PDA

Pogledaj punu verziju : Vlaznost terarijuma Boe Constrictor.



NecrovoX
05.04.09., 04:54
Juce sam doneo kuci Bou Constrictor.
Uzeo sam je od Pedje,iako mi je covek rekao da je nije cesto vadio iz terarijuma tj da nije naviknuta na ruke,ova je prava maza! :)
Ali dosta hvaljenja :)
Naime bio sam postavio i jedan hidrometar u terarijum,koji sam tek sada nabavio,i kada sam ga stavio pokazivao je vlaznost od 70%,da bi ubrzo dostigao 100%!!
Da li je moguce da je to tacno da je toliki procenat vlaznosti ili je mozda hidrometar pokvaren?
I ako to jeste tacno ocitavanje,hoce li joj smetati prevelika vlaznost? Kako da to resim?
Da napomenem da se hidrometar nalazi na donjoj trecini terarijuma (blizu treseta),i na sredini od ivica terarijuma.

Soulfly
05.04.09., 06:26
Samo mala ispravka nije hidrometar nego hiGrometar. I ja sam pre isto mislio :)

NecrovoX
05.04.09., 11:39
Hvala na ispravci! :)
U svakom slucaju sve je ok na kraju..Evo jutros kada sam ustao pise da je 60%
Ne znam sta mu je sinoc bilo pa je pokazivao 100%:)

nenad
05.04.09., 12:39
Ako si sinoć naprskao treset vodom, onda ti je higrometar očitavao toliku vlažnost. I čim voda malo ispari, bude manja vlažnost ;)

NecrovoX
05.04.09., 14:05
DA je to bio slucaj ne bih se cudio.Ali nije! Bio sam prskao treset pre par dana,i jos od tada mi radi i sijalica (danju) i grejac (nocu),tako da sam kontao da se bilo isusilo..Ko zna sta se desilo..U svakom slucaju sada je ok..Sada pokazuje da je 58% i stoji na tome..
Sve iznad 50% je prihvatljivo,zar ne?

Chobi
05.04.09., 14:36
Pa da. Mada je 60-65 idealno ali ok. Kad bude u fazi presvlacenja ti joj podigni vlaznost i to je to

NecrovoX
05.04.09., 14:57
Pa da,onda cu svako vece da prskam terarijum..A ovako cu svakih nedelju dana malo da prsnem ili mozda i cesce ako vidim da vlaznost jako opada..

Chobi
05.04.09., 23:14
Kad vec diskutujemo o tome, meni je boa u periodu presvlacenja...
U kojem dobu dana je najbolje prskati terarijum? Ujutru? Uvece pred gasenje? Ili posle gasenja svetla/ujedno i grejanja?

zarko
05.04.09., 23:29
soba vlaga ti je 45-55% prosek stavi ciniju vecu za vodu i nema greske

Chobi
05.04.09., 23:43
ovog puta joj duze traje presvlacenje...
ima 8 dana od kako joj je koza promenila izgled, pa oci prekjuce i juce, ocekujem da se sutra presvuce
ranije je sve odradjivala za 5-6 dana
pa sam zato mislio da joj fajtam malo, al ne znam dal valja nocu nakon gasenja svetla (grejanja)

NecrovoX
06.04.09., 15:30
Btw provalio sam sta se desilo pre koje vece..A i desava se svako vece (tj ova dva od kada je ona tu i od kada pratim vlaznost).
Naime kada mi se uvece ugasi sijalica,upali se grejac (onaj sto ide ispod terarijuma) i posto on greje od dole isusuje treset.I onda mi vlaznost skoci od 90% do 100%,a evo upravo je vlaznost 47%!!!!
Sta da radim? Kontam da su ovo pomalo zeznuti sokovi za nju..Bas velika promena dnevne i nocne vlaznosti..Danju ga mogu vlaziti,a sta da radim nocu? DA izvadim i ispecem treset,ili ce se on osusiti za koji dan?

