PDA

Pogledaj punu verziju : stridulacija (šištanje) kod tarantula, Izdvojeno iz: Pitanja vezana za A. Geniculata



rassa
05.04.09., 16:01
prebacio sam je i jela je dva puta...nego pre koji dan sam je uzo i cujem neko slabo kao sistanje i danas ponovo je uzo da proverim (mozda mi se onda ucinilo) ali opet cujem . . . ? ? ? ? ? ? ?? ?? ? ? ??

marko
06.04.09., 11:23
Moguće da šišti. Burazer mi je u par navrata rekao da čuje kod geniculate neko šištanje, ja sam čuo samo jednom kod tog istog mužijaka ali sam takođe mislio da mi se pričinjava. Ovu ženku što je kod mene nikada nisam čuo da šišti, mada nikada je nisam ganjao niti čačkao pa nema razloga da to radi.

S, obzirom da ovo nije nikakav problem, premestiću ova dva posta u odgovarajuću temu o geniculati.

Miroslav
06.04.09., 12:26
Možda ima neke veze sa trljanjem dlaka ili tako nečega, pa to dovodi do stvaranja takvog zvuka. Da li tada potpuno mirno stoji ili pomera neke delove tela? Pitanje je za obojicu!

Moju nisam nikad čuo da šišti, mada nisam ni obraćao pažnju, zato što nisam ni očekivao tako nešto (tri 'nisam' u jednoj rečenici - baš pismeno).

rassa
06.04.09., 12:29
to je bilo dok sam je drzo u ruci (na ruci), seta se normalo ko i 100 puta pre, znaci nista ne radi s nogama i cuje se to ssfsfsfsffsfs ...

danas uvece su je ponovo uzeti da vidim

Miroslav
06.04.09., 12:33
Pa sa nečim mora da proizvodi taj zvuk, ali očigledno da ne radi nikakve specijalne pokrete za tako nešto. Ajde, ako bude ponovo šištala, gledaj ju kako se kreće i da li tare neki deo tela, tj. da li ga dodiruje nečim.

Izvadio bi ja ovu moju, ali joj je izgleda vreme za presvlačenje, pa ne bih da ju uznemiravam.

Geni
06.04.09., 12:35
To se radi helicerama. geniculata retko koristi to ali blondi na primer veoma često to radi. Zanimljivo je čuti (naročito kod blondi). Vrsta odbrambenog mehanizma, da uplaši napadača.

Miroslav
06.04.09., 12:43
Dobra fora! Nisam znao da to rade, ali sam mogao predpostaviti čemu služi, čim šište samo kad se uzmu u ruke.

rassa
06.04.09., 12:46
Meni je bas cudno jer je vadim cesto (kako kad) i nikad nije to radila sve do juce.

Ig0r
06.04.09., 14:03
Ta pojava se zove stridulacija. Mnoge vrste imaju stridulativne organe, neke ih često koriste, a neke nikad...

marko
06.04.09., 17:01
To se radi helicerama. geniculata retko koristi to ali blondi na primer veoma često to radi. Zanimljivo je čuti (naročito kod blondi). Vrsta odbrambenog mehanizma, da uplaši napadača.Nisam bio siguran da se i kod geniculate to nalazi na helicerama pa sam malko čeprkao i našao za vrstu Acanthoscurria suina. Ne znam da li važi i za geniculatu ali proveriću naknadno (mada verujem da važi). Naime kod A.suina se te specijalne setae (ili dlake da bi me bolje razumeli) nalaze na bočnom delu trochanter-e palpe i na bočnom delu trochanter-e prve noge pa se trljanjem ova dva dela javlja "stridulacija". Mogu da se setim da sam kod mužijaka geniculate čuo šištanje dok je bila u pokretu ali ne mora ništa da znači, moram to još da proverim.

Geni
07.04.09., 09:16
Potpuno si u pravu i izvinjavam se na dezinformacijama... Tarantule uglavnom koriste palpe i prvi par nogu. Nisam našao koje vrste tarantula koriste helicere (mada ovde (http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0073-47212005000400004&script=sci_arttext) piše da različite vrste koriste različite delove).

Ig0r
07.04.09., 10:17
Evo i par sličica za one koji baš nemaju predstavu kako to izgleda
http://homepage.ntlworld.com/the.tarantula.store/strid-gallery.htm

marko
07.04.09., 14:27
U skladu sa temom:

vP_qBa8PdnQ

acak
07.04.09., 17:00
hehe, jadna tarantula :( , ova zena je bas ugnjavi.... :)
nego kad se pojaca ovako preko mikrofona, zvuci vise kao rep zveckare... bar mene tako asocira...
mada je inace bas tiho, cuje se na metar-dva, ako sam dobro razumeo....

jedan off:
vidim da je hvata izmedju 3 i 4 para nogu, cuo sam jos negde da je to pravilo, ako hoces da je uhvatis prstima, a da ti se ne penje na ruku....
jel to tacno?

