PDA

Pogledaj punu verziju : L.gekon-vise muzjaka na 1 zenku?



StevaNS
02.04.09., 00:37
Posto zenke mogu da zadrze spermu, da li je moguce spariti je sa vise muzjaka razlicitih morfova, da bi u jednom leglu imali razne morfove?
Npr. albino zenka sa muzjacima albino, jungle.. pa dobijes mesano- nesto albino malih, a nesto hetero sa jungle genima?
Ne znam koliko ima smisla to raditi, ali bas me interesuje...

kimo
02.04.09., 01:35
Nisam siguran da to ide tako...mislim da jedan mužjak može da ima minimum jedno leglo što kod gekona znači 1-2 jajeta, a ti možeš da spraiš ženku sa jednim mužjakom i da ona izbaci recimo 1-2 ili više legala, pa da onda staviš nju sa drugim mužjakom i da onda izbaci njegova jaja posle opet 1-2 ili više legala. Tako bi dobio te kombinacije, ali je problem što ti nećeš znati po izgledu gekona šta si dobio ako su neki heterozigoti...tek ako ih spariš kada sazreju znači za 2 godine od kada ih izležeš...ja ću probati razne kombinacije ove sezone pa ću moći više da ti kažem na tu temu, nadam se :)

zarko
02.04.09., 03:06
ne moze tako, mizjak sa kojim paris paris preko cele godine to je jedino 100% da gekone koje dobijes znas odakle su

kimo
02.04.09., 11:59
Pa to sam i ja mislio, ali ne znam šta bi se desilo ako bi pustio par legala jednog pa ubacio novog sa ženkom da se pare...

zarko
02.04.09., 12:55
pa ne bi znao ciji su malecki to je sve

StevaNS
02.04.09., 15:05
ali ako je zenka recimo albino, 1 muzjak isto albino a drugi mac snow, znaci od 1. muzjaka ce potomci biti albino, a od drugog mac snow hetero na albino. ??
Ponavljam, ne vidim neku svrhu, interesuje me samo teorija.. Da li je uopste moguce da zenka cuva spermu 2 razlicita muzjaka?

kimo
02.04.09., 15:20
To već nemam pojma,ali ti kažem da bi to proverio u praksi trebaju ti 2-3 godine...a ovde niko nije ni radio dosad sa morfovima, bar koliko ja znam...

Kao što Žarko kaže ja sam prošle,a i ove ću sezone uvek sparivao sa jednim mužjakom jednu ženku, pa koliko god izbaci legala izbaci.

StevaNS
02.04.09., 20:34
Ustvari, to mi je palo na pamet zbog macaka. Kod macaka u 1 okotu macici mogu da imaju razlicite oceve, posto oplodnja nije trenutna (prilikom kopulacije) nego je zenka duze vreme spremna da "prima" muzjake a "otpustanje" jajne celije i oplodnja se desava malo kasnije. (ovo su moja laicka saznanja, ako sam se lose ili neadkevatno izrazio neka me neko ispravi)

Ipak, za L. gekone mozda to nije interesantno posto legu po 1-2 jajeta. Ali, ako bi u pitanju bila neka druga vrsta koja polaze veci broj jaja u 1 okotu, bilo bi interesantno imati raznolike mladunce. valjda..