Chobi
06.04.09., 18:08
Ma osusice se ne brini. Jesi ga ti bas mokrog ubacio?
Nista joj nece faliti na 45%

NecrovoX
06.04.09., 18:24
Nisam..Ali moram priznati da sam ga bio kvasio tj fajtao jos i pre nego sto je ona stigla..Plasio sam se da se ne isusi skroz,jer bas mi je delovao suv.
Ali haj,osusice se..
U svakom slucaju malopre sam primetio da su joj se zamutile oci,pa to malo povecane vlage sada samo moze da joj pomogne!
Malo sam i terarijum sada prskao,cisto da ne bude bas 45%,pa podigao vlagu na 60%,ali eno opet opada..Taman ce uvece opet da poraste..

Sada samo cekam da se presvuce..Zamisli kako je kada doneses zmiju kuci,prvi dan je vadis iz terarijuma,a drugi vec ne smes! AAAAAAAAA! Hocu da je vadim i da je drzim u rukama! Bas je sada nasla to da radi :) :)

Chobi
06.04.09., 18:27
hahaha verovao ili ne meni se bas tako isto desilo!


Nisam..Ali moram priznati da sam ga bio kvasio tj fajtao jos i pre nego sto je ona stigla..Plasio sam se da se ne isusi skroz,jer bas mi je delovao suv.
Ali haj,osusice se..
U svakom slucaju malopre sam primetio da su joj se zamutile oci,pa to malo povecane vlage sada samo moze da joj pomogne!
Malo sam i terarijum sada prskao,cisto da ne bude bas 45%,pa podigao vlagu na 60%,ali eno opet opada..Taman ce uvece opet da poraste..

Sada samo cekam da se presvuce..Zamisli kako je kada doneses zmiju kuci,prvi dan je vadis iz terarijuma,a drugi vec ne smes! AAAAAAAAA! Hocu da je vadim i da je drzim u rukama! Bas je sada nasla to da radi :) :)

Opusti se. I treba da bude suv.
Neka je vlaznost. I moja je sad u fazi presvlacenja, pa joj prskam svakodnevno. Inace joj ne prskam uopste, nemam jos uvek ni hidrometar.

NecrovoX
06.04.09., 18:36
Pa nabavi ga covece! Nije to toliko novca,a nije lose imati.Cisto da znas sta se desava..
A vidim da ti sada imas frke sa tvojom tj oko tog presvlacenja..Koliko ti inace traje taj period kada je sve ok? Vidim da ti je sada nesto duze nego obicno..
Mozda ti je to bas zbog vlaznosti..To je,koliko sam ja skontao,tada najbitniji faktor!

Chobi
06.04.09., 18:38
Pa jeste....do sada je trajalo sve 5-6 dana, ovog puta 9, i jos traje....

NecrovoX
06.04.09., 18:42
JA sam kao sto znas totalno neiskusan..Ali sta ja znam,pokusaj sa kupanjem,proveri vlaznost u terarijumu.
Nadam se da ce ti sve ispasti ok i to ubrzo pa da se ne nerviras!

NecrovoX
09.04.09., 16:24
Koja je neka donja granica vlaznosti terarijuma za Bou Constrictor?

terarista
09.04.09., 17:12
Koja je neka donja granica vlaznosti terarijuma za Bou Constrictor?

Otpimalna relativna vlažnost (RHx) za boe je između 50 - 60%, ali ovde je naglasak na "između" a ne na tačno; u realnosti, zmiji se ništa neće desiti ako je neko vreme izložena vlažnosti od 20-30% (kao što je upravo u ovom trenutku u Beogradu), kao što joj neće smetati ni neko vreme vlažnost od 90%+.

Ipak, veoma je važno da vlažnost bude u saglasnosti sa ostalim važnim parametrima u terarijumu - temperaturom pre svega - jer tek onda tih 50-60% ima smisla. Optimalna ili povišena vlažnost a niska temperatura (<20C) prečica su ka potencijalnoj respiratornoj infekciji, npr.