Cold_Beer
07.04.09., 18:22
Ja cujem sistanje kod moje L. Parahybane(18cm),a ponekad i kod Smithi-ja (16cm),inace to rade kad god se uplase,to sam primetio samo kod vecih primeraka. moguce je da to rade mnoge vrste.:rolleyes:


hehe, jadna tarantula :( , ova zena je bas ugnjavi.... :)
nego kad se pojaca ovako preko mikrofona, zvuci vise kao rep zveckare... bar mene tako asocira...
mada je inace bas tiho, cuje se na metar-dva, ako sam dobro razumeo....

jedan off:
vidim da je hvata izmedju 3 i 4 para nogu, cuo sam jos negde da je to pravilo, ako hoces da je uhvatis prstima, a da ti se ne penje na ruku....
jel to tacno?

Tako kazu da treba da se hvata,mada ja to ne radim,manji je stres za tarantulu kad je pustis da se popne na tvoju ruku,nego da je hvatas za telo:icon_salut:

marko
07.04.09., 18:27
@acak - Pa jeste malo je žena gnjavi ali sve u naučne svrhe. Mora neko to da radi.

@Cold Beer - mali primerci tarantula nemaju još razvijene te setae za stridulaciju.
Priča o stresu je relativna, ne može se reći sa sigurnošću šta je manje stresno a šta više. I jedno i dugo je dovoljno uznemirujuće.

Malacrass
07.04.09., 18:38
Zar nije već bilo riječ o tome šištanju. mislim da je netko čak sa foruma to i radio i stavio klip te da se jasno čulo kako šišti

Cold_Beer
07.04.09., 18:54
@acak - Pa jeste malo je žena gnjavi ali sve u naučne svrhe. Mora neko to da radi.

@Cold Beer - mali primerci tarantula nemaju još razvijene te setae za stridulaciju.
Priča o stresu je relativna, ne može se reći sa sigurnošću šta je manje stresno a šta više. I jedno i dugo je dovoljno uznemirujuće.

ma ok,ali mi se cini da se manje stresiraju kad im stavim dlan pa se same popnu,nego da ih drzim za telo,to je moje misljenje i iskustvo,a u svakom slucaju je i jedno i drugo stres za T. tu se slazem,tako da ih bas retko uzimam u ruke:icon_salut:

spiderboy
07.04.09., 19:52
da čujete C.crawshayi kako šišti iznenadio bi se,samo kod nje nema potrebe(a ni meraka) da se uzme u ruke da se čuje šištanje,na najmanje uznemiravanje već proradi,i grabi prema pinceti:12n:

LARYBG
07.04.09., 20:46
ja samo otvorim terarjum i moj murinus dize noge i sisti. :)

marko
08.04.09., 12:58
Zar nije već bilo riječ o tome šištanju. mislim da je netko čak sa foruma to i radio i stavio klip te da se jasno čulo kako šištiNije bilo konstruktvne priče kao ovde već se samo spomenulo ranije. Bifrost je okačio snimak sa C.crawshayi.

Miroslav
06.05.09., 14:36
Danas sam vadio geniculatu iz terarijuma i čuo sam ju kako šišti. Koliko sam mogao primetiti to je radila trljajući zadni eksremitet tj. femur o abdomen. Posle sam uzeo njenu staru košuljicu i pogledao pod uveličanjem. Na bočnoj strani femura četvrtog para ekstremiteta (strani okrenutoj ka abdomenu) su se nalazile dlačice koje izgledaju kao sa ovih slika http://homepage.ntlworld.com/the.tarantula.store/strid-P.chordatus.htm Koliko vidim nazvao ih je plumose.
Iste takve dlake samo u manjem broju i manjih dimenzija se nalaze i na femuru prvog para ekstremiteta. Nalaze se na bočnoj strani okrenutoj ka pedipalpima.

