PDA

Pogledaj punu verziju : Popci, Cvrčci , (Gryllidae) ???



Lizard_King
04.04.09., 23:07
Eh interesuje me
dali s ovim cvrckom (ak je to) smijem hraniti gustera???

misilo sam da ih nahvatam pa razmnozim ..??
hvala pozz

nenad
04.04.09., 23:14
Mogao bi. Ja sam ih ranije koristio. Ali, problem je što mogu da nose neke parazite, ili otrove u sebi. To su popci inače. Ne verujem da ćeš ih tako lako razmnožiti, ali probaj.

Lizard_King
04.04.09., 23:20
Mogao bi. Ja sam ih ranije koristio. Ali, problem je što mogu da nose neke parazite, ili otrove u sebi. To su popci inače. Ne verujem da ćeš ih tako lako razmnožiti, ali probaj.


znam da su popci ...
Stari mi je rekao da oni imaju neki "otrov" ?

mah nafatat cu 20-tak pa oprobat .. da vidim cel se razmnozit ...

homer
04.04.09., 23:21
Jako ces ih tesko rezmnoziti posto su jako teritorijalni.
Jednostavno pusti 2-3 komada zajedno i primetices kako najjaci terorise slabije, a do sutra ce samo taj najjaci biti ziv..

nenad
04.04.09., 23:28
Nemaju oni otrov, koliko ja znam. Nego mogu da nose insekticide u sebi, kao i zagađenje od saobraćaja, ukoliko žive pored puta.

StevaNS
04.04.09., 23:32
nego, ne razumem.. jel ti to imas gustere na bacanje kad hoces da isprobavas na njima popce za koje mislis da imaju neki otrov? Ako je frka za hranu sto ne uzmes cvrcke iz uzgoja od nekog pa razmnozis?

Lizard_King
04.04.09., 23:33
Nemaju oni otrov, koliko ja znam. Nego mogu da nose insekticide u sebi, kao i zagađenje od saobraćaja, ukoliko žive pored puta.

ma kakvi .. ovo je na sa njive na selu ...
2 km od puta di ima auta(i to rijetko)
nista nije prskano ..

bas juce sedio sa starim pio i primjetim rupe po zemlji i pitam ga sta je tu ..
i on uze slamku i na jedno 40 cm u zemlji ga istjera napolje...

Lizard_King
04.04.09., 23:35
nego, ne razumem.. jel ti to imas gustere na bacanje kad hoces da isprobavas na njima popce za koje mislis da imaju neki otrov? Ako je frka za hranu sto ne uzmes cvrcke iz uzgoja od nekog pa razmnozis?


Pa zato i pitam na forumu ??!?!?!?!?!?!?!?


A zasto ne uzm,em cvrcek ..
Zato sto toga nema u Bosni!!!
barem u tuzli nisam nigde nasao !!!!

Ako ima neko iz tuzle iz bosne da ima cvrce ili zohare nak se javi !!!!!!!!!

homer
04.04.09., 23:35
Nemaju oni otrov, koliko ja znam. Nego mogu da nose insekticide u sebi, kao i zagađenje od saobraćaja, ukoliko žive pored puta.

Tacno da nemaju otrov, ja sam ranije hranio gekone i tarantule sa njima bez ikakvih posledica. samo sto sam ih ja hvatao u sumi,par km od civilizacije.

Ali zato imaju jake celjusti i mogu ozbiljno povrediti malu tarantulu.

Lizard_King
04.04.09., 23:37
Tacno da nemaju otrov, ja sam ranije hranio gekone i tarantule sa njima bez ikakvih posledica. samo sto sam ih ja hvatao u sumi,par km od civilizacije.

Ali zato imaju jake celjusti i mogu ozbiljno povrediti malu tarantulu.

ma mogu se celjusti odseci ,,,

StevaNS
04.04.09., 23:38
Ako ima neko iz tuzle iz bosne da ima cvrce ili zohare nak se javi !!!!!!!!!

A, pa nisam znao da je tamo nestasica. Postavi oglas u Potraznji, kontam da mora neko da ih ima.

nenad
04.04.09., 23:42
Ako su sa njive, i nisu pored puta, što da ne. Mislim da ne moraš da ih sakatiš, jake su bradate ;)

homer
04.04.09., 23:45
ma mogu se celjusti odseci ,,,

mozes pred hranjene odseci celjusti.

Ali problem je u tome sto se oni medjusobno ne trpe u zajednici i samim tim je razmnozavanje komplikovano.

Lizard_King
04.04.09., 23:46
mozes pred hranjene odseci celjusti.

Ali problem je u tome sto se oni medjusobno ne trpe u zajednici i samim tim je razmnozavanje komplikovano.

ma nema veze cu da probam ...
nista me ne kosta ...