Uostalom, evo jednog korisnog linka - http://www.redtailboas.com/general_care/general_care.html, verujem da ćeš pronaći dosta odgovora na ovu temu.

NecrovoX
09.04.09., 20:49
OK,hvala ti..
Inace vec sam dobio taj Ultimate Red Tail Boa Care Guide,pa sam ga prostudirao..
Ali i tamo pise da je tih nekih 50% do 60% optimalno..Ali nigde ne pise tacno koja bi bila najmanja prihvatljiva granica..
Znam i to da mogu neko vreme da provedu na nesto nizoj ili nesto visoj vlaznosti,ali me zanima dugorocno.
U svakom slucaju koliko sam ja skontao ni da je konstantno 40% je nece ubiti ili povrediti (dokle god je i temp u terarijumu onakva kakva bi trebala biti) ali moze da utice na duzinu zivotnog veka.

terarista
10.04.09., 10:05
OK,hvala ti..
Znam i to da mogu neko vreme da provedu na nesto nizoj ili nesto visoj vlaznosti,ali me zanima dugorocno.
U svakom slucaju koliko sam ja skontao ni da je konstantno 40% je nece ubiti ili povrediti (dokle god je i temp u terarijumu onakva kakva bi trebala biti) ali moze da utice na duzinu zivotnog veka.

Dugoročno bi trebalo da svi parametri za držanje Boe Constrictor budu u okviru preporučenih vrednosti, pa samim tim i vlažnost. Ipak, kritičniji faktor od vlažnosti je temperatura, koja ne bi smela da ima velika kolebanja. Vlažnost je važna u periodu presvlačenja, kada treba obratiti nešto veću pažnju na nju i povećati je.

Svakodnevno, idealno je obezbediti da vlažnost bude OKO 50%, bez opterećenja ili brige ako u toku dana padne i na 20%. Najbolji način za to je fajtanje supstrata jednom dnevno, u danima kada je vlažnost niska, a spoljne temperature visoke. U slučaju da je terarijum na takvom mestu gde temperature mogu biti preko 35C veći deo dana (ako je npr. izložen direktnom suncu bar sat ili više u podneva ili kasnije), onda je i dva puta dnevno OK, sa manjom količinom vode, ali ovakve ekstremne uslove, ukoliko postoje, bi trebalo eliminisati što pre.

NecrovoX
10.04.09., 17:32
OK..To je vec malo bolje :)
Nije da je drzim u tako nekim losim/ekstremnim uslovima ili da ne zelim da se cimam pa da vidim koje su granice izdrzljivosti.I terarijum nije izlozen direktnoj suncevoj svetlosti.
Temp u terarijumu je 32 stepena na toplijoj strani i 25 na hladnijoj.I to je tako celog dana,bez ikakvih kolebanja.Ako cak i primetim i jedan stepen razlike odmah to resavam potenciometrom.
A nocu kada se ugasi sijalica i upali grejac ispod terarijuma,temp je oko 24 na toplijem i oko 20 stepeni u hladnijem delu.
Tako da mislim da je to idealno,barem po onome sto sam ja citao..
Samo mi je bila frka zbog toga sto ponekad kada dodjem sa posla u 15h vlaznost bude i 42-43%..Onda ja malo prskam i bude ok.Ali me eto interesovalo to dugorocno bas zbog toga..Tj da joj ne smeta to prepodne..
Sada kako se presvlaci drzim vlaznost i na 70%.Posle cu gledati da ne prelazi 60%...