Morao sam čupati ekstremitete sa košuljice zbog ovoga :)Z

marko
07.05.09., 01:51
Nisam siguran za femur noge IV i abdomen ali za trochanter noge I i trochanter palpe sam siguran jer sam čitao članak koji govori da se baš tu nalaze stridulativne setae. Skoro smo pričali o tome i Geni je postavio link za taj članak, pa evo opet linka u slučaju da ga je neko preskočio : LINK (http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0073-47212005000400004&script=sci_arttext). Na sajtu Bagaturova je takođe napisano da je jedna od karakteristika predstavnika roda Acanthoscurria upravo stridulativne dlake na spoljnoj strani palpe (tačnije segmenta trochanter) a ništa ne piše za njihovo prisustvo na abdomenu i četvrtom paru nogu.
Možda je tvoja tarantula istovremeno bacala dlake, ili je pokušala da baca dlake pa ti se učinilo da to proizvodi štištanje. Sa druge strane možda si u pravu?

Miroslav
07.05.09., 02:55
Tada kad je šištala je pomerala samo zadnju (desnu) nogu, tačnije trljala ju je o abdomen i nije bacala iritirajuće dlake (za bacanje iritirajućih dlaka ne koriste femur). Sumnjam da na abdomenu imaju setae. Predledao sam sve ekstremitete i samo na femuru I i IV para sam primeti onakve dlake kao sa slike (link iz mog predhodnog posta).
Na tom sajtu što si sada stavio link, reč je o Acanthoscurria suina (nisam čitao, već sam letimično prešao preko svega). Ne mora značiti da A. suina i A. geniculata moraju imati sete na istim mestima.
Ako imaš neku staru košuljicu svoje genikulate, pregledaj sve ekstremitete, pa ćeš videti gde se nalaze. Žrtvuj jednu košuljicu za dobrobit nauke... ja već jesam :)

rassa
07.05.09., 09:43
evo drzo sam moju T ponovo i kada sisti bas se oseti kako duva iz usta...

Geni
07.05.09., 09:57
Kakvo duvanje, kakva usta? Tarantule nemaju usta iz kojih može da izlazi vazduh. Čak ni njihov princip disanja ne podrazumeva bilo kakvo strujanje vazduha (ništa ne uvlače i ništa ne izduvavaju).

To što se oseća strujanje vazduha je od potiska koji se stvara pomeranjem zadnje noge najverovatnije.

rassa
07.05.09., 10:11
hmmmmm....ja sam bas osetio kako mi duva u dlan bas kada sisti...aj probacu ponovo, posle

Geni
07.05.09., 10:17
Verujem ti da si osetio i naravno da je to bio vazduh samo kažem da je morao da bude prourokovan potiskom koji je stvarala neka noga ili neki drugi deo tela jer tarantule ne poseduju organ koji bi mogao da izduvava vazduh. Book lungs su veoma primitivna pluća koja praktično nemaju pokretnih delova.

rassa
07.05.09., 10:22
nem pojma, mislim da noge nemaju veze s ovim jer normalno je hodala...aj videcu

Miroslav
07.05.09., 11:29
Čak i dok hodaju one mogu da šište. Potrebno je samo da trljaju setae, a to mogu raditi i u pokretu i dok miruju, pomerajući samo ekstremitet.
@Geni: imaš li ti možda košuljicu od genikulate? Ako imaš probaj pogledati pod uveličanjem gde se nalaze setae na njima.

marko
07.05.09., 11:48
Žrtvuj jednu košuljicu za dobrobit nauke... ja već jesam :)Nije mi žao košuljica, svakako su mi sve nabacane u jednu kutiju ali nemam čime da uvećam taj deo, ni lupu ni mikroskop pa mogu da gledam golim okom do sutra i ništa neću videti :) Zapravo, ako golim okom budem gledao do sutra svašta ću da vidim ::D

S obzirom da se stridulativne setae nalaze između palpe i noge I (u jednom slučaju, možda čak i na femuru IV) više je nego očigledno da duvanje vazduha iz usta (koje je inače nemoguće) ne igra nikakvu ulogu u šištanju.

Miroslav
07.05.09., 14:43
Nemam ni ja lupu, a ni mikroskom. Ako imaš dvogled, okreni ga i gledaj naopačke. Uveličaće ti dovoljno da dobro vidiš setae.
Šištanje nema veze sa strujanjem vazduha. Ne znam kakvo je to strujanje vazduha osetio rassa.

marko
07.05.09., 16:09
Otkud znaš da imam dvogled? Nije to što misliš :lol: Baš ću da probam sad. :)

Nego, evo potpune informacije vezane za A.geniculata:

In my notes I have that the observation of the type A. geniculata was done by Dr. Moritz (Berlin) for me. This type has stridulatory bristles on retrolateral trochanter of palp (plumose spike setae) but absent on trochanter of leg I. Has scopulae on retrolateral face of femur IV (this scopulae is present in several Theraphosinae) but I have no data about stridulatory setae on femora.