Nemanja
04.04.09., 23:58
Eh, mogao sam ja po mojima da ti posaljem neku hranu, oni se danas vratili iz Tuzle :(. Javicu ti se kad budu sledeci put dolazili (mislim da ce uskoro), a i ti me podsecaj sa vremena na vreme da ne zaboravim :D.

LARYBG
05.04.09., 01:49
ja sam popce proslo leto uspesno razmnozio i nisam imao nikakvih problema. istina je da imaju veoma jaku celjust a i noge mada ih je moj murinus jeo samo tako:)

nenad
05.04.09., 02:57
Napiši nešto više o tome. Kako si ih čuvao, slično kao cvrčke, ili?

LARYBG
05.04.09., 14:11
eh tada sam bio bas pocetnik:) moja namera uopste nije bila da ih razmnozim ali eto oni se razmnozise . drzao sam ih u ter sa tresetom i slamom hranio ih hranom za pse, vocem i povrcem i bas su fino napredovali.nisam koristio grejace jel je bilo leto i bilo je pakleno vruce.bilo je i par smrtnih slucajeva ali ne znam zbog cega dali su se ubijali medju sobom ili je nesto drugo bilo u pitanju. eto sve u svemu drzao sam ih u gore navedenim uslovima i dobio sam male popce kojih je na kraju bilo oko 100 od svega 10 koje sam uhvatio na placu.

nenad
05.04.09., 14:12
Pa, nije loše ;) Mislio sam da su mnogo teži za čuvanje.

kimo
05.04.09., 17:31
Sigruan sam da bi se mogli gajiti isto kao i cvrčci, eventualno bi im se trebalo pružiti više mesta ako su toliko teritorijalni kao što pričate. Možda je trik bila slama, jer za skakavce je recimo obavezno davati im svežu travu, pa je zato problem oko gajenja.

Lizard_King
06.04.09., 00:23
eh danas sam uhvatio 20-tak odraslih ...
Smjestio ih u plasticnu posudu sa kartonima od jaja u jednu zdjelu stavio koncentrat za pilice ,mekinje, u drugu zdjelu stavio zemlju u kojoj sam naso jednog od njih ...
pa cem da vidim kak ce ici ...

Eh dok sam njih lovio nasao sam ovo ....
pa sta misliste sta je ??? dakle bilo je u zemlji na jedno 10 cm ...

zarko
06.04.09., 00:33
lutka nekog tvrdokrilca tipa tenebrije ili nesto tako...

Lizard_King
06.04.09., 00:39
lutka nekog tvrdokrilca tipa tenebrije ili nesto tako...

HIhihi :D
vidim i ja da je lutka :D
identicna je lutki phobasa samo manja i ima roze boje ...
ostavio sam ih u posudu pa cem da vidim sta ce izaci ...

jao al sam njivu izrovio , ko minsko polje je ...

DozyNoiseEcocamp
21.04.09., 01:58
Ovako,ja se sada bavim gajenjem popca i cvrcka i ide mi vrlo dobro.Drzim ih u ne mnogo velikoj plasticnoj kutiji na sobnoj temperaturi.Za hranu im dajem:hranu za glodare i ribe,voce i povrce,a moze i ne mora hleb.Kutija mi je napunjena mesavinom zemlje i peska,ali trebas i u neku malu kutijicu staviti posebno pesak (kako bi u njega mogli da polazu jaja) obavezno kada primetis da ima jaja u kutijici onda je izvadi posto muzijaci znaju da pojedu jaja.zemlja nikad ne sme da bude suva,a kako bi imali vodu stavi im unutra listove i natopi ih vodom (mislim listove sa drveta :P).Mladima treba oko 2-3 nedelje da se izlegnu a kada se izlegnu odmah vrati kutijicu u kutiju sa ostalim popcima ili cvrccima.Ja sam poceo sa 20 popaca od kojih su 5 bili zenke,a vec posle nekoliko dana imao sam ih 100 :).Drzim gustere i tarantule pa kako bih ustedeo pare i put do drugog grada u kome mogu da kupim cvrcke ja ih prosto gajim,i nisu mnogo teski za gajanje.Zelim ti srece u gajenju i zaboravio sam da kazem da stavis u kutiju karto od jaja...ako ima pitanja onda pitaj :D

kimo
21.04.09., 13:35
Lepo si ti to opisao, ali nije to tako jednostavno :) Koju vrstu ti gajiš? Ja sam ovim stepskim cvrčcima moram da se gnjavim 3-4 puta dnevno da im dam vode i hrane da bi smanjio kanibalizam koji je i pored izobilja hrane i vode prisutan...ako ti treba puno cvrčaka, što je samnom slučaj, onda ti treba i jako puno kutija za njihov odgoj. Čim ih je puno u kutiji dolazi do kanibalizma pa je i to dodatni problem.

zarko
21.04.09., 17:47
da, cvrci su gej!
6 godina sam ih gaio. mislim da su bolji od mnogih bubasvaba...ali brate tesk ose razmnozavaju ,osetljivi su jedu svoja jaja...i kada ti treba 2000 mesecno nije bas lako da se to izvede. ispadne da vise vremena provodim sa njima nego sa reptilima .####s to

DozyNoiseEcocamp
21.04.09., 21:43
sad gajim popce a pre sam gajio neke cvrcke iz pet shop-a.A najveci mi je problem sto svaki dan neko mora da umre ako se potuku dva popca.