Chobi
10.04.09., 21:11
OK..To je vec malo bolje :)
Nije da je drzim u tako nekim losim/ekstremnim uslovima ili da ne zelim da se cimam pa da vidim koje su granice izdrzljivosti.I terarijum nije izlozen direktnoj suncevoj svetlosti.
Temp u terarijumu je 32 stepena na toplijoj strani i 25 na hladnijoj.I to je tako celog dana,bez ikakvih kolebanja.Ako cak i primetim i jedan stepen razlike odmah to resavam potenciometrom.
A nocu kada se ugasi sijalica i upali grejac ispod terarijuma,temp je oko 24 na toplijem i oko 20 stepeni u hladnijem delu.
Tako da mislim da je to idealno,barem po onome sto sam ja citao..
Samo mi je bila frka zbog toga sto ponekad kada dodjem sa posla u 15h vlaznost bude i 42-43%..Onda ja malo prskam i bude ok.Ali me eto interesovalo to dugorocno bas zbog toga..Tj da joj ne smeta to prepodne..
Sada kako se presvlaci drzim vlaznost i na 70%.Posle cu gledati da ne prelazi 60%...

Ako vec imas podni za noc, gledaj da priiblizis tu nocnu temperaturu dnevnoj malo vise. Npr. da bude 27-25 ako je moguce.
A sto se tice vlaznosti, mislim da je ti je ok.
Ajde slikaj pa izbaci neku sliku da je vidimo...u terarijumu ili van njega....

NecrovoX
11.04.09., 03:21
Pa ne znam kako bih povecao tu nocnu temp..Posto taj grejac mi radi na maks i toliko ugreje.Merio sam vazduh u terarijumu noci i on je tu oko 22-23 stepena,a sam treset je i oko 30 stepeni.Takodje sam primetio da se ona i sklanja sa tog mesta gde se tacno nalazi grejac.Tako da kontam da kupi temp od dole i da joj je iznad samog grejaca i pretoplo....

A slika imas na mom profilu,napravio sam neki album..Evo sada cu staviti jos koju sliku..
Btw,evo danas mi se i presvukla! Pocelo je u ponedeljak sa zamagljenim ocima,i danas lepo sisla sva koza.Sve sam lepo pregledao i jedno celo parce je,nema zaostataka :)
El dovoljno 24h da je ne diram? Posle toga je mogu vaditi iz terarijuma,zar ne?

Chobi
11.04.09., 12:42
Pa ne znam kako bih povecao tu nocnu temp..Posto taj grejac mi radi na maks i toliko ugreje.Merio sam vazduh u terarijumu noci i on je tu oko 22-23 stepena,a sam treset je i oko 30 stepeni.Takodje sam primetio da se ona i sklanja sa tog mesta gde se tacno nalazi grejac.Tako da kontam da kupi temp od dole i da joj je iznad samog grejaca i pretoplo....

A slika imas na mom profilu,napravio sam neki album..Evo sada cu staviti jos koju sliku..
Btw,evo danas mi se i presvukla! Pocelo je u ponedeljak sa zamagljenim ocima,i danas lepo sisla sva koza.Sve sam lepo pregledao i jedno celo parce je,nema zaostataka :)
El dovoljno 24h da je ne diram? Posle toga je mogu vaditi iz terarijuma,zar ne?

DA. Veceras mozes da je uzimas u ruke.
Temperatura je ok ako je tolika. Verovatno ti je u toj prostoriji sa ter malo hladnije. Meni se nakon gasenja sijalice u 20:30 bez grejaca spusti na 25-26.
Ne znam sta cu kad bude bilo 40 stepeni napolju....

NecrovoX
11.04.09., 12:51
Jej! :)
Pa to je soba u kojoj ja spavam,i onako..Meni je ok :) Ali da,nije nesto preterano toplo,sto ce biti super kada bude leto! Jer je ovo najhladnija soba u kuci,pa necu imati problem sa pregrejavanjem..Brine me jedino kada dodje zima..I tada ovo zna biti najhladnija soba u kuci..U najgorem slucaju cu staviti jos koji grejac i gotovo.

A ti se snadji za neki mini klima uredjaj :)