Ovo je deo email-a koji sam dobio kao odgovor. Znam da vam ime ovog čoveka koji mi je poslao odgovor ne znači ništa ali značiće kada pogledate nastavak:

mf geniculata (C. L. Koch, 1841) *....................Brazil [urn:lsid:amnh.org:spidersp:001668]
Mygale g. C. L. Koch, 1841a: 43, f. 718 (Dm).
Scurria g. C. L. Koch, 1850: 74.
A. g. Ausserer, 1871a: 206, pl. 1, f. 10 (m).
A. g. F. O. P.-Cambridge, 1896: 737, pl. 34, f. 17 (Df).
A. g. Bücherl, 1957: 397, f. 63 (m).
A. g. Schiapelli & Gerschman, 1979: 293, f. 15-16 (f).
A. g. Schmidt, 1986: 54, f. 76 (m).
A. g. Schmidt, 1993d: 76, f. 155-156 (mf).
A. g. Pérez-Miles et al., 1996: 41, f. 3-4, 6 (m).
A. g. Schmidt, 1997g, 1998h: 17, f. 93, 98 (mf).
A. g. Schmidt, 1998e: 2, f. 1 (f).
A. g. Bertani, 2001: 325, f. 45-47 (mf).
A. g. Peters, 2003: 20, f. 59-61 (mf).

Bifrost
08.05.09., 01:18
http://www.youtube.com/watch?v=b__utY2W1Jg

marko
08.05.09., 13:10
^^ odličan video :)


Nego nije mi palo na pamet da možda neko ne zna engleski, trebao sam prevesti onaj citat, ipak je ovo domaći forum, trebao sam to uraditi svakako. :shy:


In my notes I have that the observation of the type A. geniculata was done by Dr. Moritz (Berlin) for me. This type has stridulatory bristles on retrolateral trochanter of palp (plumose spike setae) but absent on trochanter of leg I. Has scopulae on retrolateral face of femur IV (this scopulae is present in several Theraphosinae) but I have no data about stridulatory setae on femora.



U svojim beleškama sam našao da je posmatranje vrste A.geniculata za mene uradio Dr.Moritz (Berlin). Ova vrsta poseduje stridulatvne dlačice na zadnjoj bočnoj strani segmenta trochanter pedipalpe (pernate bodljikave setae) ali iste ne postoje na segmentu trochanter noge I. Takođe poseduje scopulae na zadnjoj bočnoj strani segmenta femur noge IV (ove scopulae su prisutne kod nekoliko vrsta iz pod-porodice Theraphosinae) ali ja nemam podatak za stridulativne setae na segmentu femur.

*scopulae - gusti snopovi (pramenovi) kratkih dlaka
*bristle - kratke krute bodljikave dlake

Miroslav
08.05.09., 13:38
Sad mi dođe ponovo da ju vadim, da bi šištala i onda pažljivo gledam šta radi. Ali sam siguran šta sam video pod uveličanjem.

marko
08.05.09., 14:18
Pa dobro ako on nema podatak da postoje na femuru ne mora da znači da sigurno ne postoje :) Moguće je da su prisutne. Mada da sam na tvom mestu ne bih opet čačkao geniculatu već bih sačekao neki zvanični podatak, ipak ovo nije tako bitna tema da bi se preuzimala neka akcija :)

StevaNS
10.05.09., 23:58
http://www.youtube.com/watch?v=b__utY2W1Jg

stvarno ekstra snimak. nisam ni pomisljao da se to tako jasno cuje. mada kad bi bilo tiho ne bi imalo efekta ali ne mogu da verujem da jedna tarantula moze tda prozivede takav zvuk. Jel se tako glasno cuje i uzivo il je ovaj lik stavio pojacalo??:D

Miroslav
11.05.09., 00:01
To sve zavisi od vrste tarantule. Npr. kod moje genikulate se jedva čuje.

Geni
11.05.09., 00:20
Kod većine se jako slabo čuje. Ali kod blondi na primer, može da te dobro uplaši ako nisi spreman. Čuje se nevernovatno glasno.

rassa
11.05.09., 15:25
Sad mi dođe ponovo da ju vadim, da bi šištala i onda pažljivo gledam šta radi. Ali sam siguran šta sam video pod uveličanjem.

evo ja cu sad da je uzmem, cim jedem...i praticu pomno sve...:icon_salut:


e ###...nista, nece da susti...