Dzoni
17.08.09., 00:09
Moram da primetim da vecina vas ne razlikuje popca od cvrcka.
Svi insekti iz roda Gryllus su popci:
http://shop.pollywog.co.uk/images/gryllus_bimaculatus.jpg

a svi insekti iz roda Cicada su cvrcci:
http://www.cicadamania.com/cicadas/wp-content/ApacheCicada16.jpg
http://static.howstuffworks.com/gif/cicada-sam.jpg

Za razliku od popaca cvrcci zive na drvecu kao adulti, polazu jaja u supljinu na grani, a kada se larve izlegnu iz jaja, padaju na zemlju i ukopavaju se. Tamo zive do sazrevanja hraneci se sokovima iz korenja. Kad sazreju izlaze iz zemlje i odlaze u krosnju.

Generalno, dosta se razlikuju od popaca a nije ni cudo kad pripadaju razlicitim redovima. Dok popci spadaju u red Orthoptera (pravokrilci), cvrcci spadaju u red Homoptera (jednakokrilci)

;)

Geni
17.08.09., 00:21
Zato se i koriste latinski nazivi. Problem sa prevodom je mnogo stariji od nas i teraristike na ovom prostorima uopšte. Seća li se neko cvrčak i mrav? Ili Jimini cvrčak iz pinokija? To su bili cricketi iliti popci ali su bili prevedeni kao cvrčci. Ja znam da su popci u pitanju ali mi je taj naziv jako neprirodan jer mi je usađeno da je cricket - cvrčak.

Zato lepo Gryllus i svi srećni ::D

StevaNS
17.08.09., 15:53
Znaci Gryllus bimaculatus nije crni cvrcak nego crni popac??

Dzoni
18.08.09., 00:10
Upravo tako. Sve iz roda Gryllus su popci, e sad da li je crni, narandzasto-crni ili zuti ko ce ga znati. Domaci nazivi nisu toliko bitni/tacni. Najbolje se koristiti latinskim nazivima. :)

Mozete videti na slikama koje sam postavio sta je zapravo cvrcak. Moje informacije poticu iz knjige "Zoologija beskicmenjaka" autora Dr Miloja Krunica, iz koje ucimo na fakultetu, a iste informacije mozete naci i na internetu (ako trazite na pravom mestu) ;)

Ako smo tokom vremena prihvatili cinjenicu da skarabeji nisu bubasvabe, mozemo i cinjenicu da popci nisu cvrcci! :21n:

StevaNS
18.08.09., 00:35
ja samo znam da moji cvrchci cvrche.. da su to popci onda bi valjda... popali..
:th_ROTFLMAO:

Salu na stranu, drago mi je da je neko napomenuo tu zabunu jer vecina od nas ne bi skontali. Pogotovo posto vecina infoa dolazi od stranih sajtova na engleskom a kao sto je Geni rekao, cricket je svima cvrcak..

kimo
18.08.09., 01:39
Bila je ranije o tome negde informacija na forumu, tako da ko je tada to pratio siguran sam da je znao ovo i ranije :)

Geni
18.08.09., 08:42
Da, Filip je pokušavao već da ispravi tu 'nepravdu' :)

StevaNS
18.08.09., 10:27
Bila je ranije o tome negde informacija na forumu, tako da ko je tada to pratio siguran sam da je znao ovo i ranije :)

Pa, da... neki od nas pokusavaju da "pokupe" znanje od raznoraznih novosadskih 'odgajivaca', ali eto.. cesto to znanje bude polovicno pa moramo da se dopingujemo ovde. :rolleyes:

Dzoni
19.08.09., 00:16
Iako su mnogi procitali moju poruku i pogledali slike, nastavice popce da nazivaju cvrccima. Ako nigde drugde, bar na ovom sajtu bi trebalo da se zna koji se insekt kako zove. Koliko kontam upravo ovaj sajt povezuje ljude iz raznih gradova nase zemlje tako da bi vrlo brzo svi bili bogatiji za jednu informaciju o najcesce uzgajanoj hrani mnogih terarista.

rassa
20.08.09., 00:24
Lizard_King

jel postalo nesto od onih lutki?

Lizard_King
20.08.09., 14:14
Nista riknule su,