helena se 5 min posle obroka presvukla! a nisam primetio nikakve "simptome" presvlačenja...tako da je moguće da će se fulinginosus presvući kao što je rekao Nenad :)

Soulfly
10.04.09., 01:17
Vec je spomenuto da se zmijama ne nudi hrana na par dana nego da se ostave bar 10-ak dana ako odbiju obrok

mare
11.04.09., 21:57
Zmija nije jela vec 20ak dana. Mislim da je krajnje vreme da jede, zato cu joj dati za par dana.

spiderboy
12.04.09., 10:31
jako me čudi ponašanje tvoje zmije pošto je ova vrsta poznata po tome da su veliki žderači,što mogu i da potvrdim na primeru ove moje pa sam i ja tipovao na presvlačenje ali 20 dana je ipak puno probaj da zasečeš lobanju miša žiletom,ponekad to pomaže

mare
22.04.09., 21:17
zmija je konacno jela danas prvi put. ubacio sam joj pinkija i dok sam davao ostalim "ukucanima" da jedu, pinki je nestao :)